Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Доста си упорит. Какво като се отваря не знам си каква статия в някаква измислена свободна енциклопедия. Нямам желание да ставам редактор или да доказвам каквото и да било. Има си специализирана литература в областите политология и социология - там чета, което ми е интересно и ме интересува. А и мисля сам. Това, което си подчертал е извадено от контекста (погледни си целия цитат). Не може да съществува нация без държава. А днес не може да съществува и народ без държава, защото по твоята логика би трябвало 2-ро и 3-то поколение български имигранти в САЩ да се смятат за българи, да образуват български общности, да празнуват български празници, да носят български имена и т.н., но това далеч не е така. Нали?

територията, икономическия живот
Територията е политически обособената държава.
 
От: От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Защо смяташ, че нечия свобода е нарушена?
Пак питам - някой кара ли ви да избирате държавна поръчка?

Можеш да избираш: да теглиш студентски заем, за да финансираш обучението си или да учиш в свободен университет. И в двата случая няма кой да те задължи да останеш в БГ, ако не искаш.

Имам чувството, че приемате твърде много като даденост парите, които държавата отпуска, за да квалифицира будни студенти. Ами ако изчезне държавна поръчка, хубаво ли ще е ? Няма ли бедните да си останат бедни (няма да могат да си позволят да учат и ще си останат в мизерията)... Не стига, че държавата отпуска милиарди на година за обучението, ами и имате наглостта да казвате, че трябва същата да прави безплатно всичко.

Една държава ако няма от какво да се издържа, как ще функционира?

И пак повтарям: никой не нарушава правото ви да учите. Първо ви се дава избор да изберете от три опции: държавна поръчка, свободен университет или студентски заем. Ако изберете първото сте вързани 5 години, ако изберете второто или третото сте пей сърце...

Имате право на избор. Следователно цитираният член 15 не се нарушава!

Ей, ще ме караш сега да ти обяснявам като на 5 годишен. Не възприемаш ли или просто се правиш на луд?

Така не да започнем с това к'во пише у тоя член:

2. Всеки гражданин на Съюза има свободата да търси работа, да работи, да се установява или да предоставя услуги във всички държави-членки.

Прочети го 2-3 пъти. Още един цитат:

СВОБОДНОТО ДВИЖЕНИЕ НА РАБОТНИЦИ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Свободното движение на хора е една от основните свободи, гарантирани от европейското законодателство и включва правото на живеене и работа в друга държава-членка. Тя е съществен елемент от вътрешния пазар и европейското гражданство.
Свободното движение на хора означава, че гражданите на Европейския съюз имат правото да се движат и установяват свободно навсякъде в неговите рамки, да бъдат наемани на работа, да не губят придобитото си образование и квалификация, здравните и пенсионните си осигуровки в нито една от държавите членки, да ползват здравна помощ и да получават своята пенсия или други социални плащания в която и да е от тях, да избират или да бъдат избирани за членове на Европейския парламент или в местните органи на властта.


http://www.eulaw.egov.bg/DocumentDisplay.aspx?ID=182608

Така ся явно пак няма да схванеш за това обяснявам:

Всеки гражданин на ЕС има правото свободно да се движи из Съюза и да работи в страните членки (ако има свободни работни места и иска да го наеме някой). Никой няма право да му забранява в срок от незнам си колко години защото това е:
"една от основните свободи, гарантирани от европейското законодателство"

Ако се въведе забрана да се работи само в БГ за 5 г. този човек няма да може да работи в друга страна членка. Нъл тъй? Което какво означава - нарушаване на правото, което му е дадено и гарантирано от европейското законодателство.

Тази разпоредба на ЕС е йерархично над нашите. И ако някой студен реши да съди България почти е сигурно, че ще ни надупят.

Имаше случай на човек, който бяха му забранили да напуска България заради дългове - съди държавата и спечели делото.

Така, че твоите размисли и страсти няма да издърат в съда. :)
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Ако има доброволно сключен договор при влизането във ВУЗ, как по-точно ще се наруши горното? Доброволното приемане на някое условие не може да бъде тълкувано, като насилствено ограничаване.
 
