Какво е бъдещето на България?!

От: Какво е бъдещето на България?!

Само като ми напишеш "фашистки капитализъм" и ми става ясно колко разбираш от история и икономика. Кога Италия при Мусолини е била подчинена на международни капиталисти и концерни бре, смешни са ти твърденията. За какъв фашизъм ми говориш изобщо? И ще си пиша колкото си искам, темата съм в отворил аз ;)
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Няма такъв филм! Реален свободен пазар има само в теорията и ест в УЧЕБНИЦИТЕ. Дадох ти най-елементарният пример :) А като включиш и картоните от шуробаджанаците по сметка и сметай как изглежда свободната ти "нерегулативна" картинка - абсолютно по същият начин, както и при "свободният пазар" :D
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Само като ми напишеш "фашистки капитализъм" и ми става ясно колко разбираш от история и икономика. Кога Италия при Мусолини е била подчинена на международни капиталисти и концерни бре, смешни са ти твърденията. За какъв фашизъм ми говориш изобщо?

В случая не веднъж това се фашистки капитализъм за крони капитализъм, мислих че знаеш. Използва се да се подчертае сегашната неефективност и лобизъм на едрия бизнес(корпокрация) и неговата защита, нещо което било в любимият ти режим на Мусолини. За напред като ти пиша ще се опитам на всеки термин да давам и обяснение :)
 
Последно редактирано:
От: Какво е бъдещето на България?!

А предприемача какъв свободен пазар е? :lol: Що има ограничение за постовете и новите не могат да участват в пазара, а? Злите админи фашисти са в съюз със духа на Дучето :lol:
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Няма такъв филм! Реален свободен пазар има само в теорията и ест в УЧЕБНИЦИТЕ. Дадох ти най-елементарният пример :) А като включиш и картоните от шуробаджанаците по сметка и сметай как изглежда свободната ти "нерегулативна" картинка - абсолютно по същият начин, както и при "свободният пазар" :D

Кви картони? Я кажи тогава тук какво е? Ако не ти е ясно при пазара регулацията става от производителите и потребителите, това че някой прави мизерии и има кофти репутация му се бие картона, ако това ми говориш? А когато човека не си вземе поука и прекали самата общност го маха, щото така решила - тука е точно така ако не си забелязъл. Това е свободен сайт и пазар все още с ясни и точни правила широко подкрепяни от всички? Къде видя тук д-вна намеса?!?!
 
От: Какво е бъдещето на България?!

А предприемача какъв свободен пазар е? :lol: Що има ограничение за постовете и новите не могат да участват в пазара, а? Злите админи фашисти са в съюз със духа на Дучето :lol:

Пак показваш шокиращата некомпетентност при пазар има праивла, а в този сайт има ясни и точни правила широко подкряпени от всички и всички се съгласят с тях. Ако не искаш отиваш другаде. Тук да си видял държавна намеса и регулация?!?!?
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Абе, на какъв език трябва да ти бъде обяснено, че има сектори в които държавата не се меси? Това жизненоважен сектор ли е, свързан с националната сигурност? При тебе няма сиво дееба, или черно, или бяло. И повечето сделки, които се правят тък съм сигурен, че са незаконни от държавна гледна точка и хората не плащат данъци при покупко-продажбите. Иначе това не е платформа, която печели, а просто форум.


И правилата не са приети от всички, а са наложени от администраторите. Което е нещо нормално, след като те са стопаните на форума. Ако не ти харесват - изчезваш.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Кви картони? Я кажи тогава тук какво е? Ако не ти е ясно при пазара регулацията става от производителите и потребителите, това че някой прави мизерии и има кофти репутация му се бие картона, ако това ми говориш? А когато човека не си вземе поука и прекали самата общност го маха, щото така решила - тука е точно така ако не си забелязъл. Това е свободен сайт и пазар все още с ясни и точни правила широко подкрепяни от всички? Къде видя тук д-вна намеса?!?!

