Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие?!.

От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Внимание! Сайтът е част от групата на Делян Пеевски!
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Внимание! Сайтът е част от групата на Делян Пеевски!
Те цитират Телеграф,написали са: "Това е записано в новите учебни планове, съобщава „Телеграф“.
Няма значение кой го е написал,щом е вярно.Просто самата новина е възмутителна...
 
Re: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Личен съвет - не цитирайте медии от този тип - блиц, пик и подобни. Това са едни парцалени издания, които не знам от къде точно черпят информация, а по-малко знам през какви редактори и драскачи минава, за да се представи така.

Според мен няма как да я махнат. Това е едно самоубийство. Ако искат училищата да го направят, логично ще отворят голям пазар за курсове и частни училища, в които хората ще си пращат децата. Не съм много в час, но не мисля, че има много обяви за работа, в които да няма изискване "Компютърна грамотност". Нищо, че в даскало се учат глупости по този предмет в повечето случаи, пак е нещо.
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Телеграф също е на Свинчо :oops:

Бах ма'а му и прасе,пуснал е сланини/корени навсякъде :lol: Но ако е вярна новината,мисля че действието е по-малоумно от замяната на думата "робство" с думата "присъствие" и думата "башибозук" с думата "полиция" в новите учебници по история... :(
 
Re: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Направете си експеримент. Вижте една новина, в която е засегната тема за за негов конкурент - бизнес и не само (политически и т.н.), как е представена в тези сайтове и в официални агенции като дарик, фокус и т.н. Лесно може да се прецени дали да се продължи да се черпи информация от там. ;) Имам дори примери от скоро, но минаваме в политическата секция, което реално не е фокуса на темата.

Колкото до това дали ще махнат този предмет. Твърдо мисля, че няма да се случи. Все едно да махнат математиката или нещо такова. Няма вече сектор, в който да няма пряка работа с компютри, дори на бейсик ниво. ;)
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Оффф, стига с тоя блиц е! Баси и предприемачите, четат жълти медии... Сигурно цъкате в фейса на заглавия - шокира света, разтресе интернет...
Гледаш ли сапунки? Индийски?
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Според мен не премахване, а тотална промяна на програмата по Информатика и IT трябва да стане. Абсурдно е учениците да знаят повече от преподавателите си. По мое време аз учих текстообработка в 8 клас (поради специалността си), което включваше Word и Excel, а след това онези нули и единици, от които и до днес нищо не отбирам. Нататък правихме презентации на powerpoint и засегнахме HTML в основни тагове. И това беше. Но ако приемем ,че тогава това е било допустимо (макар и тогава вече да беше твърде малко), сега трябва според мен да се отдели доста малко внимание на Офис Пакета, а останалото да са HTML, CMS, търсачки, онлайн търговия (разбира се само принципа на действие - p2p, b2b) и такива неща от сорта. Дето се вика, да имаш представа какви неща могат да се правят чрез интернет, а не само, че има фейсбук и имаш уникалната възможност да чатиш чрез него. Да има едни знания, които да имаш на предвид и ако това ти е в кръвта, да те подтикне да използваш възможностите за бизнес, уеб дизайн и т.н. Това не е "товарене на децата", все пак е час по IT.
 
Последно редактирано:
От: Re: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за мало

Не съм много в час, но не мисля, че има много обяви за работа, в които да няма изискване "Компютърна грамотност". Нищо, че в даскало се учат глупости по този предмет в повечето случаи, пак е нещо.

Те повечето под компютърна грамотност имат предвид да може да търсиш инфо в Гугъл и да може да приложиш инфото на практика.

Реално няма смисъл според мен от този предмет за повечето хора, би трябвало повечето предмети да са по избор, а не задължителни. Защо някой, който има за цел да стане механик например да учи информатика? Защо някой, който иска да стане програмист да учи химия? Ами физика, биология, география, физическо, литература и още куп други глупости, които просто те разсейват и не ти дават възможност да се съсредоточиш върху най-важното.

Професионалното обучение трябва да почне още от средното образование, а не чак в университета. Трябва още от 14 годишни да избират какво ще следват (разбира се да имат право да сменят после) и след това да учат неща, които са пряко свързани с бъдещата им кариера. Като вземеш децата от 14 годишни и ги учиш на неща, които реално после ще приложат на практика, тогава качеството на кадрите ще се увеличи няколко пъти. Когато качеството на работниците се увеличи и се произвеждат по-добри продукти, няма как да не се вдигне и стандарта.
 
Re: От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за мало

Оффф, стига с тоя блиц е! Баси и предприемачите, четат жълти медии... Сигурно цъкате в фейса на заглавия - шокира света, разтресе интернет...
Гледаш ли сапунки? Индийски?

Да колеги. Моля ви цитирайте нещо по-сериозно като медия - фокус, cnn, дарик, бта, някакви медии, които са създадени от нормални хора и не служат за оръжие, с което големите фрикове си разчистват сметките. Не сме събрали тук средностатистически овчици, за да кълвем на глупости и да четем боклуци. Смятам, че умственото нивото тук е много над средното, което с времето нещо пада все повече.

