Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

От: От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Най-мощното оръжие на чиновника: БЛАНКАТА!

То е всъщност образец-приложение, което направо нямам думи. Не ме питай какъв цирк преживях като отидох в банката с техен образец да ми го подпишат и подпечатат. Два-три клона ми отказаха, но добре, че се намерих с някой по-шеф, за да ми даде подпис и печат на тяхна бланка, която реално е банковата идентификация на фирмата с некви криви полета и глупости. Едвам ги убедих, че е европроект. И на мен ми беше ясно, че банкова идентификация идва от банката, а не на някаква лист хартия, която даже няма и изходящ номер, защото реално това е документ излизащ от банката. А бе и някои неща не са добре измислени.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Минавало ли ви е през акъла, че чиновниците са инструктирани умишлено да ви мотат, защото парите са.. сещате се къде?
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Минавало ли ви е през акъла, че чиновниците са инструктирани умишлено да ви мотат, защото парите са.. сещате се къде?
Да, вероятно е така. Но мен лично от регионалната ми обясниха, че те не могат да видят също пари от еврофонда, ако не успят да отчетат проекта, както си е по техните правила. Лошото е, че тези дни ме връщат за месец март, което ме навежда на мисълта, че за другите нещата са изчистени и вероятно са получили за тях пари, но не са стигнали до мен, респективно останалите участници в проекта. Хубавото е, че новото, дори и временното, правителство счита проблема държавата да се разплати с бизнеса за приоритетен, и силно се надявам да е така.

Сега вместо да има тема от рода на "Новият Европроект за насърчаване на работни места тече добре", ние тук сме се събрали да обясняваме какви подводни камъни има в подобни проекти, което мен лично доста ме подтиска, имайки предвид, че държавата със сигурност няма да помогне на бизнеса, но и като гледам даже и Европата да иска, пак няма да се получи номера. И това ще си е така. И това "реване" тук не е, защото сме хейтъри или подобно, а защото искам всеки с потенциал за развитие да го прави със собствени усилия, а не да разчита на такива фондове или проекти. Защото ефекта, както се вижда е обратния - задължения, нерви и реално тъпчене на едно място. Аз лично съм бил по 1-2 часа там, поне по 3 пъти в седмицата за оправяне на документи, което реално за човек, който трябва да е на работното си място е голяма загуба, за него и за бизнеса. Да, толкова се чака, защото просто 1 човек отговаря за над 200 фирми. А като ходех винаги имаше опашка. След 3тия път ми дойде акъла и идвах с таблет, там и превъртях Гневните Пилета. :)

Реално не се сещам за бизнес, който след този проект е задържал служителите си, назначени по този проект. Ако има такъв, нека каже. Но в моето обкръжение, не се стигна до так. А най-тъжното е, че това беше и идеята на проекта. :(
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

...Хубавото е, че новото, дори и временното, правителство счита проблема държавата да се разплати с бизнеса за приоритетен...

Под "бизнеса", разбирай "нашия бизнес" или "бизнеса на наште хора"... ще видиш. Ще се разплатят само с близките до тях фирми. Както обикновено де... :)
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Под "бизнеса", разбирай "нашия бизнес" или "бизнеса на наште хора"... ще видиш. Ще се разплатят само с близките до тях фирми. Както обикновено де... :)
Да де, ама ние не сме ли някъде по веригата? :) Или викаш като остане. Предишното правителство точно това направи. Пари само за "нашите", другите кучета ги яли. Сега нашия велик вожд Б.Б. ще излезе и ще каже: "Видяхте ли? Ние имахме еди колко си милиарда европрави за проекти, а тези вижте колко по-малко имат за следващия период." И ще е прав, но не съвсем, защото цялата свинщина се свърши при неговото управление и реално сегашното правителство няма как да издейства повече пари, защото миналото не успя да усвои сумата, която са искали. На сегашните ще им пуснат толкова, колкото са усвоили за периода, а като гледам как са се разплатили, не знам и какво са усвоили, ама грам.

