Какво се случва с въздуха в София

Хайде, покажи тези изследвания на учените, ти проучвал ли си ги, че говориш така? Или си на принципа "Една телевизия каза, и аз им вярвам, защото те го казаха"? Замърсяванията от печките на хората са един малък дял в замърсяването на града.

Е, ако искаш конкретни проучвания за София, не мога да ти покажа. Единствено има мнения на експерти, но те би трябвало да са меродавни. Ето една графика, която е плод на реални измервания. Както виждаш на национално ниво битовото отопление е отговорно за 59% от фините прахови частици. Наблюдавах нивата на ФПЧ през целия януари и не видях много по-ниски нива през почивните дни и през нощта, когато има значително по-малко автомобили. А лятото въздухът в София е в пъти по-чист.

Но като цяло точният процент на замърсяване от отопление няма голямо значение. Дали е 30% или 60%, пак е сред основните замърсители, заедно с дизеловите двигатели. И за двете трябва да се вземат мерки.

oo_2486175.jpg
 
Последно редактирано:
София вече ще е по-чиста - 28 годишните трамваи (наречени зелените краставици - колко екологично и хранително!) пристигнаха!

934-460x310.jpg

За лев и 60 стинки - толкова!
 
София вече ще е по-чиста - 28 годишните трамваи (наречени зелените краставици - колко екологично и хранително!) пристигнаха!

Виж файлът 14716

За лев и 60 стинки - толкова!
Да, идиоти. Как точно ще стимулират хората да ходят на работа с градския като двойно се покачи билета? Айде,не двойно, но до 1,60 лв, са повече от 50%.

Да не говорим за смешните къщички измежду кооперациите, които си димят зимно време. Това никога не съм го разбирал. Хем си имаш къща, ама не точно, защото нямаш изглед, около теб блокове, а булеварда ти шуми под прозореца. Нещо не им схващам идеята на тия хора. И кучета, може и прасе да си гледат. :) Пълна мъка.
 
Тука е моментът да попитам - само зимата или и лятото става тоя проблем?
Реално, онзи ден гледах, че източните квартали са най-прецакани.
 
Тука е моментът да попитам - само зимата или и лятото става тоя проблем?
Реално, онзи ден гледах, че източните квартали са най-прецакани.
И лятото има проблеми. Не от същото естество, но тогава става задух, няма вятър, не се мият улиците и всичко се вдига във въздуха. Тогава се молим за дъжд, за да го смъкне на земята, но ако не се измие, все тази - пак се вдига във въздуха. Така, че ако не се попадне на крадливи кметове и спевдо фирми за почистване, тенденцията е София да е нон стоп с кофти въздух. И стимулирането да се ползва метро няма да управи проблема. Първа стъпка, която според мен е логична е в работните часове и по принцип даже да не влизат бетоновози, камиони със строителен материал в центъра. Да има глоба за кола, която е толкова мръзна, че не и се вижда нито стъклата, нито номерата, абе мръсна кола. Улиците по принцип трябва да се чистят не само през пролет, а и всеки месец през лятото, защото тя мръсотията си се трупа, независимо, че някои си мислят, че и тя е сезонна. :)

Самите сгради изглеждат мръсни, освен колите. Абе много ринане има, но за жалост повечето от кметството си мислят, че проблема е с трафика на коли и техните мръсни емисии. Да, но не само. Това е като да сложиш найлон на счупен прозорец. Ще успееш да закрепиш положението, но определено няма да решиш проблема. :)
 
В София ситуацията е много патова, понеже замърсителите на въздуха реално са причинени от безпариче и икономия.
Дизели на 20+ години. Защо ги карат хората - защото нямат пари и такъв им е манталитета. Кажи им, че не трябва - ще те контрират с "купи ми нова кола", сложи им забрана - ще те изгонят от властта и ще си ибзерът човек, който ще вдигне забраната.
Твърди говрива за отопление - отново защото нямат пар ии такъв им е манталитета. Кажи им, че не трябва - ще те контрират с "плащай ми парното", сложи им забрана - ще те изгонят от властта и ще си изберът човек, който ще вдигне забраната.

Манталитета и личната отоворност в обществото са много подобни на възпитаването на дете. Изпуснеш ли го веднъж е почти невъзможно да го върнеш в правия път. Корекция би изисквала кански мъки и твърда ръка. Демокрацията няма твърда ръка, понеже след 2(4) години, ако ръката ти е твърда те гонят от управлението. В тоя ред на мисли - по-успешно ще е да се надяваме на атмосферните условиия да се оправят, отколкото на манталитета на хората.
 
Ние от мръсотията, носена от къде ли не и дизелите/бензиновите коли няма как да избягаме. Това е така в такава държава. Но и няма как да не се предвиди. Щом си решил да караш такава кола, плащаш данък, всичко го правим. Но въпросът е, трябва ли всяко кътче от тази столица да е застроена, да няма зелени площи, които да го "дишат" това, за някакви високи технологии за пречистване на въздуха дори и не си отварям устата. Там знам, че никога няма да се случи.
 
Да има глоба за кола, която е толкова мръзна, че не и се вижда нито стъклата, нито номерата, абе мръсна кола.
Знаеш ли какво става с колата като я извадя от автомивка? След 2 дена все едно не съм я мил (през лятото в Павлово).
Щом си решил да караш такава кола, плащаш данък, всичко го правим.
Ако ти кажа какъв данък плащам за кола с евро 5 и грюн стикер за вредни газове лошо ще ти стане. Направо да ти се докара 20 годишна баракуда дето пуши като запалено сметище :D
 
Не съм съгласен, че е от беднотията. Дори един човек да взема 2к, винаги ще предпочете по-изгодния вариант, пред по-здравословния. Долен манталитет!
 
