Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Аз като начинаещ за първи път излязох на 0 хаха, което си е успех, тъй като започнах ноември, очевидно съм купил на върха на повечето компании до момента и варирах между 10-15-20% на минус на цялото портфолио, но успях да ребалансирам за сега нещата. При спада на някои от акциите успях да купя още на ниска цена и да вдигна средната цена, а от други съм доста на + (най-вече енергийни и добивни компании). Сега с надежда чакам най-после да видя зелено на цялото портфолио за първи път :D
 
Аз като начинаещ за първи път излязох на 0 хаха, което си е успех, тъй като започнах ноември, очевидно съм купил на върха на повечето компании до момента и варирах между 10-15-20% на минус на цялото портфолио, но успях да ребалансирам за сега нещата. При спада на някои от акциите успях да купя още на ниска цена и да вдигна средната цена, а от други съм доста на + (най-вече енергийни и добивни компании). Сега с надежда чакам най-после да видя зелено на цялото портфолио за първи път :D

Когато стигнеш до там в общия период, който си инвестирал да биеш индексите тогава ще се брои за успех. :) В противен случай ако си на 0 реално все още губиш много пари. Инфлация + пропусната доходност.

За това е хубаво преди да купуваш да си правиш бенчмарк на база изминали периоди обхващащи рецесия в близка до сегашната среда за да видиш горе-долу какво можеш да очакваш. И друг път е имало война, инфлация и вдигане на лихвите. Единствено идеята за деглобализация е малко по-сложна за моделиране - поне за мен, защото съм нов.

Това ако гледаш дълги периоди напред и се опитваш да навигираш ситуацията според макро фактори като купуваш за дълго време. (15,30,50г.) Ето една много хубава книга по темата: https://www.amazon.com/Changing-World-Order-Nations-Succeed/dp/1982160276

Далио ми е любимец. В момента препрочитам кейс стъдитата в тези:

IMG-6264.png


Браво, аз направих 2 безподобни глупости и ми затриха цялото старание за месеца :)
Реализирани -$1842 TTM
Няма да си купя нищо този месец. :)

Нуб. Свирни ако ти трябват уроци. :D
 
Като говорим за търпение и за владеене на алчността....
С един приятел ще се опитаме да следваме план "2,5% на ден". Идеята е да не бъдем алчни за повече, но пък постоянни и следващи точен план за изпълнение. На пръв поглед изглежда лесно, но реално не е точно така. :)
Това е за трейдърски акаунт, не за портфолио с дългосрочни позиции.
Стартово $2000 и цел 2,5% всеки ден с премерени трейдове.
При 100% успеваeмост до края на годината трябва да имате $166k :D

Уви една грешна стъпка връща назад и трябва да се наваксва или трябва да се подхожда с внимание и преценка за дните, в които може да се направят повече от 2,5%, за да има тлъстинка, която в някои дни ще бъде загубена, но да без да изоставаме от планувания график.

@metaverse, нали коментирахме за 1% как би могло да донесе успех, от 15 март насам съм подхванал една сума от $1100 с идеята да затварям при 1-2%, в случая къде 1%, къде 3%, къде повече, ама в момента са $2395. 117% за 12 дни, което е много по-добре от плана, който ще се стартира от утре. 32 дни при спазване на правилото за 2,5%
Обаче и вчера се хванах да правя глупости (алчност) - да не затворя в момент, който дадена позиция е на 3-4%, в последствие пропуснати и оставени да нощуват. Сега следва вероятност да излезе още по-добър процент, но и също толково верояно да тръгне в обратна посока.

За справка - това горе е с liverage x5 , в eToro акаунт. Еторо имат много минуси и определено не ги препоръчвам за сериозни цели, защото те цакат с цената на покупка и продажба, но пък liverage х5 не съм сигурен къде може да ползваш по този начин. Ако някой знае по-добър вариант да каже. Бих експериментирал по същия начин и в друга платформа.
Със сигурност не е платформа за инвестиции, но за чешане на краста и експерименти от горния тип върши работа.
Както се казва - това са пари, които не са за жалене и целта е ясна. Да видим колко може да се направи от началната такава.

В IBKR с margin няма да може да се ползва същата сума, отделно комисионната за покупка и продажба при подобен тип трейдове е вероятно да те цакат повече, отколкото Etoro при разликите в цената.

Та някой на някой му е интересно да се включи в експеримента, да се мотивираме взаимно. :) Не е нужна голяма сума, както повечето считат и се отказват.

