Как изглежда IT пазарът на труда в България

От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Нали се сещаш, че ако примерно работиш за Гугъл, няма да имаш никакви разходи. Дават ти луксозен апартамент, всякаква храна ти е безплатна, транспорта ти е на Гугъл, отделно се ползваш с куп привилегии и накрая вземаш 10 к. гущерчета чисто. А тук в София какво ще ти дадат? Някоя служебна Астра или карта за транспорта, евентуално някакъв обяд и до тук.

Разликата между работата в България и чужбина е огромна, щом страни като Албания, Унгария, Словения и Румъния вече са в пъти по-добре от нас, смятай за какъв стандарт на живот говорим...
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Google Intern Salary Reaches $6,000 A Month, Plus Free Food And Gym

Освен това нали се сещаш, че не всички желаещи ги чакат само да кандидатстват, че да ги вземат на работа в Г.

Ако пък си достатъчно добър , че да те приемат при тях , тогава ти си достатъчно добър да изкраваш сам 6 000$ на месец пък и много повече.
Ако си достатъчно знаещ, можещ и креативен за да покриеш критериите на Гугъл е престъпление да си продаваш способностите на някой друг, а да не ги използваш за собствено израстване и собствен бизнес.

Ако пък смяташ, че да работиш за някоя световна фирма това е върха на възможностите ти тогава - Да, тогава си прав.

Ако си мислиш, че можеш или ако си мислиш, че неможеш и в двата случая си прав. :)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Много интересна тема. Междо другото не се учудвайте че в университетите не се преподава уеб програмиране.Програмирането си е начин на мислене. Това дали един програмист ще пише на python,C++,java,php и т.н. си е личен негов избор дали иска да пише apps,desktop или web.Когато имаш необходимите знания преминаването от един език на друг не е нещо за "Нечовеци".

Що се отнася до заплащането - да ниски са заплатите в сравнение с другите държави. Няма как с година,две опит предимно като freelancer примерно да стартираш с 3000лв заплата в някоя фирма тук.Когато се натрупат годинките,проектите и опита вече човек сам решава на каква цена да си продаде труда.Работа в този сектор колкото искаш.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Google Intern Salary Reaches $6,000 A Month, Plus Free Food And Gym

Освен това нали се сещаш, че не всички желаещи ги чакат само да кандидатстват, че да ги вземат на работа в Г.

Ако пък си достатъчно добър , че да те приемат при тях , тогава ти си достатъчно добър да изкраваш сам 6 000$ на месец пък и много повече.
Ако си достатъчно знаещ, можещ и креативен за да покриеш критериите на Гугъл е престъпление да си продаваш способностите на някой друг, а да не ги използваш за собствено израстване и собствен бизнес.

Ако пък смяташ, че да работиш за някоя световна фирма това е върха на възможностите ти тогава - Да, тогава си прав.

Ако си мислиш, че можеш или ако си мислиш, че неможеш и в двата случая си прав. :)

Успех в търсенето на работа :)

430340_2587965069541_1566997545_31973208_1388915921_n.jpg
 
Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Успех в търсенето на работа :)

Виж файлът 10486

Еее, това е несериозно. Може би е някоя шега. Ако не е, значи фирмата, пуснала тази обява е с доста грешни разбирания за заплатите в тази сфера. И може да и пожелая много успех с намирането на някой, ще имат нужда от него. :)
 
Еми не е смао щастие. Тук, ще те подтиснат много БГ рекламодателя и така ще го направи, че все едно ще си му длъжен за нещо. А реално е обратното, сравнено с цифрите пуснати в темата.

Аз не една възраст ми е все едно къде ще живея, но много държа близките ми да са около мен. За съжаление това се случва като приемеш факта, че тук е така и си бачкаш, или някак успееш да изнесеш знанията си навън било като фрилансване или проекти, които да са за чуждия пазар. ;) Начини има, но нека не знбравяме, че всеки си има определен комфортн и се малко или много се съобразява с него. ;)

Тук 3-4К лева са Ок. Всичко отгоре те класира и нагоре. ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Успех в търсенето на работа :)

Виж файлът 10486

Ето какви са резултатите за “София срещу Сан Франциско” по критерия “Разходи за живот и покупателна способност" взети от Numbeo.com :

в Сан Франциско ще са ви нужни 5,583.91$ (8,341.25 лв.) за да поддържате един и същи стандарт на живот, който бихте имали с 3,000.00 лв. в София. (Предполага се, че живеете под наем)

Ето и откъде идват тези цифри.

Потребителските цени в Сан Франциско са по-високи с 86,62% от София
Наемите в Сан Франциско са по-високи с 568,78% от София
Цените на ресторантите в Сан Франциско са по-високи със 121,91% от София
Бакалските стоки в Сан Франциско са по-високи със 132,09% от София

Покупателната способност в Сан Франциско е по-висока със 163,09% от София


Въпреки че в Сан Франциско почти всичко е по-скъпо, а дори някои неща са 5-6 пъти по-скъпи, отколкото в София, покупателната способност там е много по-висока.

