Отностно Software University в София

От: Отностно Software University в София

Аз се занимавам от няколко месеца с PHP. Преди намирах програмисти да ми правят приложенията, сега почнах сам и даже ми харесва. Направил съм няколко неща, но съм още в началото. Не мога да намеря книга на български за ООП, ако се сещате - кажете, без значение дали е електронна или хартиена.
 
Re: От: Отностно Software University в София

Аз се занимавам от няколко месеца с PHP. Преди намирах програмисти да ми правят приложенията, сега почнах сам и даже ми харесва. Направил съм няколко неща, но съм още в началото. Не мога да намеря книга на български за ООП, ако се сещате - кажете, без значение дали е електронна или хартиена.

Има в book.store.bg/search?srchstr=php&sin=0&p=s

Ако имаш нужда от Ен книга, свиркай. :) Може да се разходиш и до книжарницата до р-т България - Хеликон, мисля че и там видях такива четива. Ако си от София, за другите градове не знам. Иначе има адски много материали в мрежата, но повечето са на ЕН. Предполагам имаш де. И аз съм в самото начало. :)
 
От: Отностно Software University в София

Навремето си взех "Динамични приложения с PHP/MYSQL" на Дейвид Парсънс, PHP сигурност... на О`РАйли...както и SQL хакове. И от СОФТПРЕС Javascript приложения.

Първата книга има диск към нея и упражнения, които не са много практични, но пък се разглеждат основи на асинхронни заявки.
 
От: Re: От: Отностно Software University в София

Има в book.store.bg/search?srchstr=php&sin=0&p=s

Ако имаш нужда от Ен книга, свиркай. :) Може да се разходиш и до книжарницата до р-т България - Хеликон, мисля че и там видях такива четива. Ако си от София, за другите градове не знам. Иначе има адски много материали в мрежата, но повечето са на ЕН. Предполагам имаш де. И аз съм в самото начало. :)

Гледах ги, но са все общи книги за PHP и MySQL, а на мен ми трябва специално за обектното, защото съм наясно с основните неща като масиви, функции, променливи и т.н. На английски има доста, но не го знам толкова добре, че да се уча от него. Разбирам повечето неща, но някак си не се чувствам в свои води :)
 
Re: От: Re: От: Отностно Software University в София

Гледах ги, но са все общи книги за PHP и MySQL, а на мен ми трябва специално за обектното, защото съм наясно с основните неща като масиви, функции, променливи и т.н. На английски има доста, но не го знам толкова добре, че да се уча от него. Разбирам повечето неща, но някак си не се чувствам в свои води :)

Аха, да, за напреднали не се сещам. Но си прав - там са основните неща. Колкото до разбирането - те реално нещата са в доста голяма степен еднакви с БГ. Тъй като ЕН е по-богатия език, който се ползва при програмирането, реално терминологията си е изцяло от там.
 
От: Re: От: Отностно Software University в София

Гледах ги, но са все общи книги за PHP и MySQL, а на мен ми трябва специално за обектното, защото съм наясно с основните неща като масиви, функции, променливи и т.н. На английски има доста, но не го знам толкова добре, че да се уча от него. Разбирам повечето неща, но някак си не се чувствам в свои води :)

А защо не гледаш видеоуроците на gatakka...nau4i.me?
 
От: Отностно Software University в София

http://www.book.store.bg/p118611/php-mysql-praktichesko-programirane-denis-kolisnichenko.html това изобщо не си го купувай купих го преди време и то взех 4-5 книги от този руснак накуп и мога да ти кажа, че са пълната боза.... 50 страници с тъпотии как да си настроиш xamp при условие че в интернет има 10000 клипа за тази програма и след това те забива в пълните простотии и съм прочел точно 4 страници от книгите му за да ми стигне да си събират само прах....
 
Аз лично съм впечатлен от много видеа в тубата и сайтове с кърсове, които предлагат доста богата колекция от курсове. Имат доста приктични упражнения и като цяло стават много. Единственият минус, ако може да се нарече така, е че всичко е на английски. ;)
 
От: Re: От: Отностно Software University в София

А защо не гледаш видеоуроците на gatakka...nau4i.me?

Гледам, на телерик също изгледах лекциите. Имам и една книга, но е стара за PHP4. Явно ще трябва нещо на английски да намеря.
 
От: Re: Отностно Software University в София

Аз лично съм впечатлен от много видеа в тубата и сайтове с кърсове, които предлагат доста богата колекция от курсове. Имат доста приктични упражнения и като цяло стават много. Единственият минус, ако може да се нарече така, е че всичко е на английски. ;)

Има и доста видео уроци на български, но всичко е объркано и неподредено. В тях се повтаря горе-долу едно и също.
 
От: Отностно Software University в София

Как се съхраняват снимките към новините?
Според това как мисли човека се преценява колко разбира - ако наблъска всичко в една директория то този човек си няма на идея как после ще се сервира това съдържание и че това е една от най-бавните опреции.
Ако пък предложи някакво друго решение има надежда, важното е да има мислене, защото програмирането е мислене :).
Би ли споделил "правилния" според теб начин?
 
От: Отностно Software University в София

Би ли споделил "правилния" според теб начин?

На доста CMS-и снимките отиват именно в една директория и се извикват по ID. Не знам дали е правилно или не, но съм го виждал на много места в сайтове с хиляди обяви и новини, без да има някакъв проблем.
 
От: Отностно Software University в София

След спора за това какви въпроси трябва да се задават на интервю, малко прехвърлих, така че се извинявам.