Старт $2000
2,5% означава да затвориш позиции с обща печалба $50
На втория ден започваш с $2050 и целта е $51,25 печалба
и т.н.

Същото и с $1000 де
$1025, $1050,63 и тн.

Едит: позициите, за които писах, че не затворих вчера си излязоха и тъкмо си тренирам удържането на алчността. Затворих шорт позиция на тесла с 3,77% и на meta с 3,92%
Затворих и позиция на Xom с 3,05%
И трите от вчера отворени. Нещо, което като цяло ми се иска да спра да правя.
Отворих и затворих бърза позиция на Fang в рамките на 2 минути - > 3,39%

Реално за днес приключих :)

Едит2: еторо нямат трейд извън регулар тайм, което е тъпо, но това е положението.
И още една добавка, искам да стартирам от утре с 2500, затова завъртях още няколко трейда със суми между $300 и $600 за по 1-2%, като броим и днес станаха $2503, 13 дни = 129%
От утре следва да бъда 1 идея по-предпазлив, което от друга страна би трябвало да ме възнагради с по-добри възможности за влизане. Ще видим ;)
 
Последно редактирано:
@metaverse то като гледам и ти не си имунизиран :)
Ама ако мислиш, че можеш да научиш някой на търпение, давай :D

Е не съм...

Горния пост чак сега го видях.

Като говорим за търпение и за владеене на алчността....
С един приятел ще се опитаме да следваме план "2,5% на ден". Идеята е да не бъдем алчни за повече, но пък постоянни и следващи точен план за изпълнение. На пръв поглед изглежда лесно, но реално не е точно така. :)
Това е за трейдърски акаунт, не за портфолио с дългосрочни позиции.
Стартово $2000 и цел 2,5% всеки ден с премерени трейдове.
При 100% успеваeмост до края на годината трябва да имате $166k :D

Уви една грешна стъпка връща назад и трябва да се наваксва или трябва да се подхожда с внимание и преценка за дните, в които може да се направят повече от 2,5%, за да има тлъстинка, която в някои дни ще бъде загубена, но да без да изоставаме от планувания график.

Постоянството е супер трудно.

@metaverse, нали коментирахме за 1% как би могло да донесе успех, от 15 март насам съм подхванал една сума от $1100 с идеята да затварям при 1-2%, в случая къде 1%, къде 3%, къде повече, ама в момента са $2395. 117% за 12 дни, което е много по-добре от плана, който ще се стартира от утре. 32 дни при спазване на правилото за 2,5%

Колко % "залагаш" за тези 2.5%? Смисъл на колко слагаш profit taking и на колко stop loss? Предполагам използваш и trailing stop?

Иначе много добре си се ориентирал. Малките проценти оказват най-голям ефект, защото много лесно се трупат, а когато сбъркаш губиш малко.

Обаче и вчера се хванах да правя глупости (алчност) - да не затворя в момент, който дадена позиция е на 3-4%, в последствие пропуснати и оставени да нощуват. Сега следва вероятност да излезе още по-добър процент, но и също толково верояно да тръгне в обратна посока.

Винаги трябва да имаш план. Затваряй на таргета си и уважавай стоп позицията за загуба. Аз съм губил $60к защото не уважих стопа... Тъпото е, че беше с марджин и нямаше какво да направя освен да затворя иначе лошо.

Ако беше без щях просто да изчакам да се върне нагоре (както и стана де). От тогава НИКОГА не използвам повече от 50% от марджина...

За справка - това горе е с liverage x5 , в eToro акаунт. Еторо имат много минуси и определено не ги препоръчвам за сериозни цели, защото те цакат с цената на покупка и продажба, но пък liverage х5 не съм сигурен къде може да ползваш по този начин. Ако някой знае по-добър вариант да каже. Бих експериментирал по същия начин и в друга платформа.

Мързи ме да проверя, но мога да ти гарантирам, че лихвите и условията при еТоро са мнооого по-лоши.

В IB при $100к и Reg T margin акаунт имам $600к buying power в трейдърския. Обаче всяка акция има различни изисквания за марджин и шорт и е различно за различните инструменти (опции, акции и т.н.)

Също колкото по-голям акаунт имаш толкова по-голям и по-ефективен лост можеш да получиш (по-ниски лихви). За обезпечение може да се използват дългите позиции ако имаш такива.

При portfolio margin account имаш още по-добри условия. Дългия ми акаунт е точно такъв, но не използвам марджина там. https://www.interactivebrokers.ca/en/trading/marginRequirements/PortfolioMargin.php

Държа го за oh shit моменти ако всичко се срине да мога да се възползвам пък после ще го изплащам.

