Изпратени пари на грешна сметка

Няма начин да не се върнат при положение, че си отишъл и си обеснил и в същото време носиш документи. Друг е въпроса, как е станало. Просто е станало. А отговорността си е изцяло на човека направил грешката. Тук спор няма. Прав си за парите ама доста обеснения ще има на голяма сума с основание "Сводническа комисионна". :) Или поне така си мисля, ако все пак има някой, на който му е любопитно.
 
От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Няма начин да не се върнат при положение, че си отишъл и си обеснил и в същото време носиш документи.

Банковият служител не го интересуват обясненията ти. Той работи с документи. В документа пише по коя сметка трябва да се преведат парите и той съдържа твоя подпис. Парите са постъпили по сметката, посочена в нареждането ти, а банкерите са си свършили работата. Устните обяснения тежест нямат.

P.S. Нарочно ме караш да пиша повече, хитрецо.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Всичко опира до желанието на банката да улеснява клиентите си. На мен преди около десетина години в България ми правеха проблеми с ползването на Виза Електрон - банкоматите не позволяваха теглене, а ако влезех вътре в банката на гишето си ме обслужваха без проблем, само че с допълнителна комисионна за тях. Няколка пъти се опитах да се разправям със служителите, но без успех - след като извършвам операция на гише, трябвало да плащам. Фактът обаче, че от вън на банкомата си бяха сложили лепенка, че работят с Виза, а всъщност не беше така си било мой проблем. Служителите се държаха нагло и невъзпитано една красавица се опита да ми каже, че картата ми не била наред ... изобщо мазало. Единствения банкомат, който ми даваше пари без проблем беше този на ЦУМ, но не помня коя банка беше. Накрая се ядосах много, защото ми взимаха много високи комисиони и се свързах се с офиса на Виза, изпратих им копия от таксите, които са ми взимали по гишетата и на следващия месец ми приспаднаха сумите от сметката.
 
Re: От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Банковият служител не го интересуват обясненията ти. Той работи с документи. В документа пише по коя сметка трябва да се преведат парите и той съдържа твоя подпис. Парите са постъпили по сметката, посочена в нареждането ти, а банкерите са си свършили работата. Устните обяснения тежест нямат.

P.S. Нарочно ме караш да пиша повече, хитрецо.
Еми не го интересува. Ако питаш мен с тази заплата го разбирам. Но там е момента, че човека идва с документи. Ако е без тях си е просто на лафче в банката, нали? Как е новата служителка, охраната не може ли да хърка по-дълбоко и такива. Да, но тук не говорехме ли за разминава между титуляр и IBAN? Или не съм разбрал. Защото ако всичко ти съвпадне и такава смека съществува, а тя явно съществува, то тогава е въпрос на добро желание от страна на получателя да ги върне. Освен ако не са дали някакво време за отреагирване преди да мине файла и да ъпдейтне данните на всяка сметка.

П.П: Ама само как ми се получава, а? :)
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Работата е там, че IBAN-а има по-голяма тежест от името на получателя. Получателя и банката се идентифицират чрез IBAN-а, а не толкова чрез името. Имена много...
Завери ли се сметката от банката, парите вече са собственост на получателя.
 
Не е ли по-важен момента, в който IBAN-а и името съвпадат? Така ще е най-правилно. Но ако покажеш, че сте се подписали (ти и банката) на бележка, която има сметка, неотговаряща на истината. Има ли я вероятността да се елиминира, респективно - стопира транзакцията? Реално системата им няма как да знае това. Особедно ако си комуникират 2 различни банки, но реално при нареждане в една и съща банка - в системата излиза името на човека, на когото принадлежи въведения IBAN. А сега де. :)
 
От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Не е ли по-важен момента, в който IBAN-а и името съвпадат? Така ще е най-правилно. Но ако покажеш, че сте се подписали (ти и банката) на бележка, която има сметка, неотговаряща на истината. Има ли я вероятността да се елиминира, респективно - стопира транзакцията? Реално системата им няма как да знае това. Особедно ако си комуникират 2 различни банки, но реално при нареждане в една и съща банка - в системата излиза името на човека, на когото принадлежи въведения IBAN. А сега де. :)

Какво значи сметката да не отговаря на истината? Ако няма такъв номер сметка в банката на получателя, то преводът се връща обратно от системата, както уточних по-горе.
Ако транзакцията не е минала през Борика или Рингс, можеш просто да си изтеглиш платежното нареждане и да спреш превода.
Само, ако преводът е в една и съща банка, излиза името на получателя, защото го има в базата им, и се прави проверка. Ако преводът заминава за друга банка, името на получателя е само някакъв текст, който се въвежда, както основанието, но не се проверява.
 
