Какво мислите за Лекарите

От: Какво мислите за Лекарите

В българско спешно отделение внеслe носилка с пострадал.
- Прехвърляме го на сто! Едно, две, три, четири, пет, ... , 98, 99, 100!
"Пиууууу"
- Нeма пулс!
- Дефибрилации!
- Нeма дефибрилатор.
- Час на смъртта?!
- Нeма часовник...
- А оня те таме на стената?
- Нема батерии.
- Немате ли телефоне?!
- Немаме желание да ги цапаме с кръвища!
- Я... иам... телефон... - изпъшкал пострадалият.
- Има пулс!
- Не е верно. Нема пулс! Продължавам да чувам "пиууууу"?!
- Оно нема кардиограф, откъде го чуеш?
- Немаше лекарство за кръвно у аптеката - пищат ми ушите...
- Нема ми... нищо...Омразе - пропъшкал пострадалият, фанал са за главата и избегал.
- Час на изписванье?
- Баце,...нема формуляр...
 
От: Какво мислите за Лекарите

В българско спешно отделение внеслe носилка с пострадал.
- Прехвърляме го на сто! Едно, две, три, четири, пет, ... , 98, 99, 100!
"Пиууууу"
- Нeма пулс!
- Дефибрилации!
- Нeма дефибрилатор.
- Час на смъртта?!
- Нeма часовник...
- А оня те таме на стената?
- Нема батерии.
- Немате ли телефоне?!
- Немаме желание да ги цапаме с кръвища!
- Я... иам... телефон... - изпъшкал пострадалият.
- Има пулс!
- Не е верно. Нема пулс! Продължавам да чувам "пиууууу"?!
- Оно нема кардиограф, откъде го чуеш?
- Немаше лекарство за кръвно у аптеката - пищат ми ушите...
- Нема ми... нищо...Омразе - пропъшкал пострадалият, фанал са за главата и избегал.
- Час на изписванье?
- Баце,...нема формуляр...

:D:lol::lol::lol: Отдавна не се бях смяла със сълзи, мерси. :D Лошото е, че е прекалено реално, за да е смешно, но какво друго ни остава...
 
От: Какво мислите за Лекарите

Трябва да можем да се смеем и в най-лошата ситуация.
Инак по-добре да си ко̀паме метър на два и да легаме унетре. ;)

Лекарите са като всички нас останалите - едни са мързеливи, едни са недоучили, едни са си сбъркали професията. Но има и кадърни, свестни и съзнателни лекари. И не са малко!
Лекарите са такива, каквато е системата. Чаках да прочета нещо такова, но не - главно оплакваници. Навремето имаше книги за оплакване във всяко учреждение - сега няма и всеки си излива несгодите в Мрежата. Четейки тази тема, един извънземен би решил, че българите са намалели и живеят лошо заради лекарите.

А темата е сбъркана.
 
От: Какво мислите за Лекарите

То ясно че е сбъркана, даже и заглавието е едно такова ... принципно, но е по-забележително "участието" на автора.
Ако има проблем с лекарите не мисля, че го е обяснил адекватно, за да се разбере.
Ако поблемът е със "системата" ... също нека да видим предложения как да се оправи всичко това.
И пак да повтора: Аз откакто бях малка не съм си запазвала час за лекар.
Само като си плащам някъде за прегледа ми дават час. Но всичко е с намесата на "човешкия фактор" и често независещо от лекаря се получава да поизчакаш.

Не разбрах и дали недоволният автор познава лекари? Близки, роднини, приятели с тази професия?

Така за по принцип може да си пишем и за учителите и за полицаите и за чиновниците ... но какъв ще е смисълът?
 
От: Какво мислите за Лекарите

Тука офтопика може си пишем кво си искаме не познавам лекари и системата не струва така някой хора разбраха какво искам да кажа и коментираха вие още ли се чудите :lol:
 
От: Какво мислите за Лекарите

Джипитата не стават и за чеп за зеле, те са най зле, всички са конски доктори, аптекаря в аптеката разбира повече от тях.
Дотолкова са се идиотизирали, че са се превърнали в нещо като търговски представители на определени аптеки и марки лекарства, ударили са го печалбарство от всякъде.
Разбира се има и кадърни доктори, но те са все по-малко за съжаление.
 
