Кога и как реинвестирате?

От: Кога и как реинвестирате?

Хем за инвестиции ала бала говорите, хем ми се смеете, че съм си продал колата и нямам вече. Нали уж е пасив, богатите имали само активи :D Аз съм богат духовно
 
От: Re: От: Кога и как реинвестирате?

@blackout8,

Така, първо. Какво означава пазарна цена, пак питам средна ли? Защото лимузината на Хюндай и лимузината на Мерцедес не са на една пазарна цена, а горе долу очертават рамките на пазарната цена на лимузините. Средната пазарна цена ще се завърти около лимузините на Фолцваген. Нека дадем и пример с компота. Дали ще имат еднаква пазарна цена някакви химии от Китай и такъв правен от баба на село от градината? Докато не сме на едно мнение с това, само ще си пишем. :)

Бате, бизнеса не е само да си гледаш да изцедиш максимума, вкарвайки минимума. За мен това няма логика. И не говоря за оптимизация на разходи и прочие, а просто за някакво циганене. И е хубаво да се опираме поне малко до конкретния случай тук. Нали говорим за хора в офис, какви тираджии, какви кибебчета? :) Тези професии са в КИД с някакъв много мин. доход. И кой е казал двойно? Вдигни там с 20% или нещо такова за 5 години. Аз не намирам логика растящ бизнес с увеличаваща се печалба всяка година да не дава на кадърните си служители в рамките на години дори малък % увеличение на заплатата.


Блинки, бате знам че си про маркетинга, ама и икономиката трябва отбираш.
Аз ти говоря за хомогенни продукти, ти ми даваш пример от монополистичната конкуренция лимузина на Хюндай и Мерджо е точно това.
Ок точен пример счетоводни услуги - на месец обработка на 100 фактури примерно 100 лв, ако в момента има 50 счети, които вършат такава услуга и за 100 фактури цената им е 100 лв -това е пазарно +/- няколко лв, средно е 100 лв.
Как да дам 20% повече за нещо, което пазара го оценява за 100 лв?

Аз не ти говоря минимално или мизерно а ПАЗАРНО!

Дадох примера с доматите в момента кило домати струва 2 лв, ти даваш ли всеки път колкото ти иска продавача 2 лв или му даваш 2 лв отгоре всеки път - щото примерно има малък марж?

А баса беше достигнат максимум при, който няма как да изцедиш пределен продукт при увеличение на заплата.
 
Ама точно това е икономически логично. Аз имам тогава друг въпрос, които е икономически. По-скоро е бизнес ориентиран. Как остава фирмата ти конкурентна на пазара след като в рамките на няколко години даваш едно и също "поощрение" и "бонуси" на хората, с които заедно си отчупил от питата (пазарен дял). Мен това ми е чудно, как организъм (защото е това един бизнес), който на 3 години е ял ххх кг. храна, на 6-7 години, яде пак същото и пак е в период на развитие, според думите на човека, разказал тази "логична икономическа" приказка. :) Доста уязвима е според мен, пък нека е икономически нелогично. Не ми казвай, че един счетоводител в една фирма взима същите пари, като тези които е взимал преди няколко години. Ако е така, мисля, че е време да се замисли за въжето. Прибави към разсъжденията и константата време. :) И бате, не мога да си обясня защо толкова трябва да спорим за това, при положение, че говорим за един бизнес-инвалид, който е в икономическо положение не само да дава минимума, но и да си прави гаври, ако иска. Още нещо може да прибавиш към размислите си. А колкото до доматите. Отивам на пазара, давам 2 лева. Отивам утре, искам по-хубави, давам 2,5 лева. След 2-3 години отивам, давам за първите от 2 лева - вече 3 лева, а другите които ми харесват повече са на 3,5 лева вече. Не отивам да давам повече, защото така съм решил, а защото има причина. И точно това е разковничето и друга гледна точка. Има ли причина да плащаш на един човек повече (в случая даже да му мръднеш малко заплатата нагоре за тия години) или не, защото пазара така е решил или просто не пипа щото така работи добре. Това е един бг бизнес-шит, такива, на които сме се нагледали. Тук бизнес логиката не само липсва, но отива в едно друго измерение. Къде по света (нормалния свят) ще отидеш и работодателя ще ти каже: "Избери си - осигурявам те на минимална и взимаш повече чисто, или ти плащам пълните осигуровки и чистото ти става по-малко". Така, че какво си говорим за домати, като дори не се знае дали домата, който ти продават не е боядисана изгнила мандарина. :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

колко празни приказки...

