ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

От: Re: От: Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Добре де, що някои се гъбаркате. Я скии:
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b140256139214606
44900 евро, на шпакловка/мазилка. Още поне 4000-5000 евро да се довърши/обзаведе.
Наем за района: около 180 евро/м.
2160 евро/г.
към 23 г да се изплати. реално към 26-7 г.
При падащи цени за кви инвестиции си говорим изобщо

Аз и това говоря, но не съм бил практик :) и съм гледал цифрите, пък и те били грешни, както и това, което виждам с реалните си очи. Трябва да виждам и гледам, че в момента НИ е чудна лонг терм инвестиция :) А това, което говоря за инвестиции, където до сега не видях да пишат, се оказва глупост :)
Не случайно пуснах и тази тема:
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54015

Колега някои се радва на 2-3% все пак да кажеш взимам 360 кинта на месец си е половин средна заплата и доволни :D
Иди кажи, че цените падат, ще те анатемосат :) Иди кажи, че сме в инсититуционален колпас и банките се клатят, пак същото.

Но пък да кажеш, % изражение да влагаш парите си прост банков депозит с лихва 4,5%, ще вземеш повече от колкото наем, направо не знам :) Ей такива разговори с брокери и други дето мислят НИ е перфекта, а един прост депозит им дава повече и сигурност и доходност от НИ, та много заблудени има и най-много са тук http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12618#p1405231289 и тук http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12619#p1405105680
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Е как да не е инвестиция - с колко пари купуваш един апартамент 10 000 евро първоначална вноска и после кредит, еми я сложи 10 000 на влог и чакай от лихвите да вземеш 2160 евро на година и другото почни да си ги спестяваш тия пари дето би дал за месечна вноска да видим след 25 години кво ще имаш, ама пак казвам всеки си гледа от неговата камбанария - не ми се пише подробно, а има още какво да кажа по въпроса от личен опит.

Сега съм на 30 + малко, след още 4 -5 години ще си имам 2 апартамента без кредити по тях и ще прибирам някакви пари на месец - "някакви", щото не се знае кво ще стане с наемите - нагоре на долу, но в същото време имаш нещо зад себе си!!!
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Е как да не е инвестиция - с колко пари купуваш един апартамент 10 000 евро първоначална вноска и после кредит, еми я сложи 10 000 на влог и чакай от лихвите да вземеш 2160 евро на година и другото почни да си ги спестяваш тия пари дето би дал за месечна вноска да видим след 25 години кво ще имаш, ама пак казвам всеки си гледа от неговата камбанария - не ми се пише подробно, а има още какво да кажа по въпроса от личен опит.

Сега съм на 30 + малко, след още 4 -5 години ще си имам 2 апартамента без кредити по тях и ще прибирам някакви пари на месец - "някакви", щото не се знае кво ще стане с наемите - нагоре на долу, но в същото време имаш нещо зад себе си!!!

Нещо не те разбрах. Тоя кредит няма ли да го изплащаш? И колко ще ти е вноската по кредита (главница и лихва)?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Плащат се, вноската на всеки от кредитите към момента е по 180 евро, общо 360, а наемите са ми 400 евро на двата + това че изкарвам прилично и всяка година погасявам част от главницата, затова съм писал че максимум до 5 години съм приключил с кредитите

За 5 години съм платил 50% от изтеглените кредити за това и вноските към момента са по ниски и плащам предимно главница вече....:)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Е как да не е инвестиция - с колко пари купуваш един апартамент 10 000 евро първоначална вноска и после кредит, еми я сложи 10 000 на влог и чакай от лихвите да вземеш 2160 евро на година и другото почни да си ги спестяваш тия пари дето би дал за месечна вноска да видим след 25 години кво ще имаш, ама пак казвам всеки си гледа от неговата камбанария - не ми се пише подробно, а има още какво да кажа по въпроса от личен опит.