Ама как се праиш на пръднал в рейса :) Добре че съм УБЕДЕН, че повечето ще захапят (за разлика от теб) какво имам в предвид :wink:

Иначе в никакъв случай няма да си позволя да влизам в спорове с теб - ти имаш прекалено много свободно време
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Абе, на какъв език трябва да ти бъде обяснено, че има сектори в които държавата не се меси? Това жизненоважен сектор ли е, свързан с националната сигурност? При тебе няма сиво дееба, или черно, или бяло. И повечето сделки, които се правят тък съм сигурен, че са незаконни от държавна гледна точка и хората не плащат данъци при покупко-продажбите. Иначе това не е платформа, която печели, а просто форум.


И правилата не са приети от всички, а са наложени от администраторите. Което е нещо нормално, след като те са стопаните на форума. Ако не ти харесват - изчезваш.

Значи в едни може в други не трябва :D И ще ни контролира, а кой ще контролира държавата?
Ами човек или е така или не, ти ми казваш жена е малко бременна - или или не - сиво няма. В природа много са редки случаите на сиво.
Трябва ли се плащат данъци? Аз ако не искам, защо насилствено ме карат?! Защо да плащам за нещо, което не искам и че виждам, че се отичат? Това е и платформа, която печели иначе - осъществява търговски дейности.

Правилата са наложени от администраторите, факт - но има и липсата на принуда, в случай на държавата щеш не щеш ги приемаш тези правила. А и правилата на админите са общо приети, правила намиращи широка подкрепа на всякъде. Но пък това не може го кажем за държавата като почне си приема свой облагодетелствани закони и имащи правото насилствено да ни се налагат, ей тук е тънкият момент - ПРИНУДАТА.

Виждам, че доста неясноти има за пазарите и какво са те, та гледайте тук и се образовайте - сигурен съм че за вас свободен пазар е всеки да прави каквото си поиска без никакви последици, е не е това. Като цяло свободният пазар е не намеса от държавата в икономиката и същевременно ефективни институции, които да гарантират правата и задълженията. Има и вече по крайна мярка без държавност, на обществен принцип но това е доста далечно.

[video=youtube;yAa6dYBwy7M]http://www.youtube.com/watch?v=yAa6dYBwy7M[/video]
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Ама как се праиш на пръднал в рейса :) Добре че съм УБЕДЕН, че повечето ще захапят (за разлика от теб) какво имам в предвид :wink:

Иначе в никакъв случай няма да си позволя да влизам в спорове с теб - ти имаш прекалено много свободно време

Що сега да не ми кажеш как да си изразходвам времето :)
А и не мога ти хвана мисълта, но радвам се че си УБЕДЕН в нещо си.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Значи, първо:

Още преди вие националисти да почнете спекулирате с НПО-та или Сорос(макар че на снимка не сте го виждали) аз съм защитавал основите на пазара и държавната не намеса в предприемача и до сега нито един не успял да намери каквото и да е икономически аргументи ме обори - просто защото никой от вас не е чел икономика, но пък умело се повтаря това, което казват лидерите ви.
Сега Сорос ли ще защитаваш? И кои са ни лидерите, след като тука няма ни един партиен?

Второ, ще ми обясниш ли с какво се занимават икономиките на изброените от теб държави, които си изброил за свободопазарни и как ние можем да се доближим по някакъв начин до тях. Пример - Нова Зеландия държи износа на овча вълна, през Хонконг минава 50% китайския износ и прочее. Щото е наивно да си мислиш, че има универсално икономическо лекарство, което приложено във всяка точка по света ще даде едни и същи резултати, все едно локалните условия нямат общо с резултатите.

Та, слушам, как по-точно ще се развие пазарно-свободната ни икономика, при условие, че ЕС няма да го позволи. От ЕС ли трябва да излезем, да сключим споразумения с Китай (както са направили новозеландците 2008) и прочее.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Това беше към Динтроникса, а то вие националистите или сте от Атака или другите :)

Изброените държави са се специализират в това, което са сравнително по-добри от другите и разменят тези стоки и продукти за други, които са по-слабо специалзирали. И да искам няма как да ти кажа в БГ, ще е това или онова без да има ясна специализиация, а от друга страна има разделение на труда и капитала. Ние като страна с ниска капиталова интензивност, за сметка на трудовата - трябва там се насочим, но къде специализиране е точният въпрос - при един по свободен пазар(по слабо регулиран) спрямо сега пазара бързо ще реши - за сега се насочваме към ИТ и мисля, че тука няма две мнения. Да не може всеки да е ИТ спец но се почва от някъде. Друг пример заради географското си положение спокойно БГ може да развие мощна енергийна регионална борса, но за да стане това трябва много играчи - но уви сега не е така :) Има няколко много добри индустрии/сектори, в който при правилно планиране и либерализиране, могат да ни дръпнат като страна много на пред.

