Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Няма как да купиш VOO в IKBR като ФЛ от България, защото е американски ETF.

Технически има как чрез продажба на put опция, но става сложно за начинаещ.

Можеш да купиш европейски версии на S&P500 като всяка има различни плюсове и минуси. Всички са с по-високи такси от SPY и VOO. Мисля, че българите най-много купуват SXR8, VUAA, XDPU и CSPX.
Вероятно и за T212 важи това, тъй като там S&P500 е VUSA.
Само не разбирам, защо са "раздробени"? :rolleyes: Примерно 1 VUSA е 60.75 британски долара в момента, докато оригиналното S&P500 е 3929$.
 
Ако мис
Вероятно и за T212 важи това, тъй като там S&P500 е VUSA.
Само не разбирам, защо са "раздробени"? :rolleyes: Примерно 1 VUSA е 60.75 британски долара в момента, докато оригиналното S&P500 е 3929$.
Ако мислиш да инвестираш дългосрочно моя съвет като абсолютен начинаещ е да си намериш друг брокер,аз почнах с trading 212, даже открих 3 акаунта (на жената и на майка ми) за да се възползвам от това че до 4000лв няма такси за внасяне.В последствие виждам много недостатъци,първо цената на акциите винаги е по висока с няколко цента от ibkr,второто е че взима такса за превалутиране,а превалутира всеки път когато копуваш и продаваш,докато ibkr като продадеш акция ти начислява сумата във валутата в която си я закупил.Освен това trading 212 е много орязан от към функции на които в някой момент ще усетиш липсата ( като опциите).Иначе аз се зарибих заради безплатните акции при регистрация,но виждам че тия 20лв бонус после ти излизат солено.
 
След като вкараш 4к лева общо,без значение по какъв начин и на колко пъти,започва да се начислява 0.7% такса при захранване,отделно от таксите по превода ако има такива.
 
Имам един въпрос.Какви са условията да получа разрешение да търгувам с опции в ibkr.Акаунта ми е кеш,в момента има 15к евро,завиших стоиностите в изискването за опит и знания,четох по другите форуми но никъде не видях отговор.Едни пишат че трябва да се посочи висок годишен доход,други че проблема е във вида на акаунта,с една дума тотално се обърках.
 
Вероятно и за T212 важи това, тъй като там S&P500 е VUSA.
Само не разбирам, защо са "раздробени"? :rolleyes: Примерно 1 VUSA е 60.75 британски долара в момента, докато оригиналното S&P500 е 3929$.

Има много различни ETF-и, които следят S&P500. T212 не предлагат всички. В САЩ например най-популярни са SPY и VOO като основната разлика са разходите/таксите.

Раздробяването няма значение. Дали притежаваш $1 от $100 или $10 от $1000 е все тая. Движенията са сходни, защото това са пасивни индекси. Т.е. автоматично става следенето към S&P500.

Хах, тва е мега тъпо. IBKR може би си е най-доброто в момента по доста показатели.

За българи няма по-добър брокер. Мисля, че като цяло за ЕС само те са ОК.

Някои "на теория" изглеждат по-евтини ама като седнеш да сметнеш излиза друго. Конкретно t212 отзад използват IKBR. Няма как да предлагат по-добра услуга или да са по-евтини.

Интродюсерите като Елана даже няма да ги коментирам. Стойте далеч от тях.

Имам един въпрос.Какви са условията да получа разрешение да търгувам с опции в ibkr.Акаунта ми е кеш,в момента има 15к евро,завиших стоиностите в изискването за опит и знания,четох по другите форуми но никъде не видях отговор.Едни пишат че трябва да се посочи висок годишен доход,други че проблема е във вида на акаунта,с една дума тотално се обърках.

Май беше $25к. За останалото можеш да излъжеш. @Ivo_ да каже, защото той наскоро си пусна опции, а аз нямам спомен вече какво точно беше.
 
При мен стана като ползвах уеб, а не през приложението, но не знам дали това беше причината или просто съвпадение.

Обаче условието е да имаш Margin, съответно трябва да се смени типа на акаунта.

Днес се възползвах отново и добавих още MMM и открих позиция в INTC.
PADI $757 ':)
 
Малко съм зает с валидатора за ETH в момента. :)

В дивидентното портфолио следващите покупки ще са ми през февруари

Иначе си взех 15 TSLA със събран профит от covered calls, защото гледам да затварям всичко около отчетите, че никога не се знае.
 
Взех си още малко ALLY, че да закрепя февруарските дивиденти. PADI-то прескочи $800
Портфолиото, което се получава все повече ми харесва. :))

Същевременно цел N2 не беше ежеседмични плащания, а минимален месечен доход. Изпълнена: минимум $50/месечен доход от дивиденти (тя още вчера беше изпълненена). :)
Цел N3 - ежеседмични плащания (ще проверя през уикенда дали съм я изпълнил), че още не са отбелязани някои февруарски и мартенски.