Сега съм на 30 + малко, след още 4 -5 години ще си имам 2 апартамента без кредити по тях и ще прибирам някакви пари на месец - "някакви", щото не се знае кво ще стане с наемите - нагоре на долу, но в същото време имаш нещо зад себе си!!!
Чудесно, но това е една страна на медала, какво става при ниска заетост или утре ти фалира банката и направи кредита предсрочно изискуем, мога още редица фактори да говоря. Принципно в общ план на инвестиция се приема лично финансиране, а не дългово финансиране - да увеличаваш дохода си, но и риска, а и не всяка банка ще ти даде за жалост, кредит от един момент на седне.

Не искам да споря, ама за 5-години като си почнал лихвите бяха по високи и от тогава наемите падат на долу( цените на НИ и те паднаха двойно почти, така че на теория ако сега правиш тази схема ще можеш да вземеш повече НИ с вложените си пари от преди 5 години) - ако си върнал 50% главница си е перфектно постижение! Браво!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Е малко щеше да ми е трудно на 27 години с 100 000 евро кеш да почна, не всеки има такъв старт в живота - аз почнах с 1000 лв заплата

Имах идея, реализира се в момента - всяка банка ще ти даде стига да знаеш как - това съм учил и смея да кажа, че лесно стана :)

Наемите през последните 3,5 години са ми едни и същи - не съм увеличавал, не съм намалял.

Остават по 17 000 евро на всеки от кредитите, което е....с мед да го намажеш.

Не мисли за предсрочно изискуеми кредити, трябва да са на лице редица фактори и е малко вероятно - все пак сме в европейски съюз, валутен борд и това няма да бъде допуснато, как си представяш половин България да ги накарат да си върнат кредитите....моля те мисли трезво!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Сега реших да направя проста сметка на модела с кредита.
Да вземем примерно както е дал колега Банишора та цените са, около 47к евра и наем от 210 евра.

Да кажем по някъв начин сваляме цената на 40к, 7к надолу и банката ни дава 90% финансиране. Да кажем, че успееш да си много напред и банкера ти даде 6% лихва. Ако вземем 30 годишен кредит, ще плащаме 215 евра месечна вноска!
За период от 15 години кредит, месечната вноска е 303 евра!
За период от 20 години, вноската е 257 евра!
За период от 30 години, вноската е 215 евра!

Та значи, за най-ниските лихви за последните 5 години, при цена на НИ и имоти сме по 5 евра на загуба на месец, при условие че имаме уникалните условия! -7к от цента, 6% лихва и 90% финансиране и 10!

Ако лихвате е 3% в сферата сме на сюреализма

За период от 15 години кредит, месечната вноска е 248 евра!
За период от 20 години, вноската е 199 евра!
За период от 25 години, вноската е 170 евра!
За период от 30 години, вноската е 151 евра!

Най-добре излиза 30 годишен правим около 69 на месец или 828 това е нетно за година наем/лихва, при 100% заетост и нулеви разходи за поддръжка, ремонт и т.н + не вкарваме адмистративни и маркетинг разходи. Да вкараме едно 378 евра и оставяме с 450 евра от тях 10% данък печалба, оставяме с чисти 405 евра, айде няма да калкулирам още едни 5% дивидент. Та чак в този нереалистичен пример имаме 10% доходност, но ..........
 
dnc,
дай ако не те е срам цената на която си ги купил - цена + лихва.
И дай цената им днес.
След това смятай (оптимистично) по 5% / година спад за следващите 5 г. И дай и тая цифра, само за сравнение.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Е малко щеше да ми е трудно на 27 години с 100 000 евро кеш да почна, не всеки има такъв старт в живота - аз почнах с 1000 лв заплата

Имах идея, реализира се в момента - всяка банка ще ти даде стига да знаеш как - това съм учил и смея да кажа, че лесно стана :)

Наемите през последните 3,5 години са ми едни и същи - не съм увеличавал, не съм намалял.

Остават по 17 000 евро на всеки от кредитите, което е....с мед да го намажеш.

