Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Какво мислиш за PLTR? И защо нямат адекватна конкуренция?
Гледам, че цената им е близка до тази малко след първичното публично, така че може би е добър момент за вход.
 
Ба човек, ама си упорит верно. Кой нормален ще си позволи да прогнозира неадекватен ръст, какъвто видяхме с Тесла?
Все едно на състезание по бягане да направиш залог, че един от бегачите ще направи 5 обиколки преди останалите да направят 1.
Случило се е, ама айде стига с това, че останалите на са видяли какво следва и са изпуснали.
 
Ба човек, ама си упорит верно. Кой нормален ще си позволи да прогнозира неадекватен ръст, какъвто видяхме с Тесла?
Все едно на състезание по бягане да направиш залог, че един от бегачите ще направи 5 обиколки преди останалите да направят 1.
Случило се е, ама айде стига с това, че останалите на са видяли какво следва и са изпуснали.

Напротив, всички са видяли, но предпочитат да седят отстрани вместо да се включат, защото си чакат корекцията. Особено от както стана част от SPY. Има изследвания от фондове, че рискът да нямаш тази компания е по-голям от колкото да имаш.

Какво мислиш за PLTR? И защо нямат адекватна конкуренция?

Софтуера им няма алтернатива към днешна дата и си създават обстановка за монопол. Граничи с Minority Report ако си го гледал. Има презентации за продуктите им от клиенти като Боинг. За съжаление няма много демонстрации поради естеството на работата им.

Съдиха се с армията на САЩ, спечелиха и после подписаха нов договор просто защото няма от кого друг. Първият им външен клиент беше ЦРУ, а 14г. работеха само с правителствени договори. Това говори доста.

Основният им проблем, е че за да запазят най-добрите таланти дават компенсации на служителите си с акции вместо пари, което редовно разрежда броя акции. Алекс много пъти е казвал, че не го интересува цената на акцията, а който инвестира в тях трябва да гледа поне 20г. напред и да не очаква голям ръст до тогава.

Нямат никакви дългове. За сега работят само със страни членки на НАТО.

Аз съм им голям фен, но на мен ми трябва бърз ръст, защото одъртях. В някакъв момент може би ще почна да купувам без да гледам цената.

Гледам, че цената им е близка до тази малко след първичното публично, така че може би е добър момент за вход.

Имаше много добър момент за вход точно преди войната.

Ако нямаш против да се возиш на влакчето и да чакаш дълго време до като влязат в комерсиалния сектор са супер компания. Ако те плашат спадове или ти е нужен ръст пропусни.
 
Напротив, всички са видяли, но предпочитат да седят отстрани вместо да се включат, защото си чакат корекцията. Особено от както стана част от SPY. Има изследвания от фондове, че рискът да нямаш тази компания е по-голям от колкото да имаш.

Разума надделява. :) Глупаво е да твърдиш, че някой, който е подходил разумно е сгрешил, само защото друг е имал мега късмет. Все едно да кажеш, че който не е играл на лотария е смотан, щото еди кой си е спечелил 1 млн. и видиш ли, как така е преценил, че шанса да спечели е малък.

А тва твърдение е смехотворно, без значение кой умник от фондовете го е "изследвал".

И мисля, че с теб приключваме темата с тесла, тъй като си промит и това прилича на ковид темата и войната в Украйна. :)
"Пилците се броят наесен", в случая процентите ще ги видим.
 
Разума надделява. :) Глупаво е да твърдиш, че някой, който е подходил разумно е сгрешил, само защото друг е имал мега късмет. Все едно да кажеш, че който не е играл на лотария е смотан, щото еди кой си е спечелил 1 млн. и видиш ли, как така е преценил, че шанса да спечели е малък.

Бих се съгласил, че е късмет ако съм купил всички акции, когато цената беше $50 ($250 преди сплита). Моите големи покупки са около новините малко преди сплита и след това около включването в SPY. През останалото време съм купувал когато мога с дребни суми. Средната ми цена е едва $564.

Както и последната покупка от 50 бройки на $864 е около новината за двете нови фабрики и презумпцията за следващ сплит на база какво направиха Amazon и Google. Когато ме питаше защо не купувам. :)

А тва твърдение е смехотворно, без значение кой умник от фондовете го е "изследвал".

Дали е без значение кой какво казва? Май оценката на различни бизнеси до голяма степен зависи от тези умници. Или не помниш Hindenburg Research и NKLA? https://hindenburgresearch.com/nikola/

П.С. - ако не следиш Hindenburg Research ти препоръчвам да го направиш. https://twitter.com/hindenburgres

И мисля, че с теб приключваме темата с тесла, тъй като си промит и това прилича на ковид темата и войната в Украйна. :)
"Пилците се броят наесен", в случая процентите ще ги видим.

