Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да се развива ли атомната енергетика в Б-я чрез изграждане на АЕЦ Белене

  • Да

    Votes: 27 37.5%
  • Не

    Votes: 32 44.4%
  • Няма да гласувам / Не ме интересува

    Votes: 13 18.1%

  • Общо гласове
    72
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Принципно съм за инвестициите във всякаква идустрия. Ако ме питате и за добива на шистов газ и за развитие на зелени технологи и алтернативни източници на енергия съм ЗА. ЗА и атомната енергетика съм. ДА съгласен съм децата аз и децата ми да плащаме милиарди вложени в България и съм 100 %. Ако компаниите, които "инвестират" в промишлеността са като тази дето купи "Кремиковци" съм против..
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

По принцип ядрената енергетика си остава най ефективна и най сигурна. Но при тези неясни обстоятелства които в момента се заформят, не бих се съгласил. Няма да дам съгласието си в нещо което ще прави в сянка, в мъгла - дефакто да се съглася за нещо което изобщо нямам понятие. Не и аз. :) Но от ГРОБ-арите може да се очаква неочакваното, там има много подводни камъни. Иначе и аз подкрепям мнението на TEST
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

redrum Няма нужда да си толкова дребнав, оправих си грешката.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Ще гласувам на референдума, само ако са поставени ясно нещата, а не както е сега.
То въпроса не е само за или против, ама и при какви условия, каква ще е цената за изграждането и още много подробности, за да може да се вземе адекватно решение
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Един такъв референдум се прави с повече яснота, а не "Кажи ДА или НЕ". Аз съм за ядрената ни енергетика. До преди десетина години в даскало учех по география, че България е една от държавите с най-голямо производство на ел. енергия на глава от населението. Сега сме някаква смешка в енергетиката.
Само дето нещата не са толкова прости. Реално нямаме пари да строим АЕЦ. С руснаците сме в лоши отношения вече и трудно ще се изфабрикува някоя бартерна сделка по подобие на тези от преди 89-та. Не намирам за разумно някой частник да си строи АЕЦ на наша (българска) територия. Така че и този вариант отпада.
Ако измислят как да се построи АЕЦ "Белене" и да не ни излезе прекалено скъп токът от него, ще гласувам "ЗА". Очаквам подробни разчети и открити договори, а не няколко съощбения от пресцентъра на ГЕРБ или БСП. В сегашната ситуация ще гласувам "ПРОТИВ".
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Не намирам за разумно някой частник да си строи АЕЦ на наша (българска) територия.

Да, но точно това ще стане. Вчера гледах 2 часа интервю на Сашо Диков с българския посредник на тъй наречените инвеститори. Смятат да направят централата и после да ни продават тока на пазарни цени - толкова скъпо, колкото си поискат. Поне аз с такова впечатление останах от видяното.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да, но точно това ще стане. Вчера гледах 2 часа интервю на Сашо Диков с българския посредник на тъй наречените инвеститори. Смятат да направят централата и после да ни продават тока на пазарни цени - толкова скъпо, колкото си поискат. Поне аз с такова впечатление останах от видяното.

Хехе ти ме уби бе колега!!!! Уж по пазарни цени, уж пре скъпо, а си имаме Козлодуй, който работи на ултра ниските цени. Така че докато го има Козлодуй и не обвързващи договори, то цената ще е пазарна. А сега цената е 2-3 стинки.

П.С. А като дойде времето да го няма Козлодуй след има няма 20 и няколко години. Тогава така ще сме диверсифицирали с ВЕИ и алтернативни ел. производства и се надявам за разработени газови находища, че АЕЦ-те вече ще ги правят музей на атомната енергетика. Не че няма да се ползва АЕЦ, а просто алтернативите ще са по-добри и нека си искат 1лв на киловат, който му е кеф да плаща такива суми си прави индивидуален договор с АЕЦ-а :D
 
Последно редактирано:
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз гласувах против изграждането на АЕЦ Белене.
Аз съм против развитието Атомна енергетика въобще.
Всички знаем какво стана с Фукушима и Чернобил.
Дори и да ми е по-евтин тока с 20% да кажем, което както разбирам въобще не е сигурно, не искам да се поемат излишни рискове.
Не искам българската енергетика да е на 100% зависима от Русия, както ще стане ако продължим развитието на атомната енергетика.
Освен това, не искам българските политици да си пълнят джобовете за моя сметка с един такъв проект.

