Как изглежда IT пазарът на труда в България

От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Хаха, кои нови технологии е прецакал ЖС? И какво общо има процесора със това колко време ще се зареди страницата?
Страниците се тъпчат с мегабайти шарении, анимация и реклами. Което товари и сървъра, и жицата, и най вече браузъра на клиента. На 8 ядрен ксеон пак вижда зор на страници, където полезното съдържание е наколко килобайта, и би го заредило за 20 милисекунди!
JS е език за изпълнение от browser, ако да има изгъзици и за микроконтролери на тоя език. Усилен и най-вече безсмислен труд!
 
От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Страниците се тъпчат с мегабайти шарении, анимация и реклами. Което товари и сървъра, и жицата, и най вече браузъра на клиента. На 8 ядрен ксеон пак вижда зор на страници, където полезното съдържание е наколко килобайта, и би го заредило за 20 милисекунди!
JS е език за изпълнение от browser, ако да има изгъзици и за микроконтролери на тоя език. Усилен и най-вече безсмислен труд!

Шарения = CSS+PNG
Анимаця = Flash
Реклама = Gif и flash

Да виждаш някъде джаваскрипт?

Както е известно на всички джаватаскрипта се изпълнява при клиента, пак те питам кво общо има процесора?
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Какво е Node.js? :)

Node.js представлява среда, която прави възможно изпълняването на JavaScript директно на сървъра.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Шарения = CSS+PNG
Анимаця = Flash
Реклама = Gif и flash

Да виждаш някъде джаваскрипт?

Както е известно на всички джаватаскрипта се изпълнява при клиента, пак те питам кво общо има процесора?
На клиента де, на клиента бОзи. По няколко мегабайта ЖС на страница.

https://www.flickr.com/ - около 90% JS като го гледам.
http://offnews.bg/ претрупано с JS, едвам върви.


Какво е Node.js? :)

Node.js представлява среда, която прави възможно изпълняването на JavaScript директно на сървъра.
Знам бе, виждал ли си на живо ква недомислица е? И какъв смисъл да се минава на тоя език, при стотици утвърдени и проверени технологии досега?
 
Последно редактирано:
Re: От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Тенденцията обаче върви към Javascript.... според мен в близките няколко години Javascript-а ще направи революция и ще мине по заплащане PHP-то.

Иначе, Java и .NET ги "водят" по-напреднали езици и явно заради това.

ММммм, това малко не ми се вярва. Напреднали са, защото добре се изпълняват и на мобилните устройства. И уж изглежда по-скъпарско решение, ако сайта ти е къстам на .asp :)

Първо, няма как да прецака JS новите технологии, защото реално новите технологии малко не разчитат на него. JQ е някакво такова решение, което успяват да внедрят успешно, къде не толкова. :)

@bioz, под "Шарения = CSS+PNG, Анимаця = Flash, Реклама = Gif и flashРеклама = Gif и flash", човекът има предвид с какво се сервират тези реклами. Поне така мисля. :) Иначе е ясно, че крайното си е нормалните графични формати. :)
 
