Кога и как реинвестирате?

newpath

Member
Здравейте предприемачи,

Имам един въпрос към вас, за който ми е интересно да видя вашето мнение. Инвестирате ли част от приходите от вашия бизнес, за да създавате нещо ново или ги използвате, за да подобрите и разширите вече наличния си бизнес.

Питам този въпрос не случайно. Наблюдавам от известно време фирми, които имат доста сериозен приход месечно, но бизнесът им е ограничен в един град, за някой дори и квартал. Чудя се защо те не инвестират част от приходите си в разширяване на бизнеса си и следователно увеличаване на тези приходи. И тук не говорим за млади фирми, а за наложили се такива в период 5-6-7 години.

Интересно ми е на какво се дължи този подход и до колко е правилен.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Ами ти сам си отговори на въпроса - локален офлайн бизнес може да се разраства само до време, после започва да се буксува на едно място.
 
От: Кога и как реинвестирате?

2те движещи сили в бизнеса са алчност и мързел.
Ако имаш такъв бизнес на 5 -7 години както казваш и печелиш добре, пред теб несъмнено стои опцията да се разраснеш. Ако си алчен и искаш повече пари се разрастваш, ако клониш повече към мързела... продължаваш в познатия ред нещата имаш достатъчно парички за да поддържаш стандарт на живот който те устройва.. Щом ти е добре, защо да си слагаш тръни в гащите ? Още повече от 2008-ма година има криза и правенето на пари е много зле, особено в нашата държавица.. И пак идваме на темата, защо да се бъхтиш извънредно ако си живееш добре ?

Нали затова се бъхтиш, за да живееш добре. Ако си го постигнал, има ли смисъл да се бъхтиш още повече и да си рискуваш мира и спокойствието ?
 
От: Кога и как реинвестирате?

И пак идваме на темата, защо да се бъхтиш извънредно ако си живееш добре ?
За да живееш още по-добре? :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

тоест искаш да кажеш, че трябва да се лишиш от свободното си време и да се напъваш да бачкаш допълнително за да живееш по добре? Вместо да харчиш пари за да си правиш кефа да ги харчиш за инвестиране като вече си се подсигурил, като не е ясно кога и дали ще можеш да живееш по добре след 10 години да кажем.. А дотогава живеца ти го няма и какво стана?

За да живееш още по-добре? :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Според мен фирмите на по 5-6 години определено не са от доказалите се на пазара. Трудно е да се оправлява голям екип, да се координира и т.н, особено като става въпрос за оффлайн бизнес. Малко хора са подходящи и способни да мотивират и инвестират правилно, за да се разрастне бизнесът им ;).

#Spirosi - Ако имаш идея/продукт, а не просто да го правиш за пари - повярвай ми ще искаш все повече и повече. Когато го приемаш за мотивация, а не че ти взима живеца се получават нещата.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Реинвестираш в бизнеса докато не дойде момента в който си ударил точка, в която не е рентабилно да разрастваш. Т.е. реинвеситраш в бизнеса си, ако има потениал за растежи 2-рото много важно нещо, ако доходността ти покрива алтернативната цена.
Така, че тук влизаме в бизнес, който може да расте и да носи доходи.
 
Реинвестирането е едно от най-важните елементи в бизнеса. Дори и да удариш точката, както написа блеки, то реално може да се насочиш към други инвестиции. За това реиквестирането е един неспиращ процес, ако смятаме да растем постоянно или в някои случаи - да укрепваш бизнеса.

Моите приятели с малки семейни бизнеси не ме взимат на сериозно като им изтърся, че за да има движение нагоре е редно поне 10% от спечеленото да върнат в бизнеса. Много странно им се вижда, а не им се вижда странно, че всичко което им е пасив няма да им изката пари, дори ще ги върне с парите. ;)

От моите думи стана и ясно отговора на въшроса в темата. :) Макса ще е добре да е 100% от спечеленото, но няма кал, възнаграждението пък е нужно, за да июа стимул. :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Blinky, чел съм интервюта на имена в бизнеса, които говорят именно за тези минимални 10%, които трябва да се върнат в бизнеса. Дори някой говорят за минимум 30%. Явно тук в нашата страна действа повече принципа на "спокойната алчност", който води до удовлетворение в постигнатото. А то се инвестира в скъпи коли например вместо в увеличаване на заплати, стимулиране на служителите и разрастване.
 
От: Кога и как реинвестирате?

