Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Desisslava Dimitrova

Active Member
Става въпрос за един мой приятел, чието име е опетнено. При изписване на името и фамилията му, на първо място излиза пост във Фейсбук, който го злепоставя. Публикацията е от негов да го наречем съперник от много години. Този, който е публикувал поста няма да го свали, поне не и доброволно.
Дайте идея как да му помогна?
Да напиша някоя и друга статия в негова защита, която да излиза при търсене на името му?
Да класирам всички теми, в които фигурира неговото име и да изместя поста от ФБ на втора страница?
Друго не се сещам.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Репортнете го :)

А и това е до време.
Поискайте премахване на резутата от Гугъл
Бели ядове са това :)
 
Хм, мисля, че ще е нужно малко ORM тук. Няма да е лошо да си направи няколко соц. профила, като им даде тежест като ги запълни и оптимизира добре - снимки, информация, шер насам натам по другите си социални канали. На какво излиза първо - името на кирилица ли? Ако е така гонете кирилицата като основно. Вече доста социалки поддържат този език, в смисъл не правят проблеми. Няколко статии, тук-таме да изкоментира нещо на някой блог, форум, дори нека се запише и тук и да попише и мисля, че ще падне до втора страница за няколко месеца. Както при SEO-то, така и тук (като и двете имат много общо) ще е нужно време, търпение и малко повече тактики. Но е супер постижимо. Ако е експерт в дадена област - да даде някъде интервюта, статии написани от него и това му е играта. Този пост скоро ще изчезне назад. ;)
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Всъщност,за публична обида,със скрийншот(нотариално заверен+свидетели)и делото е на 100 % спечелено в съда,наскоро осъдиха някого за нещо подобно. :)
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Ако знаете кой е престъпника защо не го дадете на българското правосъдие? Като разбере за глобата - ще се откаже.

Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание.
(2) Деецът не се наказва, ако се докаже истинността на разгласените обстоятелства или на приписаните престъпления.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Блинки е споменал ОРМ, онлайн репутацията е много важна в днешно време. Има няколко фирми и специалисти, които предлагат тази услуга
 
Re: От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Подай сигнал в Gooogle да го "забрави"

Не може така. Трабва лично човекът да подаде молба в гугъл за това забравяне и ще трябва да докаже пред тях, че това наистина е той - със сканирана лична карта / паспорт и не знам какви други документи.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Може като гражданин на ЕС безплатно да се възползва от правото да бъде забравен и да поиска от Google да изтрие линка към клеветата от индекса си.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Хепито ви е казал какво да правите, дерзайте.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Хепито ви е казал какво да правите, дерзайте.

Само да се има в предвид двата свята:

Говорим ли за Офлайн право
Говорим ли за Онлайн право
 
Колегите са прави, но....има едно но....щом един пост във Facebook го застрашава така на база име, значи е време да се поработи върху това. Няма значение ще го съди или не, важното е че е доста уязвим, и ако някой реши да го направи пак, няма да има проблеми. Ако държи това да не се случва, може да помисли върху това, а и всеки търси за някой в Google, няма да му е лоша реклама в бъдеще. И ще му помогне за други неща. ;)
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Аз пуснах молба към админите на Фейсбук да изтрият снимката и поста. Пуснах и молба да Гугъл. Човекът нищо не разбира от тези работи.
Знам кой е доносникът.
На първо време, ако пусна примерно тема тук за него, как работи, как се справя с нещата, как помага на хората. Или някакво интервю с него като тема?
Форумът е много силен и с няколко линка ще е на първо място. А после да се публикуват и няколко статии за дейността му в силни блогове.
Нещо такова си мисля на първо време.
А за съд - прави сте. Но, нека изчистим първо клеветата.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Само да се има в предвид двата свята:

Говорим ли за Офлайн право
Говорим ли за Онлайн право

Няма два свята. Светът е един и законите важат и за престъпления, които са извършени чрез ползване на компютри, както и на компоти - няма значение. Даже някои престъпления се наказват по-сурово, ако са ползвани компютри. Така, че ако искате да ударите някого - не ползвайте лаптопа, ползвайте бухалка или компот. Може Супер Явор да ви арестува за компютърни престъпления.

Пускането на разни молби до FB, G и т.н. е безсмислено - онзи просто ще си го премести в другия крачол и ще направи нов акаунт и нова страница. Да се ползва "забравянето" е заравяне на главата в пясъка.

Какво ще си каже престъпника след като няма последствия? Може да реши да върши други по-тежки престъпления.
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Мисля, че Гугъл премахва резултати/съдържание от услугите си, които предлага (https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=bg). По-скоро би могла да докладваш поста във Фейсбук (както @zoomaniak те съветва) и да помолиш съпорта за ликвидиране на това съдържание.

Колкото и добронамерени статии да напишеш, клеветата ще ги засенчва, дори и на стотната страница да я избуташ. Ако някой търси негативни факти/прояви/измами (примерно) за дадено лице, то клеветите/измамите лъсват на първи позиции. Друг вариант е анонимна контраатака върху онлайн репутацията на клеветещият съперник или заплаха със съд. Предложението на @Blinky за оптимизирани социални профили ще придава (винаги и постоянно) най-голяма тежест върху репутацията на приятелят ти.

*** Закъснях с поста - докато го писах, бях под мнението на Blinky.
 
Re: От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Форумът е много силен и с няколко линка ще е на първо място. А после да се публикуват и няколко статии за дейността му в силни блогове.
Нещо такова си мисля на първо време.
А за съд - прави сте. Но, нека изчистим първо клеветата.

Да, нека се позавърти и из няколко социалки. Идеята е да се избута резултата след 2-3та страница, където е вече все тази какво пише за него, защото на база 20-30 един негативен е горе-долу допустимо. ;)
 
От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Здравейте,
Има положително развитие по случая. От съпорта на google реагираха светкавично. Вече постът е на предпоследно място и не излиза името. Предполагам, че след няколко дни съвсем ще изчезне от индекса.
Сега ще последвам и другите ви съвети.
Благодаря на всички, които се включиха.
 
От: От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Здравейте,
Има положително развитие по случая. От съпорта на google реагираха светкавично. Вече постът е на предпоследно място и не излиза името. Предполагам, че след няколко дни съвсем ще изчезне от индекса.
Сега ще последвам и другите ви съвети.
Благодаря на всички, които се включиха.

Това за сега е добре, но имай предвид, че колегите те предупредиха в предните мнения, че такива хора рядко се спират на едно място и не му пречи да напише друго подобно мнение. За това за всеки случай си приготви сопата, ако моркова не помогне.
 
Re: От: От: Как да махна клевета, която излиза на първо място при търсене?

Това за сега е добре, но имай предвид, че колегите те предупредиха в предните мнения, че такива хора рядко се спират на едно място и не му пречи да напише друго подобно мнение. За това за всеки случай си приготви сопата, ако моркова не помогне.

И аз съм на същото мнение, няма да му се размине така лесно. Ако съответния недоброжелател го е направил нарочно и види ли, че резултатите от неговите усилия са леко незадоволителни (а по думите на @Desisslava Dimitrova, скоро и никакви, ако го премахнат поста), то вероятността да се задейства още по-агресивно е на лице.

@Desisslava Dimitrova, може да си поговориш с твоя човек и да му обясниш, като и той ти каже какво животно е другия и да прецените как да оперирате в бъдеще. Но пак казвам, щом един пост от FB успя да се ранкне така лесно, е доста уязвим като име в Google. Може да се поправи това лесно....е не чак толкова лесно, но с някой друг отделен час и усилия. ;)
 

Горе