И отново по темата за SOPA

От: И отново по темата за SOPA

Респект. Международна корпорация, офшорки. Респект.
Темането ти се приема с едва забележимо кимване, приглаждане на брадата, и едно одобрително "Машалла.." под мустак.
 
От: И отново по темата за SOPA

Досега за да се накаже "виновника" без съд се прилагаше метода "събиране на доказателства", т.е. събиране на сървърите ти барабар с рутери, ел. контакти и каквото наоколо намерят. Само дето ако впоследствие не измислят какво да ги правят (т.е. ако няма експертизи) има опасност да бъдат осъдени, че са извършили действие не със законна цел и така да плащат големи обезщетения. Отделно, че повечето сървъри са споделени и при отнемането на който и да е сървър се спират сайтове, които не са поръчани за саботаж. Така пак тръгват дългите многобройни дела. Преди около година, май, имаше случай на масово спиране на блогове по причина, че на някой от тях било имало пиратство. Не знам какво е станало, но вероятно много дела са тръгнали от наказани блогери без вина. С новия закон в прав текст ще се казва "ти си виновен и толкова". Старата мода криво правосъдие е "виновен до доказване на противното". Новата мода е "наказан без право на доказване на противното". Аз лично съм попадал в подобно положение и знам какво е да те накажат без съдебен процес, в който да участваш. Ето защо и аз подкрепих anti-SOPA инициативата със сайта си (имам достатъчно чуждестранна аудитория и най-вече американска). Не, че много мога да помогна, но който колкото може. Хората трябва да знаят, че няма престъпници по подразбиране. Престъпник е само този, който след справедлив съдебен процес бъде обявен за такъв.
Относно екстрадирането:
Ако сървърът ви не е на територията на САЩ, вашата дейност не се извършва на територията на САЩ. Технически погледнато всеки потребител чрез копиране на данни между рутери стига до сървъра ти и после наобратно се извършва копирането на данни и така до компа му. Самото действие се извършва на територията на държавата, в която е разположен сървъра. В България, колкото и да е криво правосъдието, имаш право на съдебно дело за екстрадирането ти (доколкото помня). Трудно ще бъдеш екстрадиран в САЩ за действия извършени на територията на България или друга държава в ЕС. В България законът за авторското право е сравнително либерален и трудно можеш да бъдеш осъден освен ако наистина не си чак толкова нагъл и искаш да печелиш камара пари на гърба на авторите. Ако някой тръгне да се заяде с някой от нас тук, най-много да го изправят пред български съд, а както е известно в България трудно ще намериш някой осъден за пиратство.
Иначе по същество законът не е насочен срещу пиратството, а по-скоро с цел осигуряване на наказания по бързата процедура за неудобни.
 
От: И отново по темата за SOPA

SOPA for Dummies- Кратко и ясно! :)
 
Последно редактирано:
И аз да се включа с моите два цента. Освен всичко написано по-горе против SOPA и мненията "какво ме интересува мен, нали сме в ЕС".

Закона ще се простира не само в САЩ. Засегнати са много повече страни от колкото си мислите. Първоначално ефекта от него ще се усети само на Американския пазар, но не забравяйте, че ICANN - компанията отговорна за разпределение на интернет адресите (IP адресите) е регистрирана и функционира на територията на САЩ. Това от своя страна, означава, че без значение къде ви се намира сървъра - хостинг доставчика отговаря пред тях, защото той просто наема за определен период от време правото за ползване на даден блок адреси.

Какви може да са последствията - дори да хостваш в Зимбабве, не се ли хареса сайта ти на някой от големците, институцията в САЩ ще има право да изиска от ICANN да се спре алокирането на IP адреса на който се намира уебсайта. Това значи, че много хостинг компании или ще те изритат или просто сайта ти няма да може да се отваря.

Друго нещо, което наскоро четох, е че PIPA няма да смъква сайтове само заради пиратско съдържание, картинки, клипове и т.н., а ще имат възможност да цензурират и статии - такива в които няма нищо нередно, освен изказване на политически възгледи, като за официална причина ще бъде давана "подбуда към протест и насаждане на идея за бунтове".

Вярвате или не, интернет ще бъде засегнат на 100%, без значение в коя държава се намирате и с какво точно се занимавате.
 
Последно редактирано:
От: И отново по темата за SOPA

Той интернет в този си вид и без това е на път да се изчерпи, едно по едно свършват неща, като се започне от IP адресите, лимити на скорости, Сопата може да даде път на нова мрежа, например поддържана от ЕС :)
 
И още един сайт се е включил в инициативата - http://www.xda-developers.com/sopa/
Които впрочем доста хитро се възползват от лоялните си потребители
Код:
Once 50,000 US visitors have signed our pledge below, XDA will return. The current pledge count is: 4365
Преди да публикувам това мнение, цифрата беше 3682. За минути натрупаха хиляда подписа.