Re: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Доста си упорит. Какво като се отваря не знам си каква статия в някаква измислена свободна енциклопедия. Нямам желание да ставам редактор или да доказвам каквото и да било. Има си специализирана литература в областите политология и социология - там чета, което ми е интересно и ме интересува. А и мисля сам. Това, което си подчертал е извадено от контекста (погледни си целия цитат). Не може да съществува нация без държава. А днес не може да съществува и народ без държава, защото по твоята логика би трябвало 2-ро и 3-то поколение български имигранти в САЩ да се смятат за българи, да образуват български общности, да празнуват български празници, да носят български имена и т.н., но това далеч не е така. Нали?


Територията е политически обособената държава.

ама държавата я нямало а българската нация/народ (синоними) са живели на територията на западна османска империя :)

точно така си е и ги празнуват в Час по България мисля даваха точно за българите в сащ от преди повече от век техните църкви и наследници които говорят български въпреки че никога не са стъпвали тук защото техните предци са се изнесли още в края на 19 началото на 20 век... разбира се не всички наследници са такива са така но не всички са националисти...

цитираните извадки от речници е копиран контент от офицялни издания по официален източник трудно
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Ако беше така както казваш, сега в САЩ трябва да има милиони българи, които да говорят български, да се интересуват от България и т.н. Но няма, защото са претопени и смесни с други хора, т.е. са се превърнали в американци. А след още 100-200 години самосъзнанието или остатъците от такова вече няма да съществува, точно както не съществува при американци от английски, немски, френски, африкански или какъвто и искаш произход.
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Ако има доброволно сключен договор при влизането във ВУЗ, как по-точно ще се наруши горното? Доброволното приемане на някое условие не може да бъде тълкувано, като насилствено ограничаване.

Няма значение пак е в нарушение договора. Ето как може да бъде развален:

Наскоро имаше случай в който осъдиха ЦКБ за незаконна лихва позовавайки се на директива 93 от 1993 г. на Европейския съюз (мързи ме да я търся каква е - що е) която гласи:

че клауза, която не е индивидуално договорена, тоест клауза, която ти дори нямаш възможност да обсъждаш, е неравноправна.
Източник
 
От: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Няма значение пак е в нарушение договора. Ето как може да бъде развален:

Наскоро имаше случай в който осъдиха ЦКБ за незаконна лихва позовавайки се на директива 93 от 1993 г. на Европейския съюз (мързи ме да я търся каква е - що е) която гласи:

Източник

Това значи, че всеки договор, който подписваш и нямаш право да обсъждаш (това не го разбирам много, защото щом подпишеш нещо не значи ли, че си съгласен с него) е невалиден? Не съм юрист, но нещата не ми се струват съпоставими.
 
Re: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Ако беше така както казваш, сега в САЩ трябва да има милиони българи, които да говорят български, да се интересуват от България и т.н. Но няма, защото са претопени и смесни с други хора, т.е. са се превърнали в американци. А след още 100-200 години самосъзнанието или остатъците от такова вече няма да съществува, точно както не съществува при американци от английски, немски, френски, африкански или какъвто и искаш произход.

не са милиони но ги има прпеоръчвам на всички да изгледат и да го следят редовно това предаване

[video=youtube;5tYuImE5LRw]http://www.youtube.com/watch?v=5tYuImE5LRw[/video]

[video=youtube;UXDVMYgZJxs]http://www.youtube.com/watch?v=UXDVMYgZJxs[/video]

[video=youtube;JgcI738qmM8]http://www.youtube.com/watch?v=JgcI738qmM8[/video]

[video=youtube;6ZiXurCEwSM]http://www.youtube.com/watch?v=6ZiXurCEwSM[/video]
 
Re: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

както се вижда за запазване на нацианолноста е напълно достатъчна и една ъбългарска православна църква обаче те заразлика от нашите предшественици не са били направени насила безбожници от комунистите и затова са се запазили без държава

ВЕЛИКДЕН КРАЙ „АЛЕКСАНДЪР НЕВСКИ“

http://chitanka.info/text/2898/58#textstart
 
От: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Това значи, че всеки договор, който подписваш и нямаш право да обсъждаш (това не го разбирам много, защото щом подпишеш нещо не значи ли, че си съгласен с него) е невалиден? Не съм юрист, но нещата не ми се струват съпоставими.

