Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

От: От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

само са пропуснали да те осведомят, че ако оставиш полето за регистрация по ДДС празно, ще ти начислят и ДДС-то и рекламката ти ще стане една идея по-скъпа.

Това средностатистически гражданин някакси може да го пресметне. Аз не говоря в случая за оскъпяване и кой ще ми е най-изгодния вариант финансово, а за нормативи, задължения, нарушения, санкции. Сметките всеки може да си направи сам - след като е тръгнал дарекламира, би трябвало да може и да смята :)
 
От: От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

само са пропуснали да те осведомят, че ако оставиш полето за регистрация по ДДС празно, ще ти начислят и ДДС-то и рекламката ти ще стане една идея по-скъпа.

Ако това, което смята s1yf0x, е вярно, въпреки че рекламата ще се оскъпи, поне не би следвало да има необходимост от безмислени регистрации по ДДС и подаване на декларации. Освен това, ползването на посреднически услуги, отново със заплащане на ДДС плюс процент комисионна, също се обезмисля. Дано е така!

Bon.Bon, можеш ли да зададеш на Гугъл Ирландия доуточняващ въпрос дали ДДС ще бъде начиснено във фактура към лице, което не е подало данъчния си номер?
 
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

@ridgeback, Питах. Отговориха, че не. Само да уточня, че контактувам с Гъгъл България.

Еми, на мен така ми става пълна каша. Излиза, че те не начисляват, но кой и къде го внася това ДДС - аз или те. Няма логика да са те, защото не ми го удържат, а само ще влизат вътре, макар и с някакъв ирландски процент. Абе, НАП нека да отговорят, най-спокойно ще ми е.
 
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

НАП са публикували отговори на подобни въпроси, ако потърсиш вероятно ще намериш.

http://nraapp03.nra.bg/cms5/
 
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Благодаря, happyslacker !

Ама да им имам търсачката на тия, да им имам яките сайтове, да им имам високия стил на изказ... все едно дисертации пишат! :evil:

Утре ще продължа да чета казуси на свежа глава. Предупреждение - това не е четиво за 'лека нощ', човек се разсънва и му иде да емигрира :)
 
  • Like
Реакции: Anly
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Между другото регистрацията се изисква от законодателството, а не от Google, а и те много ясно са декларирали, че не могат да тълкуват местни или европейски закони. Не бързайте да се радвате на това, което са му отговорили на Bon.bon, защото НАП ще му отговорят точно обратното.
 
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Здравейте,

имам известен опит с плащанията към Google и тяхното осчетоводяване (в качеството ми на Google Partner). Без да цитирам точки и алинеи и ще се опитам да изясня модела на работа, въпреки, че го смятам за изключително вреден и неправилен.

Ако сте фирма без регистрация по ДДС и използвате услугите на Google за целите на вашия бизнес трябва да се регистрирате по един специален член от ЗДДС.
Защо? - Защото Google е юридическо лице извън България и получавате чуждестранна услуга.
Защо? - Защото Google нямат юридическо лице в България и парите отиват в Ирландия.
В тази ситуация законът казва, че преди да уреждате плащания с чуждестранна фирма (Google) е необходимо да се регистрирате по отделен член от ЗДДС и да предоставите на данъчните ЕИК на Google за да следят плащанията към тях. Данъчните ви издават ДДС номер и междувременно ви правят проверка за изминал период за да установят дали нямате нарушения. Казано по-ясно търсят повод да ви напишат акт за 500лв - това е минимума и е "нормално" за първо провинение.

Пример за уреждане на плащане с Google: Вие сте изрядни, вече имате ДДС номер и си плащате към Google. Google ви изпраща фактура за януари на стойност 1000лв с 0лв ДДС и до 14-то число на следващия месец (февруари) трябва да платите 200лв ДДС. (Желателно е тези фактури да се обработват от компетентен счетоводител). Регистрацията по този член на ЗДДС служи единствено за уреждане на "чуждестранни" разплащания т.е. законът ви задължава да плащате ДДС, но не ви позволява да начислявате ДДС и нямате право на данъчен кредит.

При чуждестранните разплащания вариантите са два - на светло и на тъмно. На светло:
1) прави се регистрация по ДДС само за чуждестранни плащания и се внася 20% за всеки похарчен лев или
2) прави се регистрация по ДДС с възможност за начисляване и данъчен кредит.
При втория "светъл" вариант ще имате известно повишение на разходите за счетоводни услуги, а и сигурно ще се наложи да повишите цените си с 20%.
На тъмно си е на тъмно - няма документи за плащане - няма проблем. Вероятно ще попаднете на счетоводители, които предлагат разни варианти с прехвърляния и преименувания на фирми, но имайте предвид, че това крие огромни рискове за репутацията на вашия бизнес, да не говорим, че се правят проверки на свързани лица и насрещни фирми. Проверките и ревизиите рано или късно идват...

Надявам се, че съм помогнал поне малко

п.п.Иначе ако си пазарувате стоки от чуждестранни фирми за лична употреба няма проблем, но ако търгувате с тях трябва да се регистрирате.
 
От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

@ridgeback, Питах. Отговориха, че не. Само да уточня, че контактувам с Гъгъл България.

Еми, на мен така ми става пълна каша. Излиза, че те не начисляват, но кой и къде го внася това ДДС - аз или те. Няма логика да са те, защото не ми го удържат, а само ще влизат вътре, макар и с някакъв ирландски процент. Абе, НАП нека да отговорят, най-спокойно ще ми е.
Колега, получи ли отговор/и от НАП? Ще споделиш ли тук с нас?
 
Има ли някой регистриран по чл. 97а от ЗДДС и получава ли си фактурите от Гугъл и Фейсбук? Ако да, може ли да сподели малко повече информация за този вид регистрация. Какви допълнителни неща се изисква да се водят като документация към фирмата и реално по-изгодно ли е да плащаш тези 20% ДДС при реклама и после да си осчетоводяваш рекламата като разход. С две думи струва ли си този тип междинна регистрация?
 
97a:
Регистрацията по този член на ЗДДС служи единствено за уреждане на "чуждестранни" разплащания т.е. законът ви задължава да плащате ДДС, но не ви позволява да начислявате ДДС и нямате право на данъчен кредит.
Няколко поста по-нагоре по-подробно (#87).

Както и тук, и тук доразвито.
 
Някой може ли да посочи това къде го пише от цитата на колегата по горе:

Има ли го въобще като опция?

1) прави се регистрация по ДДС само за чуждестранни плащания и се внася 20% за всеки похарчен лев

????
 

Горе