Прост пример ти си милееш за БГ селско стопанско прозиводство и как държавата трябва ги субсидира на макс, въпроса се пита защо - от една страна сме неефекитвни едва 10% от зем. земи са комасирани, няма как да направим тази икономия от мащаба със запада. А от другата - машините и цялото производство е на по ниско ниво от запада. Най-добрият вариант е да се спре субсидията, на всякъде и на равен принцип ще тръгне, но се отплеснах. Та защо ако Хикс човек трябва ходи се бъхти за по 500-1000, като този човек може да има заложби и умения за ИТ и да вади продукт на 5к. В този случай се специализира за ИТ и разменя труда си да кажем, за храна. Ако държавата почне яко да регулира селското то си представи този човек би губил 4к икономически. Това е основата на международната търговия, специализацията води до търговия и то заменящ стоки където си специализиран за такива където не си. Та и изброени от мен държави са така, това че преди сме имали яко субсидиране от Русия по всички сектори, не значи че сме били специализирани и ефективни - вижда се в конкурента среда без помощ на руснака до къде сме се докарали в края на 80-те и началото на 90-те.

От ЕС, че няма позволяват няма, но не е казано си под нечия опека - Швейцарците да не би да ги дондурка някой? Швейцария е силно специализирана във фармацевтика и химията + фин. сектор + туризъм като цяло услугите и заменят тях за всичко останало. Това, което искам ти обясня да много хубаво е всички БГ интереси са на първо място, но като са икономически неефективни това води до спад на благосъстоянието ни. Пътя е един и само един спестявания>инвестиции>производителност>повишени доходи>повишен стандарт на живот, а да стане възможно най-ефектвното производство то трябва да е на по-свободен не регулиран принцип. А по линия на външните капитали, това си го представи чужди спествания влети в икономиката и се задвижва процеса, проблема е пак - тежка админстрация, бюрокрация, шуробаджинащина и регулации - как можеш да развиеш и да искаш да инвеситраш като те спират? Ей това е което е разковничето и затова едните са в топ 3 или в топ 5 а ние извън топ 50.

Аз искам силна държавност (ефективност на институциите, далновидност, липса на корупция, бюрокрация и т.н) да спазват правата на играта и най-вече да не си продават властта срещу пари и да обслужват така нечии интереси. Не искам голяма държава да регулира всичко. Ей това е разликата. В момента топ страните са със силна държавност, а тя е следствие на силно общество, което е създало такава пол. ситуация при която личните мотиви на политици са под националните и политически удобни политики не се приемат. Такава е основата, че политиците за да останат на власт приемат правилните политики, колкото и да искат обратните политика да заемат.

Направи си проучване топ страни колко процента заминват за субсидии, колко нови регулации слагат, колко бизнес свободни и икономически свободни са - гарантирам ти, че това е пътя за прогреса!
 
Последно редактирано:
От: Какво е бъдещето на България?!

Не съм казал, че държавата трябва да субсидира селското стопанство. Смятам, че не е честно спрямо производителите ни държавносубсидираните продукции от съседни страни да правят дъмпинг на пазара и по този начин да убиват родното производство. Държавата трябва да контролира и обмитява вноса, като по този начин предпазва родните производители от нечестна конкуренция. Това е.

Колкото до другото, какво правим, излизаме от ЕС ли? Ти знаеш ли, че в следствие на дебългаризацията и масовата имиграция не можеш да направиш високотехнологичната революция масова, защото просто няма да има хора. От опит ти го казвам, кадърни хора има в големите градове, в по-малките (опит със 100к град) е истинска мъка. Това какво значи, че трябва да се провече брутална национална политика за възраждане на българския народ и премахването на социалните паразити. Не можеш да искаш с трици да ловиш маймуни.