Зависи от случая (и аз не съм юрист), но като те накарат да подпишеш договор при влизане във ВУЗ и има клауза, която ти забранява да работиш в други страни членки за 5 години за мен е в нарушение на Европейското законодателство. Както и ти е отнето правото на обсъждане според онази директива - или си съгласен или не си(не е концерт по желание).

Аве защо спорим въобще за глупости? :wink:
 
Последно редактирано:
От: От: От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не

Всеки гражданин на ЕС има правото свободно да се движи из Съюза и да работи в страните членки (ако има свободни работни места и иска да го наеме някой). Никой няма право да му забранява в срок от незнам си колко години защото това е:
"една от основните свободи, гарантирани от европейското законодателство"

Ако се въведе забрана да се работи само в БГ за 5 г. този човек няма да може да работи в друга страна членка. Нъл тъй? Което какво означава - нарушаване на правото, което му е дадено и гарантирано от европейското законодателство.

Тази разпоредба на ЕС е йерархично над нашите. И ако някой студен реши да съди България почти е сигурно, че ще ни надупят.

Имаше случай на човек, който бяха му забранили да напуска България заради дългове - съди държавата и спечели делото.

Така, че твоите размисли и страсти няма да издърат в съда. :)

Да де, логиката ти ми е ясна...ама веднъж си направил избор, знаейки последствията. То и да обиждаш на улицата е вид свобода, но сам преценяваш последствията. Всеки избор води до последващи резултати. Нали затова е избор.

България 1396 -1878 цели пет века без държава а нацията не е изчезнала :) нито е изчезнала българската идентичност :)

ама знам ли сега с държава маи е по застрашена от изчезване отколкото преди.... точно заради дръжавата и водената от нея политика на мозък :)

И като нация, какво толкова сме постигнали през тези 5 века, че го развяваш. Все едно е било удоволствие да сме били под робство. Наистина си изсмукваш от пръстите със 100 зора разни неща, колкото да се включваш в темата. Нация в учебниците по история е дефинирано много точно. Ама кой да чете...






Ако има доброволно сключен договор при влизането във ВУЗ, как по-точно ще се наруши горното? Доброволното приемане на някое условие не може да бъде тълкувано, като насилствено ограничаване.


Точно така.


Зависи от случая (и аз не съм юрист), но като те накарат да подпишеш договор при влизане във ВУЗ и има клауза, която ти забранява да работиш в други страни членки за 5 години за мен е в нарушение на Европейското законодателство. Както и ти е отнето правото на обсъждане според онази директива - или си съгласен или не си(не е концерт по желание).

Аве защо спорим въобще за глупости? :wink:


Добре де... имаш условия, с които се съгласяш с ясно съзнание. Тоест, това е твоето лично решение. Не е като да се въведе закон, който да ограничава всички студенти... Тогава щеше да нарушава законите на ЕС.
 
пичове едно нещо не разбрахте, добре приема се това с договорите и после какво ? как ще се задържат добите но бедни студенти така?

в Дания всички жители на ЕС (каквито сме и ние) може да получат више обазование на англииски срещу 300 - 500 евро на семестър което по евтино даже от някои места в бг (най кадърните които знаят само англииски ще изберът това вместо да са тук и да са вързани за 5 години) а завършат ли на запад под 10% се връщат...

в Германия за тези които знаят немски образованието също не е скъпо 50 -150 евро на семестър в 8 провинции а в останлите провиниции е до 500 евро и навсякъде е с прием по документи само без кандидатсване и въпреки че за българи все още не отворен немския трудов пазар (до 31.12.2013) от няколко години всеки които завърши више там получава автоамитчно разрешително за работа в Германия и за него не важи ограничението (от тези никои не се връща щото с разрешително си равен на немците при търсене на работа иначе се брои че те дискриминират и може да ги осъдиш за много пари)

а след отварянето на трудовия пазар в целия ЕС след 31.12.2013 ще може да работиш легално за да се издържаш и да учиш което май ще пак по добър вариянт отколкот с 5 гоишен договор в бг така че тази практитка може да бъде прилагана точно 2 години да не кажа 1


а сега кажете ако вишето го направиме с обвързващи 5 годишни договори дали някои кадърен ще върже 5 години да бачка за малко пари ? или само тези които незнаят нито немски нито англииски...

