НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

archangelcho

Active Member
Положението е изключително сериозно :

Указание на НАП № 24-00-7/25.02.2010 г, публикувано на 26.02.2010 г подлуди счетоводители и консултанти в цялата страна и ги накара да се чудят как да го тълкуват и какво да обясняват и съветват клиентите си.

Указанието задължава всички вписани в регистрите управители на дружества- ЕООД, ООД, СД, ДЗЗД да се осигуряват, като такива върху минималния осигурителен доход, определен за съответната дейност, без оглед на това дали съществува договор за възлагане на управление със съответния управител и независимо от това, че ако има такъв в него може да е уговорено, че съответният управител ще изпълнява функциите си без възнаграждение, т.е. да внасят осигуровки за НЕДЪЛЖИМИ И НЕНАЧИСЛИМИ доходи.

Последното е масов случай на малките фирми, които са си съдружници или еднолични собственици на капитала, управители сами на себе си и едновременно с това работещи в собствените си фирми съответната дейност. В тези случаи НАП иска тези лица да се осигурават на 2 основания- веднъж по договор за управление и контрол, където минималния осигурителен праг обикновено е около 700- 800 лева и втори път, като самоосигуряващи се върху поне минималния осигурителен доход за тях- 420 лева.

Така НАП изисква от най-малките фирми- тези, в които собственикът, управителят и работещият в тях е едно и също лице, да внасят осигуровки върху доход от 1120 – 1220 лева, каквито доходи много от собствениците и управители никога не са и сънували. Става въпрос за всякакви малки фирмички в областта на услугите, търговията на дребно и малките заведения за обществено хранене, на брой над 200 000 по данни на Националния статистически институт.

Фактически реално тези собственици не получават доходи, като управители на фирмите си. За значителна част от тях начисляването на подобни заплати, като управители би довело фирмите им до фалит и естествено всеки от тях е решил, подпомагайки дейността си да не си начислява заплати, каквито не е изкарал, защото иначе така сам би декапитализирал собствената си фирмата. НАП, обаче с това указание изисква от тях точно това- да внесат осигуровки, които годишно възлизат на около 4500 – 5000 лева.

Много от собствениците на такива фирми, гневно коментират, че при това положение най-вероятно ще затворят бизнеса си или ще минат на сиво или черно. “Защо тогава ни улесняваха и подтикваха да си регистрираме дружества с 2 лева капитал, за да може по-късно държавата да ни обере с осигуровки. Ако в България целта е да остане само едър бизнес, по-добре направо да ни закрият!”, се възмущават засегнати.

Въпросното указание повдига множество въпроси за счетоводителите и много от тях се чудят как така ще начисляват осигуровки върху несъществуващи реално възнаграждания и дали НАП ги кара да осчетоводяват неизплатени и недължими пари. На практика НАП иска да се платят осигуровки върху нещо, което не само няма да се плати, но и НЕ СЕ ДЪЛЖИ ИЗОБЩО, което пък повдига и други въпроси- част от осигуровките са за сметка на осигуреното лице и те се удържат от неговото възнаграждание.

Когато няма и няма да има такова, от къде ще се удържат, питат изумени счетоводители? Не е ясно и при евентуално майчинство какво ще бъде нетното възнаграждание на такъв осигурен с неначислено и неизплатено, защото е недължимо възнаграждание.

Всъщност въпросното Указание противоречи на множество нормативни актове и влезли в сила решения на Върховния административен съд на РБ, коментират запознати. Едно от сочените най-често решения № 7327/09.07.2007 г по адм.дело № 2778/2007 г на ВАС сочи:

“Дори съдружникът ... да е получавал месечното си възнаграждение за неговия личен труд по управлението на дружеството, това все още не означава, че той е задължително осигурено лице по смисъла на чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО.

Според тази разпоредба - чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО - задължително осигурени за всички всички осигурени социални рискове по този кодекс са изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите. Тя се намира в ал. 1, а останалите точки на тази ал. 1 визират работници и служители, които упражняват трудова дейност под формата на наемен труд, независимо дали по трудово, по облигационно или по служебно правоотношение и независимо дали въз основа на трудов или граждански договор, на избор или на назначаване.

