Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

  • Да, искам.

    Votes: 64 70.3%
  • Не, не искам.

    Votes: 23 25.3%
  • Не знам.

    Votes: 4 4.4%

  • Общо гласове
    91
От: От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

...
Нали влизаш в избирателната секция натискаш един бутон да или не на една машина като банкомат, излиза билетче и пускаш у фурната, опс урната, нали за такова "електронно" демек машинно гласуване говорим?
Разбрали - недоразбрали - дотук беше с изборите, колкото и да са манипулирани. Неграмотни бабички се юрнаха да гласуват "за новото", промити от Партията - кърмилница...
Боко - вечен наш вожд и учител, айде хаирлия да е, за това гласувахте!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Реално в БГ никога не е имало избори, това е за заблуда на противника, така, че машинно, немашинно няма никакво значение.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Що пък да не е имало избори? И електронното гласуване, независимо дали е машинно в секцията или дистанционно, от дивана в къщи определено помага на комисията.
Не виждам проблем и с някаква несигурност. Нали все пак сме във форум, занимаващ се с онлайн бизнес?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

...
Не виждам проблем и с някаква несигурност. Нали все пак сме във форум, занимаващ се с онлайн бизнес?
Какво разбираш от онлайн сигурност, та се изказа така категорично?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Казах, че АЗ не виждам такива проблеми. Ти, ако разбираш, можеш да ги посочиш да речем. Ще се радвам да прочета.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Цели теми има по въпроса, в програмистките форуми. Като цяло се обединяваме около идеята, че няма начин да стане безопасно, поне с разумни усилия.
Да пуснем референдум за и против лекуването на мозъчната лезия с трапанация? Всеки разбира от всичко, особено пенсионерите. Редили се на опашка да гласуват за референдум.
hacking democracy, едно хубаво тематично преведено филмче!
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Един от най-безполезните отговори е - има го в нета... Ми като го има - дай в общи направления къде са проблемите? В тайната на вота ли, във възможността за подмяна ли, възможност за повторно гласуване ли..
Не е трудно.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

В тайната на вота ли, във възможността за подмяна ли
И двете.
Който ти пише софта - той решава какво и как да се брои. Или който му плаща в частност.
Няма такова животно като честни електронни избори, ако са правени с нечисти помисли. Няма как да се контролират.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Което важи в пълна сила и за офлайн изборите. Т.е., не е проблема в средата, а в политическата нагласа и намерения.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Което важи в пълна сила и за офлайн изборите. Т.е., не е проблема в средата, а в политическата нагласа и намерения.
Това не е оправдание. Спестихте на мафията едни милиони, вече няма да им се налага да купуват мангасарите. Туй беше то, кланяйте се на вожда като в Северна Корея, после на сина / внука му...
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Не разбрах кои сме ние и защо беше нужна политическата окраска. Защо не се налага да купуват мангасарите? Как ще компенсират гласовете им? Но, ако може, с малко повече конкретика, различна от - в едни теми пише...
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Не разбрах кои сме ние и защо беше нужна политическата окраска.
Вие, дето хал хабер си нямате от тая сложна материя. Вие, дето не се сетихте да питате хората, на които разчитате да я направят. Вие, дето се наредихте с бабите, дето не вярват, че на сапунерката верно и казваме "мишка".
Защо не се налага да купуват мангасарите? Как ще компенсират гласовете им? Но, ако може, с малко повече конкретика, различна от - в едни теми пише...
Е как - с натискане на един бутон ще казват колко са гласували за коя партия. Колко повече конкретика да дам? Няма да те пуснат да наближиш сградата на сървърите, кво остава да ходиш да правиш контрол.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Не знам как си го представяш. Първият път, когато се занимавах с такова решение, беше 98ма година, когато беше и първият проект за е-правителство, а е-гласуването беше част от него. Разработката отне няколко месеца, започна внедряване, после се смени правителството и администрацията заеба проекта, но по него беше свършена огромна работа. Още от тогава си спомням, че решението, което бяхме подготвили беше съвсем сигурно и достатъчно непреодолимо без услужлива помощ с политическо решение. Вярвам, че оттогава насам, нещата са станали доста по-сигурни. Междувременно, докато очаквам да чуя някаква конкретика как точно ще показват колкото си решат с натискане на един бутон, отивам да гледам сапунерката.
Мерси за изчерпателните отговори.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

... Още от тогава си спомням, че решението, което бяхме подготвили беше съвсем сигурно и достатъчно непреодолимо без услужлива помощ с политическо решение. Вярвам, че оттогава насам, нещата са станали доста по-сигурни. Междувременно, докато очаквам да чуя някаква конкретика как точно ще показват колкото си решат с натискане на един бутон, отивам да гледам сапунерката.
Мерси за изчерпателните отговори.
"Вярвам", "сигурно", "изглежда добре" и подобни. Астрологията, религията, дори дядо Мраз искат чиста, непроверена вяра.
Какво точно ще спре админите да бърникат из базата, след като сървърите са при тях и имат паролите. Както и подкрепа от управляващите, щото благодарение на това ще останат на власт?
Не знам какво сте имплементирали, но кажи как ще предотвратиш вмешателство отвътре, освен с гола вяра дето заявяваш? Щото нещо нямам наблюдения да са Майка Тереза в правителството. То дори и Ватиканът е от най-богатите институции, пък проповядват скромност и смирение, та знам ли...
Как вярваш, пък нямаш идея как ще се контролира? На Боко ли вярваш, или на Цв. Цв?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Нещо май бъркаш понятията. Ако твърдението ти е, че админите ще бъркат, то - да, макар и да не е толкова лесно (щото това не е админ на ЕТ Пенчо), да допуснем, че биха могли. Само че, това не е пропуск в решението, а както казах 10 мнения по-горе - политическо решение. Политическо решение обаче имаш и при офлайн гласуването, т.е., то не може да бъде аргумент срещу техническото средство, защото не е част от него.

