Моят път към успеха

От: Моят път към успеха

аз писах, писах, писах, и накрая дойде един кон, пардон, една хлебарка и така ми отне вниманието, щото след като я направих на салата, затворих таб-а без да си пусна съобщението... :X утре ще го напиша пак, но в общи линии е насочено към новите и плахи предприемачи и гласи, че 500$ , които за колегата са малка инвестиция, за някои хора са непосилна инвестиция. Не се шашкайте, аз инвестирах само 10 лева в моята страница и инвестиция се изби десетки пъти само за месец. Утре го напиша пак.

Чакам с трепет написаното:)

Иначе това за непосилната инвестиция смятам да го оспоря, като изложиш тезата си в детайли:) Няма как да се съглася, че 500 долара са голямма и непосилна инвестиция. Та всеки 2-ри пишман гъзар е с айфоне и галакси за по 1000 лв. в джоба. Имаш 1000 лв. за телефон, а 700 лв. са ти голяма инвестиция!? Как става тая работа? Ама трябвал му много! Еми като ти трябва ходиш на работа, бачкаш за заплата и си супер пич с телефон за 1000 лв.,който ще изплащаш следващите 2 години.

За да постигнеш нещо първо ще трябва да се откажеш от някой неща, не да викаш 500 долара са непосилна инвестиция, защото 500 долара са никаква инвестиция.


Моко, приятелю. Поста ми не е насочен към теб, а към всички, които си мислят, че 500 долара са голяма инвестиция. Днешно време всеки може да намери подобна сума и да се опита да я инвестира в нещо. Даже и да я загуби пак е чудесно, защото ще си е купил безценен опит за 500 долара. Та така...
 
От: Моят път към успеха

Чакам с трепет написаното:)

Иначе това за непосилната инвестиция смятам да го оспоря, като изложиш тезата си в детайли:) Няма как да се съглася, че 500 долара са голямма и непосилна инвестиция. Та всеки 2-ри пишман гъзар е с айфоне и галакси за по 1000 лв. в джоба. Имаш 1000 лв. за телефон, а 700 лв. са ти голяма инвестиция!? Как става тая работа? Ама трябвал му много! Еми като ти трябва ходиш на работа, бачкаш за заплата и си супер пич с телефон за 1000 лв.,който ще изплащаш следващите 2 години.

За да постигнеш нещо първо ще трябва да се откажеш от някой неща, не да викаш 500 долара са непосилна инвестиция, защото 500 долара са никаква инвестиция.


Моко, приятелю. Поста ми не е насочен към теб, а към всички, които си мислят, че 500 долара са голяма инвестиция. Днешно време всеки може да намери подобна сума и да се опита да я инвестира в нещо. Даже и да я загуби пак е чудесно, защото ще си е купил безценен опит за 500 долара. Та така...

Аз съм съгласен, че $500 за някои са непосилна инвестиция. Аз примерно съм на 16 години и за мен са наистина непосилна инвестиция, но пък виж, $50 мога да ги изкарам да ги инвестирам без да му мисля.
 
От: Моят път към успеха

Щом можеш да изкараш $50, можеш да изкараш и $500.
 
От: Моят път към успеха

Недейте гледа пренебрежително на нещата. И аз съм на мнение, че 500$ са си непосилна инвестиция за някой хора. Това, че вие имате парите и може да си го позволите, не означава, че това важи и за другите.
 
От: Моят път към успеха

Аз съм съгласен, че $500 за някои са непосилна инвестиция. Аз примерно съм на 16 години и за мен са наистина непосилна инвестиция, но пък виж, $50 мога да ги изкарам да ги инвестирам без да му мисля.

Ако отидеш и говориш с баща си и му обясниш за какво са ти, дали няма да те подкрепи? Даже и да няма в момента, сигурен съм, че ако си изложиш правилно доводите ще ти намери.
 
От: Моят път към успеха

Хайде да не разваляме темата с безсмислени спорове и без това идеята и е друга. Започваш с толкова, колкото имаш - първо с 50, после със 100, после 200, после с 500, а накрая ако искаш и с повече или с колкото си изкарал.
 
От: Моят път към успеха

Чудесна тема, +1 реп от мен.