Означава на един IBAN да отговаря друго име, а не реалното. Това ми е ясно за връщането. Но и името е реално и IBAN-а, просто са разменени, което системата явно намира за абсолютно нормално, водейки се само по IBAN-а. Значи какво установихме - имало минимум 2 банки в процеса. :) Транзакцията се е осъществила чрез нареждане в едната. :) Много кофти, това е максимално усложнено положение. Сега ако кажеш, че не познаваш човека, на който си ги наредил и сте от различни градове или държави, направо не знам. Тук само съвестта на получателя е фактор. :)
 
От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Но и името е реално и IBAN-а, просто са разменени, което системата явно намира за абсолютно нормално, водейки се само по IBAN-а.

Не е така. Има много хора с името Иван Иванов Иванов, но IBAN-а е уникален идентификатор.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Ето как ще ти отговорят на гишето, Blinky :D :

rmon1166l.jpg
 
Re: От: Изпратени пари на грешна сметка

Ето как ще ти отговорят на гишето, Blinky :D :

rmon1166l.jpg

По-скоро ще е нещо такова:

banks.jpg

Ок, разбрахме се. Ама аз пак съм си за моето. Не трябва да има разминаваници, когато говорим за пари и превод на пари. :)
 
От: Re: От: Изпратени пари на грешна сметка

Ок, разбрахме се. Ама аз пак съм си за моето. Не трябва да има разминаваници, когато говорим за пари и превод на пари. :)

Съгласен съм. парите не се разминават - само преводите. Парите сменят собствениците си, като онези 50лв, които още чакам да ми ги пратиш по погрешка, че съм си харесал нещо. :D
 
Re: От: Re: От: Изпратени пари на грешна сметка

Съгласен съм. парите не се разминават - само преводите. Парите сменят собствениците си, като онези 50лв, които още чакам да ми ги пратиш по погрешка, че съм си харесал нещо. :D
Ще ти ги пратя и после мога да се изруся. :)
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Името не мисля че е от значение при е-банкирането или през epay. Пращал съм и съм писал други имена и парите се получават, важното е сметката да е точната.

А какво се случва ако се пуснат парите на място от клон на банката? Т.е. IBAN-а е верен, но името не отговаря на този IBAN. Ще позволят ли трансфера, или?
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

А какво се случва ако се пуснат парите на място от клон на банката? Т.е. IBAN-а е верен, но името не отговаря на този IBAN. Ще позволят ли трансфера, или?

Какво значи да се пуснат? Ако внасяш в банката, в която е открита сметката, това се нарича вноска на каса. Не е трансфер. IBAN-а е определящ. При вноската ти дават копие от вносната бележка, на което пише по коя сметка си внесъл и е изписано името на титуляра на сметката. Ако е верен IBAN-a, няма проблем. Името може по няколко различни начина да се изпише. То е за справка.

Ако сгрешиш IBAN-a системата предупреждава. Ако уцелиш друг IBAN в същата банка, тогава става весело.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

От поста на mvmrik ми стана ясно, че при онлайн разплащане - мога да напиша IBAN-а, и каквото и име да сложа - парите пак ще пристигнат.
Въпроса ми е, ако отида в клона на банката и на платежното напиша верния IBAN, но за име сложа "Киро Самурая" - ще ми върнат ли платежното, ще пуснат ли парите... Общо-взето какво ще се случи в тази ситуация?
Говорим и в случай на трансфер, и в случай на вноска на каса.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

От поста на mvmrik ми стана ясно, че при онлайн разплащане - мога да напиша IBAN-а, и каквото и име да сложа - парите пак ще пристигнат.
Въпроса ми е, ако отида в клона на банката и на платежното напиша верния IBAN, но за име сложа - ще ми върнат ли платежното, ще пуснат ли парите... Общо-взето какво ще се случи в тази ситуация?
Говорим и в случай на трансфер, и в случай на вноска на каса.

Ще те накарат да напишеш вярното име на вносната бележка. И да сгрешиш името, няма значение, защото си внесъл в правилната сметка. По-важно да напишеш името на вносителя, а не името на получателя правилно. За да докажеш впоследствие, че вноската е твоя. Ако направиш вноска на каса по сметката на TBI Credit и пишеш "Киро Самурая", като вносител, то парите ги е внесъл той, а не ти.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

От поста на mvmrik ми стана ясно, че при онлайн разплащане - мога да напиша IBAN-а, и каквото и име да сложа - парите пак ще пристигнат.
Въпроса ми е, ако отида в клона на банката и на платежното напиша верния IBAN, но за име сложа "Киро Самурая" - ще ми върнат ли платежното, ще пуснат ли парите... Общо-взето какво ще се случи в тази ситуация?
Говорим и в случай на трансфер, и в случай на вноска на каса.
Пращал съм пари от банкова сметка и online и offline. Докато ИБАН е коректен (веднага при въвеждането и offline i online се извършва някаква проверка и изкарва грешка ако има сбъркан дори един символ) името и основанието не го интересува системата (Превеждал съм пари на приятелката с основание Свирки и име Петканка). Сигурно има някаква политика при грешка, но ще е мноооого бумащина. За това гледайте да не правите грешки.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Кой за какво плащал ... :lol:
Е това беше преди 6-7 години. Какво основание да пиша :D. Даже се чудя за какво това основание е задължително.
 

Горе