Как да патентовам идея за ТВ Предаване - европейски патент ?

dalasweb

Well-Known Member
Продавам тв идея за телевизионно предаване .Идеята съм я "откраднал" от все още нереализирал се бизнесмен!Как да постъпя- патентовам и после я продавам.Как мислите?
 
От: Продавам тв идея !

Да, точно така трябва според мен - патентовай идеята, името на предаването, да не може никой да го ползва. И след това може да се опиташ да продадеш самата идея. А хубавото е, че патентоваш ли идеята - тогава и нейният автор, въпросният бизнесмен не може нищо да ти каже, даже не може да я ползва без твоето разрешение - пропуснал е да патентова името. Първият печели!
 
Re: Продавам тв идея !

Продавам тв идея за телевизионно предаване .Идеята съм я "откраднал" от все още нереализирал се бизнесмен!Как да постъпя- патентовам и после я продавам.Как мислите?
Това е, но ако има някакви съвпадения с вече реализирано, внимавай.

Патента мисля, че е около 500-1000 лева, ако си само в един Клас. Но ти ще си в един - Клас: ТВ предаване. Действай, ако смяташ, че има бизнес. Пробвай да намериш спонсори и сам да си го реализираш, но намери и връзки в някоя телевизия, която е отворена за тези неща. Не е изключено да използваш социалните канали и видео-стриминг сайтовете.

Най-голяма далавера (ако предаването е наистина добро и се харчи) ще е за някоя окапваща телевизия с нисък рейтинг и слаби продукции. Но почни от големите. Все пак търсиш максимален ефект. ;)
 
От: Продавам тв идея !

Хехе-Първия пичели.Предаването ще е страхотно и като идея и като визия.Това е ново, дори го няма в света изобщо! Но трябва да го пантентовам ,за да може да го купуват и чуждите тв.А доколкото знам в България този патент не важи за чужбина!А съм я откраднал от чичо ми, нереализирал се бизнесмен оти затъпял от комунизма!
 
Re: От: Продавам тв идея !

Хехе-Първия пичели.Предаването ще е страхотно и като идея и като визия.Това е ново, дори го няма в света изобщо! Но трябва да го пантентовам ,за да може да го купуват и чуждите тв.А доколкото знам в България този патент не важи за чужбина!А съм я откраднал от чичо ми, нереализирал се бизнесмен оти затъпял от комунизма!
В грешка си. Патентоваш ли тук, всеки по цял свят се съобразява с това. Патентите са глобални. Вчера се срещах с адвокат точно по тази тема. Патентът е за срок от 10 години и ако се развие, може да хванеш колкото си искаш класа. "Класа" представлява сферата/областта/нишата. Примерно Дипломат е патентована марка във всички класове. Пичовете дето правят бойлери са се чатнали, че са хванали добро има и са се изръсили добре за всичките класове. :)
 
Re: От: Продавам тв идея !

В грешка си. Патентоваш ли тук, всеки по цял свят се съобразява с това. Патентите са глобални. Вчера се срещах с адвокат точно по тази тема. Патентът е за срок от 10 години и ако се развие, може да хванеш колкото си искаш класа. "Класа" представлява сферата/областта/нишата. Примерно Дипломат е патентована марка във всички класове. Пичовете дето правят бойлери са се чатнали, че са хванали добро има и са се изръсили добре за всичките класове. :)

Може би само за Европа да е това? Нещо ми се разминаа с моите, макар и скромни познания. Най-малкото търговскаа марка и патент са различни неща и примерно в Щатите има доста регистрирани DIPLOMAT търговски марки?

Ще съм благодарен на разяснения по темата, интересна ми е.
 
От: Продавам тв идея !

е че патент и бранд са две различни понятия
 
Re: Продавам тв идея !

Адвокатът ми каза, че било уж за цял свят, тъй като Европа си комуникирала с тези неща с патентните ведомства по цял свят. Но не е изключено и да не е точно така, защото той не бил в този отдел, което ме навежда на мисълта, че е възможно и да има начин да не е така. За пример ми даде Виаграта. Патентът на Pfizer е добър пример. То реално са различни неща. Но като цяло се води и патент на марка, запазена марка един вид. http://bg.wikipedia.org/wiki/Патент

Демек, изключителни права върху нещо. Според мен се отнася и за търговска марка.

Направи ми впечатление, че в БГ е за 20 години:

Срокът на действие на патента в България е 20 години от датата на подаване на заявката за патент. Преди 1993 г. този документ в България се нарича авторско свидетелство.

....а реално си мислех, че са 10 години, но може да има леко несъответствие между българските и чуждестранните стандарти. Или може да си е 20 години, но нещо много ми се виждат за такова нещо. До тогава технологията или разработката, както и името може да са както се вика нарицателно за нещо. Пак примера с виаграта. И било на подновяване.

