Какво е Crowdfunding

CTAH

Well-Known Member
Crowd-Тълпа и funding - Финансиране

Crowdfunding е начин за набавяне на финанси като помолите голямо количество хора за малки суми.
Доскоро, за финансиране на бизнес, проект или начинание, замесените, питат няколко души за големи суми пари.
Crowdfunding преобръща тази идея, като се използва Интернет, за да се разговоря с хиляди - ако не и милиони
потенциалните финансиращи организации. Всичко започва като тези, които търсят средства ще създадат профил на своя проект на уеб сайт. След това те могат да използват социалните медии, заедно с традиционните мрежи от приятели, роднини , познати и колеги, за да съберат пари.

Има три различни вида на Crowdfunding : Дарение, Заем и Акции

Crowdfund/ Дарение
Хората инвестират, просто защото те вярват в каузата. Харесват идеята или просто им допадате.
Възвращаемостта е нематериална. Награди могат да бъдат предложени ( често се нарича възнаграждение за
Crowdfunding) като например благодарности/ признания/ на корицата на албум, билети за събитие, в редовни
актуализации на новини, безплатни подаръци и така нататък.Донори те имат социална или лична мотивация за да предоставят парите си и да не очакват нищо назад, освен може би да се чувстват добре заради подпомагането на проекта

Crowdfund/ Заем
Инвеститорите получават парите си с лихва. Също така се нарича партньорско към партньорско (P2P) кредитиране,тя

дава възможност за даването на пари, заобикаляйки традиционните банки.
Възвращаемостта е финансова, но инвеститорите също имат предимството, че са допринесли за успеха на една идея, в което вярват.

Crowdfund/ Акции
Хората инвестират в една възможност в замяна на някакъв дял. Пари се разменя за акция, или малък дял в бизнеса,
проект или предприятието. Както и при другите видове акции, ако идеята е успешна стойността върви нагоре. Ако не е, стойността и спадна.

Различните Crowdfund сайтове може да имат различна цели или подходи, но като цяло идеята е проста - да публикувате вашия проект до голяма група от потребителите на сайта, или "потенциални инвеститори", и те ще финансира проекта ви с пари. Ако те са харесали или заинтересовани от проекта.
Може да пробвате Crowdfund безплатно, тъй като ще бъдете таксувани само ако вашия проект събере някакви средства или достигнете пълния размер на финансиране. Няма какво да загубите а и това е чудесна възможност да вдигнете малко шум около проекта си.
 
Последно редактирано:
Идеята е хубава и определено имаме нужда от нещо такова. Поне новите хора, без капитал и в същото време с добра идея. Всеки, който иска да инвестира (ако се използва метода на акциите), може с няколко долара да придобие бизнес, който да има някаква стойност в бъдеще. Естествено, това и документално е редно да е изпипано, защото няма как иначе. ;)

И за това бих искал да дам няколко примера за сайтове, които са точно такива "посредници" между идеята и средствата, както се вика:

Kickstarter


Може би това е един от най-горещите crowdfunding в интернет. Не съм запознат много с материята, и както си личи още се запознавам. В сайта има нас 61 000 стартирали проекта на общо стойност $220 милиона. Зашеметяващо, нали? Всеки един момент се добавят нови и нови проекти с цел да спечелят средства да бъдат осъществени.

Indiegogo


Както се вижда от името, сайтът предоставя на всеки с идея да събере капитал за проекта си и да го накара да тръгне. ;) И то без никакви трудности. сходен като горния, така че ако сте работи с предишния, няма да имате никакъв проблем да се ориентирате бързо и тук.

И още няколко сайтове, които са подобни:

http://www.rockethub.com/

http://gofundme.com/

http://www.razoo.com/

http://www.crowdrise.com/

http://www.pledgemusic.com/
 
От: Какво е Crowdfunding

Специално за една от големите природозащитни организации знам че се финансират точно по този начин. С малки членски вноски или единични донейшъни от по няколко евро, но от страшно много хора. И в крайна сметка за година събират десетки милиони по този начин.
 
Идеята е уникална и определено би била много добре-приета. Много хора тук имат идеи, но никакъв капитал. Как ви се вижда като идея. Интересува ме мнението на другите. Като цяло не сме малко общество, което да си размята по няколко долара в даде идея, както се вика да инвестира тип венчър. Естествено, има риск, но има и голяма избивка. ;)

На мен ми се вижда интересна идея. ;)
 
От: Какво е Crowdfunding

Да и аз подкрепям идеята защото до колкото имам опит с kickstarter разбрах,че и да напиша проекта си няма да стане нищо защото оперира главно в Хамерика и няма как да стане, а ми се иска да пускам някъде на такова място идеите си за да може да проверя дали хората биха инвестирали, дали им звучи добре и дали има смисъл от това :)
Иначе ако започнеш с такъв сайт аз бих помогнал с каквото мога :)
 
От: Какво е Crowdfunding

CTAH, ти ли форматирал така шибано текста, или форумната система?
 
