Най-добрата банка за депозит?

От: Най-добрата банка за депозит?

Вече не е най-изгодно при КТБ. На сайта на КТБ гледам, че лихвата е 5% при срочен депозит 12 месеца. Тоест ефективната годишна лихва (след като се плати данъка 8%*) е 4,6%.

При Токуда лихвата (ефективна годишна лихва) за същия депозит е 4.68% (изисква се минимум 5000 лв). При депозита "Токуда детство" (безсрочен - няма данък върху лихвата) лихвата е от 4 до 7% в зависимост от сумата.

При Инвестбанк лихвата е 4.83% (12 месечен депозит, минимум 2000 лева). За сега Инвестбанк води класацията (за не-детски депозити).

(*Данъкът върху лихвите на срочните депозити е 8% през 2014 година, за безсрочните няма данък.)

** Вижте в сайта на банката за актуалните лихви, смениха ги.
 
Последно редактирано:
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Вече не е най-изгодно при КТБ. На сайта на КТБ гледам, че лихвата е 5% при срочен депозит 12 месеца. Тоест ефективната годишна лихва (след като се плати данъка 8%*) е 4,6%.

КТБ реално не ти ли спестява данъка. Така видях веднъж. При ЦКБ са го измислили така, за да освободят хората от него, защото е пълна държавна алчност. :) Не, че не е редно в икономическия смисъл на данъка, но малко много данъци станаха нещо. :)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Само при безсрочните депозити ти спестяват данъка. При срочните се плаща данък. Изгодни безсрочни депозити вече нямат за нови клиенти.
 
Re: От: Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Блинки ето сайта -> цък

А имам на предвид този - http://www.iabank.bg/bg/page/196
или поне много подобен беше.

Мерси много. Не видях лихвен %. Можеш ли да ме ориентираш там. Черно на бяло ми трябва, а аз от своя стана ще се разходя и попитам в подробности. Само да знам банката, продукта и някакви базови параметри, за да вида дали си струва. А после ще споделя тук задължително. ;)
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Само при безсрочните депозити ти спестяват данъка. При срочните се плаща данък. Изгодни безсрочни депозити вече нямат за нови клиенти.

Това някаква закономерност ли е или просто така се получава последно време? Тъп въпрос, идващ от човек с малко опит в депозитите. Ще се радвам на още мнения. За момента си набелязах тези с добрите %. Но ще взема и в предвид имиджа на банката и рентабилността й.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Тва изглежда добро.
Блинки - 36 месечен период е.. лихвения процент се увеличава на всеки 3 месеца. Почва от 4,5 и стига до 9,5%
Само не пише, кога се олихвява.

п.п. пише, че лихвата се изплаща на всеки три месеца, ама както е написано някак дали е вярно, че у банките винаги има нещо съмнително.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Малко клонове има, но си е явна и стабилна, от доста години. Иначе за тези 3г. Average % е: 5,375%, което… ефективна е 4,945%.

Аз както и да го смятам – било за година, две или три при всякакви депозити, щом е около 5%, че и 7% да е, е страшно малко. Трябва супер огромна сума да се внесе (6-цифрена), за да има някакъв смисъл. 5% от 100k за 3г. = 139 лв. печалба/месечно. … а тези със 100k отдавна да са ги инвестирали в нещо, което ще им донесе повече от 5k в рамките на 36 месеца. Например 90k за нещото и 10k да ги отпишат за тук.
 
Е то идеята на депозита не е за правиш печалби, особено на тези малки суми. А да седят, докато си намислил къде да ги вложиш - бизнес, недвижимо имущество, други инвестиционни инструменти. Далеч съм от мисълта, че подобни суми могат по някакъв начин да ти направят живота по-добър. Говоря за възвращаемост от депозита. :)

Смисълът е да се наберат на едно място, от което после ще се купи нещо - в повечето случаи инвестиция. Или в лошия случай придобивка. :)

Идеята до тогава да има и някакво натрупване. Дори и да върви малко над % инфлация на годишна база, то пак да има някаква градация на горе, а не да седят и да се обезмисля като седят ей така. ;)
 
От: От: Най-добрата банка за депозит?

Тва изглежда добро.
Блинки - 36 месечен период е.. лихвения процент се увеличава на всеки 3 месеца. Почва от 4,5 и стига до 9,5%
Само не пише, кога се олихвява.

п.п. пише, че лихвата се изплаща на всеки три месеца, ама както е написано някак дали е вярно, че у банките винаги има нещо съмнително.

изглежда добро за балъци:

Тип на депозита тримесечно нарастващ депозит
Размер на депозита 10,000.00 BGN
Срок на депозита 3 години (36 месецa)
Доходност на избрания депозит
Ефективна Годишна Лихва 4.72 %
Общо изплатени 11,612.50 BGN
Сума на лихвата 1,612.50 BGN
Данък върху лихвата (8%) 129.00 BGN
Нетно изплатени 11,483.50 BGN
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Е балъци сега. Като процент на база останалите варианти е що годе ок.
Само инвестбанк има едно по-добро предложение и е 6-месечено. 5% годишна лихва, което е ок.
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Е балъци сега. Като процент на база останалите варианти е що годе ок.
Само инвестбанк има едно по-добро предложение и е 6-месечено. 5% годишна лихва, което е ок.
Това и на Алфа Банк изглеждат най-примамливи. Нищо, че са толкова дървени като срокове. Ако няма нищо друго примамливо, ще видя това на Инвестбанк.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

След КТБ, следващата изгодна е БАКБ, но условията за откриване са малко бюрократични: правиш, т.нар. онлайн депозитна сметка, но за целта ти трябва ел. подпис, за 50-60 лв.
След БАКБ е Алфа банк, по моята класация :)
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Алфа банк според мен е най-изгодно за момента.
 
От: Най-добрата банка за депозит?

Беше изгоден УЛТИМА, но преди малко видях, че от 07.07.2014 пада на 3.5% (за над 10000) и вече не е толкова изгоден, защото и Пейрола им е толкова.

И кое е изгодното предложение на Алфа банк, ако не е тайна?
 
И така. Нещо ново някой? Често казано в Алфа ми е малко притеснително, а и това не ми хареса с тримесечното улихвяване. Нещо по-гъвкаво не излезе ли като продукт тези дни. Нещо ме зарибяваха от Райфайзен банк, но беше дървено. За това и пасувам там.

Реално депозита трябва да отговаря на 3 критерия:

1. Да се улихвява на месечна база (може и тримесечна, ако са ОК лихвения % на годишна база и другите условия);
2. Да се довнася по всяко едно време, като се взима в предвид покачената сума на края на месец при улихвяването;
3. Да има симпатичен лихвен % на годишна база (тук не е нужно да е някой голям, но да все пак да си струва).

Това е. За жалост все някъде нещо намирам, което не е готино. Един приятел има в ЦКБ, там е 3.6% на годишна база, и всичките други условия са на лице, но ми се вижда малък този %, Както се вика инфлацията ни годишна база върви по-бързо. :)
 
Re: От: Най-добрата банка за депозит?

Паднаха процентите.. в ЦКБ бяха 5 за евро в 6 месечен депозит с довнасяне по всяко време.. ама ся вече не е така :)
Да, знам го този депозит, но поприключи преди има-няма 3 месеца. Сега гледам нещо друго интересно, което да ми хване окото. За жалост много куци оферти. Както и Хепито писа, та и един мой приятел беше там, този на Кооперативна банка беше добър и с добра лихва. Но сега няма нищо подобно в другите банки. Явно малко кредити дават на база на нови депозити. ;) Не намирам друга причина.
 

Горе