Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Да задържи до края на седмицата тоя тренд ще е супер, да разчистя малко :)
 
VIX все още е 24 не знам какво очаквате изобщо? Има волатилност и е съвсем нормално да има големи суингове нагоре и надолу. The rule of 16 гласи, че при VIX 24 можеш имаш 1.5% дневни движения на SPY.

Ако го приложим към опциите разделяш IV на 24 и получаваш очакваното дневно движение за опции.

Тук е обяснено много добре: https://www.barrons.com/articles/in...-helps-investors-figure-what-to-do-1518839882

Мармота си ти дет се радва на успехите на компания, които са влезли в цената за още няколко пъти напред във времето. :D Всяко отклонение от очакванията (а те са доста големи) ще играе силно в цената. :)

Ако не забеляза купих 50 бройки и на $864. Така че не влизам когато е ниска цената, а когато имам пари. За туй и съм хванал ниски цени както и сплита. Без сплита щях да имам само 20 акции + 50-те, които купих наскоро.

Едит: а когато съм случил на "ниска цена" тогава не е била ниска. Обикновено другите са продавали.

И на какво според вас се дължи този скок в S&P500 и акции като тесла, фейсбук , епъл, шопифай и други?

Защото на последната среща FED обявиха 0.25% вдигане на лихвите, не 0.5%. Пазарът е супер ефективен в такива неща и беше вкарал в цената 0.5%.

Ето например преди малко на NABE конференцията Powel обяви, че е вероятно по-рано ще вдигнат с 0.5% и днес вече сме в червено. Дават го уж около 60% шанс да се случи на следващата среща.

Имай предвид, че дори не е нужно да го направят. Достатъчно е да го кажат, че "може би ще". Нещо като да сложиш маркировка за камера за висока скорост, но всъщност да няма камера.


За първи път в портфолиото ми растат заедно и суровините, и тех компаниите. Мислих, че не е възможно да се случи :D

Конкретно днес ТSLA е зелено заради фабриката в Берлин. Останалите си следват макро.

Между другото ще си правя нещо като предизвикателство. Тия дни ще отворя още един акаунт в IB, където ще започна от $0 като ще вкарвам между $100 и $300 вътре всеки месец и ще купувам определени компании. Да видим какво ще се получи след 1-3-5г.

Да задържи до края на седмицата тоя тренд ще е супер, да разчистя малко :)

Не го очаквай. :)
 
Последно редактирано:
@Ivo_ абе брат, нещо януари каза, че всички tech компании с висок PE ще бъдат наказани и ще е много зле положението там. Много от компаниите с добри доходи като ги наложа спрямо твоите избраници са запазили цената си доста добре. :)

Много е вероятно до края на годината някои да станат и зелени. Споко и Тесла ще е в зелено. Статистически по време на години с хайкване на лихвите пазарът върви добре. ;) Трябва само войната да приключи.

И да, Amazon и Apple имат висок PE.

Screen Shot 2022-03-22 at 9.40.34.png
 
И ето защо дори без да се опитваш да уцелиш момента пак ще имаш отлична доходност.

Това е NASDAQ по време на различни кризи през годините.

FOXx0RZWUAEPE-6
 
шортя/спекулирам с акциите на Деливъри Хиро откакто ноември започна да пада цената им.
На 2мес. база с X 5 левъридж съм на около 190% плюс.
Преди това затварях два пъти пак къси позиция с подобен плюс.
Вчера пуснах нова позиция и до днес е 35% плюс, но вероятно ще я затворя довечера и ще си оставя само другата.
Правих го и това няколко пъти с позиции за по два, три дни пак с горе долу подобен профит.

Принципно винаги добавям левъридж по 2 или по 5. Риска е по висок, но и печалбата също.
Като за доста начинаещ мисля е добре, а и не влизам с много пари, като повечето от вас.
По нататък с нарастване на опита и капитала ще увелича и сумите с които ще влизам.
 
  • Like
Реакции: Ivo_
шортя/спекулирам с акциите на Деливъри Хиро откакто ноември започна да пада цената им.
На 2мес. база с X 5 левъридж съм на около 190% плюс.
Преди това затварях два пъти пак къси позиция с подобен плюс.
Вчера пуснах нова позиция и до днес е 35% плюс, но вероятно ще я затворя довечера и ще си оставя само другата.
Правих го и това няколко пъти с позиции за по два, три дни пак с горе долу подобен профит.

Принципно винаги добавям левъридж по 2 или по 5. Риска е по висок, но и печалбата също.
Като за доста начинаещ мисля е добре, а и не влизам с много пари, като повечето от вас.
По нататък с нарастване на опита и капитала ще увелича и сумите с които ще влизам.

Капитала не е важен, а процента печалба върху него и върху какъв период. Ако успяваш да направиш стратегия достатъчно консистентна на база измерими параметри после лесно се скалира и за 1-2 дни се автоматизира с бот.

Да задам няколко въпроса, защото и аз понякога шортвам, но само когато общия тренд е надолу или ако се чувствам, че искам да заложа на отчет.