Средната заплата за програмист в Сан Франциско е $119 000 ($83 300 чисто) на година (данните са от indeed.com). Това прави по $7 000 чисто или 10 500 лв. на месец.

От друга страна, средната заплата на програмист в София е 3300 лв. (2 600 лв. чисто) на месец (по данни на jobtiger.bg).

Покупателно 8 400 лв. в Сан Франциско се равняват на 3 000 лв. в София, или 10 500 лв. ще се равняват на 3 750 лв.
Т.е. за да има един програмист в София същата покупателна способност като свой колега в Сан Франциско, той би трябвало да взима 3 750 лв.

Ако изкарвате около 4 000 лв. на месец в София, на теория трябва да имате същия стандарт на живот като със $7 000 в Сан Франциско.

По отношение заплащането на програмисти в БГ , имам добър приятел , който работи в България в Comsoft Ltd. за 7200 лв на месец.
Но,
Опитвах се да ти внуша, че търсенето и намирането на високо заплатена работа не е върха на сладоледа.
Ако си толкова добър за да те наемат за 7000 лв или за 10 000 $ то тогава ти си достатъчно добър да изкарваш много повече ако работиш за себе си.
Друг е въпроса дали ти стиска да се хвърлиш сам да плуваш в дълбокото.
Някой хора просто нямат смелост,
други ги мързи,
трети просто са доволни от нивото си в момента,
четвърти , като теб вярват , че средата , държавата, обстоятелствата са несправедливи към тях и създават около себе си негативна реалност.
Мислите създават реалността.
Например: Ако си мислиш, че обстоятелствата и средата са негативни към теб, и омаловажаваш доброто, което ти се случва, тогава ще намираш все повече и повече несправедливости и ще привличаш все повече лоши неща към себе си.

Успех на всички !
 
Напълно съгласен с теб. Щом си кадърен за тези пари, реално можеш да изкараш и много повече, с и без бачкане. За какво мислите, че фирмите плащат големи заплати на специалистите - просто защото не само се раздават на бачкането, а защото реално шефа е преценил, че носят толкова бизнес, че и отгоре, а ако е и читав и шефа, ще го задържи, защото както го прави с неговия бизнес така може да го прави и за друг. Това с пълна сила се отнася и ако сам си е шеф въпросния експерт. ;)
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Идея, аз от много време работя само за себе си и съм доволен, но тук не говорим за мен и теб, а за стотици, дори хиляди души, които не могат да се престрашат да правят нещо сами и им е по-добре всеки месец да си чакат заплатката, отколкото да се напънат малко
 
От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Да, точно това е хубаво да се знае да се чува.
Защото има млади колеги, които като слушат само за лошото в БГ и преувеличеното добро в US, си изграждат грешна представа, че в България е абсолютно безмислено да се търси или създава работа.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Тоя jobs.bg е пълна пародия, едни и същи фирми пускат едни и същи обяви през седмица, две, като повечето примерно търсят уеб дизайнер, които да има много добри познания по PHP/MySql и естествено да е в крак със СЕО стандартите.

И после имало недостиг в ИТ сектора, напълно нормално е да има недостиг при масовите заплати, които предлагат от 500 лв и уменията, които търсят за тези пари.
 
Да, някак си е така. :) Повечето сериозни IT фирми гледам, че се изнасят към Linkedin, като HR-ите им дебнат там. :) Гледам SAP, HP, Samsung и компании от този ранг да си търсят персонал там.

Не знам, още не мога да го разбера това с тия 500 лева, дали е подигравка или просто толкова мислят, че трябва да дадат на някой за нещата, които търсят. И не знам кое е по-жалкото от двете. ;)
 
От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Да, някак си е така. :) Повечето сериозни IT фирми гледам, че се изнасят към Linkedin, като HR-ите им дебнат там. :) Гледам SAP, HP, Samsung и компании от този ранг да си търсят персонал там.

Не знам, още не мога да го разбера това с тия 500 лева, дали е подигравка или просто толкова мислят, че трябва да дадат на някой за нещата, които търсят. И не знам кое е по-жалкото от двете. ;)
За 8 месеца (по спомен) за програмистка позиция дойде само едно CV и то на стажант. Не бяха обявени пари, и наетият накрая стажант вземаше в пъти по 500 лева.
Чувал съм за програмисти на смешни заплати от HR-и и академици (съдържатели на Академия), но за толкова години не съм видял и един на живо.
 
Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

За 8 месеца (по спомен) за програмистка позиция дойде само едно CV и то на стажант. Не бяха обявени пари, и наетият накрая стажант вземаше в пъти по 500 лева.
Чувал съм за програмисти на смешни заплати от HR-и и академици (съдържатели на Академия), но за толкова години не съм видял и един на живо.

