Кога и как реинвестирате?

От: Re: От: Кога и как реинвестирате?

Да се обзаложим ли? :) Мани ги селендурчетата, които мислят, че с 2 автомивки и едно заведения са стигнали нивото за нова S класа. :)

Имам познат, който работи на бензиностанция. Редовно ходят със скъпи коли и слагат за 10-15-20 лв. гориво. И всички казватнещо от типа: "Само да допълня резервоара". :lol: Също познавам един, който преди 5г. си купи кеш кола за 400к, а сега пътува с градския транспорт...
 
От: Кога и как реинвестирате?

Това идва много от начина ни на мислене и най-вече примерът, който виждаме последните 6-7 години. Какво виждаме ние? Виждаме показност. Смятаме още от първо четене за успял човек, който вади от джоба си iPhone 6, качва се в кола, която струва колкото тристаен апартамент и дава газ на червен светофар... И масово хората приемат това за критерии за успял човек. А тези, които реално не са успели подражават на това поведение, за да се считат за такива, а тайно карат V8 350 кс. на газ (примерът на vladko82). Рядко виждам и малко са успелите хора, които познавам и не желаят да са в това число.

Това според мен води и до положението ни със заплатите. В целта да преследват този "критерии за успял човек" масово работодателите стават алчни задници. Един прост пример: Последно време се чудих на един познат, който има бизнес и от него чисто на месец му остават около 15 000 лв. Има около 15 човека, които работят при него за жълти стотинки (400-500 лв). Когато си стартира бизнеса преди години, говореше че само да се стабилизира и ще дава поне едни 700-800 лв, "за да може хората да знаят за какво работят". Е... стабилизира се.... Говорих си с него скоро защо не им увеличи на тези хора заплатите вече. Това ще го събори максимум 2000 лв месечно. Отговорът - "Когато нещо работи - не се пипа... по-нататък"... Ами какво да кажа. А човека си инвестира парите в коли и имоти. Не че е лошо ама - алчност.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Това идва много от начина ни на мислене и най-вече примерът, който виждаме последните 6-7 години. Какво виждаме ние? Виждаме показност. Смятаме още от първо четене за успял човек, който вади от джоба си iPhone 6, качва се в кола, която струва колкото тристаен апартамент и дава газ на червен светофар...

В голяма заблуда си.
Друг е въпроса, че в БГ всеки който продава някакъв продукт, притежава магазин и т.н се има за бизнесмен ;) То не е да инвестираш 100 000 да извадиш 120 000 и да си успешен бизнесмен. Повечето "бизнесмени" са далече от истината.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Това според мен води и до положението ни със заплатите. В целта да преследват този "критерии за успял човек" масово работодателите стават алчни задници. Един прост пример: Последно време се чудих на един познат, който има бизнес и от него чисто на месец му остават около 15 000 лв. Има около 15 човека, които работят при него за жълти стотинки (400-500 лв). Когато си стартира бизнеса преди години, говореше че само да се стабилизира и ще дава поне едни 700-800 лв, "за да може хората да знаят за какво работят". Е... стабилизира се.... Говорих си с него скоро защо не им увеличи на тези хора заплатите вече. Това ще го събори максимум 2000 лв месечно. Отговорът - "Когато нещо работи - не се пипа... по-нататък"... Ами какво да кажа. А човека си инвестира парите в коли и имоти. Не че е лошо ама - алчност.
Не оправдавам човека, но трябва да знаеш, че алчността не е проблем единствено на работодателите. Работниците също страдат от нещото наречено алчност и в някои случаи - колкото повече даваш, толкова повече ти се качват на главата и не го оценят. Тези неща не са толкова простички, колкото изглеждат отстрани, за това наистина е така - набарал ли си схемата, в която нещата вървят в оптималния им вид, не буташ нищо. Защото бутнеш ли, рискуваш всичко да се срути. Все пак, за да стоят работниците при този човек, вероятно предлага най-добрите условия. не мислиш ли?
 
От: Кога и как реинвестирате?

Това идва много от начина ни на мислене и най-вече примерът, който виждаме последните 6-7 години. Какво виждаме ние? Виждаме показност. Смятаме още от първо четене за успял човек, който вади от джоба си iPhone 6, качва се в кола, която струва колкото тристаен апартамент и дава газ на червен светофар... И масово хората приемат това за критерии за успял човек. А тези, които реално не са успели подражават на това поведение, за да се считат за такива, а тайно карат V8 350 кс. на газ (примерът на vladko82). Рядко виждам и малко са успелите хора, които познавам и не желаят да са в това число.