Между другото, изразът "решението, което бяхме подготвили беше съвсем сигурно " може да го обвържеш с астрология единствено, ако имаш сериозни затруднения с възприемането на текст. Това обаче е извън темата. И ми прости невежеството, да вярвам, че за 18 години технологиите са се развили. Вероятно е да съм се объркал.

До тук единственият аргумент, който видях против е-гласуване е политическо вмешателство - т.е., никакъв.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

...И ми прости невежеството, да вярвам, че за 18 години технологиите са се развили. Вероятно е да съм се объркал.

До тук единственият аргумент, който видях против е-гласуване е политическо вмешателство - т.е., никакъв.
Айде пак вяра, та вяра. По религиозни причини ли отворихте тая кутия на пандора?
Ми политическо е разбира се. Само че хартиеното броене може да се наблюдава от персони от други партии, точно наблюдатели им викат. После по веригата навсякъде може да си внедриш, по желание.
Електронната система няма кой да я наблюдава! Освен това НЯМА кой да ги спре да видят за кого си гласувал, и да те тормозят.
Много се говори за Биткойн подобни разпределени изчисления, но там хакването е малко по-сложно, ние тука сме в средновековието още. Кой в какво вярвал.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Очевидно не разбра тая работа с вярата, затова я изоставям. Нейсе.
Кажи ми сега как точно ще видят за кого съм гласувал, че тук сериозно ме изненада? И защо реши, че както има наблюдатели в момента, няма да има наблюдатели и тогава?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Очевидно не разбра тая работа с вярата, затова я изоставям. Нейсе.
Кажи ми сега как точно ще видят за кого съм гласувал, че тук сериозно ме изненада? И защо реши, че както има наблюдатели в момента, няма да има наблюдатели и тогава?
Еми ще ровнат в базата, и ще видят. Кое му е сложното? Вероятно нямаш идея как изглежда база данни, да обясня подробно?
Разни теории размъкват с гласувания с номерче, но всичко може да се изкриви. Айде остави го това, ако те е шубе ще гласуваш с хартия.
От манипулация на крайните резултати няма отърване. Каквото ти каже сървърът - това! Как ще го наблюдаваш това?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

База данни считам, че всички сме виждали. Само по себе си това понятие нищо не значи, все пак е важно какво има в нея.
Решения за електронно гласуване има много, но един компонент винаги е общ и задължителен - двуразовото удостоверяване пред сървъра. В първата част с електронен подпис системата те проверява кой си и дали имаш право на глас, след което ти генерира втория сертификат, с който гласуваш, но който вече не носи никаква информация за теб. Т.е., ако ще целото хакерско войнство на света да се изреди, няма как да ти видят вота. А в Герб и ДПС можеш да си убеден, че не стоят най-яките хакери на света.
Колкото до наблюдаването, то е задължително според куп европейски закони и директиви. Съответно всяко решение има създадени интерфейси за мониторинг, достатъчно сигурни, за да не бъдат манипулирани (все пак е мониторинг). И тъй като наблюдението е задължително изискване, при това от чужди институции, няма как да бъде отхвърлено и да не дадеш съответния достъп на наблюдателите. Тук не откриваме Америка, колкото и да се гордеят хората, че са виждали база с данни.
Всичко това прави електронното гласуване в пъти по-сигурно от нормалното, защото в нормалното има как да се следи вота, има и как да се подменя вота, при това по-лесно. А като имаш мониторинг в реално време, ходи манипулирай.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

... В първата част с електронен подпис системата те проверява кой си и дали имаш право на глас, след което ти генерира втория сертификат, с който гласуваш, но който вече не носи никаква информация за теб. Т.е., ако ще целото хакерско войнство на света да се изреди, няма как да ти видят вота. А в Герб и ДПС можеш да си убеден, че не стоят най-яките хакери на света.

... Съответно всяко решение има създадени интерфейси за мониторинг, достатъчно сигурни, за да не бъдат манипулирани (все пак е мониторинг). ...
Всичко това прави електронното гласуване в пъти по-сигурно от нормалното, защото в нормалното има как да се следи вота, има и как да се подменя вота, при това по-лесно. ....

Първия абзац - кое ти гарантира, че няма да свържат първия със втория сертификат, след като не им е проблем? Айде остави тайната, мислех, че се разбрахме. Който го е шубе няма да ползва електронната система.

Обаче продължаваш с тия болднатите думички. А те са без грам смисъл. Кой ти каза, че са сигурни, и защо му повярва? Сигурни са щото е мониторинг, щото по теле-визията го казаха, или просто си го вярваш?
Дай да видим в подробности тоя сигурен алгоритъм, да видиш колко пробойни ще излязат! Дори Биткойн може да се манипулира, вече се е случвало веднъж, и на косъм втори път да форкнат чейна, ако искат. И не се случи за да не си изгубят койните. Ако бяха злонамерени към собствената си система - вече нямаше да я има. А тук случаят е по-скоро такъв.
 

Горе