Моята лична препоръка към хората, които четат тези сайтове и ги следят (а не дай си боже информират от там) да не ги използват като източник, когато е нужно да уведомят останалите за нещо, което се случва в Бг или по света. ;)
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Като доста навътре в темата за образованието мога да ви кажа, че тези часове са безсмислица, пълна. Като започнем от преподавателките учили фортран и не програмирали на него, поради липсата на компютър във тези времена, предаващи С++ или Паскал по книга, без никакво разчупване, без да се опитат да вкарат и минимална мисъл в главата на учениците. С контролни върху задачи давани в час, които се предават НА ЛИСТЧЕ!!!, и когато си напишеш контролното по различен начин от всички ти се пише най-ниската оценка в класа, защото не си преписал, а си си написал нещата на мига върху тъпото ЛИСТЧЕ, без възможност да компилираш, защото видиш ли може да препишаш от компютъра, преминем през слабите компютри и липсата на 1 брой на всеки ученик и преминем през пълната неаинтересованост от предмета от страна на 90% от учениците, който не могат да схванат нищо от материята и го обявяват за "много трудно". Това е предметът информатика (по правилно трябва да се нарича програмиране)

Другият предмет - ИТ е още по-голяма пародия. 99% от децата имат компютър вкъщи и ако са имали интерес към това което ще научат в часа, то ще са го научили. Ако нямат, то няма да го научат и в час. А ако са от единия процент без компютър, то те няма да успеят да научат, понеже никой не внимава и просто няма да чуят нещо и да получат възможността да се упражнят.

Може да са най-практично насочените часове в цялата програма, обаче са опорочени. Който иска да се учи да програмра има школи, интернет и пр, така че не е голяма загуба.
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Владко, спри се бе с тези парацали на които вярваш на 100% какво пишат - мисля, че си вече, че си тотално опериран от критичио мислене щом само парцалите на свинчо даваш - това е само за офцете както каза Блинки.

А по темата като бях в даскалато нивото на ИТ беше достигнало до Паскал - така, че ако такива архаични глупости ще се предават то по-добре ги спрат, ако ли не да се реформира този предмет и да влезе в 21 век!
 
Re: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

И ние сме учили Паскал, но после имахме офис пакет на Microfost, което не е лошо да се знае и винаги ще ти влезе в употреба. Не знам в момента какво се учи, но не вярвам да няма офис пакета, както и работа с интернет. :)

Колкото до програмните езици - смятам, че в момента поне имат някакво C+ като минимум, което е добре, защото ако няма да ставаш програмист поне би развило логическото мислене и решаването на проблеми като умения. По-безсмислени ми се виждат философията и вероизповеданието, но това е лично мнение. ;)

И може кулайс да потвърди, но на първия ни час по Информатика в ТУ София, дойде един образ с къдрици и обувки с катарамки, който не знаеше как се движи мишката по екрана, което е недопустимо според мен. Но това пак е лично мнение. :)

Ако трябва да съм честен, в университетите се учат не лоши езици, но пък така ги преподават, че се чудиш този някога набивал ли е код или само си мели нещо от учебника, който е яко out of date. :)
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Оффф, стига с тоя блиц е! Баси и предприемачите, четат жълти медии... Сигурно цъкате в фейса на заглавия - шокира света, разтресе интернет...
Съжалявам,че е от там новината.Един от приятелите ми във фейса я беше споделил,прочетох я и реших,че предметът "информатика" си струва да бъде изучаван,затова и отворих темата.Вярна ли е последно новината или не е,някой може ли да каже?Иначе отворих Проектозакона,но там са 150 стр. с промени... :-o
 
Re: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Аз лично не виждам новината по други сайтове. Ще видим какво ще кажат през деня, ако днес е "решено" това. Но прегледах големите агенции и гледам няма нищо такова, а не е като да е новина, която да се проспи. :)
 
От: От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за мало

Съжалявам,че е от там новината.Един от приятелите ми във фейса я беше споделил

Това не те оправдава, такива са ти приятелите...
Вероятността да е лъжа е по-голяма отколкото да е истина. По-лошото е че, ако се окаже лъжа - никой няма да им потърси сметка. А вече са споделени от десетки хора... така и ще продължават за напред - с такива лъжливи новини.

Админите може да баннат блиц, пик и други такива боклуци. Щом няма друг източник толкова време, значи е лъжа/са преувеличили.
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

Блиц е медия, която винаги трябва да четеш с едно наум (ако изобщо я четеш). Но специално тази публикация защо я изключвате като възможна? Пише, че е записано в учебните програми (т.е. има позоваване). От друга страна - чии интереси ще обслужва, за да е тотална лъжа?
Аз съм склонен да повярвам, че е факт, че така е заложено в програмите. Но Блинки не е много прав, че "това е новина, която не може да се проспи". Че колко скандални промени имаше през годините, за които почти нищо не се каза? Това си е едното нищо сравнение с тях.
Мисля, че в неприязънта си към такива медии сме склонни да стигаме до крайности, което пък също вреди :) Смея да твърдя, че разбирам от медии.


EDIT: ето и потвърждение на думите ми - цък
 
От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за малоумие

В началното и средното училище не виждам много място за Информатика. Освен в профилираните паралелки, разбира се.
 
Re: От: Премахват изучаването на Информатика в общообразователните училища-що за мало

Но Блинки не е много прав, че "това е новина, която не може да се проспи". Че колко скандални промени имаше през годините, за които почти нищо не се каза? Това си е едното нищо сравнение с тях.
Според мен не толкова медиите ще я направят новина, а обществото. Разбере ли се, мисля, че има доста голям шум около това. ;) Няма как да го въведат преди да е плъзнало поне като идея и от там по хората. :)

Поне на българската част от населението им пука какво ще им се преподава на децата им в училище. Като ще махат, както казах, идват курсове по компютърни специалности.
 

Горе