От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

vladko82

Active Member
Днес ми се налага да изпратя нещо до София и ми дадоха адрес на офис на Еконт:Овча купел,ул.Президент Линкълн 116 ?!.. Та въпроса ми е най-вече към софиянци:От скоро ли са тези имена,или отдавна?И някой знае ли по какъв повод и чие предложение са кръстили тази улица,а предполагам и много други на хамериканоси?:?:
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Улица "Джордж Вашингтон" се казва така от преди 89-та... :)
За по-новите не знам, ама колко му е.
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Забавен е и случаят с улица "Обиколна", в ОК2. Тя си се казва така от 20-тина години и така е позната на всеки, който си е имал работа с нея. По някаква причина обаче, преди около година някой от активните членове на общината /вероятно в тогавашните жеги/ решил, че улицата трябва да се казва "Президент Линкълн". Допреди 2-3 месеца можеше да се види рядката гледка една улица да има две имена, като табелите с тях на места бяха една до друга. Напоследък върху чисто новите табели "Обиколна" са заковани чисто нови табели с името на Линкълн. Забележете и смешния факт, че улицата не се казва Ейбрахам /или Абрахам/ Линкълн, а президент Линкълн. Очевидно брилянтният ум, който е пръкнал тая гавра смята, че хората не знаят кой е въпросния Линкълн /може би автомобилна марка?/, или самият той не е сигурен за първото му име. Така например булевард "Васил Левски" би трябвало да бъде бул. "Дякон-революционер Левски /Джингиби/" или булевард "България"- бул. "Държава България". Ето това е парадокс в стила на Илф и Петров. Живееш си в продължение на много време на еди коя си улица, а се оказва, че ти всъщност въобще не си живял на тази улица, а на съвсем друга. В такъв момент се объркваш и започваш даже да се вглеждаш в чертите на децата. Нищо не се знае...

http://forum.boinaslava.net/archive/index.php/t-8704.html?
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

че улицата не се казва Ейбрахам /или Абрахам/ Линкълн, а президент Линкълн.

Това сигурно, за да не го объркат с някой друг с име Линкълн, или да речем с лимузина :).
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Добре де,ами заради тази гавра сигурно биха принудили живущите на тази улица да си сменят личните карти,или не е задължително?Наистина е тъпо измислено името на тази улица.Защо няма улица с името на Ванга,Георги Иванов или дори Тодор Живков(за едни добър,за други лош,но е управлявал държавата повече от четвърт век)..Това ми е странното,мога да изброя поне български 10 личности,които заслужават имената им да са на улици,но ги няма!
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Защо в София има улици на

1. Комунистически терористи - ул. Виолета Якова в Люлин

2. Национални предатели и чужди агенти - Г. М. Димитров

Защо когато преди време кръстиха улица на ген. Христо Луков, общинските съветници се избиха да й премахнат името?

Защо когато искаха да се кръсти улица на заслуженият учен от световна величина и създател на БАН, проф. Богдан Филов, ревнаха вкупом всички либерасти начело с едно чуждо посолство? И не наименуваха де, щото бил фашиз.

Защо в България има цели градове кръстени на национални предатели? - Димитровград, Благоевград, Сандански?
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Сандански защо да е "национален предател"?

Аз живея на улица "Дедеагач", но иначе е в квартал "Стрелбище" :twisted:
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Сандански защо да е "национален предател"?

След младотурската революция през 1908 г. Сандански минава на страната на младотурците. Той приема идеите на османизма, който дошлите на власт младотурци провъзгласяват за официална идеология. Те прокламират създаването на единна османска нация, съставена от отделните народности в Империята.

Това достатъчно ли е?
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

След младотурската революция през 1908 г. Сандански минава на страната на младотурците. Той приема идеите на османизма, който дошлите на власт младотурци провъзгласяват за официална идеология. Те прокламират създаването на единна османска нация, съставена от отделните народности в Империята.

Това достатъчно ли е?

Ами не. Поне за мен. Не че ще разбереш моята позиция, за това няма да си губя времето да обяснявам, но е ... болестно състояние при теб, което не подлежи на обсъждане.

Преди началото на Балканската война Сандански е уведомен от българските власти, чрез Христо Чернопеев и обещава своята подкрепа във военните действия. „Кръвта вода не става“ – така завършва разговорът му с Чернопеев. В началото на войната старите вражди между централисти, върховисти и санданисти са прекратени. Яне Сандански организира чета от 500 четници с подвойводи Стойо Хаджиев, Георги Казепов, Александър Буйнов, Крум Чапрашиков, Иван Чонтев и Димитър Арнаудов и други и на 17/30 октомври 1912 година влиза в опразнения от турски войски Мелник, след което отбранява позициите северно от Рупелското дефиле по нареждане на командването на Седма рилска дивизия. На 17 октомври е назначен за кмет и военен комендант на Мелник, но към 20 октомври Яне Сандански е в авангарда на 50-и полк от III бригада на дивизията и подпомага напредването ѝ.[35] Участва в навлизането на българските войски в Солун. Като авангард на Седма пехотна рилска дивизия, около 300 четници – кавалеристи на Яне Сандански заедно с кавалерията на майор Цонев влизат в Солун след предаването на града от Тахсин паша на гърците на 8 ноември 1912 година. На банкет с български офицери в града Сандански вдига тост за независима Македония, което довежда до скандал. Офицерите заявяват, че след толкова много жертви от българска страна, за никаква независима Македония не може да става и дума. По-късно Сандански е включен в щаба на новосформираната в Одринско 15-та щипска дружина на МОО.[36] Дружина е създадена на 3 март 1913 г. в град Кешан. През същата пролет тя участва в акции в Малгара и Кешан.
и така нататък ... неблагодарно племе са българите!
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Ех, че си проста, жено. Какво по-точно доказва цитата ти? Изкупил си е греховете с "кръвта вода не става", ли?
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Абе,Сандански добре,ама за къв х.й кръщават улици на Линкълн и Вашингтон?Какво общо имат те с нашата страна,независимо дали е в отрицателен или положителен аспект.Аз това имам предвид.Кръщават улици на хора,които нямат нищо общо с България.Защо няма улица на името на Баба Ванга?Македонците я тачат,руснаците сериал направиха за нея,а ние една улица не сме нарекли с нейното име.Защо няма улица на името на Спартак-роден е на българска територия,тракиец,нали се гордеем със съкровищата на траките?Защо,човека накарал Римската империя да напълни гащите преди близо 2000г.,повтарям-РОДЕН В БЪЛГАРИЯ,няма улица на свое име в София,а ционисткия президент Вашингтон има?Не знам,аз ли не мисля логично,Столичните общинари ли са криви...Пак казвам,преди няколко часа разбрах,че има улици на американски президенти в София и искрено се учудих и озадачих. :mad:
 
