Как изглежда IT пазарът на труда в България

От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Нещо не си много наясно - в Гугъл заплатите са малко по-високи - там стажантите - тези дето са за по малко получава по 8К$ заплати а редовния персонал много повече, и въпреки всички тези придобивки и голямата заплата средната продължителност на работа в гугъл е около 3.5 години, което ще рече, че работещите там не са чак толкова щастливи, колкото би трябвало.

Сомо форумисти раздават заплати на гугъл-стажанти от по 8К$ и нагоре.
Реално цифрите са малко по-различни: Google Intern Salary Reaches $6,000 A Month, Plus Free Food And Gym
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Наскоро гледах статистика на средните годишни SEO заплати във Великобритания:

JUNIOR - 24k GBP, което е 59,000 лева
MANAGER - 37k GBP, което е 91,000 лева
HEAD OF DEPT. - 47k GBP, което е 115,000 лева

Влязох в jobsa и написах SEO и гледам месечни заплати от 500 лева, 700 лева до 1000. Това е! :)

Само, че там водещите SEO агенции точат от клиентите си по минимум 5-6 хиляди паунда на месец.
 
Re: От: Re: От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Големия проблем с БГ е, че има традиция с ниските заплати. Големи фирми идват да правят офиси тук, щото и по 5000 да дават за опитни - пак им е евтино.
От друга страна - отскоро се емигрира без грам проблем.
Не вярвам да умрем гладни.

Да, дано разчитат на това, но и тези заплати малко трудно се срещат. Може би на някой много добър .net програмист или Java. Тим лидър или супервайзър на отдел програмисти, а и защо не на някой системен администратор. ;)

То за глад на се говори. По-скоро за малко по-малка мотивация. Но да си кажа честно, определено програмист на 4-5К лева си е доволен работник за тук. ;)

И аз съм на мнение, че висшето и IT не трябва да имат нещо общо, защото просто няма кой да ви научи в сегашните университети на SEO, писане на приложения, изграждане на сайтове и прочие. ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Не ви се иска да схванете цялата картинка и за това се чудите на елементарни неща. Българския девелопърски пазар е над 90% в сивия сектор. Липсата на стриктни правила способства за това. Има ли смисъл да ви говоря за реални данъци и осигуровки. Ами за легален софтуер. Един скапан 3D max на един немец му струва 2000 евро с минимален набор плъгини и читави рейтрейсинг рендери. Ами Photoshop-a? Дизайна е супер скъп на запад, защото си плащащ всякак стотинка данък и софтуер и всичко останало.
Отделно обучението им също е яко скъпо. Ако си хвърлил едни 60 000 евро за 5 годишното си обучение, дали ще работиш за 1000 лв при някой нещастник, дето лъже теб и държавата, като те осигурява на минималната, а половината лаптопи на фирмата се скриват в мъзето, като дойде проверка, щото са бъкани с нелегален софт.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

... дето лъже теб и държавата, като те осигурява на минималната...
Държавата толкова ни е излъгала, че за 100 живота не може да и го върнеш! И кво получаваш насреща на вече споменатите проценти, дето ни гепят? Лично се убедих, че и достъп до реанимация нямаш. Ако едно нещо освен тия де вардят парламента работи - кажи го кое е, че не се сещам за друго.
Пък на моя компютър имаше само една единствена нелегална програма, която между впрочем ненавиждах. Това на предишната ми работа.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

В най-скоро време и продуктите на Майкрософт ще станат безплатни или поне на символични цени, така че това не е основният проблем. Освен това има много безплатни и легални програми, които дори са по-добри от тези на Майкрософт, така че и това не е проблем. Проблема в развитието на българския пазар са точно политиците и по-точно монопола, който им дърпа конците, защото те са просто пионки на заплата, нямат толкова акъл, че да да организират всичко. Докато хората са съгласни да се гъзят на шефовете и да бачкат за жълти стотинки, оправия няма да има!
 
Да, последното нещо е да съжалявам как лъжат държавата. :) Иначе е прав, тук са скатавки, респективно и хората им от екипа са скатавки. ;)

На моята предишна работа всичко беше легално, но старо. Тъкмо излезе 7цата. Но аз не се оплаквам XP си беше супер. В интерес на истината цел №1 на бизнеса е да успее и да продължи да се развива, а това дали има кадърни или некадърни, зависи от това и какъв мениджмънт изповядва. Аз съм виждал да други мои работни места кадърните да поемат работата на некадърните, а в последствие целия екип възнаграден, а не дай си Боже някой некадърник да получи повече толеранс. И това не е само за IT сектора. Това е шит голям.
 
От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...Аз съм виждал да други мои работни места кадърните да поемат работата на некадърните, а в последствие целия екип възнаграден, а не дай си Боже някой некадърник да получи повече толеранс. И това не е само за IT сектора. Това е шит голям.
Правило е некадърните да се издигат по йерархията. Щото са по-послушни, като изпрограмирани са. Най-кадърните ми колеги - първи си заминават.
 
Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Правило е некадърните да се издигат по йерархията. Щото са по-послушни, като изпрограмирани са. Най-кадърните ми колеги - първи си заминават.