Със сигурност не е платформа за инвестиции, но за чешане на краста и експерименти от горния тип върши работа.
Както се казва - това са пари, които не са за жалене и целта е ясна. Да видим колко може да се направи от началната такава.

В IBKR с margin няма да може да се ползва същата сума, отделно комисионната за покупка и продажба при подобен тип трейдове е вероятно да те цакат повече, отколкото Etoro при разликите в цената.

Напротив, но има по-високи изисквания и с $1,000 няма да стане. Мисля, че беше минимум $2,000 за Reg T и $100,000 за portfolio margin акаунт.

Относно таксите за трейдовете спрямо спреда не мога да кажа, защото не съм използвал eToro, но съм почти сигурен, че ще те цакат повече, защото от това печелят все пак.

Най-готиното на IB и всеки нормален брокер е, че чрез марджина можеш да теглиш един вид кредит за лични нужди на много ниски лихви ако ти потрябват спешни пари. Ако имаш над $100к лихвата в момента е 1.33%.

На българина не му е разрешено, защото нямаш право да теглиш пари ако си на минус ама има заобиколка - пускаш шорт позиция, дърпаш и затваряш шорта. После си седи като използван марджин.

Та някой на някой му е интересно да се включи в експеримента, да се мотивираме взаимно. :) Не е нужна голяма сума, както повечето считат и се отказват.

Старт $2000
2,5% означава да затвориш позиции с обща печалба $50
На втория ден започваш с $2050 и целта е $51,25 печалба
и т.н.

Същото и с $1000 де
$1025, $1050,63 и тн.

Едит: позициите, за които писах, че не затворих вчера си излязоха и тъкмо си тренирам удържането на алчността. Затворих шорт позиция на тесла с 3,77% и на meta с 3,92%
Затворих и позиция на Xom с 3,05%
И трите от вчера отворени. Нещо, което като цяло ми се иска да спра да правя.

Не оставям дейтрейд за утре. Патил съм. :D А в момента всичко може да се обърне на 180 за секунди.

Отворих и затворих бърза позиция на Fang в рамките на 2 минути - > 3,39%

Реално за днес приключих :)

Едит2: еторо нямат трейд извън регулар тайм, което е тъпо, но това е положението.

Това е голям минус. Аз обожавам да трейдвам отчети.

Нямат и опции, което за мен е :hankey:.

И още една добавка, искам да стартирам от утре с 2500, затова завъртях още няколко трейда със суми между $300 и $600 за по 1-2%, като броим и днес станаха $2503, 13 дни = 129%
От утре следва да бъда 1 идея по-предпазлив, което от друга страна би трябвало да ме възнагради с по-добри възможности за влизане. Ще видим ;)

Браво значи супер се справяш. :)

Може би ще се включа след като оправя акаунта за моя експеримент, където ще купувам само с DCA с малки суми и ще започна от $0 за да го използвам за кейс стъди евентуално за след година-две за курсовете. :D

П.С. - също в момента проучвам изискванията да си направя фонд и ETF.
 
В IB няма да може да се ползва х5 именно поради различните изисквания, които стопяват buy power-а

В момента не ползвам profit taking, защото целта е да преценя на момента дали да задържа за повече или по-малко. По някоя време ще започна и с фиксирани да ги действам. Същото и за stop loss. По дифолт затваря на 50%, но според преценката ми ще затварям на - 10% или - 20%.

Иначе ще се опитвам да разпределям сумата на 4-6 трейда (не едновременно), за да намаля риска от грешна стъпка, както и ако нещо тръгне в обратна посока да контрирам или да да имам възможност да избия разликата с друга позиция при подходящи условия.
Конкретно от утре 5х500, а ако нещо ми се стори по-сигурно може и 1000.
Естествено в най-добрия случай ще е ако отварям и затварям позиция в рамките на минути и да приключвам, ама не винаги така става.

Като цяло имам наблюдение над двайсетина компании, които що годе успешно им хващам движенията, ама..
Все сметки без кръчмар. :)
 
В IB няма да може да се ползва х5 именно поради различните изисквания, които стопяват buy power-а

Да ти кажа сега проверих няколко компании AAPL, TSLA, SOFI, BRK B и дори някои по-рискови като SPCE, BNGO, NIO и др. На всички, които разгледах ливъриджа ми е между 1:4 и 1:8.