Знаеш ли какво става с колата като я извадя от автомивка? След 2 дена все едно не съм я мил (през лятото в Павлово).

Да, за това ти е такава колата, защото е нон стоп мръсно. Знам, и аз имах едно време желанието да ходя всяка седмица на автомивка, но резко ми се стопи.

Ако ти кажа какъв данък плащам за кола с евро 5 и грюн стикер за вредни газове лошо ще ти стане. Направо да ти се докара 20 годишна баракуда дето пуши като запалено сметище :D
Хахах, не знам, Казвай. И може би си от малкото, които някак спазват нещата. Има такива дето катализатора отдавана са си го продали. :)
 
Виновни са най-вече многото автомобили и смешния градски транспорт - купуваме си дизелови автобуси и караме стари такива. Географското положение просто е допълнителен фактор. Ако нямаше мръсни газове, географското положение нямаше да е проблем.

Всеки, който движи повече с автомобил из София, трябва да е забелязал увеличението на автомобилите през последните две години. Не е било такъв трафик преди 5 години примерно. От една страна се увеличават жителите на София (това е според мен), от друга се купуват повече автомобили (домакинствата са с повече от една кола) и от трета увеличението на цената на градския транспорт "стимулира" използването на автомобили. За да отида от Дървеница до Банишора с метро, трябва да дам повече пари, отколкото с колата. Това е изумително. Когато нямам работа с колата, все пак пътувам с метро, поне с една кола да намаля трафика. Но това 2-3 пъти в месеца.

Съвсем друг е въпроса дали и миналите години не са били такива лоши показателите. Обаче сега се вадят на показ, че идат избори и малко да разклатят устоите на ГЕРБ и тяхната столична кметица.
 
Абе малко драматизирате ми се струва. Още когато Кремиковци работеше си беше доста замърсено зимните месеци. Спомням си, като съм се качвал на Витоша и смогът беше до половината планина. Просто когато няма вятър и всичко се трупа на едно. Айде вижте дали след дъжд, сняг плюс вятър дали някъде ще покаже над нормата. Няма, разбира се.
 
Бате, грам не драматизираме. Бил съм във Варна, в Търново, Бургас. Но София бие всички с гняс и мръсотия. Няма такава Куака, често. Ако имаше работа някъде другаде и там са повечето ми приятели и роднини, нямаше да се замисля грам. ;)

В момента не мога да изляза с детето никъде. Освен Витоша, Банкя и някакви такива райони, където знам, че няма после да ходя по педиатри. ;)
 
Да имаш пари и да живееш в Селото не е сериозно.
Хора с 500 лв доход на член от семейството го напуснаха.
 
Да имаш пари и да живееш в Селото не е сериозно.
Хора с 500 лв доход на член от семейството го напуснаха.
Ко речи? Ако имах възможност щях да си стоя на село цял живот, просто бизнесът не ми го позволява... това е най-голямото богатство, София отдавна е бунище. Точно затова гледам да не се задържам в България.
 
Да имаш пари и да живееш в Селото не е сериозно.
Хора с 500 лв доход на член от семейството го напуснаха.
Чак на село не, но в по-малък град, определено. :)

Ето как го правят макетата:

http://www.economic.bg/bg/news/7/skopie-puska-bezplatni-avtobusi-zaradi-mrasniya-vazduh.html

Ние тук сме се такова отзад по всички параграфи. Ама нали сме и преди избори. Та все тази. :)
 
Последно редактирано:
Интересно как се оплаквате от градския транспорт в София, а гратисчии в същия транспорт има само и единствено там :) В останалите градове си има кондуктори и без билетче глобяват. Във Варна съм ставал свидетел дори как контрольор глобява кондуктор, задето е пропуснал да даде билетче на пътник. Който се е качвал на 148 във Варна е наясно за какво става дума :D

Ако в София има кондуктори, няма да има проблем с градския транспорт. А мръсотията идва от хората. Не може да има 2 милиона жители и да е чисто :) Особено пък жители с нашата балканска култура :D
 
Чак на село не, но в по-малък град, определено. :)

Ето как го правят макетата:

http://www.economic.bg/bg/news/7/skopie-puska-bezplatni-avtobusi-zaradi-mrasniya-vazduh.html

Ние тук сме се такова отзад по всички параграфи. Ама нали сме и преди избори. Та все тази. :)
Е къде ми е градината в малкия град? Това да живееш хем в апартамент, хем в малък град си е наказание. Нито можеш да отидеш в добро заведение, нито на театър, нито на концерт...умираш от скука просто. А нощен живот има само когато се опитваш да поливаш, а цялото градче стои на вадата и се бият кой е пръв.
 
Е къде ми е градината в малкия град? Това да живееш хем в апартамент, хем в малък град си е наказание. Нито можеш да отидеш в добро заведение, нито на театър, нито на концерт...умираш от скука просто. А нощен живот има само когато се опитваш да поливаш, а цялото градче стои на вадата и се бият кой е пръв.
Е как няма градини в малките градове? Има си и няма тъпата точкова система, която разбрах наскоро, че всяка една софийска гради може да си наложи без да се съобрази с общоприетата такава. Да, не можеш да отидеш на някои места, но определено може да отидеш до някоя друга забележителност или ако си фен на планински туризъм или риболов и т.н. Малко по-удобно е за някои мероприятия, а за други не чак толкова. Или ходиш до най-близкия голям град или чакаш събитието (за театри или концерти) да огрее и малкия, в който си.

Нощен живот - както казах, за това се ходи в големите градове. Ако толкова ти липсва, а си в малък град - просто си правиш една седмица престой в големия град и се разцепваш от купон, после се прибираш да почиваш. То и без това всичко е яко, ако е с някаква мярка. Да не се прекалява.
 

Горе