Обеден съм, че Овчаров ще получи доста тлъста комисионна ако успее да доведе изграждането на централата до край.
Нека припомня, че Румен Овчаров подписа договора за руския газ, който внасяме и до днес, на едни изключително високи цени.
Въпросния договор за газта е подписан на тъмно, и има клауза за конфиденциалност, която забранява неговото разкриване.
Аз съм против подписването на такива договори. :mad:

В тоя ред на мисли, аз съм против хора като Румен Овчаров да участват по какъвто и да е начин в процеси свързани с българската енергетика.
Този човек (Румен Овчаров) се е доказал с действията си, че не защитава българските енергийни интереси а работи против тях.
Румен Овчаров заслужават затвор а не да ми говори за енергетика и референдуми по телевизията.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз гласувах против изграждането на АЕЦ Белене.
Аз съм против развитието Атомна енергетика въобще.
Всички знаем какво стана с Фукушима и Чернобил.

Отдавна чакам някой зелен да ми обясни колко петрол се изразходва за създаването на един слънчев колектор и колко енергия ще произведе тоя колектор за живота си... да ви имам и зелените тикви..
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Слънчевите колектори са яка работа, но не и ако трябва да се въвеждат насила и да ни продават тока им принудително, както става сега. Реално все още ги разработват като технология и постоянно подобряват ефективността им. Мисля че последните модели постигат полезна конверсия на светлина към ток от 20%, каквото и да значи това. Такива неща е хубаво да има човек в къщата си, но не и да ми ги слагат в далечни полета, а ЧЕЗ, МЕЗ и други тъпи посредници да оскъпяват тока и да ми го препродават на космически цени.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Слънчевите колектори са яка работа, но не и ако трябва да се въвеждат насила и да ни продават тока им принудително, както става сега. Реално все още ги разработват като технология и постоянно подобряват ефективността им. Мисля че последните модели постигат полезна конверсия на светлина към ток от 20%, каквото и да значи това. Такива неща е хубаво да има човек в къщата си, но не и да ми ги слагат в далечни полета, а ЧЕЗ, МЕЗ и други тъпи посредници да оскъпяват тока и да ми го препродават на космически цени.
Те ЧЕЗ и компания те първа трябва ги бият през пръстите - и да им регулират маржовете, спрямо инвестциите. Защото имам усещането само цоцат без грам инвестиция.

А иначе адски много и бързо се развиат соларите.

А пък да попитам като нефта вече се извлича много по трудно, сондите трябва ходят много по дълбоко и на много по негостоприемни места - това как няма да запраши нефта в посока север североизток?!
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз да задам един въпрос, по който не съм наясно, понеже не съм запознат с тази материя: тия фотоволтаици, вярно ли е че произвеждат ел. енергия само когато имат слънце, а когато е облачно не вършели никаква работа ? Питам това, защото доста хора ми казват, че облачно ли е времето, нищо не става, трябвало да е ясно и слънчево, без никаква мъгла или облаци.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз да задам един въпрос, по който не съм наясно, понеже не съм запознат с тази материя: тия фотоволтаици, вярно ли е че произвеждат ел. енергия само когато имат слънце, а когато е облачно не вършели никаква работа ? Питам това, защото доста хора ми казват, че облачно ли е времето, нищо не става, трябвало да е ясно и слънчево, без никаква мъгла или облаци.

Не е вярно. Зависи от параметрите на панела, но се произвежда ток и при лошо време.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Аз да задам един въпрос, по който не съм наясно, понеже не съм запознат с тази материя: тия фотоволтаици, вярно ли е че произвеждат ел. енергия само когато имат слънце, а когато е облачно не вършели никаква работа ? Питам това, защото доста хора ми казват, че облачно ли е времето, нищо не става, трябвало да е ясно и слънчево, без никаква мъгла или облаци.
Или са те излъгали или са боравели със старо инфо или завиждат, че ще си правиш това :)

Много са напред фотоволтайците и дори при не пряка слънчева светлина(дифюзна) пак правят ток!
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Или са те излъгали или са боравели със старо инфо или завиждат, че ще си правиш това :)

Много са напред фотоволтайците и дори при не пряка слънчева светлина(дифюзна) пак правят ток!