Относно уеб разработването, като цяло трябва да си отговори на следния въпрос:
Искаш ли да правиш това, което потребителите виждат, или искаш да правиш нещата, така че да работят. :D
PHP + SQLбаза са за backend, както вече си установил,
а JS + HTML +CSS е за това как потребителя вижда сайта, докато го разцъква.

В последните 2-3 години Javascript набира много голяма сила, вече се ползва и за backend и като цяло все повече прилича на програмиране (don't hate me). Според мен това е много силна тенденция, защото все повече се търсят добри JS-ри, а те са наистина малко, тъй като повечето знаят само да цъкат на jQuery и до там. Недостатък е, че забравяш за IE 8, в повечето случаи и за IE 9 и по-рядко за IE 10. Новите на старите неща не вървят.

PHP си е класически език, в който правилото е: "Тук можеш да правиш, каквото и както си искаш", което предразполага начинаещия да прави много неща по неправилен начин, но с влизането на Framework-овете нещата се пооправиха и вече native PHP никъде(почти) не се пише. Дори в stackoverflow повечето въпроси свързани с PHP са за някой framework.

Аз лично те съветвам да се ориентираш към Javascript програмиране!
 
От: Отностно Software University в София

Аз ли съм тъп или тея не са в час?
Защо да си пиша името 2 пъти? И не могат ли от ЕГН-то да ми вземат датата на раждане?
В крайна сметка 1/3 от полетата са излишни.
7937575y.png
 
Явно го искат на два езика. Такова нещо има и в Регистър.бг, но там са го направили да се синхронизира от Бг към Ен, веднага след написването му в бг полето. За имената говоря. за другото не знам честно казано. Не знам какво се учи така и как. Сигурен съм, че има много доволни от това юни, ако някой може да сподели, че това, което аз знам не е ОК за споделяне. :) Ще се радвам.
 
От: Re: Отностно Software University в София

все едно е WP сайт правен от някой първолак. Не знам, мен тук ме изгубиха още.
Явно го искат на два езика. Такова нещо има и в Регистър.бг, но там са го направили да се синхронизира от Бг към Ен, веднага след написването му в бг полето. За имената говоря. за другото не знам честно казано. Не знам какво се учи така и как. Сигурен съм, че има много доволни от това юни, ако някой може да сподели, че това, което аз знам не е ОК за споделяне. :) Ще се радвам.
 
От: Отностно Software University в София

Не става само с логика. Ако не седнеш да учиш езика няма как логиката да те направи програмист. Дори програмистите учат, защото бранша се развива много бързо и няма как да се развиваш без да трупаш нови знания. Също така логиката се развива и в последствие, едва ли всеки начинаещ програмист е имал супер добра логика. Вече е различно, ако се прекфалифицираш от един език на друг. Повечето езици си приличат, разбира се има и изключения. Със специфични алгоритни, сигурно се има в предвид това, че се преписват готови алгоритми на определен език - например алгоритъма на Петкан за еди какво и т.н.

Хах, създаването на един софтуерен продукт е свързано с:
1. Създаване на алгоритми, чрез които продукта ще работи. Тук се изисква логика, математика и много познания по различните динамики.
2. Познаване на програмни езици – писане на код, който да реализира алгоритмите, тоест създаване на програмата.

Ако този процес се прави от един човек или екип, то обикновено се тръгва от първо от познанията по програмни езици и след това – чрез тези познания да се създадат алгоритми за изработване на продукта.

Дали това е правилния подход, преценете сами със следния пример:

Всеки знае какво е архитект – човека, при когото отивате ако искате да ви се проектира дадена сграда.
Това, което може би не знаете е че архитекта създава архитектурния проект– външен вид, разпределение и още много и много други компоненти в проекта.
След като архитекта създаде архитектурната концепция, я дава на проектантите да я претворят в реален проект.
Ако архитекта няма необходимите познания по строителните технологии, то проектантите изпитват сериозни проблеми при изчисляването и изработката на проека, което може да доведе до нов архитектурен проект, различен от първоначалния.
И обратното, колкото архитекта е по-добър и има необходимите знания, толкова по-добър проект ще се получи накрая.

В този пример архитекта създава алгоритъм на бъдещата сграда, а проектантите изчисляват и създават реалния и работещ проект.

Ако обърнем процеса на обратно, тоест проектантите / програмистите/ да изчислят проекта, а после архитекта / създателя на алгоритми/ да оформи крайния продукт, накрая не се получава нищо…
За което да си заслужава да се говори…

Да сте чули за гениални проектанти / програмисти/?
Надали, има гениални архитекти и гениални създатели на програми, за които всеки е чувал и всеки взима за пример…

Така че няма как да сложите програмирането преди алгоритмите, мисленето и логиката пред писането на код…

Единия процес е творчество, другия е рутинна процедура…

Затова една от най-скъпите професии в момента е софтуерен архитект, а не програмист….
 
От: Отностно Software University в София

Да, създаването на софтверен продукт е свързано с много познания, а не само с логика.
 
Re: От: Отностно Software University в София

Да, създаването на софтверен продукт е свързано с много познания, а не само с логика.

И обикновено са замесени много хора и екипи. Няма да се случи читав продукт само с 1-2ма програмиста тук. ;)
 
От: Re: От: Отностно Software University в София

Ако някой случайно не е гледал филма - Пиратите От Силиконовата Долина - ами да го гледа.
Според мен може и да питат за него на интервю :twisted:.
 

Горе