Сигурно след някакво време, когато цената стигне $2,000 отново ще кажеш: късмет, че си купил на $864.
 
Като стигне $2000 ще кажа, "Евала, нема такава простотия!" и ще си го преместя в другия крачол. :)
Спри да ме занимаваш вече с тесла ти казах.
Разбрахме, че си мастър на мастърите и си купувал, когато трябва. :)
 
Ае ти си изперкал. Ако считам, че съм изпуснал влака, а следващата спирка е 4 трилиона се качвам още сега. Пък да не говорим като падна под 800.
Цената на Тесла от миналата година върви все в тоя диапазон, ако толко ми е било зор да купувам, щях да купя на $500 миналото лято.
Как да се кача влак, който не виждам да пътува в моята посока. :D

Влакове бол. :)
 
Ае ти си изперкал. Ако считам, че съм изпуснал влака, а следващата спирка е 4 трилиона се качвам още сега. Пък да не говорим като падна под 800.
Цената на Тесла от миналата година върви все в тоя диапазон, ако толко ми е било зор да купувам, щях да купя на $500 миналото лято.
Как да се кача влак, който не виждам да пътува в моята посока. :D

Влакове бол. :)

Разбирам. Викаш за това си се качил на влак, който пътува с 5км/ч. надявайки се да вдигне 100км/ч. въпреки че отчета на компанията казва, че няма мощност за толкова.

Дори SPY се представя по-добре.

Иначе ебаваш другите хора за FB.

Screen Shot 2022-03-23 at 16.22.31.png
 
Пропускаш много важен момент, за който реално говоря през цялото време. КОГА се качваш на влака бе пич. Естествено, че ще се ебавам, когато е пълна кретения да набиваш пари по всяко време, без значение от цената.

За справка, на Himx почнах да влизам от $3 и съответно след като показаха, че се движат в правилната посока не съм излязал при първите 100%, а при всяко катерене разтоварвам частично и при спад пак влизам още повече, същото и преди нова година направих. Ай бегай да смяташ процентите. :)
 
Пропускаш много важен момент, за който реално говоря през цялото време. КОГА се качваш на влака бе пич. Естествено, че ще се ебавам, когато е пълна кретения да набиваш пари по всяко време, без значение от цената.

За справка, на Himx почнах да влизам от $3 и съответно след като показаха, че се движат в правилната посока не съм излязал при първите 100%, а при всяко катерене разтоварвам частично и при спад пак влизам още повече, същото и преди нова година направих. Ай бегай да смяташ процентите. :)

По-рано беше споменавал някакви проценти и не бяха нищо особено. После пък се оказа, че не знаеш колко точно. Сметни ги ще ти помогне да разбереш дали това, което правиш има някакъв смисъл в сравнение с алтернативите.

А и нали уж за дълги позиции говорим не за трейдване? Последно инвеститор ли си в тази компания или трейдър? ;) Ако си трейдър евала! Там акъл не искам да давам, защото съм прекалено нов.

Въпросната от както я има през 2001г. не е имала сериозен ръст, а се върти около една и съща цена. Силно се съмнявам за целия период дори SPY да биеш.

Обясних ти по-рано - за съхранение на пари е супер ама не и за растеж.
 
Колко % годишно възвращаемост правите от акциите ?
Само инвестиции без трейдинг.
Лично мнение за колко са минималните средства за инвестиции всеки месец. Например всеки месец да инвестираш определена сума. Някой ще кажат, че може и с малко пари, но ще имаш като станеш на 60г. Но както казах личното ви мнение.
 
Последно редактирано:
S&P 500 расте вече 10 дни поред, как мислите дали ще продължи?
Това на база очакванията за вдигане на лихвите от ФЕД, които се сбъднаха, тоест не ги вдигнаха с повече ли се дължи? :)
 
S&P 500 расте вече 10 дни поред, как мислите дали ще продължи?
Това на база очакванията за вдигане на лихвите от ФЕД, които се сбъднаха, тоест не ги вдигнаха с повече ли се дължи? :)
Е S&P може да не върви нагоре, но това според мен не пречи да има печеливши акции. Определени акции в определени сектори може да са печеливши.
Ако няма да инвестирате в акции тогава в какво ще инвестирате парите си ?
 
Ще пусна по-дълъг пост.

Колко % годишно възвращаемост правите от акциите ?

