Как ДА си напишем обявата

:) Накратко, за какъв член ревеш в такъв случай? :)

Аз се посмях, за теб не знам. Казах каквото мисля още преди дни, ама се наложи да го разбивам на много цитати. Надявам се най-накрая да си разбрала, колко комплексирана жалка и високомерна личност съм.

А и горният въпрос е реторичен, не се чувствай длъжна да отговаряш :)
 
От: Re: Как ДА си напишем обявата

:) Накратко, за какъв член ревеш в такъв случай? :)

Аз се посмях, за теб не знам. Казах каквото мисля още преди дни, ама се наложи да го разбивам на много цитати. Надявам се най-накрая да си разбрала, колко комплексирана жалка и високомерна личност съм.

А и горният въпрос е реторичен, не се чувствай длъжна да отговаряш :)

Чак пък жалък - не ми се вярва, но че си високомерен - такъв си и това е факт. :confused:

Което е предимно дразнещо....

Мир?
 
Re: От: Re: Как ДА си напишем обявата

Чак пък жалък - не ми се вярва, но че си високомерен - такъв си и това е факт. :confused:

Което е предимно дразнещо....

Мир?

Peace, како/лельо/бабо :)

А иначе - какъвто, такъв съм и не ме е срам да го призная. Дали ти се дразниш или някой друг ... еми не мога да ви помогна бе хора. Това си е ваш проблем. Свиквате с положението или не. Никой не е успял да ме промени до сега, камоли някоя форумна фигурка. Мнението ми си остава същото. Темата си остава същата.

Дали ти изнася или не, не бих казал, че ми пука. Още веднъж - свиквай. Ей го на вече 3 години форумци ме търпят :D Знам, че много голяма част от тях ме мразят, точно защото казвам каквото мисля, без значение от очакваният от тях отговор и ... да си призная - не ми дреме. Когато видя, че нещо е неправилно, според мен, се опитвам да вляза в контакт, и за твое нещастие - винаги в темата. Такива принципи имам, така съм преценил. Кой, колко е разбрал, а и дали изобщо е разбрал, вече не е мой проблем.

Тази тема, за пореден път казвам, не беше насочена към теб, а към целият фриланс пазар във форума, точно за това я и публикувах в този раздел. Ти взе нещата прекалено лично, аз нямах това за цел. Виждаш какво се получи. Прав, крив, всеки сам за себе си ще го оцени. Тва е по темата,

Да направим нещо градивно и най-накрая наистина да се замислим дали има вариант за шаблонен тип обяви, който поне да не вкарват хората в излишни спорове/забави/ненужни контакти? Ще се радвам на предложения и идеи :)
 
От: Re: От: Re: Как ДА си напишем обявата

Peace, како/лельо/бабо :)

А иначе - какъвто, такъв съм и не ме е срам да го призная. Дали ти се дразниш или някой друг ... еми не мога да ви помогна бе хора. Това си е ваш проблем. Свиквате с положението или не. Никой не е успял да ме промени до сега, камоли някоя форумна фигурка. Мнението ми си остава същото. Темата си остава същата.

Дали ти изнася или не, не бих казал, че ми пука. Още веднъж - свиквай. Ей го на вече 3 години форумци ме търпят :D Знам, че много голяма част от тях ме мразят, точно защото казвам каквото мисля, без значение от очакваният от тях отговор и ... да си призная - не ми дреме. Когато видя, че нещо е неправилно, според мен, се опитвам да вляза в контакт, и за твое нещастие - винаги в темата. Такива принципи имам, така съм преценил. Кой, колко е разбрал, а и дали изобщо е разбрал, вече не е мой проблем.

Тази тема, за пореден път казвам, не беше насочена към теб, а към целият фриланс пазар във форума, точно за това я и публикувах в този раздел. Ти взе нещата прекалено лично, аз нямах това за цел. Виждаш какво се получи. Прав, крив, всеки сам за себе си ще го оцени. Тва е по темата,

Да направим нещо градивно и най-накрая наистина да се замислим дали има вариант за шаблонен тип обяви, който поне да не вкарват хората в излишни спорове/забави/ненужни контакти? Ще се радвам на предложения и идеи :)

О, не! "Мир... мир"..., обаче... :D

Свиквай и ти с мен тогава, че се паля при обида. :roll:

П.П.: Само да уточня:

Кака съм, ако си тийн, леля съм, ако си 3-4-ти клас, баба, ако си в детската градина? :cry:

Ок, няма да задълбавам. Peace!