Поради това като задължително осигурени лица по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО следва да бъдат третирани само лицата, които не са съдружници в търговското дружество и имат сключен договор за управление, независимо дали този договор е трудов или е граждански (мандатен). Но дори да се разшири кръгът на тези лица и със съдружниците в търговско дружество, които има сключен с дружеството договор за управление, основният критерий за определянето на лицата, които са задължително осигурени лица по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО, не се променя: това са изпълнителите по договори за управление. А според чл. 141, ал. 7 ТЗ договорът за управление се сключва в писмена форма. Писмената форма в случая е условие за валидност, а не за доказване на договора.

Поради това няма валиден договор за управление на търговско дружество с ограничена отговорност, ако този договор не е сключен в писмена форма. Липсва ли валидно сключен договор за управление, липсва и изпълнител по него, липсва и задължително осигурено лице по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО.


Предложените изменения и допълнения са фискална мярка, чрез която се цели ритмичност на приходите по фондовете на ДОО и поредно ограничаване действията на осигурителите, които са на границата на сивата икономика.

Във връзка с внасянето на осигурителни вноски върху неначислени възнаграждения са направени съответните промени в текстовете, отнасящи се за осигурителния стаж и изчисляване на паричните обезщетения.”

Целият текст на решението на Министерски съвет можете да намерите от тук: http://docstore.odit.info/?s=4&rid=3453

За специалистите и собствениците и управители на дружества остава да чакат указание, което да разясни Указанието на НАП от 25.02.2010 г и да се надяват, че разширителното тълкувание на НАП е било само недоразумение.
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

.....
За специалистите и собствениците и управители на дружества остава да чакат указание, което да разясни Указанието на НАП от 25.02.2010 г и да се надяват, че разширителното тълкувание на НАП е било само недоразумение.

Дано, но като се има предвид че цялата ни "държава" е едно голямо недоразумение ...
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

трябва да разгледамекак са нещата ако отвориш фирма в Сомалия примерно мамка им ... и тука да са боцкат
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Аз доста се чудя, дали от ЕТ да стана СП - свободна професия, гледам че много фризьорки са така и имат значително по-малко ядове. Ще обсъдя този вариант със счетоводителката ми.
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Аз доста се чудя, дали от ЕТ да стана СП - свободна професия, гледам че много фризьорки са така и имат значително по-малко ядове. Ще обсъдя този вариант със счетоводителката ми.

Мини към фирма регистрирана по ДДС така ще ти е най-добре
и да си СП пак ще се съобразяваш с прекалено много неща
като си по ддс няма патентен данък не ти пука и за капанов и компания не ти пука за нищо :)
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Държавата цака народа....каква изненада. :) Това се случва непрекъснато.

Ще стане много просто всичко! Спират хората да работят на светло. Аз не виждам друг начин. Какво? Всичко да ходиме до моловете и големите супермаркети за по един чихт чорапи или/и кисело млеко? То малкия бизнес е гръбнака на всяка една икономика, в случай че Хер Флик не го знае. Та ако се премахне - то тогава системата започва да се прецаква и не спира да работи. Някои не е чел книжки... :) Аз лично толерирам това те да съществуват и да се появяват все повече малки бизнеси, което явно тълкувано по мисълта на НАП - да се мине в нелегалност.

Не виждам смисъл да удрят малкия бизнес, но аз отдавна не търся логика в действията им. Значи за това регистрацията на фирмите (ООД) станаха по 2 лева, за да им паднем после на волето. :) И оня нежния с тънкото гласче да гъзи народа и да обвинява старото правителство - това не е мъжко да не можеш да застанеш пред проблем и да не разчиташ само на себе си. Поредната глупост.

Леле, тия от Европата ако ни видят какви бози правят тук нон стоп ще се откажат от нас завинаги. Да карат народа си да плаща повече, като не печели повече. Защото едно е да имаш бизнес (да си му управител) и дурги е да имаш печеливш бизнес (където пак си му управител). И как подяволите може да плащаш около 4500 – 5000 лева осигуровки на годиниа, като бизнеса ти прави 10 000 примерно?