П.П. Искам и да благодаря на biaaro за отделеното време и ценните съвети, които ми даде в неясна за мен тематика. Успех колега !
 
От: Моят път към успеха

Не е нужно да има парична инвестиция. Но тогава трябва да си добър в други неща и да имаш късмет. Например, на мен са ми подарявали страници, ей така, просто щото намерих някакво пишлеме, което убедих да ми ги даде. Дори не разбра, че не съм американец. Един път, някакво друго австралийче ми даде 50к страница, защото му направих аватар за фб страницата. Тия неща обаче, няма как да станат ако си бараш меките части.

Иначе за другите хора, които си изкарват парите с интернет бизнес, $500 не са кой знае колко голяма инвестиция. В крайна сметка, пари при пари отиват.
 
От: Моят път към успеха

Ако отидеш и говориш с баща си и му обясниш за какво са ти, дали няма да те подкрепи? Даже и да няма в момента, сигурен съм, че ако си изложиш правилно доводите ще ти намери.

Ами, ако и бащата няма пари? Ами ако фемилито едва кърпи двата края?

А иначе за въпросните 500 долара, зависи как се гледа на тях. Ако има възвръщаемост и шанса за такава е голям, то може да вземеш и назаем - било то от приятел, банка или който и да било, защото си убеден, че ще се възвърнат.

Обаче, ако човек просто пробва ей така - където улучи без много, много да се "нахвърля", ем.. да. В такъв случай това са много пари. ;)

П.П.: Между другото, тук понеже разбирате от фесбуци (моята слаба страна) та имам няколко въпроса за бг страница.

Колко фена трябва да има в една бг страница, за да се печелят парични пари от афилиейт (например) и за докарване на приличен трафик на сайт?

Защото мисля да инвестирам някой друг лев, та се питам има ли смисъл. Предполагам фб експертите могат да дадат съвет. :)
 
От: Моят път към успеха

Колко фена трябва да има в една бг страница, за да се печелят парични пари от афилиейт (например) и за докарване на приличен трафик на сайт?

Тук се уточни какво означава "приличен трафик". Какво за теб е "приличен трафик"? За мен това е ако мога да си докарвам минимум по 100 000 дневно трафик от фейса. А за някой друг може и 1 000 дневен трафик да е много.

А за първия ти въпрос, колко фена трябва да е страницата - не търси количество, а качество. Качествена ли е страницата - ще имаш успех, колкото и малка да е, некачествена ли е - няма да успееш, колкото и голяма да е.
 
От: Моят път към успеха

Да, забелязвам това. Имам една с 900 фена и ми прави по 15 харесвания на качена снимка и друга която е над 3 000 фена, но каквото и да качвам много по-малко активност от тази с 900-те фена. :)

Под "приличен трафик" имам предвид толкова потребители, чрез които да печеля поне между 30-50лв на ден (предполагам не е невъзможно)?

"Как се печели от фб страници" ми е ясно като в мъгла, така, че твърде възможно да ръся и глупости.

Но дори и да не е трафика към даден сайт, например забелязвам, че доста сайтове пускат разни оферти за почивки във фб страници. Та реално колко пари минимум би трябвало да се вложат за подобна страница, примерно и колко пари при една добра поддръжка се очаква да се изкарват на ден, месец?

Интересува ме в цифри.
 
От: Моят път към успеха

Да, забелязвам това. Имам една с 900 фена и ми прави по 15 харесвания на качена снимка и друга която е над 3 000 фена, но каквото и да качвам много по-малко активност от тази с 900-те фена. :)

Под "приличен трафик" имам предвид толкова потребители, чрез които да печеля поне между 30-50лв на ден (предполагам не е невъзможно)?

"Как се печели от фб страници" ми е ясно като в мъгла, така, че твърде възможно да ръся и глупости.

Но дори и да не е трафика към даден сайт, например забелязвам, че доста сайтове пускат разни оферти за почивки във фб страници. Та реално колко пари минимум би трябвало да се вложат за подобна страница, примерно и колко пари при една добра поддръжка се очаква да се изкарват на ден, месец?

Интересува ме в цифри.

Според мен 1 000 лева за 100 000 фена и може да започнеш да си докарваш горе-долу приличен трафик. Това е според мен, за някой друг може и по-малко или повече като инвестиция и фенове.
 