Да, така е. Като започнат кадърните кадри да си отиват, става страшно после обикновено, защото познай кой ще върши всичко, което те са правили. ;) Така е масово. Знам и други брутални случки - шофьор на шефа да взима 1 път и половина повече от IT-то му, което казва "Тази фирма се е сговнила". :)

Или да наемеш някой познат в маркетинг отдела, защото бил много добър едно време в продаването на краставици. Щом е така, може да се справи и с онлайн маркетинга на някоя фирма, колко му е - трябва да знае две основни неща - какво е банер и разликата между CPM и CPC, че да не го връткат агенциите. :)
 
От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Да, така е. Като започнат кадърните кадри да си отиват, става страшно после обикновено, защото познай кой ще върши всичко, което те са правили. ;) Така е масово. Знам и други брутални случки - шофьор на шефа да взима 1 път и половина повече от IT-то му, което казва "Тази фирма се е сговнила". :)
...
Заварвал съм един работещ програмист и 7 човека на главата да му пилят. Трима шефа, съсобственичка, двама тестери, секретарка, стажантка...
Фирмата няма друга дейност.
 
Re: От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Заварвал съм един работещ програмист и 7 човека на главата да му пилят. Трима шефа, съсобственичка, двама тестери, секретарка, стажантка...
Фирмата няма друга дейност.

Аз съм бил свидетел на маркетинг директор, който не правеше разлика между блог и форум - за него бяха все сайтове. Човек, който движи парите на компанията в посока реклама и промотиране. Много ми е интересно, ако някой от вас е на подобна служба колко бг фирмите плащат на онлайн маркетинг мениджър. Ама не one-man-show, а както си трябва. :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

И по-безхаберни "мениджъри" съм виждал. Не го пожелавам на никого!
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Като се заговори по новите как IT специалистите вземат по 3-4 хиляди заплата направо се чудя дали покрай мен плащат малко или тея от новините нещо се бъркат... 4к може би разните мениджъри вземат.
Като кажа някъде, че се занимавам с интернет сайтове и веднага следва едно леко изречение от рода "е това е супер, ИТ специалистите вземате по няколко хиляди заплата" ...

Ако се занимаваш с медицина, банков сектор, машиностроене, HP (по-високо ниво) или SAP може да вземаш 4к заплата ама иначе си е направо трудност....
 
Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Като се заговори по новите как IT специалистите вземат по 3-4 хиляди заплата направо се чудя дали покрай мен плащат малко или тея от новините нещо се бъркат... 4к може би разните мениджъри вземат.
Това реално само се говори, истинските примери са в компании, малко по-далече от бг. Или настанили се тук, но и за вече сериозни специалисти.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

може да вземаш 4к заплата...

Има фирми в София където си ги дават, естествено обаче трябва да покажеш знания и опит за да ги заслужиш. А има и фирми където дават повече от това...
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Като се заговори по новите как IT специалистите вземат по 3-4 хиляди заплата направо се чудя дали покрай мен плащат малко или тея от новините нещо се бъркат... 4к може би разните мениджъри вземат.
Като кажа някъде, че се занимавам с интернет сайтове и веднага следва едно леко изречение от рода "е това е супер, ИТ специалистите вземате по няколко хиляди заплата" ...

Ако се занимаваш с медицина, банков сектор, машиностроене, HP (по-високо ниво) или SAP може да вземаш 4к заплата ама иначе си е направо трудност....
По някаква причина php кодери се цанят за малко пари. По останалите сектори се мръщят на 2,5 К чисто. По - опитните почват на 4К пак чисто.
 
Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

По някаква причина php кодери се цанят за малко пари. По останалите сектори се мръщят на 2,5 К чисто. По - опитните почват на 4К пак чисто.

Да, тези които са на езици като .Net и Java, са по-добре класирани в заплатите. Явно поради нуждите на пазара. Още не си го обяснявам, освен това.
 
От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Да, тези които са на езици като .Net и Java, са по-добре класирани в заплатите. Явно поради нуждите на пазара. Още не си го обяснявам, освен това.
Тенденцията обаче върви към Javascript.... според мен в близките няколко години Javascript-а ще направи революция и ще мине по заплащане PHP-то.

Иначе, Java и .NET ги "водят" по-напреднали езици и явно заради това.
 
От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Тенденцията обаче върви към Javascript.... според мен в близките няколко години Javascript-а ще направи революция и ще мине по заплащане PHP-то.

Иначе, Java и .NET ги "водят" по-напреднали езици и явно заради това.
Айде и тука поредната щуротевина! JS направи революция, като прецака новите технологии. Страница, която може да се зареди за милисекунди - върти по 10-20 секунди на последно поколение процесори.
JS не е мислено за писане на сървъри, ако и да има една технология в начален стадий.
 
От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Айде и тука поредната щуротевина! JS направи революция, като прецака новите технологии. Страница, която може да се зареди за милисекунди - върти по 10-20 секунди на последно поколение процесори.
JS не е мислено за писане на сървъри, ако и да има една технология в начален стадий.

Хаха, кои нови технологии е прецакал ЖС? И какво общо има процесора със това колко време ще се зареди страницата?
 

Горе