тоест искаш да кажеш, че трябва да се лишиш от свободното си време и да се напъваш да бачкаш допълнително за да живееш по добре? Вместо да харчиш пари за да си правиш кефа да ги харчиш за инвестиране като вече си се подсигурил, като не е ясно кога и дали ще можеш да живееш по добре след 10 години да кажем.. А дотогава живеца ти го няма и какво стана?
Първо, ти мислиш като егоист. Човек имащ пари има свобода. Човек имащ пари има здраве. Човек имащ пари може да отгледа потомство. Аз искам да имам много деца, следователно за да се грижа за тях ще ми трябват много пари. Търси щастие в успехите, в това да създаваш ;)

Между другото, разсъждаваш като човек работещ на заплата. До сега всички хора, които познавам и са вкусили от успеха, искат още и още :)
 
Re: От: Кога и как реинвестирате?

Blinky, чел съм интервюта на имена в бизнеса, които говорят именно за тези минимални 10%, които трябва да се върнат в бизнеса. Дори някой говорят за минимум 30%. Явно тук в нашата страна действа повече принципа на "спокойната алчност", който води до удовлетворение в постигнатото. А то се инвестира в скъпи коли например вместо в увеличаване на заплати, стимулиране на служителите и разрастване.

Да, аз реално казвам 10%, за да не стряскам масата, но реално аз не бих минал под 30%. :) Това е истината. В един стартиращ бизнес, набиращ скорост винаги има къде да "потънат" тия пари - маркетинг, реклама, човешка ръка, машини, техника, логистика и т.н. :) Тук в нашата страна докато телефон за 2000 лв. се смята за актив, никога няма да успее да се осмисли адекватно и какво е нужно да се връща в бизнеса, за да върви с увеличение нагоре.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Аз мога да дам за пример първата голяма търговска верига в БГ- Метро. С появата на конкуренти от типа на Карфур, Кауфланд/Лидл, Била и т.н. работата на първоначално работещите хипермаркети Метро главоломно намаля. Обаче, в момента точно Метро с франчайзинга на "Моят магазин" изби рибата. Няма град, в който съм ходил и да не съм видял поне 2-3 обекта. Та има големи, които мислят, има и такива, които бавно, но сигурно потъват. Въпрос на усет, преценка и доза късмет е според мен. Ако първото и второто условия са на достатъчно ниво, даже няма нужда от третото. :)
И да си допълня мнението: единствените на дребно и средно ниво, които реинвестират над 50%(доста често 100%) от печалбата си, са фермерите. Ако гледа 100дка земя, следващата година наема 150дка, или ако не увеличава обработваемите площи, то си обновява техниката.
 
Това се отнася и за всеки малък и среден бизнес също. Пример мога да дам за двама магазина за дрехи, непосредствено един до друг, делят ги 2 преки. Единият инвестира в онлайн магазин, другият продължава да разчита само на минаващия трафик. Сега сами можем да видим кой има повече бъдеще. Дори и да не е онлайн магазин, пример може да се даде с брошури, публикация в списание и т.н. ;) Когато не правиш нищо, това е сигнал, че бъдещето ти няма да е кой знае колко оптимистично.
 
От: От: Кога и как реинвестирате?

Позволи ми да не се съглася изцяло с теб. Явно говорим за различни пропорции на нещата и за да не остана недоразбран :
Моите разходи към момента грубо възлизат на до 1000 лева месечно. Преценил съм за себе си, че с доходи над 6 до 10 хиляди лева месечно, мен ме устройват перфектно и работя за постигането на тази си цел. Повече доходи не ми трябват, преценил съм, че с толкова пари, ще имам всичко което ми е необходимо и ще мога да си позволявам нещата който искам да имам. Да няма да си купувам коли по 200К през 3 -4 години. Няма да си купя и яхта но това ми е достатъчно. Преценил съм, също така за себе си този вариант е оптимален за мен от към свободно време... Какво като изкарвам 50К месечно ако не мога да си обърна внимание на семейството и нямам време да си харча парите с тях.
Да прав си, мисля повече като предприемач отколкото като бизнес мен и гледам работя за да мога да инвестирам и да си докарам пасивни доходи за да живея, но това е което аз искам. Искам телефона ми да не звъни през 10 мин. Искам по всяко време на денонощието в което реша да се кача на колата си и да ида я на море, я на гости на някой приятел да се напием, без да мисля, че утре в 7 трябва да съм на крак и трябва да подготвя всичко, че да могат хората ми да работят и да не чакат. Искам време за себе си с семейството.

Инвестирал съм достатъчно в бизнес досега, имам повече работа отколкото ми е комфортно да имам и нямам свободно време. Реинвестирам малко но достатъчно, че бизнеса ми да върви, ще направя още няколко неща. Парите за реинвестиция съм насочил основно в пасивни доходи. И в момента в който стигна до целта си продавам всичко без да ми мигне окото и ще си живея на пасивния доход. Дано господ да даде до тогава да имам поне 2 дечица, да си се занимавам с тях. Който иска пари нека си ламти и толкоз.