Това според мен води и до положението ни със заплатите. В целта да преследват този "критерии за успял човек" масово работодателите стават алчни задници. Един прост пример: Последно време се чудих на един познат, който има бизнес и от него чисто на месец му остават около 15 000 лв. Има около 15 човека, които работят при него за жълти стотинки (400-500 лв). Когато си стартира бизнеса преди години, говореше че само да се стабилизира и ще дава поне едни 700-800 лв, "за да може хората да знаят за какво работят". Е... стабилизира се.... Говорих си с него скоро защо не им увеличи на тези хора заплатите вече. Това ще го събори максимум 2000 лв месечно. Отговорът - "Когато нещо работи - не се пипа... по-нататък"... Ами какво да кажа. А човека си инвестира парите в коли и имоти. Не че е лошо ама - алчност.

Имаш попадения, но и много сбъркани концепции по линия на бизнеса.
Ако твоят човек дава 400-500 лв то за какво му е да дава двойно при същият резултат? Също така, защо му е да дава двойно повече, като има предлагане на работна ръка на 400-500? Ако беше противно то тогава по пазарен принцип щяха да се качат заплатите двойно.
Нима не мислиш, че заплатите в ИТ-то всяка година бележат прираст поради алтриузма на работодателите? Пазара е този фактори, които вдига или сваля заплатите и цените на продуктите.
 
Инвестира се много, умно и в почти всяко едно начинание не би трябвало да има страх или колебания, ако всичко преди това е добре премислено. А и реално тогава няма да си задавате въпроса "Какво би било, ако бях поема натам?" Колкото до култа към материалното, няма лошо, щом някои ги влече, това да бъде. Както са казали, човек е голям, колкото мечтите му. И баси, ако мечтата ти е да имаш бизнес, за да се качиш на джип и да обикаляш чалга заведенията, пръскайки пари по някакви малоумни плеймейтки или там каквито се подвизават с титли и без титли. :)

Да, нека купуват коли, които да са комфортни, да живеят добре в големи къщи, но нека и правят бизнес с идеята да са полезни, а не да изкарват пари, защото му се кара кола като на Гошко. И това е единствения им мотиватор. Нищо лично тия хора, но това смятам, че няма да ги направи много велики. Мое лично мнение.

Инвестирането не е за всеки. Повечето "планове", които слушам около мен са адски аматьорски, и не са такива, защото идеята няма реализация, а защото почват с "Вкарваме хххх и ще изкараме ххххх за 1 година", което сами по себе си потъват в схемата, а тя не винаги стига до вкарваш-изкарваш. :) Виждал съм много хора да падат лошо по гръб, тръгвайки точно така - всичко с цел печалба, и никаква идея, че това, което трябва да предложат трябва да поне малко конкурентно, и то не само с цена. :)

@newpath, то неговото работи, не защото заплатите са такива, а защото просто всичко друго е уредено някак. Ниските заплати са предпоставка за кризисен момент. Сигурен съм, че поне счетоводителя му е наясно за какво става дума. И това е адски тъпо. Тия пари ще ги изкара пак, дори и с - 2000 лева, защото ще успее да стимулира хората си с по-високите заплати да ги изкарат още повече. ;)
 
От: Кога и как реинвестирате?

@Блинки, как ще стимулираш един багерист да ти изкопае повече кубици - като технически не може повече?
Как ще стимулираш един програмист, които може да пише Х реда кодове да пише два пъти повече щото му даваш 2 пъти повече заплата?
Нали ти е ясно какво говори теорията за пределният продукт и намаляващата доходност?

Морално или пък комунистическо сигурно трябва и 10 пъти повече да се дава ама пазара те оценил за толкова - кое е по правилното?
 
Последно редактирано:
От: Кога и как реинвестирате?

@Блинки, как ще стимулираш един тракторист да ти изкопае повече кубици - като технически не може повече?
Как ще стимулираш един програмист, които може да пише Х реда кодове да пише два пъти повече щото му даваш 2 пъти повече заплата?
Нали ти е ясно какво говори теорията за пределният продукт и намаляващата доходност?

Има как-инвестираш в нова по-мощна машина, с климатик, в която не влизат прахоляци, и като се увеличи производителността след няколко месеца, му вдигаш заплатата. Така става и така работят истинските бизнесмени.
На програмиста ясно, че няма как, все пак всяко нещо си има предели.
 
От: Кога и как реинвестирате?

Не всичко е до заплата. Като идвам на работа, имам си паркомясто, закуска и обяд, голяма обедна почивка, безплатен фитнес, recreation room и възможност за 1 ден да бачкам от вкъщи.. как да не съм доволен и да не се сцепвам от работа? Всичко може да се оптимизира, стига шефа ти да не мисли само за себе си и да гледа на теб като на ресурс. Има разлика между мениджър и тийм лидер. Все още малко хора работят по този принцип в България.
 
