Нямаш мобилна - ГОРИШ, според Google мобайла е с предимство

Blinky

Owner
http://www.thesempost.com/google-switching-mobile-first-index-desktop/

Малко за четене, защото според тази статия нещата загрубяват и вече кой отпадал от състезанието, че няма мобилна версия, сега ще е въобще не играеш. :)

Според мен е малко крайно, и малко като слух. Какво сте чели вие по въпроса? Някой с някакви новини, предложения, идеи какво ни очаква. ;)
 
Наблюдавам вече сериозни разлики между мобилни и десктоп резултати, в полза на мобилните
Това е защото сайтове от конкуренцията нямат адаптивен за мобилни устройства дизайн
Примерно ключова дума на десктоп се класира на 11 място, а в резултатите при мобилно търсене е на 5то място
 
Малко гадничко така. Според мен не е правилно, защото има ниши, които им е точно през... за мобайла, защото просто няма как да си свършиш работата през телефона или таблета, ако напазаруваш техен продукт или услуга. Но явно идва и е неизбежно. :) И там ще искат бързи мобилни версии, изчистени концепции, и всичко което десктопа от доста време си има. ;)
 
Google постоянно говорят за адаптивността и колко много не одобряват страниците с мобилна версия в отделен поддомейн. В препоръките за разработка на уеб сайтове, оптимизирани за смартфони, е написано директно:

Страниците с адаптивен дизайн, т.е. страниците, които еднакво добре се зареждат на различните мобилни устройства с единно URL или с единно HTML за потребителите на различни джаджи, използващи CSS само за изменяне на параметрите на показването на отделните елементи, са стандартът, препоръчван от Google.

Извадка от "Адаптирай се или умри": goo.gl/kctJye

Не е слух, а еволюция. Предполагам, че скоро почти няма да се натъкваме на "неадаптирани" сайтове в мобилните търсения. Все още се 'мяркат' в резултатите, но при тази кардинална новина за мобилните индексации, нищо чудно да се очакват огромни загуби в десктоп сърча и 'тотална чистка' в мобилния.
 
Извадка от "Адаптирай се или умри": goo.gl/kctJye

Не е слух, а еволюция. Предполагам, че скоро почти няма да се натъкваме на "неадаптирани" сайтове в мобилните търсения. Все още се 'мяркат' в резултатите, но при тази кардинална новина за мобилните индексации, нищо чудно да се очакват огромни загуби в десктоп сърча и 'тотална чистка' в мобилния.
Да, излязоха силно с тази новина и се надявам следващите да дадат и малко повече яснота кога възнамеряват да сложат бариерата. Както се вика какъв срок са дали на хората да еволюират. :)
 
Има, има. Виж повечето бизнескаталози тук, стари фирмени сайтове и такива, които не са си доплатили или са минали при някой, който не им е обяснил, че може и мобилна да предвидят. Или просто си олд скул и си се кефиш на твоето си, игнорирайки зяпачите през телефоните по метростанциите. :)
 
Между мобилна версия и адаптивен дизайн, разликата е от тук до марс. Така както всички се хвърлиха на глупавите респонсив теми, така много скоро (тия с мозък у главата) пак ще си върнат старите изпитани мобилни версии, а най-умните директно ще скочат на апове и тотално ще зарежат адаптивните дизайни.
Няма да споменавам защо респонсивите са отживелица, който се занимава професионално би трябвало да знае. Дизайнът се развива според устройствата, а не според търсачката. Това че гошо иска прегледност в сайтовете спрямо мобилни устройства, не значи, че ти е необходим адаптивен дизайн. И като цяло тези простотии ще се стандартизират в общо два модела + ап, уека, поуека :)
 
StillMad напълно несъгласен съм, mobile.domain.com или отделна версия е не само по-неработещо решение, но и не е практично да имаш две - три версии на един сайт, вместо крос версия, респонсив, и това е последния тренд, ако имаш някакви доказателства относно тея твърдения, дай да видим малко инфо, линкове и така нататък.
 
Крос на сайт с картинки или някви статийки -да, но ако правиш контентен и мултифункционален сайт с крос/респонс нищо няма да излезе и дори да се сцепиш, пак ще загубиш функционалността.
"Последен тренд" е от 5-6 години :) Имам 20на и повече такива и ти казвам, че е работа на вятъра. Вярно по-лесно е, но не е функционално за контентни сайтове.
По-скоро ти ми дай линк с респонсив мултифункционален сайт ;)
 
Знаеш ли защо дир-а например нямат респонс?? Мислиш ли, че е защото нямат кинти или девелопери :)
 
Нещо не те разбирам, за каква функционалност говорим? Дай малко повече инфо, защото навсякъде mobile версиите ги вчитат за тегло, поддържане на 2 версии или 3, линкове евентуално не ходят само към 1 място а се сплитват, повече работа за поддръжка и т.н.., а и официално гугъл преди няколко месеца казаха Да на кросплатформите.
Дай пример с големите играчи, които държат 2-3 версии, вместо една крос платформа, работеща в % и спрямо устройствата.
едит2: Ако бутаме спора нанякъде, то накрая все ще стигнем до agreement, че в бъдеще всичко ще тича към APPS.