пп В Германия в последните години има и университети в които се въвежда обучение на англииски така че и без немски може да учиш там.

ппп @momcheto защо не искаш да кажеш къде и от кои ги научи тези неща за държава и упрвление ?
 
Последно редактирано от модератор:
От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

пичове едно нещо не разбрахте, добре приема се това с договорите и после какво ? как ще се задържат добите но бедни студенти така?

в Дания всички жители на ЕС (каквито сме и ние) може да получат више обазование на англииски срещу 300 - 500 евро на семестър което по евтино даже от някои места в бг (най кадърните които знаят само англииски ще изберът това вместо да са тук и да са вързани за 5 години) а завършат ли на запад под 10% се връщат...

в Германия за тези които знаят немски образованието също не е скъпо 50 -150 евро на семестър в 8 провинции а в останлите провиниции е до 500 евро и навсякъде е с прием по документи само без кандидатсване и въпреки че за българи все още не отворен немския трудов пазар (до 31.12.2013) от няколко години всеки които завърши више там получава автоамитчно разрешително за работа в Германия и за него не важи ограничението (от тези никои не се връща щото с разрешително си равен на немците при търсене на работа иначе се брои че те дискриминират и може да ги осъдиш за много пари)

а след отварянето на трудовия пазар в целия ЕС след 31.12.2013 ще може да работиш легално за да се издържаш и да учиш което май ще пак по добър вариянт отколкот с 5 гоишен договор в бг така че тази практитка може да бъде прилагана точно 2 години да не кажа 1


а сега кажете ако вишето го направиме с обвързващи 5 годишни договори дали някои кадърен ще върже 5 години да бачка за малко пари ? или само тези които незнаят нито немски нито англииски...

пп В Германия в последните години има и университети в които се въвежда обучение на англииски така че и без немски може да учиш там.

ппп @momcheto защо не искаш да кажеш къде и от кои ги научи тези неща за държава и упрвление ?

Щото не ме кефи да ти обяснявам, това е толкова остарял метод да се правиш на многознаещ.

Разбрахме те, че не си чел История за 11 клас, следва да ти задам същия въпрос, ама то пък няма смисъл.

Да, няма пазар на труда в България. Или за тези, които излизат уж специалисти. Но следва и да помислим над това, че 90% от завършващите стават висшисти. А 10% от тях наистина са квалифицирани в края на обучението си.

А и още една тема: колко процента от заминаващите в чужбина работят по специалността си. Честно казано, сигурно половината ми роднини заминаха, обаче, не виждам нито един от тях да работи друго, освен обща работа. Следователно: хората не се страхуват, че след 5 години няма да си намерят работа като специалисти, а това че няма да могат да стават бармани и общи работници.

Имам една логика, че заминават несигурните, а не можещите. Ако си твърде уверен в себе си, следва да се развиваш тук - в България. Ако си достатъчно знаещ, можещ, инициативен, ще откриеш начин да се развиваш в нашата малка държавица. Дори в този форум, има достатъчно доказателства, за това което говоря. Много е лесно да отидеш да работиш като барман или берач на ягоди, да си вземаш няколко хилки и какво? Къде ти е животът? Къде са ти познатите, приятелите? Къде отиват всички взаимоотношения, градени през целия ти живот?

Успех на всички заминаващи, аз ще направя всичко по силите си, да остана тук, както пееше Поли Генова - "На инат" и съм твърдо против всички като мен да плащаме на отлитащите - образованието, което така или иначе, няма да приложат тук, в БГ.
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

@Coolice - примерите, които даваш не са уместни. По принцип, както предполагам знаеш, населението (коренното, бялото или както искаш го наричай) на Европа застарява. Нормално е богатите държави да искат да привличат млади и можещи хора, които да работят за собствените им национални икономики. Това е хубаво за тях, но пагубно за нас, един вид обезкръвяване на нацията ни, което рано или късно ще има фатални последици. Следователно не трябва да се следва тяхната политика - първо защото не може да си позволим, както да губим време, така и да пилеем човешки ресурс. Второ, защото отвореният европейски пазар на труда предполага свободно движение на специалисти, но за съжаление движението е еднопосочно - никой западен специалист няма да дойде да работи в България (с малки изключения заемащи ръководни позиции) заради разликите в стандарта на живот.