1348638108_peace-sign-coloring-pages-31.gif


Да направим нещо градивно и най-накрая наистина да се замислим дали има вариант за шаблонен тип обяви, който поне да не вкарват хората в излишни спорове/забави/ненужни контакти? Ще се радвам на предложения и идеи

Ами не мисля, че може да има точен шаблон, защото всеки поставя различни задачи, но може да се напишат някои основни препоръки или да се зададе "шаблона" под формата на въпроси - за възложителя.

САМО ДЕТО ПРИМЕРИ ЗА ЩАБЛОНИ НЯМА ДА ДАВАМ, ЧЕ "ГРАФ МОНТЕ КРИСТО" с 1400-те си страници ряпа ще яде в сравнение с романите, които могат да последват. :mrgreen:
 
От: Как ДА си напишем обявата

Не мисля, че има смисъл да се образоват хората, които смятат, че знаят какво правят. Да не мислиш, че дори да създадеш някакъв шаблон, някой от тези, дето ги мързи да напишат два реда обява, ще се напъне да прочете какво точно си написал? Ако човек няма достатъчно умения да каже какво иска, вероятно няма и да го получи (това включва варианта да получи нещо дето не е каквото се очаква).
Мисля, че решението на този проблем е много просто. Хубавото на тази форумна система, която ползва Предприемач, е, че със задържане на мишката на заглавието на темата в списъка с теми мога да видя как започва темата (т.е. първите няколко изречения от първия пост). Ако още в началото виждам "Повече информация на ЛС" или нещо подобно, просто прескачам. Ако имам повечко свободно време и искам да разнообразя, мога да вляза в такава тема и да потроля малко (тези теми и без това за друго не стават).
 
От: От: От: Как ДА си напишем обявата

... това е защото?
Като за начало това е признак за несериозно отношение към собствената му работа. Вместо веднъж да напишеш какво искаш (без проблемни детайли, които не трябва да стават публично достояние) и да те търсят само тези, които смятат, че могат да се справят, ще те търси куцо и сакато с идеята да изкара някой лев, а ти на всеки поотделно ще трябва да обясняваш едно и също. Лошата организация е червена светлина, която светва в главата на всеки разумен кандидат-изпълнител. Тук е моментът да вметна, че стриктно описаното условие се прочита и разбира за много по-кратко време от дълги импровизирани разговори/чатове, които почти винаги не са достатъчно изчерпателни (поради хаотичност в подредбата). Тъй като условията не са структурирани/подредени, а са изредени просто като "бла-бла" в импровизиран разговор (съмнявам се някой да си пише сложен филмов сценарий за тези моменти) те могат по всяко време да се окажат различни ("'ма аз имах друго предвид"). Ако някой не смята за нужно да поставя конкретни ясно описани условия, означава, че смята за нормално вбъдеще да променя условията както му скимне. Мисля, че няма нужда да обяснявам защо не бих желал да се занимавам с такъв "работодател".
 
От: От: От: От: Как ДА си напишем обявата

Като за начало това е признак за несериозно отношение към собствената му работа. Вместо веднъж да напишеш какво искаш (без проблемни детайли, които не трябва да стават публично достояние) и да те търсят само тези, които смятат, че могат да се справят, ще те търси куцо и сакато с идеята да изкара някой лев, а ти на всеки поотделно ще трябва да обясняваш едно и също. Лошата организация е червена светлина, която светва в главата на всеки разумен кандидат-изпълнител. Тук е моментът да вметна, че стриктно описаното условие се прочита и разбира за много по-кратко време от дълги импровизирани разговори/чатове, които почти винаги не са достатъчно изчерпателни (поради хаотичност в подредбата). Тъй като условията не са структурирани/подредени, а са изредени просто като "бла-бла" в импровизиран разговор (съмнявам се някой да си пише сложен филмов сценарий за тези моменти) те могат по всяко време да се окажат различни ("'ма аз имах друго предвид"). Ако някой не смята за нужно да поставя конкретни ясно описани условия, означава, че смята за нормално вбъдеще да променя условията както му скимне. Мисля, че няма нужда да обяснявам защо не бих желал да се занимавам с такъв "работодател".