едит: от ДИР.БГ не бих учил нищо, камо ли от http://sportal.bg или по-скоро http://mobile.sportal.bg
 
Последно редактирано:
Ако си работил по сложен сайт, не блог на врътпрес, няма как да не ме разбираш.. иначе само си чешем пръстите в момента.
Ето давам ти задача за въображението ти. Дай ми структура на целият контент на дир-а, преминавайки през 3 резолюции и стигайки в най-проста мобилна за галакси например, без да се загуби половината функционалност. Ай да видим как ще ми го разчертаеш. Виждаш им структурата в момента, дай същата (без да махаш категории) и ми кажи как ще го вкараш, чрез респонд в мобилнаКазвам ти, че единстеният правилен вариант е да направиш нова къстъм версия. Вече разбира се двете ще си ползват една база, това се знае. Дори да успееш ще се счупиш отвсякъде и ще имаш хиляди бъгчета в стайлинга.
Не само дира, всички са така, гледай близ там другите..
Аз ти казах, дай ми пример с мултиконтентен сайт на бутстрап или къв и да е респонсив цсс
 
Е човек, отвори топ100 от сайтовете в интернет, даже топ 1000 и виж дали има някой, който още държи mobile / tablet версия, всички са на проценти и колони пак с проценти, това чудо изчезна преди 2-3 години, да не пишеш от капсула на времето :D , Структура как да ти дам без конкретен пример, вмомента се трендва bootstrap / material design ui ( на google ) - всички големи играчи на тях разчитат, или поне спазват крос функционалност чрез колони с проценти, аз съм работил с bootstrap, много бързо може да се направи крос платформа, всичко ти идва наготово, не те разбирам наистина.
https://wrapbootstrap.com/themes/admin Ей ти пример и не на големи ирачи, как нещо както казваш, което не е на WP и е накичено минимум с 20 Javascript библиотеки се държи много добре на всякакви устройства, чрез bootstrap.
http://wrapbootstrap.com/preview/WB0R5L90S
http://wrapbootstrap.com/preview/WB0J6BJ85
Първите 2 попаднати от линка.


Няма как да ме убедиш, че трябва да си направя 3 различни версии на сайта, че да ги поддържам после, вместо да имам 1 крос платформа, кажи едно нещо, което не може да бъде постигнато чрез горните неща, не мога да те разбера човек, официално и гугъл и майкрософт са се изказвали по тоя въпрос. Да не говорим, че Microsoft наливат доста акъл и пари в тая насокa.
 
Последно редактирано:
Аз имам над 93% посещения от десктоп към моя сайт, говорете ми за мобилни версии :) Не всичко е соц.мрежи и блогове.
 
Виж човек, аз не казвам, че ползва мобилна версия в смисъла който пишеш - на поддомейн или както си го представяш - "цъкни за мобилна версия" Дизайна пак си хваща с медия куери, но не ползва тия прехвалени цсс- бутстрап, скелетон, гридове разни, те са стотици. Правиш си цъстъм подредба със собствени цсс-и и това е. Сега разбираш ли го това?
 
Аз имам над 93% посещения от десктоп към моя сайт, говорете ми за мобилни версии :) Не всичко е соц.мрежи и блогове.

Не им вервам на тия статистики аз :)

Половината вече бръмчат от телефона и таблета.
 
Виж човек, аз не казвам, че ползва мобилна версия в смисъла който пишеш - на поддомейн или както си го представяш - "цъкни за мобилна версия" Дизайна пак си хваща с медия куери, но не ползва тия прехвалени цсс- бутстрап, скелетон, гридове разни, те са стотици. Правиш си цъстъм подредба със собствени цсс-и и това е. Сега разбираш ли го това?
Е тогава говорим едно и също, просто си ползват собствен framework, което пак е кросплатформа, понеже се държи по различен начин според screen резолюцията, тоест това не е мобилна версия, пак е крос платформа.
 
Не, не е напълно така. Ползваш собствен цсс, не един като цяло за респонсива, както е при тия готовите тояги, най-малкото защото ще ти се бъркат класовете. Да го кажем по-просто - не мобилна версия, а мобилен цсс :) тоест си е дефакто мобилна версия :)
 
Не им вервам на тия статистики аз :)

Половината вече бръмчат от телефона и таблета.
http://prntscr.com/ctjza0

А тея Bootstrap, Angular и т.н. са нож с две остриета. Вероятно улесняват коденето за някой, ама сайтовете стават едни мегабайтови... И кво, решавам да търся нещо през телефона, отварям 5 сайта и ми заминават десетки MB ей така заради fancy скриптове и стилове. Да не говорим за памет, процесор и т.н. Мерси :)

Не, не е напълно така....
Подкрепям :)
 

Горе