Ами споделих на няколко човека ( имаме една селска къщичка в Странджата ) и много скептично подходиха към въпроса ми. А виждам че тук правите планове за това което и аз съм намислил, и не разбирам и за това питам. :)

А вечерта когато няма слънце, как стои въпроса ? Все пак бойлера смятам да бъде включен 24 / 7 за да има постоянно топла вода, хладилник също няма да се изключва, климатик също, компютри ( най малко 2 ще бъдат ) и икономични крушки на предната и задната веранда.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Ами споделих на няколко човека ( имаме една селска къщичка в Странджата ) и много скептично подходиха към въпроса ми. А виждам че тук правите планове за това което и аз съм намислил, и не разбирам и за това питам. :)

А вечерта когато няма слънце, как стои въпроса ? Все пак бойлера смятам да бъде включен 24 / 7 за да има постоянно топла вода, хладилник също няма да се изключва, климатик също, компютри ( най малко 2 ще бъдат ) и икономични крушки на предната и задната веранда.
Има си UPS за това, плюс други батери, който се зареждат от колекторите.
А и един 120л. бойлер бавно изтива ако е с добър енергиен клас.

А иначе реално вечрно време ще дърпаш ако нямаш гореспоменатите екстри. Но тока ще минимален. А и ако си с къща, то най-вероятно ще се отопляваш на дърва - я някой котел на водна риза или новите модерни котели на палети или на камини с въздухопроводи. Тока ще ти е минимален. А през цялото време като ни си там, даваш на система.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Има си цели системи измислени. Акумулатори съхраняват тока, за да има вечер. Ако свърши се черпи от централната мрежа, а ако има в излишък се подава пак в същата мрежа. Нищо не се губи и токът ти никога не спира.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Има си UPS за това, плюс други батери, който се зареждат от колекторите.
А и един 120л. бойлер бавно изтива ако е с добър енергиен клас.

А иначе реално вечрно време ще дърпаш ако нямаш гореспоменатите екстри. Но тока ще минимален. А и ако си с къща, то най-вероятно ще се отопляваш на дърва - я някой котел на водна риза или новите модерни котели на палети или на камини с въздухопроводи. Тока ще ти е минимален. А през цялото време като ни си там, даваш на система.

Да, точно там е работата че ще употребявам горе-споменатите екстри. Да, аз мисля тази къщичка в Странджата да я направя с фотоволтаици, просто правя тука едни изчисления, и искам да съм сигурен че ще бъда в плюс, а не в минус.


Има си цели системи измислени. Акумулатори съхраняват тока, за да има вечер. Ако свърши се черпи от централната мрежа, а ако има в излишък се подава пак в същата мрежа. Нищо не се губи и токът ти никога не спира.

Ясно, значи излиза че тока който се произвежда и не може да се изразходи в реално време, автоматично се пренасочва към акумулатори които го съхраняват, и с една дума за цяла вечер съм осигурен. А ако евентуално се изчерпи през вечерта, би трябвало според мен автоматично да се черпи от централната мрежа без да се усети прекъсване, както е UPS на компютъра - спира тока в ел. мрежата, но PC-то черпи от UPS без да се усети. Ако е така всичко - аз наистина ще се замисля за една инвестиция за тази къщичка.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Законът за референдумите е така написан и приет от самото БСП че дори и да има референдум в рамките на следващата една година в което много се съмнявам то резултатът от него ще има само информативен характер за това какво си мислят хората по въпроса.
Но пък за сметка на това ще се вихри як ПР по време на изборите на тази тема
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Може и въобще да няма референдум, понеже по закон дали да се строи конкретен проект като е АЕЦ Белене, не е в компетенциите на народа. Референдума може да има само дали да бъде развивана атомната енергия като цяло в България, а не за конкретен проект. Поне това се коментираше до скоро.
 

Горе