Ок, мерси за отговора.

П.П.: Само да вметна, че според мен има разлика между работодател и възложител на проект? Както и да е...
 
От: Как ДА си напишем обявата

@redrum много бързо забрави гражданския договор, за който спомена по-рано.
Като се опишат нещата правилно(все пак специалистите не са тревопасни и знаят кога да подписват) ставате равни, защото имаш продукт/услуга за пари.
Ако ти после се сетиш да искаш друго и кажеш, че който плаща поръчва музиката ще останеш изненадан. Може да се договори промяна, но това е само ако и двете страни са съгласни. Така че кое точно не е равнопоставеното в случая?

А и не вярвам истинските специалисти да бягат от граждански договор, защото специално за дизайн/програмиране/писане на текст и тем подобни неща, които се считат в графата "авторско право", дължиш данък само на 30% от сумата по договора.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Ако ти после се сетиш да искаш друго и кажеш, че който плаща поръчва музиката ще останеш изненадан. Може да се договори промяна, но това е само ако и двете страни са съгласни. Така че кое точно не е равнопоставеното в случая?
Зависи какви клаузи са заложени в договора бе пич. По същия начин е и когато ходя да наемам помещение - имам си договор изготвен от мой адвокат, в който съм защитил моите интереси (без да накърнявам чуждите). Поради неприятен опит съм си вмъкнал някакви клаузи, с които да не могат да ме изпържат. Има много хора, които като им кажеш подобно нещо и веднага ти обръщат гръб. Само, че крайното решение дали ще се сключи договор ВИНАГИ е в човекът, който накрая ще плаща. Много често ответната страна се опитва да блъфира, да изнудва и прочее, но от теб зависи дали ще се съгласиш и дали въобще ще искаш да работиш с тези хора. Много често ти се правят на луди, а после ти звънят "ама ние размислихме".

Нямаш равнопоставеност в никакъв случай, имаш две страни по сделката - едната поръчва, другата работи.

Не знам на каква либерална планета живеете вие, ама мен животът ме е научил, че като давам пари трябва да знам какво искам и да си поръчвам каквато музика на мен ми е кеф.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Не изчетох цялата тема, но виждам че има доста еуфория и явно има доста различия за това как трябва да се пише обява.

За това тук искам да предложа един пример за добра обява, която цели набирането само на най-талантливи кандидати, който видях от 20 дневен семинар по бизнес. Примера беше разгледан в областа за Hiring and Talent (набиране на персонал тоест). Там по принцип обясняваха по-на дълго и широко и различни методи и начини за подбиране на дългосрочен персонал, но смятам, че примера може да се приложи и търсене на фрилансерски услуги.

В случая тази обява търси продавачи, (sales person).
Преведена на български обявата, която те показват за пример изглежда така:

Само за най-талантливите (супер звездите). $50 хиляди - $250 хиляди годишно възнаграждение.

Средно ниво ще получи $50 хиляди, супер изпълнителите ще получат до $250 хиляди.

Не смей даже и да звъниш, ако не си изключително велик продавач (sales person). Ти имаш изгарящо желание да успееш и си изключително ориентиран към клиентите си, високо мотивиран си и никога не се отказваш. Умееш да развиваш дълбоко и значително разбирателство със своите клиенти и общуваш с проницателна убедителност. Вярваш, че си най-добрия в почти всичко, което вършиш и може да го докажеш. Недей да се отзоваваш на обявата, ако не пасваш на условията!

Изключителна заплата и опции за комисионни както и страхотна възможност за израстване. Построй своята империя, чрез нашата бързо и гладко прогресираща компания. (Вид на бизнеса се посочва тук). Ние не наемаме хора, които да "стоят на резервната скамейка" ние наемаме най-добрите играчи.

Звъннете/пишете на (имена, имейл или телефон)
Пишете/ звъннете преди/след (определен час)



Семинара между другото е от преди няколко години, преди Интернет да бъде толкова масов и докато бизнеса е бил пряко свързан с телефонни обяждания. Но мисля, че ако се модифицира спямо това какъв специалист се търси пак може да доведе до желаните резултати.

Пак казвам, че е най-ефективна за търсене на човек за дългосрочна работа, защото след като някой се отзове има редица техники и начини за интервюиране за да се избере точния човек.