Последно редактирано:
От: От: Кога и как реинвестирате?

Има как-инвестираш в нова по-мощна машина, с климатик, в която не влизат прахоляци, и като се увеличи производителността след няколко месеца, му вдигаш заплатата. Така става и така работят истинските бизнесмени.
На програмиста ясно, че няма как, все пак всяко нещо си има предели.

@Владко, тук не си говорим за багери от соца (в предишният пост исках да кажа багерист)!
Като цяло аргумента е при константен капитал, няма как да вдигнеш производителността чрез труда!

Разбира се, че бизнеса ще расте с нов капитал и от там нови квалифицирани кадри.
Едно е да ореш с това:
yumz-8240.jpg

Съвсем друго е това животно:
e9e509b9f6cc730fa2548df10cb2aae5.jpg

Производителността на 2-рото е десетки пъти по-голяма, но и квалификацията на оператора и тя трябва да е кореспондираща.

Не случайно дадох програмиста и пределният продукт.
Когато програмистите станат още по ценни на същият продукт ще им се увеличава заплата - просто няма как да бъдат лесно заменени и голямата заплата ще ги задържи на работа.
 
От: Кога и как реинвестирате?

как да не съм доволен и да се сцепвам от работа?
T.e. си супер доволен, но не се сцепваш от работа? :lol:
 
Re: От: Кога и как реинвестирате?

@Блинки, как ще стимулираш един багерист да ти изкопае повече кубици - като технически не може повече?
Как ще стимулираш един програмист, които може да пише Х реда кодове да пише два пъти повече щото му даваш 2 пъти повече заплата?
Нали ти е ясно какво говори теорията за пределният продукт и намаляващата доходност?

Морално или пък комунистическо сигурно трябва и 10 пъти повече да се дава ама пазара те оценил за толкова - кое е по правилното?

Да се обзаложим ли, че при 400 лева и при 700 лева технически някак биха му се получили нещата. :) Когато наистина технически стигне максимума, да, тогава няма как. Но се съмнявам за 400 лева някой работодател да е овладял до съвършенство техниката да изцеди всичко от един работник като капацитет. Прави си тук, няма спор. Но има едно НО. Един програмист на хххх лева и друг на уххх лева са с различни знания и бързина на писане на правилен код. За това си има и степени.

А и заплатата е може би само един измерител. Обзалагам се, че и условията не са много приятни, че повишението да е толкова ключово. Имам един приятел, който работи като търговски представител и честно казано, заплатата си му е добра, но рядко е вдигат, но за сметка на това имат бонуси, социални придобивки и разчупено работно време, което го прави много по хепи от това да взима повече пари и да го правят луд и щастлив, както въобще да не се сетят да му дадат нещо повече от заплатата. ;)
 
От: Кога и как реинвестирате?

@Блинки, хайде докажи че при равни други условия при достигнат максимум на производителност при двойна заплата ще имаш и дори ХХ% увеличение?
 
#Support Blinky. Чувстваш ли се okay на работа и ходиш ли с кеф, а не за заплата се получват нещата двустранно.

Имам приятели, които отиват на работа с усмивка и такива, които си казват "баси, пак на бачкане", нека всеки отделно си направи извода на кой колко му плащат и в какви условия са го поставили.

@blackout8, най-добре може би от всички знаеш, че пазарът е рамкиран, може да вземеш чистачка за 200 лева на месец, можеш и за 400 лева на месец на някой вход. Ти ми докажи, че тази за 200 лева е по-мотивирана от тази за 400 лева. И не е нужно да се измерва в количество, защо не сметнем и в качество на извършената работа?

И в конкретния случай говорим за работодател, който може би дава малко над КИД-а за длъжността, на която ги е назначил. Но само гадаем тук, тъй като не знаем кой каква длъжност заема и дали отговаря на реалните (дори средните) пазарни норми. Познавам си добре тукашната бизнес класа, така че мисля, че съм в правилната посока, разсъждавайки така. По-вероятен е този сценарии. А и като гледам как е отговорил на въпроса, не ми изглежда като човек, допитващ се до пазарните тенденции честичко. :)
 
От: Кога и как реинвестирате?

Блинки, май не ме разбра - ще ти дам пример.
Добър шофьор по регламент и график и закон и каквото се сещаш максимизира преход с ТИР примерно 1000 км на ден и взима да кажем 2000 лв на ден. Тук мога ти дам и пример с Автобусните компании които цъкат Варна-София или които и да е маршрут.
Та този ти шофьор примерно ти носи 10к приход и ти генерира 2500 разходи заплата и осигуровки.
Ще му вдигнеш двойно заплатата и той какво ще изминава 2000к км на ден ли, при максимално 1к?
Ще му вдигнеш на 4к или 5к ще ти е разхода при еднакъв приход от него?
Ще му вдигнеш двойно при положение, че можеш го замениш с друг на тази цена - защото това е цената? Мотивацията е добро нещо, но като удариш дадена точка се мотива по друг начин. А и винаги може да наемеш някой който е работил за по-малко и да се мотивира от парите!