Не мисли за предсрочно изискуеми кредити, трябва да са на лице редица фактори и е малко вероятно - все пак сме в европейски съюз, валутен борд и това няма да бъде допуснато, как си представяш половин България да ги накарат да си върнат кредитите....моля те мисли трезво!

Колега като те гледам, че си в УК-ско това, което го говориш за БГ ли е?
Ако си почнал с 100к заем, това са 2 апартамента за 50к, и си върнал към 33к за 5 години? Или по 6к чисто евра да вадиш на година(сигурно ще е много повече ако не беше теглил) от наем на имот от 50к или 12% доходност:shock: и си почнал в безумният балон когато доходността беше 3-4%?! Малко невероятно ми е, или им взимаш някъв ненормален наем или аз не вдянах нещо :)

А иначе сега КТБ като фалира, според теб какво ще правят синдиците на банка с кредити? План А) Препродажба с отбив на кредита и новият кредитор има правота да промени условията по кредита, План Б) Синдиците имат право да превърнат кредита в предсрочно изсискуем :) А плановете не са нужни да са в такава последователност. Мисля трезво, не само ти си учил :)
ЕС не може ни помогне, не сме в ЕЗ. Борда не е фактор за фалити, именно щото сме в борд не могат да стават операции на паричният пазар. Това, си е част от договора, който се подписва има такива клаузи при фалит на институцията! За това и не случайно Куулайс пусна тема преди седмици, че ще го ядат голям именно кредитополучателите :)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Точно казах че НЕ съм почнал със с 100к и ДА говоря за БГ - апартаменти от 65 квадрата за по 38 к евро всеки от тях - за всеки са платени 8 к евро първоначална вноска в кеш и е взет кредит от 30к евро, общо 60к евро

Няма кво да смятам, знам че не ми тежи да ги плащам в момента, сега съм млад и работя и имам възможност за 10 години да ги изплатя, не мога да смятам лихвата защото ще ги изплатя предсрочно - при всяко предсрочно погасяване първо намалете вноската, при следващо годините, така ще си облекчите от месечните вноски и ще събирате по-бързо кеш за предсрочно погасяване, а с намалянето на годините ще започнете да плащате по-голяма част от главницата - лихвите вече ще са малки ....

Всеки знае сам за себе си какво иска да притежава след 10 или 15 години и си прави сметката как да го постигне....
 
И друго - скоро четох, че в Дания имота струва 2,х средни годишни заплати. Работя за датска компания (Maersk) - най-голямата. Уважават я повече от краля им.
Та, в Дания по данни от колеги датчани средната заплата е към 300 000 крони / г, бруто. Данъци към 50%.
Цените са нечовешки. Основно в ресторант в центъра 300 крони, бира 70 крони. Едно излизане 500-600 крони.
Т.е. разходите са поне 70% от заплатата.
Никой не може да си позволи да плаща 100% за жилище. Не знам как са цените на имотите, обаче наем на смотан апартамент в Копенхаген е около 5000 крони /м(най-евтиното, без сметки)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Точно казах че НЕ съм почнал със с 100к и ДА говоря за БГ - апартаменти от 65 квадрата за по 38 к евро всеки от тях - за всеки са платени 8 к евро първоначална вноска в кеш и е взет кредит от 30к евро, общо 60к евро

Няма кво да смятам, знам че не ми тежи да ги плащам в момента, сега съм млад и работя и имам възможност за 10 години да ги изплатя, не мога да смятам лихвата защото ще ги изплатя предсрочно - при всяко предсрочно погасяване първо намалете вноската, при следващо годините, така ще си облекчите от месечните вноски и ще събирате по-бързо кеш за предсрочно погасяване, а с намалянето на годините ще започнете да плащате по-голяма част от главницата - лихвите вече ще са малки ....

Всеки знае сам за себе си какво иска да притежава след 10 или 15 години и си прави сметката как да го постигне....