От: Моят път към успеха

Ако отидеш и говориш с баща си и му обясниш за какво са ти, дали няма да те подкрепи? Даже и да няма в момента, сигурен съм, че ако си изложиш правилно доводите ще ти намери.

жалкото е когато и бащата няма
и се налага децата да работят

повечето които имат "айфони" за по 1000 лв, на тази възраст, въобще не мислят за такива неща
 
От: Моят път към успеха

biaaro , тия с айфоните наистина рядко мислят за инвестиции :) Повечето от тях са хора, които разчитат на мама и тате за квартира, храна и сметки, а те бачкат само за своите си прищевки. Честно да ти кажа, колкото пъти съм видял човек, който има пари и се занимава с бизнес, досега не съм видял да извади айфон или последен модел тъчскрийн телефон :) Вадят некви гадни старии нокии и Е серия на нокия, туй то. Като днеска, дето чух за някъв галфон, който се ядосал на телефона си и го засилил в една стена (Galaxy S3), обаче, видиш ли, си ходи с пукнатия телефон, хахаха. Глупак! Опитал се да впечатли момичетата, но само си е спечелил присмиване :D Глупак на квадрат.

За 500-те долара инвестиция - зависи от финансовите възможности, зависи от уменията на конкретния човек, зависи от амбициозността му, абе, има хиляда променливи, които да определят коя инвестиция си заслужава и коя не. Но най-важното е да имаш желание. Може и без пари, но без желание - не става. Или поне не както трябва.


Моят опит - мразя фейсбук, държа да го подчертая. Винаги го казвам и ще продължавам да го казвам, защото това е най-глупавата платформа създавана някога. А ние, потребителите, сме още по-глупави, за съжаление. Anyway. Реших да започна с фейсбук, защото там хората са много и много по-лесно можеш да ги достигнеш, отколкото със сайт и гугъл. Именно това ме накара да направя страница и да започна да я развивам. Избрах си супер евъргрийн ниша, намерих един колега, който ми докара 1200 фена за 10 лева и започнах да пускам снимки. Започнах да ровя по блекхета, тука и в wsodownloads за неща свързани с фейсбук маркетинга, защото за мен това беше изключително нова материя. Най-простият начин за реклама и фенове, който намерих беше да спамя по разни страници - така и направих. Започнах да ровя за големи страници от моята ниша и да пускам коментари. Работеше перфектно - по 100-200 фена на ден си докарвах. До едно време. Докато не ме баннаха първо за снимките, които качвам, а после и за коментарите, които пиша. Зарязах спама - омръзна ми да пиша по 100 коментара на ден и да ме банват постоянно, а във фейсбук всеки бан е с по-голяма продължителност - като започнете от предупреждение, после 1 час, после 12 часа, после 24 часа, 3 дни, 7 дни, 15 дни и т.н. Не знам кога трият страница и профил, но бях видял един да се оплаква за 60 дни бан за коментари. 60 дни!!!! Както и да е, спрях да спамя. След време една американка ми написа лично съобщение в страницата и без да иска ме просвети как се привличат хора в страниците, а пък аз ѝ обясних как да монетизира чрез афф. маркетинг. Чудничко! Хората правят страници, големи страници, без грам идея, че всъщност могат да правят пари от тях :) Какво ми каза американката? Ще прочетете накрая на поста :) Но благодарение на това, което ми каза тя, за 2 месеца, без много зор от 3000 фена, вече имам почти 16 000 и в рамките на един месец изкарах 180$. Как?

1. Каква е моята ниша?
Сигурно повечето от вас си задават този въпрос. Да си избереш ниша наистина е много трудно начинание, както за нови, така и за стари маркетьори. Новите не знаят за какво иде реч, а пък старите от 9 кладенеца вода ще ти изкарат, че еди-си-коя ниша била трудна и т.н. Вие ще ме попитате каква е моята ниша. Аз на свой ред ще ви попитам какви са вашите интереси? Моята ниша е адулт нишата. Как си я избрах? Ами тя е в моите интереси! Аз съм мъж на 22 години и обичам да гледам красиви жени. А като мен по света има поне 2 милиарда. Във фейсбук има 1 млрд. души, ако половината са мъже, това прави 500 милиона. Ако приемем, че 50 милиона са обратни, това прави 450 милиона души, които са моята потенциална аудитория!
Сигурно сте чували като съвет да избирате ниша, която е близка до вашите умения и/или интереси. Така е! Това е самата истина! Изберете нещо, в което сте добри, нещо, което ви интересува, нещо, в което искате да се развивате! Без значение колко голяма е конкуренцията! Вие сте най-добрите, конкуренция несъществува!!