относно колите за които се джафкате:

12036525_855266471237861_4411296674478753735_n.jpg


Отговорът на Дан Колов на предложението да бъде закаран с файтон до родното му село, след като се завръща в България.

относно парите когато ги имаш:
Почти цялото състояние на Дан Колов, отива за благотворителност. Той дава 500 000лв за самолет на българсаката авиация и десетки хиляди за студенти, деца и бедни.

Поканен е да участва в Холивудска продукция с хонорар от 24 млн. лева. Отказва. Единственият филм, в който е съгласен да се снима е "Под игото".
 
От: Re: Кога и как реинвестирате?

Ама точно това е икономически логично. Аз имам тогава друг въпрос, които е икономически. По-скоро е бизнес ориентиран. Как остава фирмата ти конкурентна на пазара след като в рамките на няколко години даваш едно и също "поощрение" и "бонуси" на хората, с които заедно си отчупил от питата (пазарен дял). Мен това ми е чудно, как организъм (защото е това един бизнес), който на 3 години е ял ххх кг. храна, на 6-7 години, яде пак същото и пак е в период на развитие, според думите на човека, разказал тази "логична икономическа" приказка. :) Доста уязвима е според мен, пък нека е икономически нелогично. Не ми казвай, че един счетоводител в една фирма взима същите пари, като тези които е взимал преди няколко години. Ако е така, мисля, че е време да се замисли за въжето. Прибави към разсъжденията и константата време. :) И бате, не мога да си обясня защо толкова трябва да спорим за това, при положение, че говорим за един бизнес-инвалид, който е в икономическо положение не само да дава минимума, но и да си прави гаври, ако иска. Още нещо може да прибавиш към размислите си. А колкото до доматите. Отивам на пазара, давам 2 лева. Отивам утре, искам по-хубави, давам 2,5 лева. След 2-3 години отивам, давам за първите от 2 лева - вече 3 лева, а другите които ми харесват повече са на 3,5 лева вече. Не отивам да давам повече, защото така съм решил, а защото има причина. И точно това е разковничето и друга гледна точка. Има ли причина да плащаш на един човек повече (в случая даже да му мръднеш малко заплатата нагоре за тия години) или не, защото пазара така е решил или просто не пипа щото така работи добре. Това е един бг бизнес-шит, такива, на които сме се нагледали. Тук бизнес логиката не само липсва, но отива в едно друго измерение. Къде по света (нормалния свят) ще отидеш и работодателя ще ти каже: "Избери си - осигурявам те на минимална и взимаш повече чисто, или ти плащам пълните осигуровки и чистото ти става по-малко". Така, че какво си говорим за домати, като дори не се знае дали домата, който ти продават не е боядисана изгнила мандарина. :)


Блинки, ти сам ме питаш задаваш теза и после сам се оборваш с моята теза :)

Правиш изключително груба грешка – ЦЕНАТА Е ПАЗАРНА! Цената е динамична, а не константна!
Както няма да дадеш 2 лв повече за нещо което днес пазара го оценява за 2 лв, а след 1 година го оценява на 3 лв, така и няма логика дадеш повече от цената на пазара труд и капитал.

По твоята логика Епъл трябва да се замисли за въжето след като всички айфони от 1-вият до последният са на една и съща продажна цена.
 
Последно редактирано:
От: Кога и как реинвестирате?

Дан Колов не е предприемач, а спортист. Едно време, през 30-те години на миналия век е било нормално да се ходи пеш. Сам е избрал пътя си и е умрял в мизерия.
 

Горе