Да, и аз забелязвам някаква такава тенденция. Странно, но факт. Явно лека полека минаваме в тази насока. То за жалост нямаме достоен политик от много време насам, на който да кръстят някоя улица. ;) Но и това да е на някой чужд, и то от там, пак нещо не ми се връзва. :)

Примерно кмета на Бургас може свободно да си кръсти някоя улица на него, защото заслужава. ;) Един човек, който гордо може на да кръсти улица от града, който е управлявал. ;)
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Има защото сме прост народ. Бива ли да няма паметник на Хан Аспарух в столицата? Ти за някаква улица си се хванал.

Както казваше един съфорумец дето не влиза вече тази държава не е българска - затова утре ще имаме и бул. Бардак Обама, но не и паметник на Хан Аспарух или улица на името на Ванга. Нашите дупедавци са решили, че тези хора са по-малко заслужили от "Президента Линкълн". :wink:
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

За да се пообразова малко Касиопейката:

Истинският лик на Яни Сандански. Убиецът на Иван Гарванов, Борис Сарафов и Михаил Даев

Иначе, аз лично предпочитам улици кръстени на който и да е чужденец пред улици кръстени на изроди, българофоби и национални предатели. А такива има доста.
 
От: От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Има защото сме прост народ. Бива ли да няма паметник на Хан Аспарух в столицата? Ти за някаква улица си се хванал.

Както казваше един съфорумец дето не влиза вече тази държава не е българска - затова утре ще имаме и бул. Бардак Обама, но не и паметник на Хан Аспарух или улица на името на Ванга. Нашите дупедавци са решили, че тези хора са по-малко заслужили от "Президента Линкълн". :wink:
Ами, добре че няма на ХАН Аспарух. Не си глупав, така че не повтаряй историческите фалшификации на комунистите. Нямаме ХАНове в историята си. Но иначе си прав де, няма паметник на създателите на тая държава в София, а имаме паметници на червената армия под път и над път. Самият факт, че никой вече над 20 години не му дреме за това и не желае да възпитава национално самосъзнание, мисля няма нужда от коментар.
 
От: От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Ами, добре че няма на ХАН Аспарух. Не си глупав, така че не повтаряй историческите фалшификации на комунистите. Нямаме ХАНове в историята си. Но иначе си прав де, няма паметник на създателите на тая държава в София, а имаме паметници на червената армия под път и над път. Самият факт, че никой вече над 20 години не му дреме за това и не желае да възпитава национално самосъзнание, мисля няма нужда от коментар.

Знам, че не е хан и не е и Аспарух за по-разбираемо така го написах. :)
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Ае сега, нямаме ханове, аз колко чудесни ханчета знам...

ПП Това дали някой е свързан с България или не би трябвало да е толкова определящо. Айнщайн няма нищо общо с нас, не заслужава ли обект на негово име?
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Ае сега, нямаме ханове, аз колко чудесни ханчета знам...

ПП Това дали някой е свързан с България или не би трябвало да е толкова определящо. Айнщайн няма нищо общо с нас, не заслужава ли обект на негово име?
Прав си Проданов, ама според мен първо трябва да си гледаме собствената история и значими личности. Така, един вид, ги трият от народното съзнание, нарочно. Пък чак като остане място, тогава да си кръщаваме улици и булеварди на световни величия. Дали Айнщайн или Джавахарлал Неру (баси, това не мога да го кажа даже), все тая.
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Прав си Проданов, ама според мен първо трябва да си гледаме собствената история и значими личности. Така, един вид, ги трият от народното съзнание, нарочно. Пък чак като остане място, тогава да си кръщаваме улици и булеварди на световни величия. Дали Айнщайн или Джавахарлал Неру (баси, това не мога да го кажа даже), все тая.
Съгласен съм.Освен това и с парите е малко тъпичко,Ботев никога не са го слагали,а Левски беше на едни хилядарки и после го махнаха.Според мен Ботев и Левски трябва да са задължително на паричните ни знаци,и то на по-големите купюри,точно поради причината,поради която не са сега!
 
От: От кога в София има улици с имената на американски президенти?!..

Никой не обясни, защо улица в центъра на София са я кръстили "Дедеагач"*? Идеи?

*което си е турска дума/словосъчетание.

Отделно много местности и градове са с подобни. Казанлък? ДелиОрман?
 

Горе