Първо, ти мислиш като егоист. Човек имащ пари има свобода. Човек имащ пари има здраве. Човек имащ пари може да отгледа потомство. Аз искам да имам много деца, следователно за да се грижа за тях ще ми трябват много пари. Търси щастие в успехите, в това да създаваш ;)

Между другото, разсъждаваш като човек работещ на заплата. До сега всички хора, които познавам и са вкусили от успеха, искат още и още :)


Докато стигна обаче до целта си реинвестирам толкова, че работата да не ми се увеличава драстично, и плавно да увеличавам доходността си. За мен това е правилния начин. Може да е 5% може да е и 50% зависи от обстоятелствата. Предпочитам да изкарам 5 лева докато си почивам отколкото 8 и да си сцепвам газа - за мен това е неписан закон.


@vladko82 - мога да ти кажа, че метро държат монопол над пазара, и то не само с моя магазин. Отдавна преминаха от продажби в складовете си към продажби директно на място и всичко се добавя. ХЕИ и всички агенции дето проверяват обектите на място те натискат да ги ползваш за да си нямаш проблеми. Метро просто промениха модела и вече не, чакат клиента да дойде при тях а те отиват при него. Дава се всичко напредница, от рафтовете и витрините, през необходимата електроника и машини до стоката с която зареждаш. Всичко се доставя на място и само искат от теб да работиш и зареждаш от тях. Кауфланд и Била и другите който си изброил отдавна не са конкуренция на метро, не са и били кой знае каква да ти кажа честно.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Моите разходи към момента грубо възлизат на до 1000 лева месечно. Преценил съм за себе си, че с доходи над 6 до 10 хиляди лева месечно, мен ме устройват перфектно и работя за постигането на тази си цел.
1000 лв. са много малко разходи. Създай семейство с две деца и ще набъбнат значително. Ти какво си мислиш, че аз нямам пасивни доходи ли? Имам, ама те нямат общо с активните ;) Днеска искаш 10 бона месечно (някои хора изкарват толкова на година), утре ще почнеш да искаш 15, като междувременно ще се бориш за тях. За това ти говоря - апетитът идва с яденето. Смисълът на живота е да създаваш, тия неща като "напивам се с приятели" ще се разредят с течение на времето, особено като създадеш семейство.

И накрая, моето мнение е - ако искаш да запазиш това, което имаш - развивай се. Ако спреш да се развиваш, ще се появи някой, който ще е по-добър от теб и ще те смаже :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Всичко е въпрос на гледна точка и въпреки, че едно нещо има безброй гледни точки, всеки избира от коя да гледа и се опитва да пречупи това през своята гледна точка.
Аз съм си начертал една линия и всичко след нея е добре дошло, но няма да го търся с цената на лишения който търпя днес за да стигна до нея. Мен ме влече простичкия живот, да си сваря ракията, да си направя зимнината и да си пия ракията с приятелите. Живот без семейство и приятели не е живот. И набляга на думата "И" не "или" и 2те, за да е имало смисъл да се раздаваш и да търпиш лишения докато стигнеш до някакво място.

1000 лв. са много малко разходи. Създай семейство с две деца и ще набъбнат значително. Ти какво си мислиш, че аз нямам пасивни доходи ли? Имам, ама те нямат общо с активните ;) Днеска искаш 10 бона месечно (някои хора изкарват толкова на година), утре ще почнеш да искаш 15, като междувременно ще се бориш за тях. За това ти говоря - апетитът идва с яденето. Смисълът на живота е да създаваш, тия неща като "напивам се с приятели" ще се разредят с течение на времето, особено като създадеш семейство.

И накрая, моето мнение е - ако искаш да запазиш това, което имаш - развивай се. Ако спреш да се развиваш, ще се появи някой, който ще е по-добър от теб и ще те смаже :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Щом искаш простичък живот, значи работата на фиксиран работен ден е за теб :) Прав си, че всеки сам избира. Аз не упреквам, казвам си моята гледна точка.
 
Момчета, айде да сме по темата. Семейството и другите лични разходи са едни, да тегаво е да ги имаш и да са ти постоянни, но някак някои успяват и въпреки тях да успеят да дръпнат. Просто като правят бизнес имат както култура на харчене, така и не се впечатляват от това, че Гошко има нова Мазда 6, а той кара 15-годишната си кола. ;)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Тия които правят успешен бизнес, не карат 15 годишни коли :)

Семейството е просто пример за това как растат потребностите на човек. Т.е. парите никога не стигат, но това не е единственият стимул за "копане".
 
Re: От: Кога и как реинвестирате?

Тия които правят успешен бизнес, не карат 15 годишни коли :)

Да се обзаложим ли? :) Мани ги селендурчетата, които мислят, че с 2 автомивки и едно заведения са стигнали нивото за нова S класа. :)
 

Горе