Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Ако е да не ти носи лихва, можеш да се разходиш до ЮК, да поседиш седмица, и да се пробваш да си отвориш сметка в Метро банк.
Не дават лихва, но с дебитната им карта можеш да теглиш от БГ пари от банкомати безплатно и на курса на мастеркард.
Малко тегаво отварят сметки в ЮК но не е невъзможно.
Освен това парите са ти гарантирани до 100 000 евро, и ако се стигне до там да се преебе нещо имам повече вяра, че баба Бети ще плати а тиквата в БГ не.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

И дори при инвестиционното злато отново се опряхме към доверието до банките. Примерно на Виенската Филхармония за 1 oz(31гр) цената е 2055лв. при физическа продажба. Обаче ако реша да купя златото само на "хартия", цената пада до 1078лв. за 1 oz. При този случай нямам достъп до него, а само сертификат, че е мое притежание.

Понеже след скандала с КТБ забраниха онлайн пропагандата и всяването на паника и страх, не мога да обясня защо търся подобна инвестиция. Накратко ми трябва що годе ликвиден актив, който да е мое притежание физически, дори да не ми носи пари е достатъчно да запази инвестирана стойност в него.

Здравей,

Да те попитам от къде идва тази разлика в цената при положение, че купуваш едно и също количество – 1 oz (31гр)!?
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

, макар че най-подцененият актив в света е среброто.

Това между другото и аз не мога да си го обясня и считам, че именно в сребро е добре да се инвестират свободни средства, точно защото е подценено, а и то е ограничено като ресурс.
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Това между другото и аз не мога да си го обясня и считам, че именно в сребро е добре да се инвестират свободни средства, точно защото е подценено, а и то е ограничено като ресурс.
Среброто в ЕС е индустриална стока, т.е. като го купуваш плащаш ДДС. Това го прави неизгодно за инвестиране, понеже за да си break-even трябва да компенсираш не само инфлацията ами и 20% ДДС (ако е в БГ). В Естония може да се купи без ДДС, но само там и то на място -- по пощата пак ще ти сложат ДДС... Абе потърси vatless silver в Google и ще прочетеш сам.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

[video=youtube;YjfgUcs91uw]https://www.youtube.com/watch?v=YjfgUcs91uw[/video]
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Ами ти самия си противоречиш ...
Хем искаш да имаш ликвидност, хем искаш да правиш дългосрочни инвестиции, хем искаш да не загубиш покупателна способност...
То пълно щастие няма.
Няма как хем агнето цяло, хем вълка сит ...

Върни се по-горе и прочети какво съм писал - нищо съм казал, с което да си противореча, не се бъркай с други потребители.
Въпроса е когато имаш кеш и искаш да го защитиш, но не в бизнес или високо-рискови инвестиции, и е водещо защита от инфлацията - тогава си говорим за твърди активи. Земя, НИ, злато/сребро и суровини.
Когато обръщаш кеш за активи винаги ликвидният риск е налице, 3-rd party риска и той е на лице, инфлационният риск и той е на лице, както и специфичният и системен риск - всичко това кореспондира в доходността.
Колега пита измежду твърдите активи какво да прави и му казах, аз друго бих направил, но все има различен толеранс към риска.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Здравей,

Да те попитам от къде идва тази разлика в цената при положение, че купуваш едно и също количество – 1 oz (31гр)!?

Колега е е объркал лв, вместо долари.
Иначе винаги има разлика и дори борсово и 800 долара да стане физически пак ще е около 1к долара. Разликата идва от премията върху физческото злато. Просто хартиеният пазар е едно силно манипулируемо място, а реалният пазар е друго.
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Това между другото и аз не мога да си го обясня и считам, че именно в сребро е добре да се инвестират свободни средства, точно защото е подценено, а и то е ограничено като ресурс.