Всички знаем, колко голямо комюнити е това. Жалко, как в България, така като гледам са много малко организациите, които участват.
 
От: И отново по темата за SOPA

Той интернет в този си вид и без това е на път да се изчерпи, едно по едно свършват неща, като се започне от IP адресите, лимити на скорости, Сопата може да даде път на нова мрежа, например поддържана от ЕС :)

Някъде при братушките бях попаднал на тема, че има подготвена нов вид мрежа, алтернатива на сегашният Интернет, с много по-добри функции, скорост и по-малко възможности за измами. Като теорията е, че в сегашният нет ще останат всички измамници и измет, а в по-новия ще бъде отсято всичко.
 
От: И отново по темата за SOPA

Това с ICANN не е съвсем вярно. Никой не може да нареди на Tier 1 интернет доставчик към къде да насочи конкретен IP адрес. Има немалко Tier 1 интернет доставчици от Европа. Ако натиснат ICANN, единственото, което ще постигнат е, че IP адресът няма да бачка за интернет доставчици ползващи за Tier 1 доставчик от САЩ. В България повечето са вързани с възли във Франкфурт и Лондон. Единствено може да постадат тези, които ползват level3, но и за тях не е сигурно доколко ще се съобразят с нарежданията отгоре, тъй като са международни, въпреки че оперират и на територията на САЩ. С това американските управници само ще доведат до фалит местните си големи интернет доставчици и центърът на мрежата ще се пренасочи вероятно към Европа.
 
Последно редактирано:
От: И отново по темата за SOPA

Някъде при братушките бях попаднал на тема, че има подготвена нов вид мрежа, алтернатива на сегашният Интернет, с много по-добри функции, скорост и по-малко възможности за измами. Като теорията е, че в сегашният нет ще останат всички измамници и измет, а в по-новия ще бъде отсято всичко.

То по принцип в Европа от известно време има нова мрежа, но в момента е само за университети и научни изследователски центрове.
Интернет не е мислен, за такъв мащаб и такива ресурси и налага много ограничения.
 
От: И отново по темата за SOPA

Някъде при братушките бях попаднал на тема, че има подготвена нов вид мрежа, алтернатива на сегашният Интернет, с много по-добри функции, скорост и по-малко възможности за измами. Като теорията е, че в сегашният нет ще останат всички измамници и измет, а в по-новия ще бъде отсято всичко.

То от поне 6-7 години се говори за това, обаче в случая не са го помислили как трябва и нареждането ще бъде жестоко..поне за 10 години напред. Мозъците не са захапали, че ножа има две остриета, тоест ако ограничат новата мрежа само за "избрани" сайтове, ограничават съответно и трафика към тях.
 
От: И отново по темата за SOPA

То от поне 6-7 години се говори за това, обаче в случая не са го помислили как трябва и нареждането ще бъде жестоко..поне за 10 години напред. Мозъците не са захапали, че ножа има две остриета, тоест ако ограничат новата мрежа само за "избрани" сайтове, ограничават съответно и трафика към тях.

Реално погледнато всяка държава си има отделна локална мрежа. Просто нашата мрежа ще я вържат към новата мрежа, както и всяка друга държава. Това не би бил голям проблем. Дори реално погледнато нашия международен нет минава през Европа, ние нямаме кабел директно до САЩ, което прави още по-лесно връзването ни към евентуална нова мрежа. И за сега тази мрежа се използва от правителства, университети и други правителствени организации, но е въпрос на време да ни пуснат и нас в нея :)
 
От: Re: И отново по темата за SOPA

Жалко, как в България, така като гледам са много малко организациите, които участват.

Не че не ми е интересно развитието на този акт, но може би тука просто имат други приоритети или пък внимават за други неща...:)
 
Последно редактирано:
От: И отново по темата за SOPA

но е въпрос на време да ни пуснат и нас в нея :)

Нова мрежа - нов пазар с нови правила, по-тежки условия и повече контрол. Като цяло нещата доста биха се променили
 
От: И отново по темата за SOPA

Може да поемем дъх: "Краят на интернет" се отлага - SOPA ще бъде основно преработен

Според статията:

Под натиска на общественото мнение и администрацията на САЩ авторите на антипиратския законопроект SOPA (Stop Online Piracy Act) се съгласиха да премахнат най-спорните положения от документа.

Всичко, което се прави и на което държиш трябва да се казва на глас. Все пак така се постигат някакви резултати. Другите нека си мислят, че не ги засяга. Аз лично мисля, че не само ги засяга, но утре ще влезнат и няма да го има любимия им сайт. Пък нека не ги засяга.
 
От: И отново по темата за SOPA

И фейсбук си мълчеше. Нали са най-големите, защо не направиха нещо?

А реално те трябваше да бъдат затворени първи по философията на SOPA.
 

Горе