Re: От: Какво мислите за Лекарите

Джипитата не стават и за чеп за зеле, те са най зле, всички са конски доктори, аптекаря в аптеката разбира повече от тях.
Дотолкова са се идиотизирали, че са се превърнали в нещо като търговски представители на определени аптеки и марки лекарства, ударили са го печалбарство от всякъде.
Разбира се има и кадърни доктори, но те са все по-малко за съжаление.

Да, така е. Джипитата и те милите се чудя как се появиха в цялата измислена наша здравна система. :) Дори и те не знаят на кой да те пратят. Хубаво е (поне от моя опит) да знаете за кой специалист сте, а не той да ви гадае. ;) Миналият път ме прати на друго общопрактикуващ, защото излизал в отпуска, а оня глупак ме ми вика всичко е ОК, само отиди в тази аптека, защото само там го има. Нищо не става. Или още отдавна да се върна, когато тръгна да мисли някаква алергия от прах, за да скипнем казармата. :) Направо се чудя то къде е учил. За това като ходя при него само му казвам какво направление искам и това е, дори не му казвам какво ми е, защото се почва с кристалната топка. Но наскоро, както казах вече в темата, не съм се възползвал от услугите му, защото просто съм на частно от известно време.

И пак, за не звуча като типичен хейтър, и аз ще кажа, че има свестни, но последно време не съм попадал на такива.
 
От: Какво мислите за Лекарите

Преди малко хванах от средата по боклукТВ(bTV) филм за румънската спешна помощ - направо ме хвана срам що за загубена държава сме.:(
 
От: Какво мислите за Лекарите

Да, така е. Джипитата и те милите се чудя как се появиха в цялата измислена наша здравна система. Дори и те не знаят на кой да те пратят. Хубаво е (поне от моя опит) да знаете за кой специалист сте, а не той да ви гадае. Миналият път ме прати на друго общопрактикуващ, защото излизал в отпуска, а оня глупак ме ми вика всичко е ОК, само отиди в тази аптека, защото само там го има. Нищо не става. Или още отдавна да се върна, когато тръгна да мисли някаква алергия от прах, за да скипнем казармата. Направо се чудя то къде е учил. За това като ходя при него само му казвам какво направление искам и това е, дори не му казвам какво ми е, защото се почва с кристалната топка. Но наскоро, както казах вече в темата, не съм се възползвал от услугите му, защото просто съм на частно от известно време.

И пак, за не звуча като типичен хейтър, и аз ще кажа, че има свестни, но последно време не съм попадал на такива.

Ок, частно, частно. Къде ходиш на частно и как си избираш лекар/частно?
 
Re: От: Какво мислите за Лекарите

Преди малко хванах от средата по боклукТВ(bTV) филм за румънската спешна помощ - направо ме хвана срам що за загубена държава сме.:(

Да, те идваха тук, за да ни обучават на това което са въвели при тях. Нещо, което е изцяло спонсорирано от еврофондовете. И в момента дори имат една от най-дорбите. Бивш техен здравен министър - д-р Арафат го интегрира, и сега обикаля из света за да дава консултации. Бил е и тук, ама нищо не става от нашите и резултатите са на лице. Нищо не става от това здравно в бг. Ама нищо. за това и няма голям смисъл от здравните осигуровки. ;)
 
От: От: Какво мислите за Лекарите

Джипитата не стават и за чеп за зеле, те са най зле, всички са конски доктори, аптекаря в аптеката разбира повече от тях.
Дотолкова са се идиотизирали, че са се превърнали в нещо като търговски представители на определени аптеки и марки лекарства, ударили са го печалбарство от всякъде.
Разбира се има и кадърни доктори, но те са все по-малко за съжаление.