- Надявам се слагаш stop loss? На колко %? Какво съотношение заложен капитал към печалба? Без stop loss евентуалната загуба няма таван, защото акцията може да скочи безкрай (винаги има такъв шанс).
- Някакъв конкретен таргет за затваряне? Аз гоня 30%, което ми дава 60% върху капитала без марджин и е повече от доволно.
- Хеджваш ли ако позицията ти тръгне срещу теб? Например с покупка на Call опция? https://www.investopedia.com/articles/active-trading/021715/how-protect-short-position-options.asp И ако да с какви параметри?
 
Капитала не е важен, а процента печалба върху него и върху какъв период. Ако успяваш да направиш стратегия достатъчно консистентна на база измерими параметри после лесно се скалира и за 1-2 дни се автоматизира с бот.

Да задам няколко въпроса, защото и аз понякога шортвам, но само когато общия тренд е надолу или ако се чувствам, че искам да заложа на отчет.

- Надявам се слагаш stop loss? На колко %? Какво съотношение заложен капитал към печалба? Без stop loss евентуалната загуба няма таван, защото акцията може да скочи безкрай (винаги има такъв шанс).
- Някакъв конкретен таргет за затваряне? Аз гоня 30%, което ми дава 60% върху капитала без марджин и е повече от доволно.
- Хеджваш ли ако позицията ти тръгне срещу теб? Например с покупка на Call опция? https://www.investopedia.com/articles/active-trading/021715/how-protect-short-position-options.asp И ако да с какви параметри?
Само когато тренда е постоянно надолу оставям позиция за по два месеца или повече. Таргет за затваряне нямам.
Имам още две акции които държа и са на 90% за два месеца едната и 150% за четири месеца другата.
И двете са шорт позиции. Принципно ми допадат акции вървящи надолу :)

За спиране на загубите слагам на 30%. Да акциите може да скочат или не изведнъж до безкрай, но както писах по горе само когато има тренд в една посока за дълго време- две седмици да кажем, тогава отварям позиция със затваряне след ден,два или три.
Тази втората позиция за която бях писал по рано днес дори я затворих след като писах поста, защото достигна профит 40% и... късмет защото виждам, че акцията е обърнала малко тренда и сигурно сега щях да съм на около 25% профит.

Това с хеджирането не ми е много ясно и не съм го правил.
Търговията и спекулирането са ми интересни, но нямам много време да чета, гледам и тн неща.
Какво остава пък са инвестиционна търговия, за там нямам необходимите свободни финанси.
Парите които изкарвам са ми нещо като допълнителен малък доход. но приличен за последната година.
Горе долу от почти толкова време се занимавам реално, преди това доста време минах през демота и следене/избор на акции и тн,
 
Само когато тренда е постоянно надолу оставям позиция за по два месеца или повече. Таргет за затваряне нямам.
Имам още две акции които държа и са на 90% за два месеца едната и 150% за четири месеца другата.
И двете са шорт позиции. Принципно ми допадат акции вървящи надолу :)

За спиране на загубите слагам на 30%. Да акциите може да скочат или не изведнъж до безкрай, но както писах по горе само когато има тренд в една посока за дълго време- две седмици да кажем, тогава отварям позиция със затваряне след ден,два или три.
Тази втората позиция за която бях писал по рано днес дори я затворих след като писах поста, защото достигна профит 40% и... късмет защото виждам, че акцията е обърнала малко тренда и сигурно сега щях да съм на около 25% профит.

Това с хеджирането не ми е много ясно и не съм го правил.
Търговията и спекулирането са ми интересни, но нямам много време да чета, гледам и тн неща.
Какво остава пък са инвестиционна търговия, за там нямам необходимите свободни финанси.
Парите които изкарвам са ми нещо като допълнителен малък доход. но приличен за последната година.
Горе долу от почти толкова време се занимавам реално, преди това доста време минах през демота и следене/избор на акции и тн,

Виждал съм наистина фрапиращи ситуации, където една компания е надолу в продължение на месеци - изведнъж сменят CEO-то или някоя друга простотия и избухва с 30% нагоре. Така че е много важно ако шортиш да имаш stop loss, да не е ръчен и винаги да го уважаваш. Не разчитай на късмет. :)

Разгледай какво е и trailing stop/trailing stop loss ако не си и другия линк, който пуснах за защита.

Добре правиш, че играеш с малък акаунт, защото от описаното разбирам, че имаш голям шанс да го гръмнеш.
 
@metaverse Все още не разбирам дали се опитваш да ми кажеш, че съм се преебал като не съм купил преди нова година?
Не, опитвам се да ти кажа, че си се преебал, защото нямаш поне 20% от дългото си портфолио в TSLA. Цената е все тая. Днешния gama squeeze е добър пример защо. ;)

FOdlqiTX0AIpmCE
 
Ще ти отвърна в твой стил. След 10 години ще си ги мерим :D
Днес кво не е нагоре? Lucid, Rivian, NIO, Xpeng... BYD? :)
И да не пропусна страхотните AMC И GME. :D

Е ще си ги мерим в края на 2022г. както се бяхме разбрали. Ти си чакай корекцията. ;)

Просто те тригървам понеже викаше, че ще се връщаме на $400 за TSLA.
 