От: Какво е Crowdfunding

Аз, Аз форума си е наред. 3 пъти ми спира тока докато я писах и накрая копи пасте от тхт и така стана.
Извинявам се !

CTAH, ти ли форматирал така шибано текста, или форумната система?
 
От: Какво е Crowdfunding

Аз, Аз форума си е наред. 3 пъти ми спира тока докато я писах и накрая копи пасте от тхт и така стана.
Извинявам се !

Да те спонсорираме за един генератор :)
Иначе идеята е добра..! И в БГ такова нещо мисля, че все още няма :)
 
Re: От: Какво е Crowdfunding

Да те спонсорираме за един генератор :)
Иначе идеята е добра..! И в БГ такова нещо мисля, че все още няма :)

Има нещо подобно http://eleven.bg/ - но не съм сигурен дали следва този модел точно. Знам, че взимат % от проекта (ако не се лъжа около 8-10%), но реално само те държат тези %. Тук говорим за няколко ангели, ако мога така да го нарека, които спонсорират проекта и в последствие имат дял равно-пропорционален на вложения капитал. Идеята е повече от добра, тъй като тук доста идеи се изливат всеки ден. Сигурен съм, че малка част от тях имат светло бъдеще. И точно такъв модел на набиране на средства би показал това. ако не се пробва, няма как да се знае. Като поговорката, че ако не попиташ, отговорът е винаги НЕ. :)

Как го виждате вие? Според мен, ако всеки си търси инвестиция, то това би бил добър начин да направи нещо с парите си. А не да ги къта под дюшека си. Инвестираните пари са най-полезни за собственика им, естествено, всичко, което трябва да направи е да си направи правилно проучването и да налее там където смята, че ще има успехи, на база анализи и проучвания. :)
 
От: Какво е Crowdfunding

Та както казвате всички

" МНОГО ДОБРА ИДЕЯ " .... добре де но някой от вас навит ли е да започнем един такъв сайт ?
Аз мога да не знам как се пишат , не съм дизайнер от световна класа * щом става на въпрос за сайтове , но за дрехи съм добър * , идеята е хубава ... само трябва да се пипне от някой който разбира и все пак ще е хубаво ако стане.
Аз съм готов да направя каквото мога ... лек ден и очаквам мнения по идеята :)
 
От: Какво е Crowdfunding

Аз съм участвал с един социален проект в Indiegogo. За съжаление не успяхме с дарителската кампания въпреки, че е доста силен проекта и хуманен. Сега със същия проект едно момиче от екипа ни заминава за Осло на международния форум Telenor Youth Summit 2013 спечелихме конкурс на GLOBUL (Стефи е на`што момиче). Та мисълта ми е да не се отказвате. Не винаги става от първия път.. но става... Това е поне 30 -ти опит и кандидатстване по проект (Евро проекти, Америка за България, Фондации, Ангели, Indiegogo)... най - после успешно.. Искрено се надявам на новия програмен период 2014 - 2020 г. да облекчат процедурите за кандидатстване..
 
Последно редактирано:
От: Какво е Crowdfunding

В България има вече някаква такава организация.
Преди 2-3 месеца срещнах в jobs техни обяви, че набират представители за различни градове.
Сега дали са наистина сериозна организация или поредните мошенници е друг въпрос.:rolleyes:
 
От: Какво е Crowdfunding

Реално глухонемите които ви продават химикалки по автобусите и влаковете са точно такъв тип организация.
За жалост жестоко експлоатирани!
 
От: Какво е Crowdfunding

Някой друг да е попадал на нещо подобно? С повече конкретика ако може, че аз забих нещо с финансирането на проекта от темата в подписа ми
В България има вече някаква такава организация.
Преди 2-3 месеца срещнах в jobs техни обяви, че набират представители за различни градове.
Сега дали са наистина сериозна организация или поредните мошенници е друг въпрос.:rolleyes:
 
Някой друг да е попадал на нещо подобно? С повече конкретика ако може, че аз забих нещо с финансирането на проекта от темата в подписа ми
Както имаше идея, може да се направи за общите ширини, както и да обединява Бг и чужбина. Ще гледам скоро да се помисли и върху това. ;)

@Стан също е ентусиаст. :)
 
От: Какво е Crowdfunding

Вече има и организации, които така събират пари за наемни убийства на политици и други омразни публични фигури. Плащането се прави с Биткойн.

Много напомня на един научнофантастичен разказ (май беше от Звездни дневници на Станислав Лем), в който пише за пряка демокрация с бомби - ако някой политик не се харесва на гласоподавателите, всеки гласоподавател може да убие съответния политик като натисне един бутон (политикът предварително е съгласен да му сложат бомба, която се задейства ако някой гласоподавател не е доволен).
 
От: Какво е Crowdfunding

Идеята е добра, има такъв български сайт - цък тука.
 
  • Like
Реакции: CTAH

Горе