Ако броя трейдинга го смятам в проценти спрямо капитал. Когато отварям някаква позиция за трейд целта ми е 30% върху капитала с марджин, което излиза 60% на личните пари. За сега в последните години горе-долу толкова и правя.

Само инвестиции без трейдинг.

Ако става въпрос за дълга позиция я отварям с идеята да не продавам поне 5-10г. и изобщо не ме интересуват ежедневните драми и ежегодна доходност.
Към днешна дата след корекцията дългото ми портфолио седи на 72% и илиза малко над възвръщаемостта, която бих имал ако бях купувал SPY, което за мен е ОК. А и без това е малко сложно да се купува S&P500 от България. По-надолу съм описал защо.

Screen Shot 2022-03-25 at 22.35.47.png

Лично мнение за колко са минималните средства за инвестиции всеки месец. Например всеки месец да инвестираш определена сума. Някой ще кажат, че може и с малко пари, но ще имаш като станеш на 60г. Но както казах личното ви мнение.

Започнах с дребни суми на заплата даже без да гледам текущите цени. Помогна ми малко, че хванах 1-2 корекции и бума след тях. В по-късен етап реших вместо да купя апартамент да живея под наем и да инвестирам, та налях парите за първоначалната вноска, а със свободни пари от заплата започнах и да трейдвам с опции активно.

В друга тема съм пускал какво можеш да очакваш при $100-$200 на месец ако влагаш в SPY или някоя blue chip компания като AAPL. Можеш да дръпнеш данните за пазара и да ги набиеш в един ексел. Така можеш да сметнеш на база предишни години какво би станало. Гледай да хваща периоди с финансови кризи.

Имайте предвид, над 97% от хората, които търгуват не печелят пари именно защото се опитват да търгуват вместо да инвестират.

От 1-ви април ще правя експеримент на тази тема и ще го опиша - ще купувам веднъж месечно с малка сума в някоя компания, която харесвам. Като ще разделя портфолиото на групи и сектори и ще гледам да има някакво съотношение. Идеята е, че съм дърт вече и трябва да има хем ръст, хем сигурност.

Бих купувал SPY, но за съжаление като българин не ми е разрешено поне в IB. Предполагам и при интродюсърите е така, защото те са клиенти на IB. Някой да ме поправи ако е наясно.

Едит: всъщност интродюсърите се водят институция и при тях може би може директно SPY?

Може да се заобиколи чрез опции ама един контракт е 100 бройки и няма как при стартиращ акаунт, защото това са $45к

S&P 500 расте вече 10 дни поред, как мислите дали ще продължи?

Краткосрочно? Не мисля. Има прекалено много несигурност.

- Война
- Лихви (не се знае 0.25% или 0.5%)
- Инфлация
- Спреда между 10 годишните и 2 годишните облигации в САЩ е почти на 0. Това обикновено сочи рецесия до 2г. и плаши хората https://ycharts.com/indicators/10_2_year_treasury_yield_spread
- Нова вълна на ковид в Китай и затваряне на фабрики там

Виж че обемите са супер слаби, а VIX се върти около 20-25. Трябва ни под 20. Когато приключи войната ще има голям скок и точно на това разчитам аз.

Това на база очакванията за вдигане на лихвите от ФЕД, които се сбъднаха, тоест не ги вдигнаха с повече ли се дължи? :)

S&P500 исторочески се представя отлично по време и особено малко след увеличаване на лихвите. В началото има шок, който после отминава. Помисли защо е така без да ти подскажа? ;)

А иначе ако може да се вярва на Powel от казаното на НАБЕ конференцията вероятно още след следващата среща ще вдигнат с 0.5%, което със сигурност ще ни даде възможности за покупки.

62321654dc43bd001894a593
 
Последно редактирано:
VIX вече е под 20 благодарение на новината, че има напредък в преговорите за мир между Украйна и Русия.

Април ще бъде интересен, но съм почти сигурен, че май месец всички ще продават. Много от трейдърите и хедж фонд мениджърите си взимат почивка тогава. Аз също изчезвам за поне 2 месеца по това време. :)

Също следващата FOMC среща на FED е месец май. Радвайте се на зеленото докато трае.

5187716deab8ead55a000005


 
Аз вчера продадох малко S&P, все пак за пръв път от 6 месеца беше зелено. Но щом има изгледи за растеж другото ще го държа до края на април. После се надявам при спад да се кача пак, че този път бях купил на върха, което не беше много ок. Не за друго, но затваряш един пари за доста дълго време, а вместо това може да ги сложиш в нещо, което да донесе доста повече за същия период. Сега например слагам в газови компании, харесах си 3 пък да видим къде ще му излезе края.
 

Горе