И така не е ... казал шопът :-o
Джи-питат всеки има право да си ги избира. Аз от моята лекарка-джи-пи съм изключително доволна, вкл. е такава и на детето ми. Винаги, когато сме имали нужда ни е предписвала най-доброто лечение, което е имало ефект. Говоря и за лекарства, които са били сравнително нови, но след като тя ни ги е изписвала без да са скъпи сме се излекували. Преди години, защото бях по морето и много лошо настинах от един климатик в автобуса, но понеже на разстояние си направих самолечение с антибиотик. Но изпих си антибиотика и нямаше никакво подобрение. Като се прибрах в София гузно отидох при нея и тя замълча, но с онзи мълчалив упрек ... "самолекувате се на собствена глава и от предубеденост. После давате двойно повече за долекуване и пак ние сме ви виновни!"- долекува ме жената, но ме помоли друг път да не си правя експерименти със здравето си. Когато имам женски проблеми ме съветва и ми дава направление за специалист, при когото вече съм ходила, защото тези които тя уж трябва да препоръчва признава, че са "бакали". А за детето на момента му пуска изследвания и още същия ден предписва, ако има нещо и трябва да се лекува. За ваксините му тя следи и ни напомня. Въобще златна жена! Истински вложила сърцето си в призванието да помага на хората. Веднъж случайно възрастният й баща я чакаше пред кабинета, и той ни разказа колко се гордее с нея, и как е била отличничката на випуска, сама си е учила и трудила да стане добър лекар.
За щастие или късмет много малко съм срещала от калпавите. Но достатъчно съм се нагледала покрай работата ми на такива от провинцията и по София.
За това като плащате осигуровки използвайте си правото да си избирате свестни. Може и да питате и да се консултирате, но да поставяте всички под общ знаменател и че нищо не зависи от вас, не е така.

Относно системата и плащането и да плащаме ли. Това са недостатъците на това да живееш в тази държава и да разчиташ на "нея". Ако не ти харесва този начин, или напускаш държавата, или се стараеш да не се разболяваш и да не плащаш. Но е неправилно да се очаква, че като плащаш минимални осигуровки, дори и калкулирани и колко пъти си се възползвал/а от това, няма как да ти е абсолютно безплатно и безвъзмездно. Като съм чувала в САЩ какви суми се плащат за раждане и операции, направо се изненадвам, че има живи там. По Европа също знам, че е доста скъпо. Майка ми дълги години е била в Испания, но тя е вече възрастна жена и има много болежки. Така или иначе работодателите й плащат доста сериозна "социал сигуро" на месец и тя е много дволна, че винаги като отиде й обръщат специално внимание и с изследвания и с лечение. Но така или иначе в България пак й излиза по-евтино да се лекува.
Дори да им се увеличат заплатите (но от къде, не е ясно) на лекарите, не е гаранция, че измекярите пак ще си останат такива, а тези, които си им е отвътре да помагат на хората, вероятно ще имат повече работа, но не че с това ще се промени цялото съсловие и системата ще заработи качествено и ефективно.
 
От: Какво мислите за Лекарите

@Cassiopeia ще се радвам да ми обясниш как да се старая да не се разболявам :(
 
От: Какво мислите за Лекарите

@Cassiopeia ще се радвам да ми обясниш как да се старая да не се разболявам :(

Това ли разбра от мнението ми?
Намери си свястно Джи-пи, ако си плащаш осигуровки. Останалото е Божа работа и е написано с ирония. Свържи го с това, в коя държава живееш, и ако се притесняваш, че няма да бъдеш качествено лекуван смени държавата. Друго не се сещам.
 
От: Какво мислите за Лекарите

Сменил съм няколко джипита как пък не попаднах на свестен лекар незнам.
Скоро ще сменям и сегашния си гениален доктор, който последния път ми беше предписал хранителни добавки за разстройство не душевно разбира се:)и след като се мъчих еднаседмица на скъпи добавки от които бих казал станах още по-зле:)
Взех нещата в свой ръце отидох до аптеката и си купих л..........м и се оправих за 2 дни:)
 
От: Какво мислите за Лекарите

Навсякъде по света често се налага да се чака по 2-3 часа след минаването на предварително записания час. Това е тъп повод за пускане на нова тема. Като не ти изнася да чакаш отиваш при друг лекар. Алтернативи има много. В 99% от случаите часовете не се забавят нарочно, а заради спешни случаи с предимство или ангажименти с лекуване на болни на друго място. Повечето лекари работят на няколко места поради недостиг на специалисти в държавата, който тепърва ще се задълбочава сериозно.

