Най-добрата банка за депозит?

Чистата нетна лихва за 10 000 лева при 5,40 % е :
за месец: 40,50 лева
за 3 месеца: 121,50 лева
за 6 месеца: 243 лева
за година: 486 лева
 
От: Re: Най-добрата банка за депозит?

Чистата нетна лихва за 10 000 лева при 5,40 % е :
за месец: 40,50 лева
за 3 месеца: 121,50 лева
за 6 месеца: 243 лева
за година: 486 лева

Благодаря ти.
Това е без да се маха данъка или няма данък на депозит?
И имах в предвид, като е за една година лихвата е по-висока, н онали има и лихва за един месец и за три месеца? както и за три години примерно, и колкото повече е времето толкова по-голяма е лихвата примерно ако за 1 месец е 0,4% на месец, което е 4,8% за година а ако е депозит за една цяла година лихвата е 5,6% ?
Лихвите значи пак са станали добри що годе, и са равни на цените на наемите приблизително.


------------------------------------------------

Чувствам се виновен за по-предишният си пост :oops:, дори няма да го едитна, а ще го оставя за самопорицание.

Извинявам се за тона си :)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Дефинирайте какво значи добра банка. В Париба може да си направиш 4% годишен депозит EUR, USD, и парите ти са защитени по френския закон. Само над 10 К лева.
 
Последно редактирано:
Re: От: Re: Най-добрата банка за депозит?

Това е след като е приспаднат и данъка. Обмисляха да го махат, но все още си го има данъка върху лихвите. Той автоматично се удържа. Този пример е за 12 месечен депозит, тези за 1, 3 или 6 месеца са със сравнително ниски лихви, ако примерно ти дават 5% за 1 месец, това не означава да умножиш 5% по сумата на депозита си, а на годишна база - умножаващ по 5%, делиш на 12, махаш данъка и се получава чистата сума. Лихвите паднаха значително с над 1,5% в сравнение с миналата година, не са много добри, но все пак стават ;)
Благодаря ти.
Това е без да се маха данъка или няма данък на депозит?
И имах в предвид, като е за една година лихвата е по-висока, н онали има и лихва за един месец и за три месеца? както и за три години примерно, и колкото повече е времето толкова по-голяма е лихвата примерно ако за 1 месец е 0,4% на месец, което е 4,8% за година а ако е депозит за една цяла година лихвата е 5,6% ?
Лихвите значи пак са станали добри що годе, и са равни на цените на наемите приблизително.


------------------------------------------------

Чувствам се виновен за по-предишният си пост :oops:, дори няма да го едитна, а ще го оставя за самопорицание.

Извинявам се за тона си :)
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Всички депозити до 196 000 лева са защитени във всички банки, не само в Париба, там е доста неизгодно в сравнение с останалите.
Дефинирайте какво значи добра банка. В Париба може да си направиш 4% годишен депозит EUR, USD, и парите ти са защитени по френския закон. Само над 10 К лева.
 
От: Re: От: Re: Най-добрата банка за депозит?

ако примерно ти дават 5% за 1 месец, това не означава да умножиш 5% по сумата на депозита си, а на годишна база - умножаващ по 5%, делиш на 12, махаш данъка и се получава чистата сума. Лихвите паднаха значително с над 1,5% в сравнение с миналата година, не са много добри, но все пак стават ;)

Ти видя че омекнах и веднага натисна, аз да не съм на webstil получателя на пратката, за да не мога да сметна :0) . нали това казвам:

ако за 1 месец е 0,4% на месец, което е 4,8% за година а ако е депозит за една цяла година лихвата е 5,6% ?
А и имаше за срок от три години мисля там би трябвало да е поне 6% на година да кажем.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Данък лихва може да се избегне като се депозират пари в чужда банка с местна валута.
Пример: депозираш ХХХ сума в рубли във ВТБ (май имаше такава банка там) и в България не могат да ти вземат тези 10% налог.
Поне до миналата година беше така.
 
Re: От: Re: От: Re: Най-добрата банка за депозит?

Е не знам омекнал ли си или не, но определено нещо явно ти е било напрегнато вчера :lol:, ти си знаеш :wink:
Ти видя че омекнах и веднага натисна, аз да не съм на webstil получателя на пратката, за да не мога да сметна :0) . нали това казвам:


А и имаше за срок от три години мисля там би трябвало да е поне 6% на година да кажем.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Данък лихва може да се избегне като се депозират пари в чужда банка с местна валута.

А цената на банковия превод и цената на обмяната между валутите (разликите във валутните курсове) може да превиши печалбата от лихвата.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

При КТБ имаха хубави условия за безсрочна левова сметка:

1 500 до 9 999,99 - 5,5%
10 000 до 49 999,99 - 6,5%
50 000 до 99 999,99 - 7,5%
над 100 000 - 8,25%

Тъй като сметката е безсрочна - няма данък върху лихвата. Тези условия важат за клиенти, които вече имат такава сметка (вече не я предлагат).

