Как изглежда IT пазарът на труда в България

Blinky

Owner
Днес попаднах на интересна тема в Капитал, та исках да споделя една много интересна графка:

oo_2304001.jpg


Ресурс: http://www.capital.bg/biznes/tehnol...t_pazarut_na_truda_v_bulgariia/&ref=bulkkikt/

Ще се радвам, ако някой сподели някое негово впечатление, но аз знам, че в момента asp.net, java девелопърите се радват на най-добро заплащане, следвани от PHP, web design, admins и т.н. Ако някой има някакви негови наблюдения, ще се радвам да ги обсъдим. :)

Само не съм съгласен с последната колона на графиката. IT специалистите, произтичат е толкова от университтите, а от пркатиката им. И много са добри в това още преди да влязат, а други дори и не са се докосвали до някой от тези университети, а са много добри специалисти, самоуки и определено търсени. Така, че и Капитал не са много наясно от къде проичтичат тези специалисти. :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Изключително нисък процент IT специалисти произтичат от университетите по простата причина, че там голяма част от учебната програмата е остаряла и неактуална. Повечето добри IT експерти са самоуки, развивали са знанията и способностите си чрез четене в интернет, посещаване на специализирани курсове и стажантски програми.
 
Да, така е. И аз се чудех защо ние докато учехме Паскал, тези в НБУ правеха сайтове и ръчкаха HTML? А говорим за 2002 година, когато Google още беше с квадратните сърч бутни. :)

Аз също съм пример, който не е черпил познанията си от университета, сам съм си учил и ровил. Ето затова е нужно сам да си правиш всичко около този тип обучение, както и да се посещават курсове и някоя друга специализация в някоя фирма или по програма. За жалост тава е тенденцията.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Всеки ИТ би избягал в чужбина за 4тно по голяма заплата. Което важи и за другите професии между другото. Въпреки че заплатите на ИТ не са ниски в България (спрямо останалите заплати в страната) но в чужбина са много много по високи.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Всеки ИТ би избягал в чужбина за 4тно по голяма заплата. Което важи и за другите професии между другото. Въпреки че заплатите на ИТ не са ниски в България (спрямо останалите заплати в страната) но в чужбина са много много по високи.

Не забравяй, че в чужбина и данъците са много по-високи, както и стандарта на живот.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Всеки ИТ би избягал в чужбина за 4тно по голяма заплата. Което важи и за другите професии между другото. Въпреки че заплатите на ИТ не са ниски в България (спрямо останалите заплати в страната) но в чужбина са много много по високи.

Не много вярно, ама нека не спорим :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Не забравяй, че в чужбина и данъците са много по-високи, както и стандарта на живот.

Прав си разликата е два пъти по скъпо навън. Ама като заплата ти е 4 пъти по висока, пак живееш 2 пъти по добре от БГ.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

На вън са скъпи наемите. Това вдига разхода за живот. Цените на храните са колкото тук, дори и по евтини.
Конкретен пример с продуктите на Нестле, хем се произвеждат в България, а в Англия са по-евтини :)

На мен ми е интересно поне в IT сектора кога ще изравнят заплатите със западните.
 
Да, винаги съм се чудел как по дяволите там сетъпването и изграждането на WordPress сайт може да е около 2 000 евро (а понякога и повече), а тук някакви смешни цени. Какво там WordPress-а ли е различен. :) С различен кор. :) Ама там е срамота да имаш телефон за 1 000 евро и сайт към бизнеса ти за толкова. Не е логично. :)

Аз не съм съгласен, че ще си по-добре навън като IT. И тукашните се справят, ама добрите не работят за 100 лева. ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

В общи линии, ИТ бизнеса в България е по-скоро мит, отколкото някакъв бизнес. Има много кадърни хора, които стоят без работа, защото някакви келеши са решили да се правят на шефове, да следват монопола и да предлагат заплата от 700-1000 лв. Щом една продавачка в МОЛ-а взема толкова пари, то би следвало ИТ специалиста да взема поне 3 пъти повече, но не. Аз лично знам много примери, как хората се трепят по някакви международни проекти, които са със сериозно субсидиране, а накрая вземат смешни пари и голямата пачка отива при шефа, който и хабер си няма какво се случва.

Относно стандарта за живот в другите страни и това, че бил по-висок - това е пълна заблуда. В Германия, Англия, Испания, та дори и Америка, цените на основните стоки са в пъти по-ниски в България, а заплащането е 5+ по-високо. Тук изключваме наема за жилище, но един ИТ специалист в Германия ще взема 5 к. евро и ще има максимум 3 к. разходи, а тук ще взема 1000 лв. и ще има 1500 лв. разход. Кое е по-добре?
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

По принцип, не само за IT сферата, когато българинът се научи да си търси правата и истинска заплата, тогава ще се оправим.
Ако всички си поискат реална заплата, шефчетата няма къде да ходят, иначе и те ще умрат от глад.

Обаче за 90% от българите е валидна поговорката: Преклонена глава сабя не я сече и ще си останат роби за винаги!
 