И друг въпрос имам. Абе защо само смотани се бутат да ни управялват? С ръка на сърцето мога да кажа, че тия са най-зле. Не съм виждал такова нещо никъде...то като излезеш навън и погледнеш народа може да разбереш и какви лешпери го управялват. ;)

Темата като за 3-ти Март, а? :)
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Не виждам смисъл да удрят малкия бизнес, но аз отдавна не търся логика в действията им. Значи за това регистрацията на фирмите (ООД) станаха по 2 лева, за да им паднем после на волето. :) И оня нежния с тънкото гласче да гъзи народа и да обвинява старото правителство - това не е мъжко да не можеш да застанеш пред проблем и да не разчиташ само на себе си. Поредната глупост.


Ами нали това беше целта всеки да регне фирма за да цака данъци ама народа се пофдлъга и наотваряха фирми без да се усетят че това означава по големи осигуровки :)

абе... как да ти кажа покрай сухото гори и мокрото нормално
законите са направени за стадото но покрай стадото страдат и вълците дева :)
 
Ами нали това беше целта всеки да регне фирма за да цака данъци ама народа се пофдлъга и наотваряха фирми без да се усетят че това означава по големи осигуровки :)
Винаги съм мислил, че идеята на фирмата е всичко да става професионално и лигитмно, както и да подсигури повече комфорт на собственика й във връзките си с клиенти, доставици, партньор.... Не знаех, че може да бъде канал, през който правителството да източва обикновения човек. Ама явно може....тук всичко може - важното е да ти е вътре. ;)
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Е тия луди ли са какви са? Срам нямат ли? Как ще плащам текива осигоровки. Еми това е най-голямата глупост, и ако не го махнат сами ще се набият като хората си затворят фирмите.
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Аз не разбрах за ЕТ има ли някаква разлика. На мен ми дигнаха осигуровките и вече се осигурявам на 420 лева и плащам по 100 лева на месец. Освен това трябва ли и друго да се плаща?
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Аз не разбрах за ЕТ има ли някаква разлика. На мен ми дигнаха осигуровките и вече се осигурявам на 420 лева и плащам по 100 лева на месец. Освен това трябва ли и друго да се плаща?

Защо се осигуряваш, какво очакваш от тази така наречена "държава"

Аз плащам единствено здравните вноски от 16.80 на месец и си гледам рахата.

Пари взимам само под формата на комисионни и пари на ръка, нека да ги докажат и ще им платя данъците
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Осигурявам се, защото съм Едноличен търговец и е задължително.
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

И аз имах подобни на твоите планове за да си легализирам комисионните но кризата с недвижимите имоти ме отказа.

След 2-3 години сигурно и аз ще намеря някаква форма за плащането на жълти стотинки на "държавата"
 
Последно редактирано:
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Всяка следваща стъпка, все по-голяма глупост :) Тези трябва да внимават, защото веднъж прелеее ли чашата, лошо им се пише :)

Вече ще привличаме туристите с нова стратегия и мото: ЕЛАТЕ ДА ВИДИТЕ СТРАНАТА НА НЕОГРАНИЧЕНИТЕ АБСУРДИ!! :)
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Вече имаме тема и за гавра с бизнеса ли?

Тея пак откачиха да ги ева! Само не разбирам едно защо в условията на криза вдигат осигуровки, данъци, глоби, че и от несъществуващи доходи пари ще събират? И по всякакъв начин се чудят как да глобят или оберат всички. То тяхното безобразие край нямаше! :mad:

Те хубаво ще ударят бизнеса да си закърпят бюджета ама догодина няма да има такъв в България, тогава ще ги питам какво ще правят.