При асети с по-малко риск ти дават повече. На SPY например initial margin ми е 1:10. Така че не съм сигурен, че стопява buy power-a.

Screen Shot 2022-04-01 at 10.56.54.png

Това е голям плюс, защото е много по-лесно да "нацелиш" посоката с по-стабилните.

Разбира се при рискови като компании от крипто RIOT, MARA etc ти дават по-малко, a meme stocks като AMC и GME ми е 1:1 initial и около 1:2 maint, което според мен си е и логично да е така, защото хора без опит не трябва да имат такъв ливъридж. За тяхно добро е.

И това е с Reg T акаунт с около $80к в момента. Т.е. под $100к. При portfolio margin акаунт с над $100к ливъриджа е с още по-добри условия.

Отделно това, че няма опции в брокери като eToro за мен е безумно, защото така няма как да играеш отчетите на спокойствие. Не можеш да хеджнеш с опция или VIX/VXM в обратната посока.

Ще видя как ще е с новия акаунт де ама според мен са си по-добри условията.

П.С. в някакъв етап със сигурно ще се метнеш в IB просто защото другите брокери им липсват същите услуги (futures, options, bonds etc) :).

П.С.2 много бих искал да отворят RobinHood и за нас, защото там има опции ама курец Владо Тенев е голям льольо и язък, че е българин...
 
Аз ползвам IB за long позициите ми и затова ти казвам, че с $2000 в повечето случаи няма да можеш да ползваш х5, което за горния експеримент ще доведе до забавяне с отваряне на позиции, подбиране според изисквания, за по-пълноценно използване на на капитала и тн., което пък в еторо е плюс, ако ще да е единствения. Там имаш сума Х и знаеш, че я ползваш х5 и на шортене, докато при IB за шорт нещата стават още по-тегави в някои случаи.
Отделно ако тръгне срещу теб позицията дори 10%, ще ти се стопи buy power-а и няма да можеш да ползваш останалото в IB. Което несъмнено има значение дали ще разполагаш със сума, за да влезеш в позиция, която може да ти възвърне загубите. Естествено много от тези минуси могат да се изолират като просто имаш малко повече капитал, но не е същото. :)

Ако не се получава в Еторо ще повторя експеримента в IB, ако и там не се получи - няма да трейдвам повече :D
 
Чета, гледам, уча, анализирам и стигнах до извода, че предстои рецесия скоро. Всички предпоставки са налице, както и графиките на облигациите го показват. Мисля да разкарам индексите и каквото мога от технологичните компании. Ще заложа на суровини (компании, които добиват петрол, газ и метали), злато - етф към цената на златото, както и дивидентни компании, свързани с основни потребности на хората като комунални услуги, недвижими имоти и други с дълга дивидентна история.

Дали съм прав и дали това е добър вариант?

Идеята ми е в някакъв момент, ако го уцеля горе-долу да разпродам горните неща като суровините би трябвало да са доста на + и да се включа обратно в индекси и тех, когато са близо до дъното.

И ако го правя така, колко % от портфолиото е добре да са тези дивидентни компании за защита на средствата? Ясно е, че те няма да покачат особено капиталовата си стойност, но ги препоръчват при кризи.
 
Чета, гледам, уча, анализирам и стигнах до извода, че предстои рецесия скоро. Всички предпоставки са налице, както и графиките на облигациите го показват. Мисля да разкарам индексите и каквото мога от технологичните компании. Ще заложа на суровини (компании, които добиват петрол, газ и метали), злато - етф към цената на златото, както и дивидентни компании, свързани с основни потребности на хората като комунални услуги, недвижими имоти и други с дълга дивидентна история.

Дали съм прав и дали това е добър вариант?

Идеята ми е в някакъв момент, ако го уцеля горе-долу да разпродам горните неща като суровините би трябвало да са доста на + и да се включа обратно в индекси и тех, когато са близо до дъното.

И ако го правя така, колко % от портфолиото е добре да са тези дивидентни компании за защита на средствата? Ясно е, че те няма да покачат особено капиталовата си стойност, но ги препоръчват при кризи.

Ти не си ли твърде млад да мислиш за защита?

Ето как процедирам аз, когато трябва да създам портфолио.