а сега кажете ако вишето го направиме с обвързващи 5 годишни договори дали някои кадърен ще върже 5 години да бачка за малко пари ?
Ще се върже да бачка до толкова, доколкото да си възвърне инвестициите, които аз-ти-обществото-държавата сме направили в него. Щом не иска да бъде вързан нека изтегли кредит от банка и след това ще може свободно да работи където пожелае, и да го изплаща.

Много е лесно да отидеш да работиш като барман или берач на ягоди, да си вземаш няколко хилки и какво? Къде ти е животът? Къде са ти познатите, приятелите? Къде отиват всички взаимоотношения, градени през целия ти живот?
Животът не е само груб материализъм, но е жалко, че някои хора трудно го разбират. За щастие на такива бързо им минава, след като поработят в чужбина известно време.
 
От: От: От: От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пъ

Добре де... имаш условия, с които се съгласяш с ясно съзнание. Тоест, това е твоето лично решение. Не е като да се въведе закон, който да ограничава всички студенти... Тогава щеше да нарушава законите на ЕС.

Значи за да се забрани на всички студенти държавна поръчка да работят само в България за срок от 5 г. трябва да се направи закон или някаква наредба. От там нататък вече няма значение да ли те карат да подписваш нещо, този договор ще е за замазване на очите на будалите.

При евентуален проблем примерно някой студент държавна поръчка се е уредил да работи в немска фирма може да заведе дело в Европейският съд и да съди България за този закон или наредба.
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Само мен ли ме мързи да ви чета дългите писаници? ;)
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

...абе, искам само да попитам, как ще те задържат в бг, като безработен ли? Държавата задължава ли се да ти търси и предлага работа?
Само преди 20 годинки имаше местожителство. Всички овце да се знаят къде са - в един добре контролиран обор..няма лошо. Искаш в друг град - ще трябва да се ожениш, например. Женели са се по разпределение след университета, или за местожителство - често срещана картинка. Ей сега Никс ще ви каже, как е било с крепостните селяни в братския СССР. По това същото време всички е трябвало да членуват в организации - пионерски, комсомолски, офета, бкпета, ит.н. Всичко е прибрано, преброено, подредено, ограничено, и послушно. Така е при всички режими. Това е диктатура - фашистка, комунистическа..Така е било и при Хитлер, и при тато и т.н. Аз,междувпрочем, смятам, че на нас на този етап на развитие, това най-многоо ни подхожда, но тоова е друга тема.
И предствете си този щастливо завършил студент - сладур, държавна поръчки се ожени за някоя мома от север, например....каква картинка, а...
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

...абе, искам само да попитам, как ще те задържат в бг, като безработен ли? Държавата задължава ли се да ти търси и предлага работа?
Само преди 20 годинки имаше местожителство. Всички овце да се знаят къде са - в един добре контролиран обор..няма лошо. Искаш в друг град - ще трябва да се ожениш, например. Женели са се по разпределение след университета, или за местожителство - често срещана картинка. Ей сега Никс ще ви каже, как е било с крепостните селяни в братския СССР. По това същото време всички е трябвало да членуват в организации - пионерски, комсомолски, офета, бкпета, ит.н. Всичко е прибрано, преброено, подредено, ограничено, и послушно. Така е при всички режими. Това е диктатура - фашистка, комунистическа..Така е било и при Хитлер, и при тато и т.н. Аз,междувпрочем, смятам, че на нас на този етап на развитие, това най-многоо ни подхожда, но тоова е друга тема.
И предствете си този щастливо завършил студент - сладур, държавна поръчки се ожени за някоя мома от север, например....каква картинка, а...


Това говорим и ние. Трябва да се създадат условия на заетост и въз основа на тях да се въведе това в топика.
 

Горе