Проблемът с твоите идеи е един основно - няма как такава среда да съществува, защото нашите партньори няма да го позволят. За да стане България балкански тигър, трябва да скъса със запада :) Аз съм за свободен пазар, без няколко ниши, които смятам че трябва да носят социални ползи на съвестните граждани. В тия ниши просто не може да има конкуренция или пък са свързани със сигурността и е най-добре да има държавни предприятия, които да ги разработват и печалбата да се пренасочва в полза на всички нас.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Е щом си за свободен пазар това е добре дори и да е дадени сектори, следващата стъпка е за всички сектори. А за националните сектори - армия, разузнаване, ДАНС, полиция, пожарна, спешна помощ то там да се контролират в определени граници и да не се изземва ресурс от бизнеса - на теория е хубаво, но кой ще го гарантира реално? За всичко друго трябва да може се освободи. А да приемем, че трябва има некви сектори тотално контролирани, за което не съм съгласен - въпроса е от къде си сигурен, че д-вата ще конторлира и упвалява по-най добрият начин и по важният въпрос, кой ще я контролира. А ако държавата има контрол, тя винаги се облажва и иска повече и повече, в твоя случай квази фрее пазар, ще доведе пак до регулиране - защото държавата има силата на принудата - това е всичко и се поквара, дори и добри идеи да мислиш че ще станат.

За селският пример факт едните подбиват със субсидии, но другите могат да са толкова ефективни и да свалят цените. А може и обратното да е вноса да е конкурентен, но не на всички стоки - просто нашите имат преимущество. В тези примери само ще вдигнем цената на стоките и от там на разходите от там по-малко биха били заетите в хикс индстрии и няма да са толкова конкурентни. Това не се вижда от масата, а само неква защита и това е добре, да добре е за неефективни стопанства, но инак .... Аз искам да имаме еднакви субсидии и тогава да видим, кой кого :)

Ами като вече знаеш не съм за принуда, то запада и всички ни принуждават разбира се че съм против, да няма как да стане сме сто процента фрее в ЕС, но пък може сме по-добре нали. Пример искам да няма монополи на енергийният пазар и да няма лицензия - това е силата на държавняит монопол обслужват дадените фирми.

Национална политика за да решим демографския въпрос, трябва - но той ще стане и ще се засили решението, като си оправим икономиката. Да големите имат силата малките градове сега кучета ги яли ;/

Виж клипчето за протекционалзима какво прави

[video=youtube;Y2X3KPilAt0]http://www.youtube.com/watch?v=Y2X3KPilAt0[/video]

Не ме разбирай погрешно държава може да направи чудеса, но в исторически план нещата са плачевни - не случайно има и теорията за свободни пазари и най-близките примери за страни със свободна икономическа инциатива. Там се вижда това какъв прогрес прави, просто държавата има принудата и затова не прави на теория това, което ти искаш или аз. Тя има други интереси и стимули - тя е в бизнеса на изземване на блага посредством инфлационият данък :) от друга страна да продава властта си и да прави угодни политики за дадени кръгове.

Мечта си БГ да стане икономически тигър и средният БГ стане по малко оптимист, но това за жалост ще стане като се осъзнаят хората и каква им е ролята.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Много ми е интересно, как Блеки се вживява и ентусиазирано се мъчи да ни обясни 'свободния пазар'
Ний знаем какво е свободния пазар, чувАли сме за него, но да ти кажа, че това не е паницея за една държавна икономика
Има едно ключе за успешна държавност и то се казва национализъм
Не го бъркайте с национализация или с някой партия като Атака
Именно в/у националните интереси трябва да стъпва всяко държавно решение и чак след това да се говори за свободен пазар
А не под предлога 'свободен пазар' да се приемат закони и облаги за фирми и държави, които работят против националния интерес и с/у България
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Има едно ключе за успешна държавност и то се казва национализъм
Не го бъркайте с национализация или с някой партия като Атака
Именно в/у националните интереси трябва да стъпва всяко държавно решение и чак след това да се говори за свободен пазар
А не под предлога 'свободен пазар' да се приемат закони и облаги за фирми и държави, които работят против националния интерес и с/у България

Съгласен съм, но трябва нещо средно - нито съвсем свободен пазар, нито цялостна национализация - защото няма идеална система!, трябва да се вземат положителните неща от различни.