Към момента, левовите сметки с добра лихва се наричат "безсрочен депозит евролев" и лихвите са:

За суми от 500 лв. до 4 999.99 лв. - 4%
За суми от 5 000 до 54 999.99 лв. - 5%
За суми над 55 000 лв. - 7%

За сметки в евро и долари:

i4l7Xiy.png


Лихвите не се облагат с данък, защото сметките са безсрочни.

По-горе видях, че друга банка дава лихва 5,4%, обаче удържа данък 10%, което прави ефективна годишна лихва 4.86% (по-изгодно е да получавате лихва 5% по безсрочна сметка, при което не дължите данък).

Обмяната от лев към евро и после обратно не знам колко струва - може да ви излезе скъпо (и да не си струва заради половин процент по-добра лихва).

КТБ предлага и срочни депозити в евро по интересен начин:

c63UTnP.png


Депозитът със сертификат е подходящ за консервативни, залагащи на сигурността вложители.

Банката инвестира депозираните суми в облигационни емисии с рейтинг от водещите международни рейтингови агенции – Ааа, ААА, ААА. Това означава, че те са с най-добро качество, което гарантира висока сигурност на вложенията и минимален риск.

При всеки сключен договор, банката издава депозитен сертификат на името на титуляра. Депозитните сертификати представляват документи за собственост, притежаващи уникални номера.

Имайте предвид, че на касите на КТБ често се заформят големи опашки и банковите преводи са абсурдно скъпи. Тегленето на каса е безплатно (до 5000 лева на ден, за доларовите сметки май нямаше лимит).
 
Последно редактирано:
От: Най-добрата банка за депозит?

„Обмяната от лев към евро и после обратно не знам колко струва - може да ви излезе скъпо (и да не си струва заради половин процент по-добра лихва).“ – изкарване на €/$ валутна кредитнакарта. Така или иначе стимулирането на олигархията (1 / 2) не е на добре. Реално не клиентите печелят, колкото и високи да са %, а банката и ясно кой точно от нея. А по тази линия и ясно кой всеизвестен български депутат „Кой?“. …
 
От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

От познати знам, че в момента ПИБ и Кооперативна са с най-добрите депозитни предложения. А атрактивния депозит, който беше в Корпоратовна приключва и ще е нужно на потребителите там да остана на някой друг или да се изместят в друга банка. Малко инфо от познати. ;)
видно от таблицата - в ПИБ няма НИЩО подходящо освен удобно банкиране и много инспектори в клона, в повечето други банки са 2/3 инспектора и 1 касиерка...но всичко си има цена - посредствени % за срочни и високи такси при теглене от отворени/безсрочни сметки
 
видно от таблицата - в ПИБ няма НИЩО подходящо освен удобно банкиране и много инспектори в клона, в повечето други банки са 2/3 инспектора и 1 касиерка...но всичко си има цена - посредствени % за срочни и високи такси при теглене от отворени/безсрочни сметки
Да, така е. Но таблицата е доста актуална, а реално някои депозити, които знам са били приключили или скоро изтичат като предложения, което банката е направила. Даже се сещам за един такъв в ЦКБ. ;)
 
Здравейте. Тъй като се оглеждам за нещо такова, някой може ли да предложи някоя банка, предлагаща добри депозити към днешна дата. Кооперативна банка имаха един много готин депозит - 8% годишна база за суми над 5 000 лева, но приключиха с него. Олихвяваше се на месечна база, теглиш и внасяш когато си искаш и най-интересното лихвата се калкулираше на края на деня. В смисъл, днес в началото на деня имаш 9 000 лева, теглиш 1 000 лева, и на края на деня ти праскат лихва върху това, което е като крайно салдо за деня. Ако решиш да върнеш тези 1 000 лева до края на деня, лихвата ти се начислява върху тях. Явно нещо не бяха го измислили добре или може би не е атрактивен (макар, че не виждам кое не му е атрактивно).

Ако някой има впечатления и е на някакъв от скоро и в същото време е доволен, нека каже. Просто се ослушвам за нещо, а тук информацията е винаги актуална и определено полезна. ;) Ще следя вашите коментари с голям интерес. :) Знам, че има много добри в тази област, та и за това вдигам темата отново. :) Ако има и представител на някоя банка, нека и той сподели. ;)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

От КТБ намалиха лихвите (прекратиха някои видове депозити, където лихвите бяха по-изгодни). Обаче който има сметка преди промяната продължава да си я ползва при същите условия.
 
От: Re: Най-добрата банка за депозит?

Ако решиш да върнеш тези 1 000 лева до края на деня, лихвата ти се начислява върху тях.

и като дадеш 5 лв. за превод къде ти е печалбата?
 
Re: От: Re: Най-добрата банка за депозит?

и като дадеш 5 лв. за превод къде ти е печалбата?

Какъв превод? В смисъл теглене ли? Или превод в друга сметка? На месец да теглиш лихва от 3-7% на 5 000 лева си меко казано безсмислено. :)

@happyslacker, да и аз така знам за точно този техен депозитен продукт. ;) Но затвориш ли я, край, до тук беше. :)

За това, ако някой нещо е правил в тази насока последно време и е останал доволен да свирка. ;)
 

Горе