Марката пак се отнася към интелектуална собственост и подлежи на патентоване или един вид запазване на екслузивни права. Може и да бъркам, но това, е което поех от разговора с него. И още много неща де. Но за момента за това пишем тук.
 
От: Продавам тв идея !

Не знам дали е същото, но съм чувал да се използва понятието "международен патент", и че за да важи за цял свят трябват други процедури - да се патентова на друго място или други такси да се платят... не знам как е. Но по пътя на логиката...
 
От: Продавам тв идея !

Просто искам да патентовам идея ,която да е запазена и за чужбина!А идеята ни се върти от няколко години, лесно запомняща , примамваща и печеливша/ за зрителя и тв/!Доколкото знам патентите са различни за България и за чужбина!
 
Re: От: Продавам тв идея !

Просто искам да патентовам идея ,която да е запазена и за чужбина!

Това е за Щатите, за Европа и т.н. - другаде става регистрацията с още такси естествено.

http://www.uspto.gov/
 
Re: От: Продавам тв идея !

Просто искам да патентовам идея ,която да е запазена и за чужбина!А идеята ни се върти от няколко години, лесно запомняща , примамваща и печеливша/ за зрителя и тв/!Доколкото знам патентите са различни за България и за чужбина!
Пичът (за пореден път да го кажа :) ) каза, че там били много учтиви и ще ти обяснят детайли. Отиди, кажи си казуса и си готов. Никакъв проблем.

Ето тук: http://www.bpo.bg/ - ти си баце. :)

И айде да те гледам.

П.П: Кажи процедурите тук, защото темата ще е силна не само за теб, но и за всички.
 
От: Продавам тв идея !

Та то от страх да не я гепнат не сме я регнали в България!
Да вземем например "Треска за злато" - предаването , където се раздаваха пари !Дали ако иска някой да го направи в чужбина ще се допита до създателите му или не?
 
Re: Продавам тв идея !

Определено ще се допита. Иначе подлежи на административни глоби. Все едно аз от утре да правя кока кола и да го продавам като нещо друго, или за да е по нагло - със същата марка. Ще ме спукат по съдилищата. :)

Това са права. А най-пресният пример е нашето Женени с деца. Създателите са продали правата и те са 1:1 с американския сериал, но пъти по-нескопосани. :)
 
От: Продавам тв идея !

бг търси талант, стани богат, мюзик аъдъл, биг брадър и редица още реалита са на същия приницип - не може вземеш целия модел без да си платиш
 
От: Продавам тв идея !

Ако някой славяно мангал иска да ти гепи идеята ще го направи независимо дали я патентоваш или не

Всичките предавания които продуцира учиндолския дегенерат са крадени с малки концептуални промени за да не плаща патентно право
 
От: Продавам тв идея !

Ако някой славяно мангал иска да ти гепи идеята ще го направи независимо дали я патентоваш или не

Всичките предавания които продуцира учиндолския дегенерат са крадени с малки концептуални промени за да не плаща патентно право

именно затова не сме я регнали

преди имаше едно предаване раздаваха пари за познати думи.След това се нароиха много подобни-едвали да са купили патента!
 
От: Re: Продавам тв идея !

Адвокатът ми каза, че било уж за цял свят, тъй като Европа си комуникирала с тези неща с патентните ведомства по цял свят. Но не е изключено и да не е точно така, защото той не бил в този отдел, което ме навежда на мисълта, че е възможно и да има начин да не е така. За пример ми даде Виаграта. Патентът на Pfizer е добър пример. То реално са различни неща. Но като цяло се води и патент на марка, запазена марка един вид. http://bg.wikipedia.org/wiki/Патент

Демек, изключителни права върху нещо. Според мен се отнася и за търговска марка.

Направи ми впечатление, че в БГ е за 20 години:



....а реално си мислех, че са 10 години, но може да има леко несъответствие между българските и чуждестранните стандарти. Или може да си е 20 години, но нещо много ми се виждат за такова нещо. До тогава технологията или разработката, както и името може да са както се вика нарицателно за нещо. Пак примера с виаграта. И било на подновяване.

Марката пак се отнася към интелектуална собственост и подлежи на патентоване или един вид запазване на екслузивни права. Може и да бъркам, но това, е което поех от разговора с него. И още много неща де. Но за момента за това пишем тук.

не е така това е само за бг.... eдинния европеиски патент го очакваме тези дни (до края ня юни) ... може да са го приели не следя но пак ще е само за европа не за света

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_patent

трябват му за сащ, русия китай... няма да е световно...
 

Горе