Какво би ви накарало да инвестирате в България

Кое би ви накарало да инвестирате в България?

  • Корпоративен данък от 10%

    Votes: 12 29.3%
  • Стратегическата локация - Европа-Азия

    Votes: 5 12.2%
  • Добрата интернет свързаност

    Votes: 11 26.8%
  • Красивата природа и ресурси

    Votes: 13 31.7%
  • Образованите млади хора (езици, област..)

    Votes: 11 26.8%
  • Евтините ресурси (ток, водя, материали)

    Votes: 12 29.3%
  • Неразвитите (в дадени сектори) пазари

    Votes: 22 53.7%
  • Преспективата - иконимически ръст

    Votes: 6 14.6%
  • Благоприятни закони и ограничения

    Votes: 5 12.2%
  • Друго (кажете в пост)

    Votes: 4 9.8%

  • Общо гласове
    41

Blinky

Owner
Здравейте на всички. Подтикнат от темата за прословутото видео, реших да създам една тема, от която може да се извадят някакви статистики, защото все пак вие имате много детайлен поглед икономическите перспективи на нашата страна. Отделно някои, да не кажа по-голямата част, имат сайтове за чуждестранния пазар и определено могат да дадат мнение или компетенция, която няма да е много далеч от тази на чуждите инвеститори. Вече за мащаба на бизнеса....това е друга тема.

Към темата съм прикачил анкета, в която съм успял да събера определени причини. Сигурно, повече от обеден съм де, че има и още много, но за жалост няма как да акцентираме върху всичките. За това ще оставя графа други, като ще се радвам в поста да ми кажете. Ако нещо конкретно събере и повече гласове, то ще получи място сред останалите, които присъстват в анкетата.

Целта на темата е да се направи една извадка на това, кое би накарало чуждестранния инвеститор да си даде парите в нашата икономика. В една добре стилизирана концепция и не голям бюджет може да се направи видео, което по нищо да не отстъпва на сегашното, да не кажа, че може да го мине като представяне и креативност. Ще се радвам повече хора да се включат. Силно се надява, също така, да имаме дизайнери и видео монтажисти на линия тук. Говорим за анимация, не за нещо сложно. Гласът - това ще е нещо, което може да се купи или набави, чрез ресурс - пари, бартер и т.н.

Ще очаквам вашите коментари и постове,

П.П: Моял, без политически глупости. :)

П.П.П: Анкетата има опция да се дават повече от един отговор, възползвайте се и от това. ;)
 
Последно редактирано:
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Аз гласувах за образованите млади хора. Но това от гледна точка на евтина и образована/квалифицирана работна ръка. Предлагам към евтини ресурси да се добави труда, понеже това пак е ресурс.
Една от основните причини чужди фирми да инвестират тук е именно евтината и същевременно качествена работна ръка. Много по-изгодно е да си изнесат прозводството в държава като нашата.
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Една от основните причини чужди фирми да инвестират тук е именно евтината и същевременно качествена работна ръка. Много по-изгодно е да си изнесат прозводството в държава като нашата.
Успоредно с това и ресурсите са на цени, които са може би по-евтини от тези в другите държави, пред които се представя самото видео. Комбинирано в плоският данък от 10%, нещата изглеждат добре. И един от моя отговор е точно образованите хора тук.
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Blinky, забрави аутсорсинга - макар, че то е подкупност от ресурси, образование и локация!
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

В момента нищо.
Единствено смяна на административната политика би ме накарало да рискувам пари в България!
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

В момента нищо.
Единствено смяна на административната политика би ме накарало да рискувам пари в България!
Това няма как да се заложи в RP клип. :)

Давайте още мнения, ще се радвам ги чуя всяко едно. ;)
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Това няма как да се заложи в RP клип. :)

Точно за R.I.P. клип си е. :lol:
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Гласувах за първата опция - ниски данъци. За всичко друго съм скептична, изключвам красивата природа, за което спор няма. Но тъй като анкетата цели събиране на "материал" и идея за клипче, няма да се впускам в обосновавания.

Ще се включа с удоволствие в направата на клипчето - монтаж, графика, надписи, озвучаване на различни езици... каквото е нужно.

:|
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Гласувах за първата опция - ниски данъци. За всичко друго съм скептична, изключвам красивата природа, за което спор няма. Но тъй като анкетата цели събиране на "материал" и идея за клипче, няма да се впускам в обосновавания.

Ще се включа с удоволствие в направата на клипчето - монтаж, графика, надписи, озвучаване на различни езици... каквото е нужно.

:|

Да, като гледам водещите за момента са неразвитите пазари, интернета и евтините ресурси. Горе долу сме наясно какво се иска. Много зависи и колко време имаме, за да вместим определена бройка. Но все си мисля, че пет е добра бройка. Демек топ пет ще са включени. Иначе всякаква помощ е добре дошла. Само държа да кажа, че това не е с комерсиална цел. Идеята енда направим ние едно клипче, което да тръгне по каналите....ефекта ще е на лице, ако стане добро и интересно.