1. Решавам каква е целта, защото това е основното. Дали растеж, дали защита, дали нещо средно.
2. Според това избирам компаниите, активите и типа диверсификация.
3. Решавам какъв бюджет ще използвам за DCA без да продавам.
4. Взимам данните за пазара примерно за последните 30г. и разпределям бюджета. Например $500 на месец са $180к без компаундинга за 30г.
5. Ако има дивидент го прибавям и него.
6. Това ще ми даде някакви средни стойности какво мога да очаквам.
7. И най-важното -> след като имам тези средни стойности ги сравнявам с какво бих получил ако си спестя всички тези главоболия и просто пасивно купувам SPY или друг индекс според целта на портфолиото.

Изобщо не се опитвам да уцеля момента напълно безмислено е. Времето е много по-важно от уцелването на подходящ момент.

Графиката е от ARK, но е по данни на модела на Робърт Шилер. Споменавал съм го и друг път.

FPG-t2zXsAEvC7m
 
Да, ясно е, че попринцип търся растеж и съм по-млад, тоест имам време още да губя пари. Но, при мечи пазар и рецесия после около 1 година, понеже горе-долу средно толкова продължава, къде да търся този растеж, ако не в тези неща, които изброих?

Аз съм ок да правя DCA, но в същото време, когато всичко се срине яко да мога да вкарам сума равна примерно на сумата за 4-5 месеца за DCA или повече. А в един момент, когато свободните ти средства свършат, за да купиш спада или дъното трябва да имаш нещо, което е на зелено, да го продадеш и оттам да завъртиш. Ако всичко е червено и нямаш свободни пари, просто стоиш и гледаш и това е.

Ето ти пример точно със SPY от ноември до сега, почти половин година - доходност под 1%. Вярно е, че исторически индексът винаги се връща и расте, но също така някой път бая трябва да почакаш, за да се върне на предишни нива. Ако действително предстои рецесия, това значи, че следващите 6 месеца, година или повече, този индекс ще е само надолу, защо да го държа, ако мога сега да изляза на малко зелено и след 6 месеца да купя същото количество акции примерно с 30% отстъпка?

Иначе най-трудното ми е точно типа на потрфейла и типа на диверсификация. Примерно по колко % да е всяка инвестиция от портфолиото. Дали трябва да се държат строго определени или не. Това хич не ми е ясно.
 
Ти искаш да използваш максимума. :) Това да се освободиш от цената на върха и да купиш друго на дъно си е баш максимум.
Отдели $1000 и влизай в експеримента за 2,5%
АКо ти се получи, след година ще имаш пари да влезеш без да се притесняваш :)
Аз съм ок да правя DCA, но в същото време, когато всичко се срине яко да мога да вкарам сума равна примерно на сумата за 4-5 месеца за DCA или повече. А в един момент, когато свободните ти средства свършат, за да купиш спада или дъното трябва да имаш нещо, което е на зелено, да го продадеш и оттам да завъртиш. Ако всичко е червено и нямаш свободни пари, просто стоиш и гледаш и това е.
 
Да, ясно е, че попринцип търся растеж и съм по-млад, тоест имам време още да губя пари. Но, при мечи пазар и рецесия после около 1 година, понеже горе-долу средно толкова продължава, къде да търся този растеж, ако не в тези неща, които изброих?

Виж графиката, която пуснах. Можеш ли да изчислиш в период Х (например 15г.) където със сигурност ще имаш поне няколко малки рецесии и една голяма ако се опитваш да уцелиш момента колко пари ще спечелиш от това и колко ще загубиш ако дори с малко сгрешиш? И какъв е шансът да успееш изобщо? И какъв е премиума като цяло спрямо % риск?

Трябват ти много знания и умения за да можеш да хванеш тренда преди да е тръгнал. И много късмет. Ако беше толкова лесно всички щяхме да управляваме фондове с книги с милиарди.

Всъщност дори повечето въпросни фондове не успяват да бият пазара, а хората там със сигурност имат повече знания от теб и мен. Също имат достъп до брутални технологии, които им помагат.

Аз съм ок да правя DCA, но в същото време, когато всичко се срине яко да мога да вкарам сума равна примерно на сумата за 4-5 месеца за DCA или повече. А в един момент, когато свободните ти средства свършат, за да купиш спада или дъното трябва да имаш нещо, което е на зелено, да го продадеш и оттам да завъртиш. Ако всичко е червено и нямаш свободни пари, просто стоиш и гледаш и това е.

Понеже си млад какъв е проблема, когато всичко се срине просто да продължиш да купуваш всеки месец? За теб това е само плюс...

Ето ти пример точно със SPY от ноември до сега, почти половин година - доходност под 1%. Вярно е, че исторически индексът винаги се връща и расте, но също така някой път бая трябва да почакаш, за да се върне на предишни нива.