@rombec, имаш доста ясно виждане. Дано не си прав, но малко вероятно е това. Хубавото е, че (ако ме чете и колегата Димо Желев), че идва края на този период и реално при незавършени проекти, няма как да влязат в срокове за новия период. Ти би ли дал на някой пари, като не си е приключил стари ангажименти? Но все тази, системата е направена така, че да успява да прегази малкия и среден бизнес, за да защити нейните си интереси. А не искам да си мисля, ако случайно са си повярвали толкова много, че да мешат бюджети и в момента да се чудят от къде да извадят. Това вариант ме стряска най-много. Нещо от рода на бюджета на еврофондовете, които са усвоили да покрие пенсионния, от там бюджета на здравеопазването да запълва дупките на евробюджета, които трябва да се разпреди към бизнеса. Това ме стряска, защото от както ги знам, винаги за с ебаси дефицитите всеки път. А сега и старите "завещаха" красоти на новите и не знам какво ни чака, но не съм някак си европейски усмихнат.

Иначе парите за реклама и медийно присъствие на този проект са доста добре усвоени от т.нар. "техни" хора, които реално даже не са предвидили да пуснат 2ма-3ма да обикалят из бг нета и да дават адекватни отговори на хората. Защото сигурно каквото е написано тук, има го и за други проекти, по други сайтове и форуми, социални медии и т.н. Същата боза ще е и с тази програма за земеделието. Плес розовите облаци и щастливите фермери по рекламите, а реалността - не могат да си възвърнат парите и са принудени да продават активи и да свиват бизнеса.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Ми то това се повтаря под всякакви форми още от преди 10-ти ноември. И тогава се облагодетелстваха по партийна линия, и сега също.
Просто ми се върти из главата една тайна среща на върхушката, на която си обсъждат:
"Абе тия предишните, ква далавера направиха и се налапаха, дай и ние. Може и да я усъвършенстваме, да не ни хванат".

Виж каква е по-принцип схемата, ако трябва да свършиш някаква работа. Търсиш връзки, свои хора, уреждачи и т.н. И то от най-дребните нещо, до най-големите.
Никак не ми се вярва, че сегашните ще пуснат повече гювеч на "редовия" човек. В нашата джунгла важи правилото "Кой, как се уреди".
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Знам, че е така. Лошото е, както казвам на всеки, че Европата (да го погледнем с розовите очила) им дава едни пари, с които да си оправят мизерията и държавата, до някаква степен, а те и това не могат - да се възползват. Да, кради, кради. Нямам против, но създай нещо, създай перспективи, направи нещо. Иначе по никакъв начин не си по-различен от боклуците в затворите, които това им е съществуването - да излязат и пак да влязат.

Ето един бърз съвет от мен към хората, които чакат пари също. Не звънете. Просто няма кой да ви вдигне в бюрото по труда. А ако има, то няма да ви даде нужната информация. Моят телефонен опит с тях е от рода на "елате в бюро ...., за да оправим документи от преди няколко месеца". Не пращайте ваши служители. Да, някои се справят, но ги бъзикат много - я липса на подпис, дата, печат, фирмена информация. Просто ще им е доста по-трудно да стигнат до крайния резултат. Не спорете с никой там, което означава, че е хубаво (за всеки случай) да си носите празни образци, защото се е случвало да присъствам на спор между счетоводителка и кадър от бюрото по труда защо няма как в рекапитулацията да се види осигуровките (ДЗПО) за сметка на служителя, те реално са в параграфите, по които се нареждат парите. Но да, благодарение на тях, вече имам опит в ТРЗ-то. :) Не правете грешката да спорите за новите бланки и образци, защото в първите няколко месеца те си ги имаха, ама кой да ги качи на сайта. Лично съм свалял, попълвах и в периода от 200 метра пеша до бюрото по труда вече са сменени. Да, и това може би 4-5 пъти в началните месеци.