Последно редактирано:
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

..........
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: bioz
От: Re: От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...
@bioz, под "Шарения = CSS+PNG, Анимаця = Flash, Реклама = Gif и flashРеклама = Gif и flash", човекът има предвид с какво се сервират тези реклами. Поне така мисля. :) Иначе е ясно, че крайното си е нормалните графични формати. :)
Ползват JS за рендване на анимации, за двумегабайтови custom бутонченца, да ти кешират всички 100 мейла на първата страница от кутията... Чакам аз всеки път да ми кешира кутията, че уж по - бързо работело! Булшит!
Страниците вървят със скорост от зората на нета. Наскоро сглобявах домашна машина с Ксеон 1230 май беше, 8 ядра на 3 гигахерца, последно поколение дъно, системна шина на гигахерц и нещо... И на него страниците ги чакаш по 10 секунди че и повече.
Това имам предвид. И по-лошото от Флаша е, че JS е почти невъзможно да го филтрираш, като с флашблокера примерно.
JS е мислено за някакви там, леки сметки при клиента. Валидация на полета, изобщо нещо там да смята кво да е. А се оляха, налагало ми се е да прекомпилирам и модвам Vaadin-ски widget. Tуй е утежнен надграден GWT. Няма такъв бълвоч, за прост чек бутон бълва 2 и нещо мегабайта obfuscated JS. Колко бутона има тая страница, и за 3-4 вида браузъри бълва код поотделно и всеки път. Aман от шарении, дето ще ги чакам по половин минута. Геювини!
А да ми пишат контролери и сървъри на тоя език е простотия на квадрат. JS няма и едно предимство пред утвърдените досега езици. Само минуси.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Знам бе, виждал ли си на живо ква недомислица е? И какъв смисъл да се минава на тоя език, при стотици утвърдени и проверени технологии досега?
Node.js е страхотен, модерен език, който запълва недостатъците между PHP и C/C++. Езика стана супер популярен буквално за седмици. Обичан е от програмисти, пишещи на Python, Ruby, Rebol, JavaScript. Node.JS се използва предимно в случаи, когато има множество отворени заявки за дълъг период от време. Скоростта му е в пъти по-висока спрямо PHP. Популярността му и лекотата на писане предизвика създаване на десетки нови езици, базирани на Node.js, които съща станаха ултра популярни. Един такъв език, който ежедневно използвам е CoffeeScript. Пишеш JavaScript, използвайки Ruby-синтаксис, е нема такъв кеффф!
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Само простотии сте изписали в тая тема.
Де ги тея кадърни програмисти които работят за 500 лева?
Всеки сам си определя цената на труда. Все пак говорим за ИТ специалисти а не общи работници които се хващат на каквато им попадне работа.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...Скоростта му е в пъти по-висока спрямо PHP. Популярността му и лекотата на писане предизвика създаване на десетки нови езици, базирани на Node.js, които съща станаха ултра популярни. ...
Е то каквото и да вземеш ще е по-бързо от PHP. Но пак не е правилно решение, според скромното ми мнение. А при клиента въобще не е по-бързо от статична изгенерирана страница от PHP.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Е то каквото и да вземеш ще е по-бързо от PHP. Но пак не е правилно решение, според скромното ми мнение. А при клиента въобще не е по-бързо от статична изгенерирана страница от PHP.
Не е правилно решение? За какво? Както писах Node.js има огромно предимство, ако пишеш приложение, което изисква множество отворени конекции за дълги периоди от време. Пример за такова приложение е чат-а. Ако пишеш web-чат с множество канали и потребители, тогава горещо ти препоръчвам да го пишеш на Node.
Това за клиента, което си написал, не знам как да го коментирам. Генерирането на HTML от скриптов/компилируем зависи основно колко бързо се изпълнява print (echo), а ако се използва шаблонна система (за MVC или фреймуърк) зависи предимно от изпълнението на eval(). Мисля, че и print и eval се изпълняват доста бързо при съвременните езици. Зависи от обема на текста. Ако обема е огромен, при всички случаи с eval ще има известно забавяне, тъй като прави маса проверки преди да направи от стринга изпълним код, а това е разликата с print.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

1. Не е правилно решение? За какво? Както писах Node.js има огромно предимство, ако пишеш приложение, което изисква множество отворени конекции за дълги периоди от време. Пример за такова приложение е чат-а. Ако пишеш web-чат с множество канали и потребители, тогава горещо ти препоръчвам да го пишеш на Node.

2. Това за клиента, което си написал, не знам как да го коментирам. Генерирането на HTML от скриптов/компилируем зависи основно колко бързо се изпълнява print (echo), а ако се използва шаблонна система (за MVC или фреймуърк) зависи предимно от изпълнението на eval(). Мисля, че и print и eval се изпълняват доста бързо при съвременните езици. Зависи от обема на текста. Ако обема е огромен, при всички случаи с eval ще има известно забавяне, тъй като прави маса проверки преди да направи от стринга изпълним код, а това е разликата с print.
1. Ама ней ми препоръчва това недомислие, молим ти се много!!! Досегашните технологии, дори по-бавното PHP имат огромно предимство, еле пък Java или С#.
2. Не е толкова просто. Скриптовите езици са бавни, ама десетки пъти по-бавни от компилираните. По много други причини. Не зависи "от обема на текста".
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