Брат, период от няма и 6 месеца не е инвестиция, а си е тъп трейд. Значи първо прецени какъв тип си: инвеститор или трейдър...
  1. Ако си инвеститор е лесно - не те интересуват корекциите.
  2. Ако си трейдър е трудно - ще трябва да се научиш да четеш освен макро и микро нюансите на пазара.

Ако действително предстои рецесия, това значи, че следващите 6 месеца, година или повече, този индекс ще е само надолу, защо да го държа, ако мога сега да изляза на малко зелено и след 6 месеца да купя същото количество акции примерно с 30% отстъпка?

Ти уверен ли си, че ще хванеш момента за тази отстъпка? Аз за себе си не съм, а се занимавам с тези неща почти по цял ден. Не ме гледай, че трейдвам - това ми е само част от портфолиото, защото ме влече тръпката от трейда. В първите май 5 години купувах без даже цената да гледам.

Като млад човек рецесията трябва само да те амбицира да увеличиш приходите си за да се възползваш от корекцията. Примерно хващаш допълнителна работа за още малко пари отгоре или сменяш работата с по-добре платена, учиш ново умение, започваш малък бизнес или каквото там умееш. Днес има толкова много възможности...

Иначе най-трудното ми е точно типа на потрфейла и типа на диверсификация. Примерно по колко % да е всяка инвестиция от портфолиото. Дали трябва да се държат строго определени или не. Това хич не ми е ясно.

Дадох ти пример с бектеста на портфолиото. Данните за пазарите ги има безплатно. Има и много готини онлайн инструменти, където можеш с Python да си направиш много добър и детайлен бектест ама в началото и спредшит в Ексел става.

Според мен обаче е излишно да го мислиш толкова ако инвестираш в добри бизнеси или просто индекс с малко растеж. Искам да подчертая инвестираш, а не да суингваш през няколко месеца.

Ако наистина искаш да играеш с казиното както ти предложи @Ivo_ си направи отделен акаунт с някаква сума и трейдвай там. След като в продължение на 3-5г. консистентно успяващ да биеш пазара с хубав процент макар и с малка сума можеш да се поздравиш и да скалираш към голямо портфолио.

Ако успееш в това начинение съм готов да ти платя колкото кажеш за да споделиш стратегията и да я вкараме в алго, а ти да взимаш процент от това доживот. :)
 
Кой от вас прокле SOFI? Трябваше ми да е поне $9.5 за да мога да си започна проекта за този месец. Сега най-вероятно ще продължа колелото.

Не се оплаквам де в края на деня ще е +$2,150 ама исках да изляза от марджин. :D

Screen Shot 2022-04-01 at 19.19.33.png
 
Аз започнах с $2к (2.85%), но би трябвало този месец при мен да е по-слабо, защото няма да дейтрейдвам. Само опции.

Опитвам се да разкарам тази позиция, защото съм много навътре в марджин точно преди FOMC май месец. Ще видим какво ще стане. :)

Screen Shot 2022-04-01 at 23.41.37.png
 
Средно повечето фондове, които активно управляват средствата си имат 2% по-малко доходност на годишна база спрямо популярните пасивни индекси.

Ето още един прекрасен пример за пасивно инвестиране с много добра диверсификация. Тикера е VTSAX. Средната доходност на индекса за последните 10г. е 14.24%.

Експозицията му е към общия пазар в САЩ, не само технологичния сектор.

С $10,000 във VTSAX получавате следните компании плюс още много други и около 1.72% дивидент.

- AAPL : $580
- MSFT: $510
- GOOG: $350
- AMZN: $300
- TSLA: $160
- NVDA: $130
- BRK.B: $130
- FB: $110
- UNH: $100
- JNJ: $100

Общо 4041 компании, 1 облигация и 1 краткосрочен резерв. Пълен списък тук: https://investor.vanguard.com/mutual-funds/profile/overview/VTSAX/portfolio-holdings

Този пост е насочен към @webstil защото прекалено много усложнява процеса.

Ако твоето портфолио (или на финансовия ти консултант :)) не успява да бие пасивните индекси за чий *** си губиш времето? ;)
 
@metaverse, мисля че пропускаш факта, че @webstil е стартирал преди 4-5 месеца, а знаем че всичко беше високо тогава.

Той няколко пъти пита как да диверсифицира и как да си планира портфолито. Индекс от този тип е повече от достатъчен за хора като него, защото ми се струва, че иска повече защита.
 

Горе