По същата причина и за златото - всичко е хартиено!
В момента тотално не е в прожекторите на медиите и инвеститорите, така че е нормална цената. Пазара никога не е ефективен по всяко време, затова и в момента има чудовищна подцененост измерена през всички реални отношения, но най-вече gold-silver ratio - http://www.macrotrends.net/1441/gold-to-silver-ratio-historical-chart. Историческа средна е 16 сребърни унции за 1 златна.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Злато сребро, акции ясно. Аз ако трябваше да съхраня 20 бона бих купил ретро автомобил с тези пари, макар да не съм много навътре с колите, бих си направил проучването и съответните консултации с по-запознати и бих инвестирал в запазен автомобил. Ще го пусна тук там за сватбена кола под наем на по висока цена естествено и с шофьор. Ако някой се навие ОК, ако ли не се навие, да си седи в гаража той няма да се обезцени - напротив.
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

По същата причина и за златото - всичко е хартиено!
.... затова и в момента има чудовищна подцененост измерена през всички реални отношения, но най-вече gold-silver ratio - http://www.macrotrends.net/1441/gold-to-silver-ratio-historical-chart. Историческа средна е 16 сребърни унции за 1 златна.

Така е. А аз говоря и за инвестиционно сребро инвестиция в кюлчета, а не в хартия, или виртуалки. Става дума за дългосрочна инвестиция 10 + години. Моето хоби е свързано с нумизматиката и затова ми е странно, това зверско подценяване на среброто в последната година.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Четох по диагонал.
Та ако сложа 20К в банката след Х години ще са се обезценили?
 
Re: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

До няколко години, когато няма фиатна валута какво ли ще говориш?

Това сериозно ли го мислиш, или преувеличаваш? Значи според теб до няколко години ще се върнем или към златния стандарт (или друг начин на реално обезпечаване на валутата), или към натуралната размяна? Не се заяждам, просто се опитвам да разбера твоята теза, тъй като чертаеш доста черно бъдеще. Ако наистина се случи такова нещо, ще бъде наистина голяма мизерия...
 
От: Re: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Това сериозно ли го мислиш, или преувеличаваш? Значи според теб до няколко години ще се върнем или към златния стандарт (или друг начин на реално обезпечаване на валутата), или към натуралната размяна? Не се заяждам, просто се опитвам да разбера твоята теза, тъй като чертаеш доста черно бъдеще. Ако наистина се случи такова нещо, ще бъде наистина голяма мизерия...

Точно си ме разбрал. Радвам, се че поне някой е вникнал в това, което казвам.

Имаш всички фактори на лице, тотална обезценка на фиатната валута.
Инфлиране на фиатна валута от абсолютно всички Централни Банки без изключение.
Чудовищни златно-сребърни манипулации.
И сега почва красотата - абсолютно всички страни са по-зле по редица икономически параметри най-вече дълг от 2007-8. Печатницата на пари тогава до днес просто отместиха проблема в бъдещето и го направиха в пъти по сериозен и унищожителен.
В процеса на това се наду най-жестокият ДЦК/Облигационен балон в човешката история. САЩ, Япония, Европа - са с 0-ви лихви, а в Европа вече има негативни лихви при резервите към ЦБ и не е само Европа. Такова нещо негативни лихви е нямало в човешката история - НИКОГА!
С това се наду жесток фондов балон - т.е. всичко това се изля на борсите и надуха фин. активи, а те се следят стриктно от цялата пропаганда система и масмедиите - свързват на запад индексите с растежа на икономиката.
А банките стоят на свръх резерви при ЦБ с трилиони. Трилиони долари са извън УСА и могат много бързо при проблем се върнат и да наводнят УСА и от там е ясно какво следва. Лошото е че при имплозия на долара вече отписваш цялата система, защото над 60% от всички обезпечения е долара.
И сега става още по красиво - 2007-8 кризата бе следствие на НИ балона, а в момента надухме по-голям от тогава, а в Китай балона е в стратосферата такова нещо няма никъде отново по широкият свят - призрачни градове и то стотици. Гледай до 20 минута:
[video=youtube_share;aldgobbZnmE]https://youtu.be/aldgobbZnmE?t=18s[/video]
Вече над 50% от растежа на БВП е функция на държавното строителство, а то на кредитната експанзия - такава каквото няма никъде в запада.
В момента от Китай към ЕУ са паднали с над 50% фрейт цените на чартовете на корабите!
Китайците правят всичко по-силите си да задържат спукването на фондовият си балон.
Сега да говоря ли за тоталният цоцализъм които владее света и най-сериозно в ЕУ където има толкова тежки социално икономически проблеми където се лекуват с печатницата? Потенциален колапс на петродолара, геополитическият риск и т.н - не искам ги коментирам редица катализатори има.