Да, това е хубава история. Да почнеш малко от ниското и да минеш към голямото пак е нещо. Стажант на 500 лева и след няколко месеца на няколко пъти отгоре, не е лоша алтернатива. Някои не обявяват заплати, защото просто разчитат на идеята да дойдат всякакви, а те ще си преценят. Например влизат 2ма за позиция Селс Мениджър - единият иска 1000 лева, но излиза от университета с малко стаж тук там и работа на други позиции, но идва и кандидат, който има 5 години стаж като продавач и тим лиидър на селс екип, който иска 2000 лева. Вече от фирмата си преценяват. Като да влезеш в магазин за обувки и да си купиш или обувки от изкуствена кога за Х или такива с истинска за ХХ. Има си някаква идея в това. ;)
 
От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

... Стажант на 500 лева и след няколко месеца на няколко пъти отгоре, не е лоша алтернатива. ...
Имах предвид, че още в началото започна на 1300+ лева, като за няколко месеца се вдигна още. За 500 лева и дума не е ставало. Тия обяви със смешните суми са опит за манипулация на пазара. Ега се излъже някой! Може и да има, просто аз не съм виждал такъв на живо.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Сериозни фирми рядко пускат обяви по вестниците. Те добре знаят, че специалистите подходящи за тях не търсят работа от обяви. Изпаднал ли е той (специалиста) до там, че да си търси работа по обяви значи толкова му е и качеството.
Обявите са за малките фирмички, които търсят най-тънкото, затова тези които посочват заплащането заблуждават общественото мнение за цената на труда.
Големите фирми си имат на сайта указания за кандидатстване и приемане на CV-та. Ако си убеден и имаш основание, че мястото ти е там стреляш направо в десетките.


от 16 юли 2014 .
Криза за около 20 000 софтуерни специалисти се задава у нас още от догодина. Това прогнозират от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). И сега във всяка фирма от бранша не достигат 8-10 незаети позиции. Общо в страната в IT сектора работят над 40 000 човека, като около 15 000 са програмисти и софтуерни разработчици. Има и тенденция да се внасят IT специалисти. От Украйна и Молдова идват бессарбски българи. цък
 
Re: От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Имах предвид, че още в началото започна на 1300+ лева, като за няколко месеца се вдигна още. За 500 лева и дума не е ставало. Тия обяви със смешните суми са опит за манипулация на пазара. Ега се излъже някой! Може и да има, просто аз не съм виждал такъв на живо.

Аа, ясно. Разбрах. Добре е почнал като стажант. ;) Определено обаче е дошъл със знания, нали? Не е без хич. Знания, които е изтъргувал за тази сума, а след известно време и на по-голяма. ;)

Аз винаги съм гледам на тези смешни офертички като подигравка с пазара на IT специалистите. И аз не съм виждал някой да ходи да се прави на клоун за малко пари, а да има доста завидни знания. Не съм срещал такъв и аз, само съм чувал.

@идея, наскоро я четох. Ще е голям глад викаш. Чакай да влязат още по-силно мобилните технологии, и гледай тогава за какво иде реч. ;)
 
От: Re: От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...
@идея, наскоро я четох. Ще е голям глад викаш. Чакай да влязат още по-силно мобилните технологии, и гледай тогава за какво иде реч. ;)
Големия проблем с БГ е, че има традиция с ниските заплати. Големи фирми идват да правят офиси тук, щото и по 5000 да дават за опитни - пак им е евтино.
От друга страна - отскоро се емигрира без грам проблем.
Не вярвам да умрем гладни.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Нали се сещаш, че ако примерно работиш за Гугъл, няма да имаш никакви разходи. Дават ти луксозен апартамент, всякаква храна ти е безплатна, транспорта ти е на Гугъл, отделно се ползваш с куп привилегии и накрая вземаш 10 к. гущерчета чисто. А тук в София какво ще ти дадат? Някоя служебна Астра или карта за транспорта, евентуално някакъв обяд и до тук.

Разликата между работата в България и чужбина е огромна, щом страни като Албания, Унгария, Словения и Румъния вече са в пъти по-добре от нас, смятай за какъв стандарт на живот говорим...

Нещо не си много наясно - в Гугъл заплатите са малко по-високи - там стажантите - тези дето са за по малко получава по 8К$ заплати а редовния персонал много повече, и въпреки всички тези придобивки и голямата заплата средната продължителност на работа в гугъл е около 3.5 години, което ще рече, че работещите там не са чак толкова щастливи, колкото би трябвало.
 
От: Re: От: Re: От: Re: Как изглежда IT пазарът на труда в България

А за ИТ специалистите и висшето образование е голяма глупост.
Имам няколко клиента, които се занимават с чисто програмиране, кой за ейпъл приложения, кой за андроид, кой за уеб и всички изкарват много за българските стандарти, даже повече от много и нито един от тях няма диплома от университет - някои са ходили за малко, но са решили че е безсмислено и са го зарязали някъде по средата.
 

Горе