Останалите цели са:
N4: Минимум $20 седмичен доход
N5: Минимум $100 месечен доход
N6: 2 плащания седмично
N7: Минимум $50 седмичен доход
N8: 3 плащания седмично или 15 месечно (това нарочно, защото като гледам как съвпадат дати ще е сложно да ги нагодя, пък не искам чак толко да се заигравам в датите и да търся специални компании)
N9: Минимално изплащане на дивидент: $10 (има се предвид от компания на платежна дата, че да нямам плащания по $2-3 долара)
N10: $500 месечен доход
 
Тъй..., голяма част от компаниите си плащат на едни и същи дати, обаче сега докато си ги нанасях като проекция върху календара... видях, че някои си променят датите и общо взето не е много сигурно дали ще плащат на тези дати.
Същевременно се оказа, че имам насищане в средата на месеца, където съвпадат по 3-4 плащания.
Съответно целта с N3 все още не е изпълнена, защото имам празни седмици. И то цели 8 на брой, въпреки че догодина тези наситените около 15ти ден от месеца биха могли да запълнят празните седмици, ама не го броя за успешна задача.
И все пак като за 22 компании, които взех без да гледам кой кога плаща си се получи интересен платежен календар. Вероятно ако взема още 10-15 компании ще е изпълнена и задача N6, както и задача N8, но все пак ако след още 5 компании не се запълнят празните дупки, ще си избирам следващите компании и според дата на плащане. :)

cald.jpg
 

Прикачени файлове

  • cald.jpg
    cald.jpg
    159.9 KB · Преглеждания: 12
Дайте идея за домейн

Да отклоня с една идея темата, ако позволите. Какви образователни канали ползвате, подходящи за начинаещи НЕтрейдъри? Блогове, ютуб канали, etc.?
https://www.youtube.com/@PBoyle/videos за обща култура Патрик е много полезен, все пак е 1 към 1 със stonks face. Има dry хумор, и редовно се присмива на крипто бротата. Цъкни му да ти сортира видеата по popular и слушай / гледай нещо, за обща култура.

163-1634256_stonks-meme-transparent-hd-png-download.png



Patrick Boyle is a hedge fund manager, a university professor and a former investment banker. This channel is all about quantitative finance. By subscribing you will see videos explaining what is happening in markets right now, you will learn about financial derivatives, how traders use quantitative tools like statistics and corporate finance. You will see interviews with some of the most interesting people in the financial industry. In addition you will see some longer form documentaries, that teach you some of the history of the financial markets.
 
Последно редактирано:
Аз пиша по-ряко тук, защото пиша на други места, където има повече рийч и от време на време в блога си.

Не съм спирал да купувам.

За март месец все още не съм решил какво ще пазарувам.

Screenshot 2023-01-26 at 16.27.52.png

Screenshot 2023-01-26 at 16.28.18.png
 
Между другото да ви светна, че в Interactive Brokers най-после пуснаха опцията за регулярно автоматично инвестиране.

Като по този начин можете да купувате с DCA в индекси от САЩ, което е много добра новина.

Снимката не е моя, защото както всеки ден в 16:30 уеб интерфейса на IKBR го няма никакъв. :hankey: Достъпна е само през уеб-а май.

Вече нямате извинение да не купувате S&P500.

327562168_1218799615716471_6620598555506085090_n.jpg
 
Вие какво смятате за Copy Trading опцията в различните платформи. Аз като напълно начинаещ защо да не сложа едни пари в средно рискова Copy Trading стратегия, след като, ако тръгна да търгувам на своя глава е почти сигурно, че ще изям дървото. Естествено тук говоря за някаква малка сума пари примерно 500 лева.

Иначе си направих регистрация и в IBKR както някои хора от тук препоръчаха. Доколкото разбрах, мога да превеждам пари към IBKR чрез Revolut като не губя пари от такси/превалутиране?
 
Вие какво смятате за Copy Trading опцията в различните платформи. Аз като напълно начинаещ защо да не сложа едни пари в средно рискова Copy Trading стратегия, след като, ако тръгна да търгувам на своя глава е почти сигурно, че ще изям дървото. Естествено тук говоря за някаква малка сума пари примерно 500 лева.

Иначе си направих регистрация и в IBKR както някои хора от тук препоръчаха. Доколкото разбрах, мога да превеждам пари към IBKR чрез Revolut като не губя пари от такси/превалутиране?

Copy Trading-a е много лоша идея и ще ти обясня защо.

Освен ако нямаш някакъв начин, по който да верифицираш каква доходност имат тези хора за продължителен период (например за 15г. назад) е почти сигурно, че никой от тях не успява да бие общия пазар - а именно S&P500. Т.е. реално губят пари.

След като си начинаещ виж горния ми пост. IKBR пуснаха Recurring Investments. В 3 стъпки можеш да си настроиш всичко и да забравиш за 5-10г.
- автоматично захранване от банката към Revolut.
- после от Revolut след 2-3 дни пращаш към IKBR.
- в IKBR автоматично купува индекс.

Thank me later.

Не се занимавай с Copy Trading. ;)
 
Умрях си от яд. Интел обявиха по-слаби резултати и можеше да се вземе на около $27, ама нямаше вече как да вкарам пари
 
Умрях си от яд. Интел обявиха по-слаби резултати и можеше да се вземе на около $27, ама нямаше вече как да вкарам пари
Не бой се, ще паднат. :)
Коледното рали се забави и почна по-късно, ама чак вече абсурдно стана помпането, тъй че скоро ще има обратен завой.

А аз направих грешна стъпка, върнах част от печалбата и това доведе до продажба на вече закупени позиции,защото не искам да ми стоят в марджин, а да ползвам наличната кешовица. Е.. реших да продам малко повечко от позициите, та портфолиото се сви от 14к, до 9400 инвестирани. :)) Кеш сега има остатъчен, ама на инат ще чакам по-ниски цени. Като се познавам, накрая ще купя други позиции и така.. :)
 

Горе