Относно неплащането на здравни осигуровки, това трябва да се криминализира. Същите тези отворковци, които се хвалят, че не си били плащали осигуровките няколко години утре като хванат диабет, рак или им се наложи лечение след спешна ситуация веднага подвиват опашка и си внасят всичко заедно с лихвите само и само да си запазят мизерния животец. Не им идва на акъла, че заради масовото неплащане на осигуровки здравната система е зле и това води до повече смъртни случаи като цяло. Плащайте си шибаните осигуровки. Няма да се разорите с 15-20 лв. на месец. Радвайте се, че не сте като американците, които заради няколко часа престой в спешното, без извършване на сложни манипулации, получават сметки от по над 1000 долара, въпреки че имат нормални здравни застраховки. Там здравна каса няма.

Вярно е, че лекарите са подвижни рекламни агенти на различни болници, клиники и фармацевтични компании. Много е малък шансът когато отидеш на лекар да ти изпишат най-подходящото за случая лекарство. Обикновено се предписват скъпи медикаменти, въпреки че има по-евтини алтернативи със същата активна съставка. От тази практика няма спасение, освен ако самият пациент не е и лекар, за може да си направи сам сметката. Лекарите получават комисионна ако предписват определени лекарства с предимство. За съжаление нищо не може да се направи по въпроса. Този проблем не е само при нас. Има го в повечето развити държави.

Ако ви се налага дълго време да приемате дадено лекарство, което ви се вижда скъпо, можете да потърсите алтернатива. Обикновено винаги има поне 5-6 вида лекарства с една и съща активна съставка, които вършат абсолютно еднаква работа, но разликата в цената между най-евтиното и най-скъпото може да стигне 4-5 пъти. Например при алергия лекарите много често предписват Зиртек или Зодак. Това, което не ви казват е, че можете да си купите същото лекарство, но под друго име (Цетиринакс) за два пъти и половина по-малко пари!
 
От: Какво мислите за Лекарите

Малко ме притеснява такова силно недоволство към тази група хора. Все пак, ако можем да твърдим за някакво съсловие със сигурност, че са елит, образовани и интелигентни хора, това са те. Това образование е единственото, което не се учи задочно. Това образование се учи 7 години, после се специализират достатъчно, преди да се изтъпаниш и да лекуваш хора. Това не са мангалите от някоя сергия на пазара. В около 99% от случаите, лекарите нямат никаква вина за влошаването на услугата, която предлагат. А понеже имаше пример за спешната помощ - там пък вината им е нулева.
Дайте малко по-толерантно към едни от малкото останали интелигентни хора в страната ни. Ако някой ще ни издърпа нагоре като нация, те ще са част от него. Няма да са тия от Женския пазар.
 
От: Re: Какво мислите за Лекарите

Аз моя напоследък съм го отписал и не смятам дори и да ми пада пикалото да ходя при него. Направо човек няма такъв. Само където не гледа на кафе и карти таро. ;)

И аз съм ги отписал от отдавна. Само направления и такива работи, ако трябват, иначе смисъл никакъв.
Мой приятел му се изкълчи (извади от ставата) пръст при игра на баскет бол, прави си снимка, а личната му (тя е и моя лична) предприсва лекарства.. Излиза си от работа по-рано, идва по-късно, все "хубави" изпълнения!
@tprodanov Донякъде те подкрепям, ама такива хора като тази която ми се води личен ЛЕКАР, няма как просто да я уважавам, ако ще дори да учи 3 живота и половина, да има 4 дипломи и 5 крави.. Нали други ден ще имам настинка, тя ще ме умори с нейните гадателски умения. :(
 
От: Какво мислите за Лекарите

Нямам представа каква е тя, а и конкретния случай няма значение. По мои наблюдения например, при преглед от около 30 минути, около 20 минават в писане. 2/3ти от работата на лекарите е административна. Ако някой си мисли, че може да получи читава услуга при това положение, наистина греши. И не, вината не е в тях.
 
От: Какво мислите за Лекарите

Това не са мангалите от някоя сергия на пазара.

А, защо тогава се държат, именно, като такива? Лошото е, че колкото и да са ''учили'' нищо не са научили и не могат елементарна диагноза да поставят, въпреки все по-модерната апаратура, с която разполагат. Не ги оправдавай, защото сами предизвикаха лошото мнение за себе си. Един мангал от сергията на пазара ще се смили и ще окаже първа помощ на дете, което умира - един ''лекар'' няма да си мръдне пръста, докато не му се плати солидна сума и пак не е сигурно как ще оцапа пейзажа, понеже е некадърен. Чакането пред кабинетите е най-малкия проблем. Какво се случва после е големият проблем.
 

Горе