Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Какво бихте купили точно сега за 5к бюджет, дългосрочно?

SPY/VOO. Ако става въпрос за човек без знания.

Ми след 3 месеца ще се разбере, ама що да не купуват, то цената си е нормална вече. Особено преди седмица.

Е тя и май месец беше нормална. +/- 5% на никой не му дреме.

Разликата е ъпгрейда на компанията от S&P. Moody's и те ще последват скоро. Пълен скам са тия рейтинги, но за съжаление без тях определени фондове/институции не купуват.
 
@metaverse тия AQN ще ги бъде ли, че гледам са го отнесли, пък знам че ти имаше в диви портфолиото

Никъде няма да ходи и няма да продавам на загуба. Да си седи там.

Даже може да добавя още ако продължи да има ок дивидент и да сваля средната цена.

Май ще догодина де, защото иначе ще натежи.

Едит: ще разкарам такива, които са зелени в момента и имат слаб ръст в дивидента за последните 5г.
 
Според мен цената пада именно, защото очакват да свалят дивидента. Пазарите винаги са ефективни нещата се случват предварително. Винаги някой знае нещо преди медиите.

Стига да задържат поне 4-5% ще си ги стискам. При текущата цена почти 3 акции в годината са ми безплатни.

Ако тръгне още надолу догодина ще купя десетина и средната цена ще стигне текущата. Красотата на малките позиции. :D

За вход - нямам идея. Според мен по-добре не. Започни от dividend kings и тогава пипай рисковите. Аз ги взех малко произволно.
 
Малко се пораздвижих последните 2 седмици, че основно наблюдавах в последно време.
Стартирах позиции в APPH и OTLY. Много вероятно да продължат да падат, но ще взема още, ако разликата в цената е 20% надолу.
Взех малко GDNP.V, да сваля средната цена. Ако имам свободни пари ще взимам още и от тях при задържане или падане на цената.
И трите компании не влизат в полезрението на @metaverse и никога не би препоръчал да се купуват. Знам знам. :)
 
Виж сега стига да сме наясно, че това е точно толкова рисково колкото да купиш произволен шиткойн аз лично нямам проблем някой да купува пени стокс. Явно си падаш хазартен тип. :)

Без вътрешна информация в тези компании е безумно това да се счита за инвестиция. Чиста спекулация е. :)

За почти всички останали хора най-добрата покупка е S&P500 или някоя европейска алтернатива, което го следи и се деноминира в евро (например SPPE и SXR8).
 
Проблема е, че почти винаги са OTC и не са регулирани. Само от последните 2 години мога да ти цитирам поне 20 скама с пени стокс.

Води се за спекулация, а не инвестиция и начинаещите нямат причина да купуват такива компании ако не са наясно с рисковете.

Няма значение, че са реален бизнес - крипто проектите също са реални компании с реален бизнес и хора зад тях. Профилът за риск е абсолютно същия като за крипто. :)

Вече ако човек разбира в какво се забърква няма проблем.
 
Демек пак пишеш общи приказки. :)
Щом не e нещо на Мъск значи не става.
Аз не мога да разбера кога някой те сертифицира като показател да казваш кое е правилна инвестиция и кое не е.
Написах какво съм купил и това е. Който му е любопитно гледа и си преценява.

п.с. даже последното изречение, в което те тагнах, беше с цел евентуално да ти спестя излишните приказки, но явно и това е помага. :) Не си ли ги избрал ти, като качествен показател за инвестиции, значи не може да се мисли друго. :)
 
Последно редактирано:
Демек пак пишеш общи приказки. :)
Щом не e нещо на Мъск значи не става.
Аз не мога да разбера кога някой те сертифицира като показател да казваш кое е правилна инвестиция и кое не е.
Написах какво съм купил и това е. Който му е любопитно гледа и си преценява.

п.с. даже последното изречение, в което те тагнах, беше с цел евентуално да ти спестя излишните приказки, но явно и това е помага. :) Не си ли ги избрал ти, като качествен показател за инвестиции, значи не може да се мисли друго. :)

Единственото, което твърдя е че рисковете в пени стокс са много сходни с крипто, защото ако са OTC (а повечето са) не са регулирани. Или греша? :rolleyes:

lack of regulation is riskier with penny stocks since their susceptibility to fraud and scams are higher.

Както казах ако човек е наясно с рисковете няма проблем, но за повечето хора това не е подходяща инвестиция, защото е прекалено рисково.
 
И това какво отношение има с трите компании, за които споделих, че съм купил акции? :)

Penny stocks.

Някой ще сметне, че става въпрос за инвестиция, а това е спекулация (хазарт) и трябва да сме наясно, че е изключително рисково.

Ти си хазартен тип и те знаем. За теб не се притеснявам. ;)
 
Penny stocks - ОК, въпреки че OTLY е почти $1b капитализация и на IPO беше пусната на $10b.
OTC - ми съвсем не, освен ако не броим, че GDNP.V я има и в OTC. Иначе си е на борсата в Торонто.

В случая ти дори не си правиш труда да разгледаш дадени компании, ама не пропускаш да се обадиш.
Разбирам да кажеш, че са надценени или нещо от този сорт, както аз обичам да се обаждам, ама твоето е тотал щета включване. Нищо полезно освен цитати от инвестопедия.

Както отбелязах, не съм очавал, че ти влизат в полезрението, ама и не си позволявам да се разпореждам, както и да давам определения кое е най-добро за някой, както ти:
За почти всички останали хора най-добрата покупка е S&P500 или някоя европейска алтернатива, което го следи и се деноминира в евро (например SPPE и SXR8).
 
Брат, водят се много по-рискови дори спрямо компании като HOOD. И не го казвам само аз, а си е по дефиниция.

Просто държа да стане ясно, че са подходящи за хора с голяма толерантност към риск си е чист хазарт да уцелиш. Много сходно с крипто. ;)
 
Книги ли искаш да цитирам? Смисъл кое ще приемеш за валидно стига да не го казвам аз? :)

Както казах ти харесваш повече риск. Обаче някой, който не разбира ще хване да купува такива компании и е много вероятно да съжалява.
 
Какви книги бре, пишеш общи приказки и не разбирам защо. Ако искаш нещо да коментираш - отваряш и гледаш трите компании, иначе няма никакъв смисъл да пишем.
Реално на твоя принцип за обобщаване нека пишем, че инвестициите на борсата са рискови и не се препоръчва на никой да поема такива рискове. Ето на - за пример, 70% от компаниите паднаха над 50% за една година. Още се сещам как пишеше "кой купил купил..." Тесла надолу 50% от този иначе сериозен пропуск на инвестиционно ниво. :)
 

Горе