Колега само въпрос, че пак сметките не излизат - тези кредити си ги връщал с наема и заплата + нещо друго ли?
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Не ми отговори - :)
Да не се налага, ама при 70 000 евро в бетон и тухла, ако се наложи да ти требват пари, нали се сещаш? Отнема месеци да ги развържеш и при сегашни цени не е ясно дали ще вземеш и 60 000 евро.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Колега само въпрос, че пак сметките не излизат - тези кредити си ги връщал с наема и заплата + нещо друго ли?

Наема ми покрива вноските месечните вноски, това което изкарам и спестя един път в годината погасявам част от главницата - не знам точно коя сметка не ти излиза.
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Не ми отговори - :)
Да не се налага, ама при 70 000 евро в бетон и тухла, ако се наложи да ти требват пари, нали се сещаш? Отнема месеци да ги развържеш и при сегашни цени не е ясно дали ще вземеш и 60 000 евро.

Отговорих ти по 38к за апартамент - сещам се, мисля да не ми се налага, не съм останал чак толкова без кеш.

А и никой не знае след 15 години колко ще струват нали?
 
От: Re: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

И друго - скоро четох, че в Дания имота струва 2,х средни годишни заплати. Работя за датска компания (Maersk) - най-голямата. Уважават я повече от краля им.
Та, в Дания по данни от колеги датчани средната заплата е към 300 000 крони / г, бруто. Данъци към 50%.
Цените са нечовешки. Основно в ресторант в центъра 300 крони, бира 70 крони. Едно излизане 500-600 крони.
Т.е. разходите са поне 70% от заплатата.
Никой не може да си позволи да плаща 100% за жилище. Не знам как са цените на имотите, обаче наем на смотан апартамент в Копенхаген е около 5000 крони /м(най-евтиното, без сметки)
Аз живея също в Дания и не съм съгласен, че разходите са 70% от заплатата. Да, имаш на тези 300 хиляди крони 46% данък, и след това си с 13.5 хиляди на месец нето. Аз ако се напъна да живея както си искам, ще живея с максимум 5 хиляди от тези 13.5 хиляди. Датчаните са дооста разглезени, нямат отношение или уважение към парите, не знаят какво е да си без тях. Така че тези 70% дето си ги писал, смело можем да зачеркнем доста от тях като "разхищение" :))
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Наема ми покрива вноските месечните вноски, това което изкарам и спестя един път в годината погасявам част от главницата - не знам точно коя сметка не ти излиза.

Можеш ли да кажеш колко ти е наема от 2009 и за последните 3.5 години и на каква лихва си ги взел тези 30к и на какъв период! Ако не искаш не пише, ако искаш може и на ЛС!
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Не ми отговори - :)
Да не се налага, ама при 70 000 евро в бетон и тухла, ако се наложи да ти требват пари, нали се сещаш? Отнема месеци да ги развържеш и при сегашни цени не е ясно дали ще вземеш и 60 000 евро.

Какво общо има ликвидността, с инвестицията в недвижимо? Все пак си преценил, купил си го. Умният човек е заделил в страни други пари, ако потрябват. Най-спешното, за което трябват са здраве или някоя добра възможност. Но си има и ипотечни кредити. И все някоя заложна къща ще се съгласи да ти даде некви пари, ама там не е далавера обикновено. ;) Те не влизат в схемите за правене на какъвто и да е бизнес. ;)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Можеш ли да кажеш колко ти е наема от 2009 и за последните 3.5 години и на каква лихва си ги взел тези 30к и на какъв период! Ако не искаш не пише, ако искаш може и на ЛС!

Naema e 200 evro na vseki ot apartamentite, a lixvata e 6,5%

Pish po gore che naema ne se e promenial prez godinite
 
Положението с инвестирането в НИ не е чак толкова зле. Поразгледах из imot.bg и се намират тук-таме добри НИ за инвестиция. Ако имах достатъчно излишни пари, можеше да се замисля да направя нещо по въпроса...
 

Горе