Хайде ще ти дам още по лесен пример от обратната страна - примерно можеш да си позволиш примерно да дадеш по 5 лв на кило домати за добро качество. Примерно килото на това добро качество е 3 лв ти ще му дадеш ли всеки път на продава по 5 лв на кило, след като има на пазара 10 продавачи със същият сорт, качество и цена? Ще го мотивираш ли да продава пак за 3 лв, нищо че му даваш 66% повече?

Същото е и с нашият случай да ти можеш да стимулираш със заплата, но това трябва да им кореспондиращ ефект и на собственика да вдигне производителност.
Защото в крайна сметка ако не оптимизираш разхода и даваш повече от колкото пазара има ок ти ще имаш обратен ефект от мотивирани хора, които няма какво повече да вдигнат като производство и от там ще мислят заплата за стандарт и вдигане.
Конкуренцията ще е има повече печалба от теб и по бързо ще реинвестира и разраства в един момент ти ще си аут и тези хора и те.

Вдигаш само когато конкруренцията ти го изисква с цел да си в играта - алтруистично пак може да вдигаш заплати, но това не те прави по-добър или лош ако даваш заплата колкото пазара оценява.
Ти пак може дадеш 5 лв на кило домати при пазарна цена 2-3 лв и всичко да е в рамките за теб, но пазара пак ще го цени за 2-3лв килото.

Аз не виждам логика да даваш за нещо повече от колкото е оценено на пазара - винаги можеш да оптимизираш и подобряваш и да вдигаш заплата, но това ще дойде на фона на производителност.
Ще вдигаш когато няма добри шофьори на пазара и 5к ще дадеш и пак ще имаш печалба нищо, че е по-малка но тя ще е функция отново на пазара - щото не искаш да го вземи някой друг. Както и хората не искат да дават 5 кинта за кило домати като струва 2 кинта.

А и недей забравя, че ако има 100 човека да бачкат за теб при Х капитал и У производителност, като инвеситраш в капитал и технологии производителността може да скочи в пъти и да нямаш нужда от 100 човека а в пъти по-малко и да заплата им ще се вдигне заради човешкият им капитал.
 
Последно редактирано:
От: От: Кога и как реинвестирате?


Много хубави примери даваш обаче това важи при неквалифициран персонал. Когато има недостиг на квалифицани кадри вдигането на заплата е добър стимул да задържиш служителя, не само да го мотивираш...
 
От: Кога и как реинвестирате?

Блинки, ти как плащаш на хората с които работиш. Примерно, ако писачите взимат по 5 лв/100 думи, а ти изкарваш 20 от тяхната работа, даваш ли им по 10 лв/100 думи? Малко социализъм на чужд гръб или?:p
 
От: От: Кога и как реинвестирате?

Много хубави примери даваш обаче това важи при неквалифициран персонал. Когато има недостиг на квалифицани кадри вдигането на заплата е добър стимул да задържиш служителя, не само да го мотивираш...

Вдигаш само когато конкруренцията ти го изисква с цел да си в играта

Като цяло няма разлика - когато има много хора с които да замениш т.е. голямо предлагане то няма как да има и голяма заплата. Когато е обратното конкуренцията вдига - прост пример ИТ в БГ! Всяка година нов и нов ръст на заплата!
 
От: Кога и как реинвестирате?

Практиката с бонусите е добра според мен. Ако изкараш повече, би било добър стимул част от изкараното отгоре да се даде като бонус за стимул на служителите. Ще ви дам пример от преди 8-9г. от старата ми работа. Един колега беше зарибил най-голямата оперна прима на Румъния за клиент. Жената идваше и пазареше за 15-20к евро на всеки няколко месеца, обаче шефовете алчни- даваха му по някакви 100-200 лв. "бонуси". Пича след година напусна, звънна на доня Паола(мисля че така се казваше) и жената вече не идва си пазари. При 100+% надценка, ако му бяха давали по 1к бонус, щеше да си ги избиват многократно още дълго време, но пуста му алчност...до там води. За да изкараш, трябва и да даваш. Един обучен служител, не може толкова лесно да бъде заменен от един нов, па макар и с опит. А такъв с база клиенти и знаещ ти цялата практика, може направо да ти закопае бизнеса. Като пример за последното си твърдение ще дам един от най-ярките примери за мен Acer и pegAsus- лаптопите. Малцина знаят, че Асус е основан от няколко недоволни служители на Ейсър. :)
 

Горе