1. Ама ней ми препоръчва това недомислие, молим ти се много!!! Досегашните технологии, дори по-бавното PHP имат огромно предимство, еле пък Java или С#.
2. Не е толкова просто. Скриптовите езици са бавни, ама десетки пъти по-бавни от компилираните. По много други причини. Не зависи "от обема на текста".
1. Ако някой пренапише WP на Node ще разбереш за какво говоря.
2. Никой не ти пречи да ползваш компилируеми езици (примерно C/C++) за Web. Intel все още използват C за Web. А обема на обработвания текст, подаден към eval е от огромно значение. Това е причината някои разработчици да избягват тимплейт системи или да кешират според възможностите на системата (Smarty се справя относително добре) определени страници.
Всичко е според нуждите. Всеки език си има употреба в която е най-силен. Но ако програмиста не може да се възползва от пълните възможности, просто поради липса на време, за да изучи добре езика, е по-добре да си пише на каквото знае.
По никакъв начин не агитирам за Node. Просто споделих впечатления.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

1. Ако някой пренапише WP на Node ще разбереш за какво говоря.
2. Никой не ти пречи да ползваш компилируеми езици (примерно C/C++) за Web. Intel все още използват C за Web. А обема на обработвания текст, подаден към eval е от огромно значение. Това е причината някои разработчици да избягват тимплейт системи или да кешират според възможностите на системата (Smarty се справя относително добре) определени страници.
Всичко е според нуждите. Всеки език си има употреба в която е най-силен. Но ако програмиста не може да се възползва от пълните възможности, просто поради липса на време, за да изучи добре езика, е по-добре да си пише на каквото знае.
По никакъв начин не агитирам за Node. Просто споделих впечатления.
1. От трън, на глог! Не се сещам и за едно предимство пред утвърдените. А това, че на Java не може да направиш чата по-добре от Node е поредната заблуда.
2. Дося не съм виждал и половин WEB система на С или С++. С това се занимавам, и съм виждал много неща. Има причини за което. Има ентусиасти дето са ползвали тия езици, просто не съм виждал лично и на практика.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

1. От трън, на глог! Не се сещам и за едно предимство пред утвърдените. А това, че на Java не може да направиш чата по-добре от Node е поредната заблуда.
2. Дося не съм виждал и половин WEB система на С или С++. С това се занимавам, и съм виждал много неща. Има причини за което. Има ентусиасти дето са ползвали тия езици, просто не съм виждал лично и на практика.
1. За жаби не съм споменавал и думичка. Не съм фен, въпреки чер съм писал разни неща на Java. Предпочитам C++ или C#. Явно съм болен от Window$. Иначе на жаба можеш да пишеш и аплети и чисто сървър-сайд. Скоро държах в ръка контролер, базиран на java :). Което доказва, че Java-та вече може да се използва абсолютно за всичко.
2. Явно си от скоро в бизнеса с web. Преди години повечето web-базирани приложения си бяха на cgi. И до сега много хостинг-компании оставят тази възможност на разработчиците. Не може да не си мяркал директорията cgi-bin. Със cgi можеш да направиш от всеки език web, та ако щеш и с Assembler.
 
Re: От: Re: От: Re: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Хахаха, е ти ако филтрираш JS, реално половината функции на някои (и то не малко) сайтове няма да може да се възползваш от нея. :) Няма как през JS, но сега гледам ползват все повече JQuery, което е една идея по-добре.