И моля те не бъркай социализъма с БСП - "социализъма" който те водят е някакъв ИЗРОДен. - "Ще вземем от работещите и ще дадем на циганите да се размножават още повече. Ще дадем на майките (тези с по 1-2 деца с 50 лв няма да забогатеят), с 4-7 деца по-високи помощи и така те ще могат да се гледат всичките само със помощите - няма да работят! Има кой да го прави! Пенсионерите - и тях ги лъжат. Горките още живеят с надеждата :( И всичко това защо - за да спечелят гласовете на пенсионерите и циганите."
Това е изроден социализъм!
ГЕЯ не може да осигури нито 250к работи места (за толкова говореше), нито да направи и една фабрика!
Още лежат на спомените на пенсионерите за БКП. Нещастници!
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Много ми е интересно, как Блеки се вживява и ентусиазирано се мъчи да ни обясни 'свободния пазар'
Ний знаем какво е свободния пазар, чувАли сме за него, но да ти кажа, че това не е паницея за една държавна икономика
Има едно ключе за успешна държавност и то се казва национализъм
Не го бъркайте с национализация или с някой партия като Атака
Именно в/у националните интереси трябва да стъпва всяко държавно решение и чак след това да се говори за свободен пазар
А не под предлога 'свободен пазар' да се приемат закони и облаги за фирми и държави, които работят против националния интерес и с/у България
Виждам колко си ги чувал или разбирал - държавна икономика и свободен пазар са несъвместими :)

А държавност и държава е различно! Трябват точни и ясни закони и силна държавност да ги прилага, но не ни трябва държава да става голяма и се меси на всякъде - това е тънката разлика.

А за законите и облагите съм съгласен, но това пак не е свободен пазар :)

Би било чудесно винаги всичко да е за нац. интереси, но едно е национално друго е икономически - ако имаш икономическа неефективност, не е добре това се подържа, а в условията които ти ги мислиш това води и до относително обедняване и спад на благосъстояние. Бъркат и се мешат нещата, затова съм описал какво кое е и пак виждам, че има неяснотии. При пазарна ориентация, а вече сериозно при свободен пазар лобизъма не съществува. А сега съществува и ми е смешно като някой кажи пазар, като има закон който обслужва интересите на едните защото иначе конкуренцията ще ги изяде и затова реват на държавата ги спасява. Добре, че нещата не търпят застой и всичко се променя иначе до сега да си караме файтоните, само защото файтонджийските компании ще са забранили чрез лобистки закони всички алтернативи на транспорт.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Ми то полемика мож да има, ма за мене лично нещата са ясни
'Свободен пазар' по европейски директиви, съчетан с българска политика и корупция не ми се види да води на добре България
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Ми то полемика мож да има, ма за мене лично нещата са ясни
'Свободен пазар' по европейски директиви, съчетан с българска политика и корупция не ми се види да води на добре България
И на мен :) А при нас с тази корупция и бюрокрация просто сме за картинка ......
Това просто е крони капитализъм - всичко обслужва определени кръгове и интереси. Това няма абсолютно нищо общо със свободната пазарна инциатива и всички почващи от равен старт :)
Все едно ти си много добър в твоя бизнес, но пък някоя фирма конкурентна неиздържа на твоята ефектвност и тръгва яко да губи, но има връзки с държавата или просто си плаща и прокадва лобистки закон примерно трябва ти лиценз и хоп най-лесно така се лимитира конкурнецията. Той ще има, ама ти ..... :) ясно ти е това до къде довежда и че абсолютно нищо общо няма като фрее пазар - това си баш социалистички/тоталитарен/да не позлвам друга дума капитализъм - който в обречен на провал, но пък до като се провали някой ще са станали много много богати защото ще са иззели блага от хората :) Това пак подчертавам го ненавиждам и се боря да променя мненията на хората по тази линия - всичко е в основата че държавата винаги работи срещу народа си и тя не е майка ни баща ни бог, че да решава проблемите, тя ги създава. Надявам се, вече съвсем да си наясно какво е пазарна икономика и свободен пазар това което казвам. Прогнозирам много, много тежки времена за напред в икономически план и или ще има големи фалити или инфлации с опции за хипер на запада и това по един или друг начин ще въведе депресията и ще изчисти тежките реформи, знаеш ли след време може нещата да станат такива каквито ги искаме и про пазарни :)
 

Горе