2. Коя ниша е добра?
Повечето биха казали "търсете евъргрийн нишите - health, beauty, fitness, бла бла бла". Когато говорим за фейсбук, нещата стоят по различен начин, там нещата се случват на момента, там статусите и стената ви се ъпдейтват всяка секунда, там трябва да сте бързи!! Когато става въпрос за фейсбук забравете за health и beauty нишата, просто ги отпишете!! Във фейсбук трябва да предлагате най-доброто value и то на момента!! Фитнесът е много добро нещо, много полезно и здравословно хоби. Но резултатите идват след 3 месеца работа и диети. Тоест фитнесът не ни дава нищо на момента, а ние това искаме - светкавични резултати! Точно затова най-големите страници във фейсбук са за развлечение и адулт, както и трендовете (които можете да проверите в Google Trends). Друг е въпросът дали има смисъл да имате голяма страница, ако не можете да изкарате пукната стотинка от нея?

3. Как да монетизирам?
Изцяло по ваше усмотрение - директна реклама, афф. маркетинг, CPA, PPD, PPV. Всичко, за което се сетите и можете да продадете в сайт, можете да продадете и във фейсбук. А ако някой домейн е блокиран от фейсбук, защото е репортнат като спам (разбирайте, че е money making сайт и вие не трябва да правите пари на гърба на Марк Зукабука), можете да си направите един блог в блогспот, тъмблър, wordpress или пък да си купите домейн и да препращате хората към офертите. Има много начини, всичко зависи от вас и от тематиката на вашата страница :) Ако все пак решите да правите фитнес страница можете да продавате диети, добавки, книги и не знам какво още.
Аз лично използвам методът PPV (pay per view), даже имам и тема за това.

4. Кога да започна да монетизирам?
Имаше въпрос за това с колко горе-долу фена ще се правят еди-си-колко пари. Невъзможно е да се отговори :) На страница с 1000 български фена пуснах една оферта от грабо и след 5 минути имах продажба. Която си остана първа и последна. На адулт страницата започнах да монетизирам след като минах 5000 фена. Можеше и по-рано да започна, но ми трябваха повече US фенове. Съветът ми е да не започвате да монетизирате веднага. Изчакайте! Фейсбук страницата не е като сайт, който намирате през гугъл, влизате за 2 минути, праскате Х-а и никога повече няма да посетите. Във фейсбук изграждате връзка с феновете си. Именно затова се наричат фенове тия хора, защото по някакъв начин те се свързват с вас. Опитайте се да изградите някаква връзка с тях, опитайте се да създадете някакво доверие и тогава полека-лека започнете да им пускате оферти. Ще отнеме време, със сигурност. Но е много по-лесно да продадеш фитнес програма на някого, който ти има доверие, отколкото на някого, който ти е станал фен преди 5 минути и не знае нищо за страницата и поведението на админа. Същото важи и за купувачите - ако имаш доверие на някого ще ти е по-лесно да направиш покупка. Така че създавайте връзка с тия хора, правете интеракция - статуси с въпроси, анкети, закачки от типа на "Тагни някой, който обича да пърди" - с такива глупости ставате viral. Гаранция.