Ползват JS не само за това. Дори сервирането на Google Analytics е на тази технология. Какво да си говорим повече. Факт е, че е фактор, но чак пък да нещо, което ще дръпне много технологично. Но колкото по-малко, толкова по-лек сайт, съгласен, но си има вече и такива програми и модули, които оптимизират JS кодовете - изпълнява се по начин, по-който браузъра не се натоварва. Работи добре не WP сайтове, но си е пак поредния плъгин. :)

Някой запитвал ли се защо не може да вкара чист JS в някой уиджит или друг елемент на WP сайт, без да използва PHP едитора му? Има нещо съмнително, хахаха. Досетливите вече се сетиха. :)

Ето за мен какво трябва да се знае, за да си на добра заплата - HTML, CSS, PHP и някой по избор тук, но май повече Java. :) Малко множко идва, но гаранция, че няма да имате проблем с намирането на работа, ако някой случайно търси.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

...
2. Явно си от скоро в бизнеса с web. Преди години повечето web-базирани приложения си бяха на cgi. И до сега много хостинг-компании оставят тази възможност на разработчиците. Не може да не си мяркал директорията cgi-bin. Със cgi можеш да направиш от всеки език web, та ако щеш и с Assembler.
За чисто С++ говорихме, не за cgi интерфейс. Цял проект на С++, без контейнер и виртуална машина отдолу - не съм срещал.
 
От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

За чисто С++ говорихме, не за cgi интерфейс. Цял проект на С++, без контейнер и виртуална машина отдолу - не съм срещал.
Говорехме, че може да се напише спокойно цял WEB проект на чисто C или който се сетиш друг компилируем език. Ако си под Win и имаш под ръка Apache, тествай следното.
Добави разширението .exe в изпълнимите разширения в httpd.conf:
Код:
AddHandler cgi-script .cgi .pl .asp .exe
Компилираш си едно екзе (примерно test.exe) с тоя C код:
Код:
#include <stdio.h>
int main(void) {
  printf("Content-Type: text/plain;charset=us-ascii\n\n");
  printf("Hello world\n\n");
  return 0;
}
Копираш test.exe в cgi-bin-директорията и набираш следния адрес:
http://localhost/cgi-bin/test-cgi.exe
И виждаш палавото Hello World.
 
От: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Говорехме, че може да се напише спокойно цял WEB проект на чисто C или който се сетиш друг компилируем език. Ако си под Win и имаш под ръка Apache, тествай следното.
...
Ползваш Апачи като сървър. Мани го, и тогава ще говорим.

п.с. Ще се наложи да напиша по-подробно, щото и ти си прав и говорим за различни неща. С/С++ са по-мощни езици от тия, дето ползваме за WEB, и за да не се ползват си има причина. Апачи търкаля елементарни енджини като на PHP максимум. С каквото могат да се правят неоптимизирани проекти. Като казвам, че PHP е десетки пъти по-бавно, до 70 пъти да речем - съм ги тествал тия неща, и на бенчмаркове съм ги гледал.
Начи, ако се хванеш да правиш истински сложен проект на С++ ще удариш греда на 2 основни места.
Първото е платформената независимост, да върви на всякаква OS. На С++ трябва да се прекомпилира за всяка ОС поотделно, което си е от почти, до невъзможно на практика.
Второто нещо е garbage collection. Ако пишеш на С++ ще ти се наложи да си намериш и инсталираш такова нещо в проекта. При дебели системи на клъстер имаш EJB или еквивалента им, те са парчета код най грубо казано. Някои помнят данни в сесията, други - не. Програмистът не знае кога една инстанция му е нужна, и кога не, че да я маха oт паметта, както С++ изисква. Що не знае - при по-сложен проект и много потребители не е като да пишеш hello world. Събитията вървят хаотично от гледна точка на кодера. Хората са пробвали, видели са че не става, и затуй са измислили Java и C#. PHP не е редно да се слага в тая приказка, там мощта и принципът на работа са силно различни, и целите им също.
 
Последно редактирано:
От: От: Как изглежда IT пазарът на труда в България

Ползваш Апачи като сървър. Мани го, и тогава ще говорим.
Заяждаш ли се или какво? Има ли някакво значение какъв е сървъра, за да изпълниш нативно за ОС изпълнимо приложение? Може да ползваш какъвто искаш сървър - httpd, lighttpd, nginx или Cherokee. Стига да знаеш как да си го конфигурираш. Основната идея е, че можеш да пишеш за Web на какъвто език си искаш, стига да удовлетворява нуждите на приложението ти. FB в началото беше стартиран с PHP. В момента, до колкото знам, използват още няколко езика, които са далеч по-ефективни. Според нуждите.
 

Горе