Е и тогава ще мерим, ма ти ще кажеш, че погледа ти не се спира на 1 година, а на 5-10..та направо те подготвям :D
А корекцията рано или късно ще дойде. :)

Аз се моля да дойде и да се задържи за да купя на ниска цена. Ама нЕма...

Малко ми напомняш на Gordon Johnson, който му се чудя как изобщо му дават ефирно време. :D

Едит: редактирах с по-дългата версия за да го чуеш. :)

 
Не го познавам, ама нищо не казваш за тези качествени компании, които също днес бяха приятно напомпани с въздух.
Коя от коя по-квалитетна. :)
Някак тези проценти ръст на тесла ми олекват или направо да си го кажем, че имат нещо общо. :)
 
Не го познавам, ама нищо не казваш за тези качествени компании, които също днес бяха приятно напомпани с въздух.
Коя от коя по-квалитетна. :)

Защото няма смисъл. Не случайно нямам там.
  • Lucid имат огромен проблем със скалирането. Също са SPAC -> бягам далеч от такива ако е за дълга позиция.
  • Rivian и те са SPAC. А и не искам да ги коментирам след издънката с вдигането на цените на вече направени поръчки. CEO-то им е кретен.
  • BYD, NIO, XPENG не купувам китайци заради ADR врътката с банките по незнайни острови и защото CCCP може по всяко време да дръпне шалтера както направи с DIDI.
  • AMC и GME за мен са само за търговия на тренд. Не съм запознат със сектора.
TSLA все пак е част от SPY. Доста различно е.

Това не означава, че утре MM няма да решат да свалят цената отново на под $800. През годините от както я имам съм свикнал с тази 30%-40% волатилност. Просто се съмнявам, че ще видиш въпросните $400 освен ако не е след сплит. ;)
 
Бля бля бля, това имах предвид, че не струват това, което са в момента. Същото важи и за тесла, ако ще да е от луната.
Но пък можем да приемем, че са добри компании, както и тесла. Зависи от гледната точка. :D
 
Бля бля бля, това имах предвид, че не струват това, което са в момента. Същото важи и за тесла, ако ще да е от луната.
Но пък можем да приемем, че са добри компании, както и тесла. Зависи от гледната точка. :D

Брат, сравняваш някакви компании, които дори нямат печалби с компания с $1t капитализация лидер в своята индустрия и 50% годишен ръст въпреки размера си, пандемия, а сега и война. Осъзнай се. :)
 
На Брат Пит брат му. :D
Умен, но упорит. Показвам ти нагледно колко струва днешния ръст, който така пламенно считаш, че се дължи на видиш ли осъзнали ли се инвеститори, решили да вкарат пари в Тесла, щото ако нямаш поне 20%, значи си се преебал.
Тесла не е лоша компания, ама оценката й се движи, както на тези горе - неадекватно.

И някак е смешно да кажеш, че тия компании не струват 30-40b, пък тесла заслужава да струва 1t
Едно към едно са. :)

Чак ми стана интересно каква е била капитализацията на тесла в годините, когато би я определил като несериозна за инвестиция губеща компания. Каквато беше десет години. :)
 

Прикачени файлове

  • Screenshot_20220322_230726_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220322_230726_com.android.chrome.jpg
    185.7 KB · Преглеждания: 4
  • Screenshot_20220322_230944_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220322_230944_com.android.chrome.jpg
    217.4 KB · Преглеждания: 4
Последно редактирано:
На Брат Пит брат му. :D
Умен, но упорит. Показвам ти нагледно колко струва днешния ръст, който така пламенно считаш, че се дължи на видиш ли осъзнали ли се инвеститори, решили да вкарат пари в Тесла, щото ако нямаш поне 20%, значи си се преебал.

Точно така, ако по време на най-бруталния бул маркет нямаш поне доходност колкото на SPY си се преебал. За 2021г. SPY има 28.75%, а VOO малко над 30%. Това е мерилото за всеки, които инвестира.

Тесла не е лоша компания, ама оценката й се движи, както на тези горе - неадекватно.

Туй го слушам вече много години. Ако се вслушвах до никъде нямаше да стигна.

И някак е смешно да кажеш, че тия компании не струват 30-40b, пък тесла заслужава да струва 1t
Едно към едно са. :)

Чак ми стана интересно каква е била капитализацията на тесла в годините, когато би я определил като несериозна за инвестиция губеща компания. Каквато беше десет години. :)

Имаш два основни пропуска:
1. Преди 10г. всички им се подиграваха. Нито сега нито преди 10г. имат конкуренция. Всички са догонващи. Едно е да си първи друго е да си втори или десети с надеждата да повториш историята на първия. Подобна е ситуацията с PLTR, които в момента нямат адекватна конкуренция, но за сега капитализацията им е малка.
2. В момента расте с между 50% и 70% на годишна база без намеци за забавяне въпреки QT, война и пандемия.
 

Горе