5. Как да си докарвам фенове?
Ако сте изчели всичко дотук трябва да ви поздравя - имате железни нерви и отлично се справяте с километричните ми постове, на които им бяга логиката от време на време.
Та, какво ми беше писала американката?? s4s? s4s означава share 4 share или на български снимка за снимка - вие споделяте снимка от една страница, те споделят ваша снимка. По този начин можете да обменяте снимки със страници от вашата ниша и да трупате фенове. Става бързо и лесно, а и се оказа, че фейсбук е пълен с групи за споделяне. Просто влезте в търсачката и пишете "s4s" , "share for share" , "share 4 share" без кавичките. Ще останете изумени колко много групи има и с колко много активни мембъри и страници с десетки и стотици хиляди фенове. Това прави фейсбука детска игра, повярвайте :) Има един пич, който за последния месец натрупа повече от 30 000 фена, на ден си кара по 2000 горе-долу. Не знам дали е само от този метод или лайкджаква, но яко дърпа напред :)


И последно, но не по важност - не забравяйте да давате на хората. Всеки иска да получава. Давайте има някакво value, някаква стойност, просто ги накарайте да се чувстват добре във вашата страница. Накарайте ги да не съжаляват, че са изгубили 10, 15 или 25 минути, гледайки вашите снимки и четейки вашите статуси. Това е много важно :) Спазвайте този принцип "за да получиш, трябва да дадеш" и винаги ще ви върви в бизнеса ;)

Малко съм изморен, надявам се да не е станал прекалено объркан поста. Надявам се да е бил полезен! Не е задължително да приемате всичко, което съм писал, все пак това са моите 5 стотинки и моето мнение по въпроса, но винаги можете да прочетете и да помислите над прочетеното :) Понякога така хрумват добри идеи. Ако има нещо - питайте, ще отговоря с удоволствие :) Лека нощ ;) И успех!!

П.С.
Пропуснах нещо много важно - никога не се задоволявайте само с една страница!! Поставете си някаква летва, примерно 5 000 фена, след която да направите нова страница, в нова ниша или в същата, без значение. Не стойте само с една страница, защото някой блекхетър може да ви прасне 500 репорта от фалшиви акаунти и да ви затрие страницата и да ви остави без нищо!! Не разчитайте само на една страница! Както гугъл може да ви прати сайта в сандбокса или на 10-та страница, така и фейса могат да ви изтрият страницата или да ѝ цъкнат UNpublish.

И докато ви пиша това, новата простотия на фейсбук е факт - вече под снимката се вижда само органичния обхват, а viral-а го няма. Тия са големи гадове :)
 
От: Моят път към успеха

@Moko - браво на теб, мислиш в правилната посока. Само дето нишата ти малко рискова.

@fifi - ти обаче не мислиш правилно. Афилиейт и български страници - забрави го просто. С английски става, но трябва да има много фенове. Не слушай какво ти говори Странникът, такова нещо като "качествен" фен няма, всички са качествени като са ти фенове. Ако искаш да започнеш с фейсбук си мисли за масов трафик. Колегата по-горе показва как може да се прави такъв в ниша която той си е избрал. Не мисли за афилиейти и подобни глупости.

Под "приличен трафик" имам предвид толкова потребители, чрез които да печеля поне между 30-50лв на ден (предполагам не е невъзможно)?
С ен потребители и сайт с тъпотии и мемета ти трябват 100-150к фена. Не че е невъзможно, а тези пари можеш да ги правиш с един линк ;) Декември месец съм имал клик, който беше над 100 евро. С нетърпение чакам да мине лятото, за да може гугъл да нормализира цените.
 
От: От: Моят път към успеха

biaaro , тия с айфоните наистина рядко мислят за инвестиции :) Повечето от тях са хора, които разчитат на мама и тате за квартира, храна и сметки, а те бачкат само за .....


Tоя пост трябваше да го изнесеш в отделна тема. Иначе поздравления! Показваш колко различни начини има да се правят пари от едно и също нещо.
 
От: Моят път към успеха

Малко извън темата, но да си кажа. Подкрепям тезата на Redrum, първо трябва да се осигурят ресурси за трафик към сайта, пък самия сайт не е водеща величина:)
 
От: Моят път към успеха

Изпратих ЛС на Moko със същия въпрос, но съм нетърпелив и ще попитам и тук. Какви коментари се пишат в големите фен страници, които да накарат хората да лайкнат и моята?
 
От: Моят път към успеха

Не слушай какво ти говори Странникът, такова нещо като "качествен" фен няма, всички са качествени като са ти фенове.

Не съм говорил за "качествен" фен, а за качествени фен страници. Това са две различни неща и има значение, но предполагам не успя да ме разбереш. :)
 

Горе