НАП - регистър на собствениците на е-магазини

slavib

Active Member
Ами ако успееш да получиш парите на Марс с фалшиво име и ЕГН всичко е точно :)
 
По мое мнение, този регистър трябва да се поддържа не от НАП, а от КЗП.
Правиш магазин, регистрираш го в КЗП, правят му един одит, казват- не отговаря или отговаря на законовите условия и ти дават препоръки за корекции, ако не отговаря. Нещо като Лиценз за извършване на търговска дейност в интернер, чрез този магазин. От там на сетне и потребителите ще са по- спокойни като пазаруват и няма да поръчват от маНгазини някакви си...
Данъчните какво точно ще контролират, чрез този регистър? Както споделих и в другата тема- ако продаваш чрез платформи или само на дропшипинг или емаг или фейсбук... какво се получава? Мармалад. Правиш фирма, продаваш в олх и нито ЗЗП спазваш, нито се регистрираш в безсмислени регистри...
При сегашния проект пак ще горят само коректните търговци!
Аман от абсурди!
 
Наистина на @Nightgale предложението е по-добро. Като чуем за контрол от НАП, обикновено си представяме данъци, глоби, лихви, проверки, докато при КЗП вече си говорим за извънфинансов (до някъде) контрол, което вече само по себе си говори и за изрядност и в другите му аспекти. На мен ми е по-важно като потребител дали магазина ще постъпи коректно към мен, а не дали си плаща данъците. Горе-долу може би едно 95% от хората пазаруващи онлайн са с моето виждане. Вече, ако съм конкурентен магазин, ще си гледам и други неща, но в това вече е за една друга комисия. :)

Лошото е, че един търговец с онлайн магазина си може да изглежда супер изряден, а и в същото време да продава през други сайтове като частно лице и въобще да не обвързва тази си "тайна" дейност с истинския си бизнес - онлайн (ако има и офлайн) магазина. Според мен НАП няма работа тук, единствено и само да следи изрядно ли се извършва търговията, съобразена лин е със закона и дали се плащат дължимото на държавата. Нещо, което в момента прави с всеки един регистриран бизнес. :)
 
Точно НАП в момента правят насрещни проверки с информацията, която получават от куриерските фирми. Вече за двама знам, че са ги "одрусали" със солидни глоби и актове. Засичат в Еконт или Спиди колко оборот е направил, проверяват го в НАП дали има плащане на данъци и ако няма се започва една.....защо не е по ДДС, осредняват за една година назад и ги карат да си внасят данъците и плащат актовете.
Няма скрито покрито.
 
Точно НАП в момента правят насрещни проверки с информацията, която получават от куриерските фирми. Вече за двама знам, че са ги "одрусали" със солидни глоби и актове. Засичат в Еконт или Спиди колко оборот е направил, проверяват го в НАП дали има плащане на данъци и ако няма се започва една.....защо не е по ДДС, осредняват за една година назад и ги карат да си внасят данъците и плащат актовете.
Няма скрито покрито.

Еее, ама това е нагло човек, да си търгуваш и да си правиш обороти през куриерските фирми и пред НАП да си правиш паса. А не ми се вярва да си продаваш или пращаш на познати вещите. Така де, в някои случаи. ;) И хората от НАП си правят засечки, защото малко странно им идва. А както знаем, тук много уж в началото ще са леко нелегални, за да захапе, който да може да поема разходите, ако е с фирма, но някои леко си продължават както си му е било, защото едно е да взимаш всичко чисто, нали? Няма как, като се плащат данъци, се плащат от всички. Да, условията да вирее нормален бизнес тук не са най-прекрасните, но силно се надявам всеки започващ да има идея с какво се захваща. Ако не, научва в последствие, по трудния начин.

А тези твоите два примера, нещо което коментираме ли е, или просто някакви малки нередности. Защото, ако е от коментираното в темата, честно казано сами са били наясно какво следва след време. Почнеш ли да правиш сериозни обороти и продължавайки да си все така, въпрос на време е да сгафиш. Няма как. Това е като да си на социални помощи и в същото време караш кола за над 50К лева. Веднага се вдига аларма, че нещо не е наред.
 
Няма скрито покрито.