От начало, като бях зелен (в първите два месеца), бях много изненадан как хора идват и влачат документи от преди два месеца. Даже не можех да си представя някой да закъснее с ден-два. Но след четвъртия месец реално разбрах защо им се случва това на хората. И все пак се спазваше срока от моя страна. Като гледам, все тази. Даже не мога да се сетя за нещо положително в момента, освен че се запознах с доста хора в моята ситуация. ;)

Очаквам включване и от хора с препоръки и опит в това. ;)
 
Последно редактирано:
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Ми то това се повтаря под всякакви форми още от преди 10-ти ноември. И тогава се облагодетелстваха по партийна линия, и сега също.
Просто ми се върти из главата една тайна среща на върхушката, на която си обсъждат:
"Абе тия предишните, ква далавера направиха и се налапаха, дай и ние. Може и да я усъвършенстваме, да не ни хванат".

Виж каква е по-принцип схемата, ако трябва да свършиш някаква работа. Търсиш връзки, свои хора, уреждачи и т.н. И то от най-дребните нещо, до най-големите.
Никак не ми се вярва, че сегашните ще пуснат повече гювеч на "редовия" човек. В нашата джунгла важи правилото "Кой, как се уреди".

Тези даже ще вземат и този гювеч на "редовният" човек.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

От начало, като бях зелен (в първите два месеца), бях много изненадан как хора идват и влачат документи от преди два месеца. Даже не можех да си представя някой да закъснее с ден-два. Но след четвъртия месец реално разбрах защо им се случва това на хората. И все пак се спазваше срока от моя страна. Като гледам, все тази. Даже не мога да се сетя за нещо положително в момента, освен че се запознах с доста хора в моята ситуация. ;)

Започваш да ставаш ценен кадър! За един бит двама небити дават вече ти е ясно какво означава.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

А Блинки се оплаква!...
Държавата трябва да подкрепя младите хора, които искат да хванат бизнеса с двете си ръце и да опитат. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на откриването на младежки бизнес форум „Изгряващи звезди”, на който са представени ученически и студентски компании, предаде Агенция „Фокус”. Президентът призова младите хора – „да опитват, пак да опитват, всички заедно да опитваме, защото това ни прави хора”.
„Бъдещето на една нация се измерва с това какво правят младите хора в една страна – какво правят, какво са научили, но и дали искат да опитват”, подчерта президентът. Той даде пример с това, че след броени дни ще бъдат открити няколко фабрики в страната, като средната възраст на предприемачите на тези фабрики и складове е под 30 години.
„Те получиха образование, опитваха и днес вече могат да строят своите фабрики в България. Всички те видяха и бяха подкрепени от една нова по-различна България”, отбеляза Росен Плевнелиев. По думите му - „големите хора никога не чакат ябълката сама да падне от дървото и да кажат „Еврика”. „Хиляди млади предприемачи се раждат в България и намират своя път. От днес за утре обаче не може, но в рамките на десет години например промяната е възможна - промяна за добро. Промяна, която поставя България на добро място”.

http://pik.bg/плевнелиев-след-броени-дни-ще-бъдат-открити-няколко-фабрики-news77947.html
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Ще ги видим тия фабрики до кога ще ги бъде. Пожелавам на хората, които са поели по този път повече късмет и попътен вятър. ;)

Също така ми се иска това наистина да се случва, в реалността, а не по медиите и сайтовете. ;) Президентът излязъл и казал, че има бизнес и всичко е супер. Може и да е така. Аз лично не го видях по този начин. Да, прав е, че много бг предприемачи имаме. Моя съвет към тях е - давайте за навън. Стига с глупостите тук. Ако не са ти клиенти големи фирми или те допуснат до онлайн пазара, просто няма смисъл или може и да има, но няма да си заслужава грам.

Тези предприятия са построени може би със съфинансиране, което е било все пак налично, не са изцяло с идеята да обслужват само БГ пазара (ако бъркам в това, значи нещо системата не е добре измислена или доразвита), а не искам да си мисля, яко имат и някой силен гръб. :) И това да не го пренебрегваме. Блинки не се оплаква, просто предупреждава какво се случва, когато не дай си боже повярваш, че държавата може да ти помогне. Не си струва да се опираш на нея или нейни проекти.