Една много хубава книга по темата е Top Grading на Brad Smart.

А аз лично съм на мнение, че за отговорна и трудоемка работа, изискваща специални умения си струва много повече човек да се постарае да си наеме "звездите" в бранша - тоест най-талантливите хора, които имат вътрешното желание, мотивация и стремеж да се развиват в това, което вършат отколкото да хване някой, който го прави чисто заради пари.

И също много повече си струва да търсиш такива хора от колкото да хванеш грешния човек и да се чудиш как да го "ръчкаш" да ти направи това, което ти трябва.

Надявам се да намерите мнението ми за конструктивно, а също и кажете, ако не сте съгласни с нещо.

ПП: Чудех се дали да не го пусна като отделна тема, ама....
 
От: Как ДА си напишем обявата

Нямаш равнопоставеност в никакъв случай, имаш две страни по сделката - едната поръчва, другата работи.

Не знам на каква либерална планета живеете вие, ама мен животът ме е научил, че като давам пари трябва да знам какво искам и да си поръчвам каквато музика на мен ми е кеф.
Мен животът ме е научил, че каквото и да даваш (както пари, така и други стоки и услуги), трябва да се подсигуриш по максимално добър начин, че ще получиш каквото ти се полага. Няма поръчваща и работеща страна. Просто всеки дава дължимото и търси полагащото се.
 
От: Как ДА си напишем обявата

@lowriderzzz

Има разлика в набирането на персонал, който да работи в една фирма и в това някой фрийлансър да ти изпълни даден проект.

В първия случай (говоря, примерно за наемането на висококвалифициран ИТ специалист), честа практика на компаниите или тези компании, занимаващи се със подбора на персонал е се повлияват и от характера на дадения кандидат - тоест, как би реагирал той в дадена ситуация.

Поради тази причина повечето прилагат т.н. "стрес-тест". Тоест, отиваш примерно на интервю, влиза служител и те залива с кафе - гледат ти сеира със две думи. Друг вариант - отиваш на интервю - обаче цял ден те размотават, че "интервюиращия" след малко ще дойде и ти викат отиди тук, отиди там - отново те наблюдават как ще реагираш.

Та това е един от начините за подбор на персонал, защото освен професионалните качества са много важни и личностните. Също се гледа дали кандидата закъснява - ами ако за интервю закъснява, то това вероятно ще е практика и в работата - ми чао....

Също така, друг метод е да се отсяват кандидатите още при пускането на обявата - > при поставянето на изискванията

Пак давам пример с ИТ специалист.

Ако фирмата си търси човек, който знае английски много добре - съответно пише обявата на английски и изисква CV и мотивационно писмо на английски. Така се отсяват хората не знаещи английски.

Освен това, фирмата може да изиска и 5-годишен опит, защото еди какво си... - така отсява и тези с по-малкото опит и т.н.....

Докато при фрийлансърството е малко по различно. В смисъл днес може да работиш с дадения човек или той с теб, а утре да му кефне да не работи с теб или ти с него.

Освен това няма смисъл от "стрес-тест", примерно за фрийлансър (или такъв тест би бил пращането на някой вирус :D :D хах).

Отделно си има точно задание, за което се търси изпълнител - примерно: искам това, това и това, разполагам с такъв бюджет и т.н. При което се намира примерно човек, който свършва работата и дотам приключват взаимоотношенията (говоря за единичен проект, а не за дългосрочни отношения).
 
От: Как ДА си напишем обявата

@redrum живеем в реалноста и както ти си търсиш правата, така и ние нашите.
Крайната дума я имат двете страни, ако не ме устройва предложението за заробващ договор няма да го пидпиша... така че с пари не винаги става :).
Не разбирам защо си мислиш, че договра е само за твоя защита. Явно наистина има нещо робoвладелско в разбираниято ти за изпълнители и/или работници,
 
От: Как ДА си напишем обявата

Не робовладелско, а йерархично. Абсолютно хоризонтална структура (плоска йерархия) не съществува. Разбира се, че ти имаш право да се съгласиш или да не се съгласиш да работиш за някой, но твоята работа е просто част от цялостната работа, която се ръководи от друг. Ти си брънка във веригата - дали ще си дизайнер, програмист или какъвто искаш - теб те интересува да изпълниш задачата, за която си нает. Човекът, който възлага работа стои по-горе в йерархията от теб, въпреки че договорът е по взаимно съгласие, основните параметри на договорката ги определя той. Той е измислил проекта, измислил е структурата, организира теб и други хора, след това ще измисли реализацията на продукта. Това се опитвам да кажа, не знам за какво робовладелско мислене ми говорите. А глупостите, че нямало възложител и изпълнител просто не знам как да ги коментирам. Винаги има, без значение от типа договор.