Това е само 1 част от защо мисля, че ни чака тотална промяна - а и да не забравим на всеки 35+ години има смяна на монетарна система за последните 120 години, циклите на Кондратиев ...

Само едно се замисли - всички централни банки напечатаха десетки трилиони за да спасят банките и икономиката следствие от НИ балон, в момента всички са много по задлъжнял и балона е отново на лице, но си има вече големи батковци с него.

Като цяло доста добро видео за идващият колапс:
[video=youtube;BOHeCotWh90]https://www.youtube.com/watch?v=BOHeCotWh90[/video]
Както и тази серия ще е добра да се гледа от повече хора, засегнала една част от писаните от мен неща:
https://www.youtube.com/watch?v=DyV0OfU3-FU
 
Последно редактирано:
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Четох по диагонал.
Та ако сложа 20К в банката след Х години ще са се обезценили?

На 1-вата ще са почнали да се обезценяват.
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Така е. А аз говоря и за инвестиционно сребро инвестиция в кюлчета, а не в хартия, или виртуалки. Става дума за дългосрочна инвестиция 10 + години. Моето хоби е свързано с нумизматиката и затова ми е странно, това зверско подценяване на среброто в последната година.
Аз говоря, че инвестиционното физческо, има цена функция на хартиените манипулации - хубавото е че има премия над хартиеното за всяка физическа унция.
А за среброто забравих ти пиша, че се счита за commodity има голямо индустриално търсене. Е сега като Китай и редица пазари в Азия намаляват производството си няма как да не рефлектира и на цената на суровините, а от там на среброто.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Колко много празнословци в тази тема :(

Един прост пример който ще докаже, че това което искаш е невъзможно:
през 2015 съм имал 60 лв. - решавам да използвам съветите на някой от празнословците от тази тема с цел да им запазя стойността
през 2016 решавам да купя винетка, но за да мога да купя същото нещо което съм могъл и миналата година, доходността от направената през 2015 инвестиция трябва да е 40%

40%? това къде го има?

така, че ако миналата година си могъл да купиш една винетка, през тази няма да ти достигнат 30 лв.
хартията играеща роля на "пари" няма такава голяма стойност (40%), защото всеки ги има. Злато, земя - пак има доста и затова доходността е от порядъка на няколко процента ако не се спука балона както каза един потребител по-напред
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

ViewMedia
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Колко много празнословци в тази тема :(

Един прост пример който ще докаже, че това което искаш е невъзможно:
през 2015 съм имал 60 лв. - решавам да използвам съветите на някой от празнословците от тази тема с цел да им запазя стойността
през 2016 решавам да купя винетка, но за да мога да купя същото нещо което съм могъл и миналата година, доходността от направената през 2015 инвестиция трябва да е 40%

40%? това къде го има?

така, че ако миналата година си могъл да купиш една винетка, през тази няма да ти достигнат 30 лв.
хартията играеща роля на "пари" няма такава голяма стойност (40%), защото всеки ги има. Злато, земя - пак има доста и затова доходността е от порядъка на няколко процента ако не се спука балона както каза един потребител по-напред

Ама ти верно си завърешн трол :)
Хайде да помислиш и над другата логика имаш 2015 60 кинта не ги влагаш в нищо и 2016 винетката е 40% отгоре.
Ако ги вложиш дори в 1 % за 1 година то няма да дадеш 40% а 38-9%.
Само завършен трол като теб може да даде този аргумент - нещо струва 2 пъти по-вече след 1 година затова няма смисъл в нищо се инвестира :D
A ако имаш 20к и ги вложиш пак за 1% то след 1 година ще има 200 лв и ще можеш си платиш винетката, ама нали си трябва капитал. Капитал с тролене по форума сигурно трудно се гради ... щом можеш да осигуриш 60 лв...
 

Горе