Виж, съвсем друго ми е мнението, ако започнеш сам - със собствен капитал и реално имаш вече идея какво целиш и къде искаш да стигнеш, стъпка по стъпка, като зад гърба си имаш опит, знания и куп други ресурси. Да, пак ще е трудно, но то кое е лесно, нали? :)
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Президентът призова младите хора – „да опитват, пак да опитват..."

Луд не омалявал...:lol:
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Здравей Блинки,
Имам раздвижване при мен - отговориха ми вчера на телефона на счетоводството на АЗ - София. Това е третото ниво, след като документите са обработени в бюро по труда и регионална агенция по заетостта. В АЗ - София стигат само платежните по исканията за плащане. Казаха, че имат голяма "спусната" сума за разплащане и аз съм бил в списъка със по спешните плащания с исканията за плащане за 2 месеца. На края на седмицата ако нямам превод ще ги търся пак. Пиши ми на лично, ако искаш номера на счетоводството.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Да, знам, че са третото ниво. Той договора е тристранен, АЗ са една от страните. :)

Ще ти пиша, за да видя дали на мен нещо са предвидили в този транш. Реално ги получават на порции. Хубаво е, че си им от приоритетните плащания, защото определено не се кой къде е на опашката. А какво казаха, че ще ти чистят? Всичко или определени месеци, защото реално при мен може би още я има вероятността "да се връщаме за пропуски", което не ме обнадеждава много.

Имам въпрос към теб? Успя ли да усетиш целта на програмата покрай тези неща, които написахме по-горе и би ли повторил, защото това е фидбека, който реално искат да видят хората от Европа. Защото това, което получихме в последния месец като анкетни карти, реално не е това, което трябва да е, за да даде пълна информация какво реално се е случило. Анкетните карти бяха ... как да го напиша ... малко неточно направени, защото от тях няма ясна представа как е минало всичко. И аз нямам интерес да получа лош фидбек от лошото ми представяне някъде. Особено при условия, че ще отида пак да искам да се заема с подобен проект. Не ги виждам за следващия период.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

За оптимистите има една платена статия - tvsatcom.bg/news/item/1065-до-1-февруари-2013-е-срокът-за-включване-в-проект-„-ново-начало”

Ако някой иска да види какви убави неща излизат в нета за проекта, може да се полюбува. ;)
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Явно на много места в интернет се пише по темата. Но има обещания, че скоро може и да се видят някакви пари. Дано да е така. Интересно четиво намерих в Пловдивския форум - Пак няма пари за бизнеса по програма “Ново начало”, където добре са описали за какво иде реч без да спестяват излишни неща.

В края на април Деяна Каостадинова призна, че държавата е неизрядна и обеща плащанията да бъдат направени до края на май. Вчера обаче се оказа, че това няма да стане, а траншовете се отлагат за юни.

Не искам да плаща никой, но това го чувам от януари. :) Явно ще си местят месец за месец сроковете. ;)

Неполучена държавна помощ по програма Ново начало от образование към заетост на Агенцията по заетостта

Това звучи като моята счетоводителка, с която се засичахме често пред вратата. :) Няма да се учудя, ако е тя. Някак си съвпадат нещата - и на нея и започна програмата август месец, и на нея и платили малко при и то само в началото, както и имаше проблем да освободи наетите лица, защото бе минала периода, в който можеше (след втория месец - и това беше нововъведение, направено в движения) да прекрати програмата. А бе човека може да не е същия, но историята явно е еднаква навсякъде.
 
От: Как мина европроектът Ново начало, финансирано от ОП РЧР

Здравейте! И ние минахме по тази програма и добре че бяхме само с един стажант. Октомври месец беше първия на стажанта и вчера 11 Юни 2013 получихме парите за първия месец! Дано да съм ви дал надежда и на вас, че аз щях да тръгвам да ги съдя вече.
 

Горе