"Оня нежния с тънкото гласче дато гъзи народа" да не го нагъзи накрая народа него. И нали щеше да си подава оставката, да се разбърза малко.:)

Както казва @AMOUN да вземем да си направим фирми в Сумалия и да не се занимаваме с глупости.:mrgreen:
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

МАй на следващите избори няма да имат такава популярност, ако продължават така! Вече изгубиха гласовете на над 200 000 собственици и управители на дребен бизнес
 
От: От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

МАй на следващите избори няма да имат такава популярност, ако продължават така! Вече изгубиха гласовете на над 200 000 собственици и управители на дребен бизнес

не са бре
от тея 200 000 80% немогат да видят кое как е реално и нямат реална преценка за нещата... изгубили са 2-3% дреме им ще зарибят циганите два месеца преди изборите и готово :) ще наваксат.
Овцете трябва да се стрижат бре разберете :) и вие да бяхте на тяхно място и вие щяхте да стрижете :)
просто на тях им се е паднал късмета на нас ни остава да пием олио и витамини за да имаме дълго лъскаво и буйно руно за стриганИе :) и да се молим да не ни стрижат до дъно че да имаме какво да ни постопли зимата.
Изобщо за да ви е добре трябва да помните че тук Държавата и всички нейни органи органчета, клонове клончета и разклонения НЕ СА ВИ ПРИЯТЕЛИ И НЕ ВИ МИСЛЯТ ДОБРОТО И ИМ ПУКА ЗА ВАС ТОЛКОВА КОЛКОТО И НА МЕН ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ В МОИТЕ САЙТОВЕ :)
ИСКАМ ОТ ТЯХ САМО ЕДНО - ДА СНАСЯТ !!!
ТАКА Е И ПРИ ВАС НО КАКТО СПОМЕНАХ В ЕДНА ДРУГА ТЕМА НА ЕДИН ДРУГ ИДИОТ ФОРУМЕН :) - ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА МАЩАБИ :) !!!
незнам дали осъзнавате колко верно говоря ама ако осъзнавате е добре за вас а тези които немогат да осъзнаят казаното от мен ... значи незаслужават да им е добре и евинаги ще са част от стадото
с наведени глави ... ще хрупат опиканата и отъпканата от тези до тях трева

ТЕ ТОВА Е КАПИТАЛИЗЪМ РАДВАЙТЕ МУ СЕ!!! ЗАЩОТО РОДИТЕЛИТЕ ВИ СА СЕ БОРИЛИ И МЕЧТАЛИ ЗА НЕГО ДАЖЕ И ПО ЛАГЕРИ СА ЛЕЖАЛИ :)
 
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

Споко това е вече доказала се тактика

Преди избори се обещава, след изборите на гребена на вълната се върши мръсната и болезнена работа а 1 година преди следващите избори започват пак обещанията и "добрите" дела в полза на народа

Най-голяма опасност за управляващите е да не настъпят предсрочни избори докато вършат мръсната работа и нямат време да заметат следите.

Макар че има много Безмозъчни ИНДИВИДИ като едно доказало се в този форум Качествено ЛАЙНО, които са точно за тази дейност да намерят Идиоти и Мангали или така наречения Електорат които да свършат мръсна работа и да осигурят нужните гласове срещу жълти стотинки, Кифтета и Лимуната

Но в тази така наречена държава вече 20 години политическата система е изцяло подчинена на принципа на махалото-от единия край в другия край, едните от управляващи стават опозиция на другите, които след това стават опозиция на първите, а и едните и другите са от едно и също котило БКП и ДС.

Затова от 97-а година нито съм гласувал нито съм плащал данъци на тази Незаконна комунистическа власт и нямам никакво намерение да го правя
 
Последно редактирано:
От: НАП се опитва да заличи малкия бизнес !!!

аз пък си плащам данъците и май във всички държави го правят хората, няма как, но при нас нещата сякаш все са наопъки .. скоро някъде имаше статистика , че половин година работим за да да си платим данъците , ако прибавим и глобите излиза , че за нас нищо не остава :)
лошо е когото в едно семейство стане караница за пари, какво остава в държава , но на там отиват нещата :) дано само не се влошат още .. а и ББ каза , че така ще е тази година - тежка за всички ни:) само не знам за него защо ...
 
Последно редактирано:

Горе