Ще се радвам повече хора да се включат. Както се случи с SEO състезанието. Мисля, че е изпълнимо. Как мислите вие. Имам един потребител наум за клипчето....дано се навие де. :)
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Защо няма отговор НИЩО? Листо любопитство тъй да се каже 8)
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Първосигнално на въпроса Кое би ви накарало да инвестирате в България? отговорих (на ум) Нищо. И потърсих да видя колко са отговорили така :) Пък то няма такава опция.
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Къде ги видяхте тези "благоприятни закони и ограничения"? Благоприятни за кого? За мнозинството граждани законите и ограниченията са неблагоприятни. Те се пишат от определени лица за лично ползване - те са неблагоприятни за повечето и благоприятни за спонсора си by design.

Наистина, има държави в шибаната Европейска империя на злото, където има доста по-страшни закони и ограничения. Това обаче не ни оправдава.

И този данък 10% защо го казвате като предимство? В една идеална държава корпоративния данък е НУЛА. Друг е въпроса, че такива държави няма на практика и едва ли скоро ще има (офшорните зони не ги броя). Наистина в повечето други държави корпоративния данък е повече. Което пак не е оправдание.
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Поставените въпроси могат да намерят своите антиподи в анкетата "Защо няма да инвестирате в България":

Корупционен данък от 10% (минимум)
Лоша инфраструктура
Скъпи телекомуникации
Мръсотията
Ниската степен на образованост и адеквактност на персонала
Несигурните цени на енергиините ресурси
Работата в условия на монопол и олигопол
Переспективата - икономически ръст под инфлацията
Силна степен на бюрократична тежест
Друго (кажете в пост)
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Първосигнално на въпроса Кое би ви накарало да инвестирате в България? отговорих (на ум) Нищо. И потърсих да видя колко са отговорили така :) Пък то няма такава опция.

Бате, не се прави....дай да те "забъркаме" в това, което кроим тук. Все пак сме онлайн предприемачи. :) Така де, ще гледаме да се борим с мозъците от Харвърт тук. Няма как да не те завлече това. А за това, което отговори - няма какво да кажа, знам какво ти минава през акула, като си зададеш наум този въпрос. Но, абстрахирай се от това, и дай да измиалим нещо тук. Ей така, да си не радва. Ако успеем....няма да е лошо. Ще видиш. :)
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Ако аз бях инвеститор това, което би ме накарало да инвестирам в България, е гафа с орязаните граници. Най-слънчевите и топли райони в страната бяха скрити от чуждестранните инвеститори, следователно ако реша да правя фотоволтаични паркове няма да имам конкуренция.
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Няма оферта за ВЕИ, ако отиват нещата към либерализиране ще паднат гарантираните печалби, пък и най най-дажден район е св. източния за соларите!

БГ би била чудесен логистичен център и център за изтока към запада или обратното!
 
От: От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Ако аз бях инвеститор това, което би ме накарало да инвестирам в България, е гафа с орязаните граници. Най-слънчевите и топли райони в страната бяха скрити от чуждестранните инвеститори, следователно ако реша да правя фотоволтаични паркове няма да имам конкуренция.

Не ставаш за соларен инвеститор. ;) Не си си приготвил домашното. Слънчевата радиация е най-силна в Смолян и Тутракан.
 
От: От: От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Не ставаш за соларен инвеститор. ;) Не си си приготвил домашното. Слънчевата радиация е най-силна в Смолян и Тутракан.

Е бъди добър с колегата, дай му повече инфо:
http://www.ecoproject-bg.com/bg_BGS/photovoltaic-systems/ :)

То като е трябвало се инвестира във ВЕИ преди 4-5 години го направиха с по 80 стинки на киловат с гарантирана доходност от над 25%. Вече точно това е бита карта, печалбите отиват към нормалната норма.
А темата е кое ще е най-ефективно като полза на потенциален инвеститор - труда и ресурсите сравнително са добри, като се сети човек, БГ е перфектна за трудоемките производства с ниски умения, другото е хранителната промишленост - но като цяло в момента яко се наливат в аутсорисинг, ИТ и софтове - с една дума добавена стойност, А масата безработни са с ниски умения така че това е огромния плюс, а производствата ни трябват не услуги!

Пол. стабилност е важен фактор, така че чакаме 12 Май кво ще стане
 
От: Какво би ви накарало да инвестирате в България

Като гледам турците са почнали http://www.moreto.net/novini.php?n=208561

Блинки, мисля че е добра идея да се направи и тема с последните, най-актуалните инвестиции на чужденци в БГ - да кажем 2012 до сега - така лесно бихме открили модел/шаблон какво търсят какво ще произвеждат, както и в кой сектори се насочват основно това може се вземе за добра отправна точка!
 

Горе