И голяма смехория е това, че некви програмки се пънат да дават на хората пари, за да си финансират бизнеса. А реално, истински стабилния бизнес е силно обвързан с външните пазари и по-малко с тукашни. И какво по дяволите ще направиш с някви си 20 000 лева за старт на бизнес. Аз лично препоръчва да отдели едно 2К за едно прощално. :) Защото ако си IT, малко до никъде са тези пари. И тук винаги ми е странно и като си IT и можещ, защо се взимат такива пари? Айде, чуждите фирми ясно - те идват да аутсорсват тънко, но защо тия кои изкарват с външните пазари. Много фирми тук оперират на външните пазара от тук. ;)
 
От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

... Тук изключваме наема за жилище, но един ИТ специалист в Германия ще взема 5 к. евро и ще има максимум 3 к. разходи, а тук ще взема 1000 лв. и ще има 1500 лв. разход. Кое е по-добре?
Kъде са тия IT специалисти за 1000 лева, бе хора!

Да, така е. И аз се чудех защо ние докато учехме Паскал, тези в НБУ правеха сайтове и ръчкаха HTML? А говорим за 2002 година, когато Google още беше с квадратните сърч бутни. :)
...
Паскал е много повече програмиране от HTML.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Не забравяй, че в чужбина и данъците са много по-високи, както и стандарта на живот.
Де ги тия ниски данъци, бе хора?
http://nmitev.com/blog/за-един-салам/
http://nekov.blog.bg/politika/2011/12/15/trimata-bratia-i-socialnata-lamia.867632
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2013/02/10/quackers-fack-private-funds/

http://represia.blog.bg/politika/2012/03/08/.916633
Ако се събере всичко, вероятно ще излезе, че даваме на държавата и 60% от заработката си.
 
Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Паскал е много повече програмиране от HTML.

И доста по стар и неприложим. Нали ако изляза със знания от рода на "Интернет е един канал за дистрибуция на информация", ще ме изритат веднага, ако кандидатствам за позиция Онлайн маркетинг специалист или експерт. :) Казвам го това, защото нещо такова ни обясняваха по Маркетинг дисциплината. Още вярват, че интернет е някаква си малка част от дистрибуционите канали.

И бате, точно преди 4 години бях за 1000 лева маркетинг директор на една IT фирма, като по-клонях към онлайн маркетинга. :) Има такива заплати в IT сектора. ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Ето какви са резултатите за “София срещу Сан Франциско” по критерия “Разходи за живот и покупателна способност" взети от Numbeo.com :

в Сан Франциско ще са ви нужни 5,583.91$ (8,341.25 лв.) за да поддържате един и същи стандарт на живот, който бихте имали с 3,000.00 лв. в София. (Предполага се, че живеете под наем)

Ето и откъде идват тези цифри.

Потребителските цени в Сан Франциско са по-високи с 86,62% от София
Наемите в Сан Франциско са по-високи с 568,78% от София
Цените на ресторантите в Сан Франциско са по-високи със 121,91% от София
Бакалските стоки в Сан Франциско са по-високи със 132,09% от София

Покупателната способност в Сан Франциско е по-висока със 163,09% от София


Въпреки че в Сан Франциско почти всичко е по-скъпо, а дори някои неща са 5-6 пъти по-скъпи, отколкото в София, покупателната способност там е много по-висока.

Средната заплата за програмист в Сан Франциско е $119 000 ($83 300 чисто) на година (данните са от indeed.com). Това прави по $7 000 чисто или 10 500 лв. на месец.

От друга страна, средната заплата на програмист в София е 3300 лв. (2 600 лв. чисто) на месец (по данни на jobtiger.bg).

Покупателно 8 400 лв. в Сан Франциско се равняват на 3 000 лв. в София, или 10 500 лв. ще се равняват на 3 750 лв.
Т.е. за да има един програмист в София същата покупателна способност като свой колега в Сан Франциско, той би трябвало да взима 3 750 лв.

Ако изкарвате около 4 000 лв. на месец в София, на теория трябва да имате същия стандарт на живот като със $7 000 в Сан Франциско.
 
Последно редактирано:
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Едва ли са много като теб, които се местят от Малдивите в Ивицата Газа :)
 
Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Едва ли са много като теб, които се местят от Малдивите в Ивицата Газа :)

Май не ми схвана идеята, идея. :) Нека опитам пак - прави сравнение не между мизерията тук и красив американски град, а горе долу нещо на еднакви нива. Повярвай или не, там с 7к ще си много по-щастлив от тук с 3к. За това говорим. Иначе парите са еднакви навсякъде. И докато тук ще програмираш сайта на някоя мишка, която е дала повече за кола, отколкото за бизнеса си, там ще работиш за някоя голяма компания като Amazon, Google, или други, обслужващи големи световни брандове. Някак е малко по-принзателно сякаш. Тък се опитват хората, ама много бета версии на всичко. За това и нивото е такова.

IT събитията тук се спонсорират от маркетинг и хостинг фирмички, някоя друга престрашила се банка и тук таме някой оператор. По това може и да прецениш как бг бизнеса гледа на IT сектора и защо всеки иска и работи за чуждите пазари, било от тук или там ня място. ;)
 
От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Е, да, за това съм съгласен.
Просто по горе някой колеги коментираха заплатите в БГ и US.

Но това за което говориш вече не се измерва в пари. Ти говориш за щастие.
Парите помагат за щастието, но не го формират.
Щастието идва от нагласата ти да възприемеш външните обстоятелства. То идва от вътре. Може да си щастлив с 1000 лв в БГ и да си нещастен с 10 000 $ в US.

И все пак познавам няколко BG програмисти в US.
Един от тях е в ФБ но другите не работят в много по-яки фирми от тези които биха работили в БГ

Има и друго - социалния живот .
Някой хора никога не свикват с американския начин на живот не могат да забравят приятели , купони и веселбата в БГ някои дори казват , че им липсват простотиите. :)
 
Последно редактирано:

Горе