Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Какво искаш да кажеш, че се осигуряваме на 420, а всъщност плащаме 123 лева на месец ????

Не просто се е объркал. Сега го осигуряват на минималната заплата, а след промените ще стане 420
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Какво искаш да кажеш, че се осигуряваме на 420, а всъщност плащаме 123 лева на месец ????

Да!
И сега ако това, което ми каза счетоводителката е вярно, ще плащаме по 350-400 на месец, а ще се осигуряваме на 700-800лв..
За това е цялата суматоха...
 
От: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Не просто се е объркал. Сега го осигуряват на минималната заплата, а след промените ще стане 420

420лв е минамалния праг за самоосигуряващо се лице като управилтел на дружество.
Там вноската е 123лв за с болничен и 108лв за без болничен!
Сега искат да стане 400...
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Аз бях ЕТ и към 108 лева давах на месец за осигуровки. Така и не можах да разбера защо плащам двойни здравни. Сега ще си внасям само здравните и нищо друго.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Аз бях ЕТ и към 108 лева давах на месец за осигуровки. Така и не можах да разбера защо плащам двойни здравни. Сега ще си внасям само здравните и нищо друго.

До колкото разбрах за не внесени осигуровки ни грози затвор.. Защото това щяло да спада към наказателния кодекс, а както беше до сега към административния кодекс..
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

До колкото разбрах за не внесени осигуровки ни грози затвор.. Защото това щяло да спада към наказателния кодекс, а както беше до сега към административния кодекс..

Това е големи суми, представи си ако тръгнат да арестуват всеки пропуснал или укрил 10 20 лева :) Идеята е да сплашат фирмите да не се правят на ударени и да не укриват
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

До колкото разбрах за не внесени осигуровки ни грози затвор.. Защото това щяло да спада към наказателния кодекс, а както беше до сега към административния кодекс..

За какви осигуровки говориш здравни или социални?
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

До колкото разбрах за не внесени осигуровки ни грози затвор.. Защото това щяло да спада към наказателния кодекс, а както беше до сега към административния кодекс..

Аз си спрях фирмата, няма какво да внасям повече :)
 
От: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

420лв е минамалния праг за самоосигуряващо се лице като управилтел на дружество.
Там вноската е 123лв за с болничен и 108лв за без болничен!
Сега искат да стане 400...

Самба, това и преди си е било така. Значи малко бъркаш. Да си управител с договор за управление и преди не можеше да си самоосигуряващ се. Ама си затваряха очите. За ЕТтата промени не виждам за сега.
 
От: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Самба, това и преди си е било така. Значи малко бъркаш. Да си управител с договор за управление и преди не можеше да си самоосигуряващ се. Ама си затваряха очите. За ЕТтата промени не виждам за сега.

Не, не бъркам, а не съм се изкакал правилно.
Исках да кажа, че всяка фирма трябва да има управител без значение на ДУК ли е или се самоосигурява.
Ако се самоосигурява 420лв е мин праг.
Ако е на ДУК 700 и нагоре е прага..
И съответно скачат и вноските за осигуровки :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

До момента минималната заплата май беше 290 и се плащаха осигуровките върху нея. Това е при положение, че се осигурявате като собственик във фирмата. Сега вече няма да бъде обвързано с минималната заплата, а ще бъде на прагове. Като съответно за минималния ще се вдигне със 130 осигурителния доход, което е около 50 лева.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Ами не е вярно. Никой не може да принуди собственик (управител) да работи възмездно като такъв :)

http://lex.bg/laws/ldoc/2135533201

Данъчно задължени лица

Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
(2) (Изразът "както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус" е обявен за противоконституционен с Решение № 7 от 2007 г. на КС - ДВ, бр. 37 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
(3) Не е независима икономическа дейност:
1. дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово;
2. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
(4) Данъчно задължено лице е и всяко лице, което инцидентно извършва възмездна вътреобщностна доставка на ново превозно средство.
(5) Не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки и качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на:.....


С други думи, ако си управител, но не получаваш заплата и нямаш договор за управление - не дължиш осигуровки :)

В новите промени има точно текст за управляващите възмездно контрол - те ще дължат осигуровки вече.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

И аз не съм чувал за подобно нещо. Ако е вярно - закриваш ЕООД-то и откриваш ЕТ. Там няма как да си на ДУК.

И ще плащаш данък 15% вместо 10%. Честито на печелившите.
 
Хепи ти тук там пишеш че офшорката е скъп кеф струващ няколко хилки на година ама ако направят минималните осигуровки по 300 лв за собствениците на БГ фирми вече излиза на сметка само от осигуровки.... без дори да има печалба
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

И ще плащаш данък 15% вместо 10%. Честито на печелившите.

И това е решение.. По-добре 15% данък от колкото 400лв всеки месец осигуровки!
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

И ще плащаш данък 15% вместо 10%. Честито на печелившите.

Ами то и с ЕООД плащаш 15% - 10% данък печалба и 5% данък дивидент.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Не знам вярно ли това, което се обсъжда, мен не ме касае, така или иначе внасям кат поп. Мисля, че това си го има като изискване, но има вратички.
Ето ви няколко варианта за бягство от ситуацията:
1. Сложете за управител пенсионер - майка, баща, баба, дядо. Самоосигуряващ се пенсионер плаща 8% от 420 или 33,60 на месец.
2. Няколко такива фирмички се обединете. Така пак ще пускате фактури и ще имате легална дейност, но ще си делите разходите за осигуровки, счетоводство и банка. Такова обединение е трудно защото в Бг човек за човека е вълк, но освен че си делите разходи, подобна кооперация може да роди нов потенциал идеи и развитие.
3. Регистрирайте си фирма в Кипър. Вече не е офшорна зона но е страната в ЕС с най-ниски данъци 10% общо спрямо 10%+5% у нас. Не ми е известно да се дължат осигуровки.
Все пак имайте предвид, че не можете да избягате от системата на социалното осигуряване и това, което днес плащате един ден вероятно ще формира пенсията ви, било в тази или друга държава. Както в тази, така и в други държави на ЕС налозите ще се увеличават и особено социалните плащания.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Красноречиво!

68923_387140471371181_315168611_n.jpg
 
То ясно че ще се мислят за чужди регистрации тези дето са само онлайн, а тези офлайн ще ги изгърбят... въпроса е защо собствената ти дъжава те кара зорлем да се махнеш (или да си махнеш бизнеса юридически от тук)

Ако имате фирма регистрирана в чужбина може да и отворите без проблеми сметка в България да е по лесно за бг клиентите ви само трябва да преведете и легализирате малко документи (те идват с апостил) така че няма никакъв проблем... (не съм експерт консултирайте с професионалисти по данъчно планиране) ама така седят нещата
 

Горе