Уважение трябва да има - не споря. Взаимно уважение, което се изразява в добросъвестно изпълнение на договорката. Договореността е абсолютно доброволна, без значение от обстоятелствата. Всеки си брани интересите и мисли преди да си сложи подписа.

Но много се отплеснахме от темата и изпадаме в някакви философски размишления. Всеки си има изисквания и си търси правата, без значение от коя страна е. Най-добре учи опита :) Успех на всички.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Трудът си е стока и всеки ще си я продава за колкото иска, не знам защо се пените и наистина не разбирам тези, които си мислят, че едното е по-стока и тежи повече.... най-вероятно е в следствие на нулев опит на такъв пазар :wink:
 
От: Как ДА си напишем обявата

И аз съм подмивала доста обяви в който присъства "повече инфо на ЛС" , последната такава в която поисках получих същото обяснение и в личното. Демек нищо, а и доколкото виждам пича даже и в EN часта на форума пусна обява ама май никой не му е писал.
Нкой друг лев и на мен ще ми е добре дошъл но нямам нерви да се занимавам да им вадя идеите с чингел от устата.
 
От: Как ДА си напишем обявата

И аз съм подмивала доста обяви в който присъства "повече инфо на ЛС"
Проблемът не е да присъства този или подобен текст, а да не присъства почти нищо друго в описанието на задачата.
 
От: Как ДА си напишем обявата

Големи спорове за глупости. Темата се казва "Как да си напишем обявата", а ако съм някой начинаещ и вляза тук за да си отговоря на този въпрос ще чета само караници. Реално, нещата са много прости.

Ако предлагаш услуга, трябва да включиш поне:
1. Подробно описание на услугата.
2. Цена на услугата
3. Условия и начин за поръчка
4. Готови проекти или някакво портфолио, от които човека да добие представа за уменията ти

Ако си търсиш някой да ти свърши работа:
1. Подробно описание на проекта.
2. Бюджет
3. Крайна дата за изпълнение
4. Условия (работа в офис, договори, декларации за конфиденциалност и т.н.)

Това са минималните изисквания за една обява, за да е разбираема и да няма въпроси.

Относно това за работодателя и "работника" - равнопоставени са, очевАдно... Парите са просто материална форма на изгубено време. Аз съм изгубил 2 часа за да изкарам 50 лева. Искам някой да ми свърши услуга, която струва 50 лева. Дадения човек ще ми отдели от времето си, извършвайки тази услуга, за което аз пък му давам пари. Времето е пари и парите са време, което никой не ми го връща.

Ако не ме кефи даден проект, няма да го взема да го правя. Ще си намеря друг проект, по-интересен или с по-добро заплащане от твоето. Ако не те кефя аз, ще си намериш друг дизайнер, който работи по-качествено.

Дори ако съм работник във фирма и шефът ми е гадняр, ще му кажа да ходи на майната си и ще отида в друга фирма. На един шеф му трябват работници, понеже без тях няма бизнес. На работниците пък им трябват пари и отделят от времето си за този бизнес. Машината работи най-добре когато и двете звена са в синхрон.

Вече друг е въпроса дали може шефът да си позволи да е гадняр, и дали работникът може да напусне, но това са лични решения, които всеки е свободен да направи както сметне за добре, според последствията. Никой не може да ме накара да работя за него насила, трябва да ми докаже, че имам интерес да си загубя времето с него.
 
Изработка на лого

Здравейте,

Имам нужда от изработка на лого за стартираща компания. Името на команията е ColdEquator. Моля изпратете цена за изработка на логото, срок за неговата изработка и линкове и примери където мога да прегледам ваша работа. Ако нещата се получат може и дизайна на уебсайта да бъде изработен от вас.

Ако имате въпроси може да пишете на лично съобщение.
 

Горе