Онлайн търговията сигурно е един от най- сложните канали, от които можеш да криеш приходи и данъци. Точно, защото има междинно звено между търговеца и клиента, а именно куриера и при него всичко до запетаята се записва и съхранява, кога, кой, на кого и колко. Би могло да се избегне това, ако си направиш собствена куриерска фирма :D
 
В моя град едни от най - големите клиенти на Еконт са автоморгите.Наскоро собствениците ми казаха че са ги друсали с по 6000лв актове и ревизии за минал период.Става въпрос за 30000 наложени платежи средно на фирма за месец и никакви документи и фактури насреща.
Иначе много сайтове продължават да работят без фирма и адрес и подбиват цените в различни сектори.Рано или късно контрол трябваше да има .Големите китаиски фирми вкарващи контрбанда вече отказват доставка по - куриер.Да не говорим че в София започват да деистват канали от нелегални куриери разкарващи стока за големите градове.
 
На мен ми е странно как изобщо някой може да си представи, че ще му се размине това с НП. Хайде, да си квартален магазин и да не чукнеш някое бонче на редовния клиент е едно, но черно на бяло да ти пише каква сума си прибрал и да мисли, че никой не знае...
 
На мен ми е странно как изобщо някой може да си представи, че ще му се размине това с НП. Хайде, да си квартален магазин и да не чукнеш някое бонче на редовния клиент е едно, но черно на бяло да ти пише каква сума си прибрал и да мисли, че никой не знае...
Нямаш си идея колко са много. Дори е притеснително много, ако ме питаш мен.
 
Куриозното в случая според мен е че най-големите онлайн магазини са извън закона (или над него) и дори и да ги глобяват със сериозни суми, пак намират начини да оцелеят.
Държавата прави пореден опит да осакати малкият и среден бизнес, този път онлайн.
 
Колкото и да е куриозно, си е чиста практика в БГ. Само като помислиш, повечето глоби са еднакви за дружества с оборот 20к и за тия с 10млм, само че на тия с 20к оборот, една глоба от 2к лева ги връща в първи клас, а за другите е само документална занимавка.
Държавата прави пореден опит да осакати малкият и среден бизнес, този път онлайн.
При условие, че "големия бизнес" го държат тези, които са Държавата- нещата са съвсем логични за жалост.
 
Точно НАП в момента правят насрещни проверки с информацията, която получават от куриерските фирми. Вече за двама знам, че са ги "одрусали" със солидни глоби и актове. Засичат в Еконт или Спиди колко оборот е направил, проверяват го в НАП дали има плащане на данъци и ако няма се започва една.....защо не е по ДДС, осредняват за една година назад и ги карат да си внасят данъците и плащат актовете.
Няма скрито покрито.

Точно така, потвърждавам. НАП от няколко години се мъчат да вкарат електронните магазини в "кошарата", но не им се отдава нещо и решиха проблема с промени в една наредба, в която има мноооого по-големи страхотии от този регистър. Накратко, аз очаквам до края на годината кардинални промени в бизнеса и много фалити догодина, когато ще се усетят промените. Такова е скромното ми мнение.
 
А тези твоите два примера, нещо което коментираме ли е, или просто някакви малки нередности. Защото, ако е от коментираното в темата, честно казано сами са били наясно какво следва след време. Почнеш ли да правиш сериозни обороти и продължавайки да си все така, въпрос на време е да сгафиш. Няма как. Това е като да си на социални помощи и в същото време караш кола за над 50К лева. Веднага се вдига аларма, че нещо не е наред.
По темата е до толкова, че НАП следят изкъсо куриерите и ще вкарат всички в правия път:) Има някои "предприемачи" започват нелегал, но след време забравят да станат легал :)И тези мерки са основно заради такива и както се казва: "Покрай сухото гори и мокрото"....нещо такова беше
 
Нелегалните с големи обороти ще продължат да си бъдат нелегални. Големите търговци на най-оборотните за България стоки като дрехи, обувки - повечето от тях реплики, автоморги и т.н., всички те продължават да си действат по този начин чрез поставени физически лица или фирми регистрарани на цигани, предствени зад множество домейни и т.н.
Никакви регистри няма да ги спрат. Лошото е, че за такива елементи в момента не се създават пречки а дори им се разчиства пазара.
Те веднъж ощетяват бюджета и втори път подкопават доверието към интернет търговията продавайки боклуците си.
 

Горе