Програмисти с идея: да купят ИТ село

От: От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

И сега всеки, който желае може да отиде да живее на село.

Проблемът е, че там хранителните стоки (и не само те) са малко по-скъпи (защото се транспортират от градовете и няма голяма конкуренция, не може да се прави икономия от мащаба - продавачите прекарват повечето време в чакане на клиенти, за разлика от хипермаркетите, където няма начин касиер да бездейства през работно време), няма адекватна медицинска помощ и пожарна (трябва да ходят до града), няма аптека (трябва да се пътува до града за лекарства), няма канализация, трябва да се пътува често до града (или да се плаща на куриери при покупки онлайн)...

Има само едно предимство - чистият въздух. (Аз лично го решавам този проблем като не излизам много от вкъщи, където имам уред за пречистване на въздуха, но понякога когато излизам навън се налага да дишам мръсния смог.)

И още едно - може да си отглеждаш сам разни растения без много усилия (и даже животни, ако не те мързи да се грижиш за тях) вместо да си ги купуваш от магазина (например ако имаш ябълково дърво няма нужда да ходиш до магазина за ябълки през съответния сезон).
Вече няколко пъти се набутвам, като решавам да спестя от куриер и да купя офлайн от магазин. Говоря за Селото. Или няма този модел и се опитват да ми пробутат друг, или няма в момента, или нещо друго. Отделно разходи за път до магазина, отделно такса за паркиране, отделно време.
Каквото съм поръчвал онлайн, винаги на другия ден е било при мен. Когато си на село, работно време не те бърка. Часовник - приятеля на стреса, не ти трябва. Ако уцелиш село, в което все още има животновъди, храната е по-ефтина и много по-качествена от градската. Градинка зеленчуци и плодове всеки може да си стъкми: питайте Amoun - беше писал в някоя тема.
 
Имат си вече и страница: https://www.facebook.com/pages/ИТ-село/197437733796069 - лайкът задължителен. :)

Иначе, някой спомена кръчма, друг магазинче, трети болница, четвърти барче в селото. Че и кмет. ОК, но какво, имаш цяла мрежа от сайтове и онлайн бизнеси? Не ти ли се ще и едно кафенце някъде в центъра са си отвориш. Жената ще го върти, с някоя друга девойка, а ти ще си гледаш и него и онлайна. Нямам нищо против едно малко ресторанче да си отворя в някое село - скара, шкембе, ракии, салатки. И най-хубавото е, че вечер сме там да обсъдим IT бранша. :) Какво не му харесвате? И няма да ядеш салата за 7 лева, или бира за 3 лева. :) Още едно предимство. ;) Така си го представям аз. Някой могат и други неща освен кодиране и промотиране. :)
 
От: Re: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Имат си вече и страница: https://www.facebook.com/pages/ИТ-село/197437733796069 - лайкът задължителен. :)

Иначе, някой спомена кръчма, друг магазинче, трети болница, четвърти барче в селото. Че и кмет. ОК, но какво, имаш цяла мрежа от сайтове и онлайн бизнеси? Не ти ли се ще и едно кафенце някъде в центъра са си отвориш. Жената ще го върти, с някоя друга девойка, а ти ще си гледаш и него и онлайна. Нямам нищо против едно малко ресторанче да си отворя в някое село - скара, шкембе, ракии, салатки. И най-хубавото е, че вечер сме там да обсъдим IT бранша. :) Какво не му харесвате? И няма да ядеш салата за 7 лева, или бира за 3 лева. :) Още едно предимство. ;) Така си го представям аз. Някой могат и други неща освен кодиране и промотиране. :)

Това ще е много яко село, населено само с айтита. В кръчмето след работа винаги ще има тема за разговор:)

Блинки го правиме главен скараджия:)
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Какво да ви кажа, на думи звучи добре, ама я кажете кой като се забие нещо да бачка на компа с часове, ще стане да иде да си копа градинката, и т.н.
Според мен оптималния вариант е в среден град, за да свиеш разходите, пък уикендите сред природа изцяло откъснат от нета.

Хем нет, хем земеделие не става.
 
Re: От: Re: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Това ще е много яко село, населено само с айтита. В кръчмето след работа винаги ще има тема за разговор:)

Блинки го правиме главен скараджия:)

Мен повече ми се получава на джънка. Пици, спагети. Но съм на скарата и салатите. ;) За готвено, не съм аз. Но идеята е повече от супер.

Чудя се кое може да е такова село. На какво трябва да отговаря то:

1. Добра свързаност с Интернет.
2. На не повече от 50 км. от голям град с поне 7 банки (от известните).
3. Зелено и не много населено с млади, даже само с IT младоци.
4. Всеки "селянин" да може да прави и да се занимава с нещо странично, в полза на селото - кръчма, фризьорски салон, минимаркет, и др.
5. Да има добро секюръти и инфраструктура.

.....това са основните, някой да допълва? Един лист ще е достатъчен. И остава после локацията. Оп сетих се за още едно:

6. Чист въздух и да има наоколо водоем, за да може да се мисли за земеделие. :)
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

То в тва село ще има само мъжко :D
Предпочитам мръсен въздух :wink:
 
От: Re: От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Бе не е за мен. 19 години живях в град с 15 хиляди жители и сега като се прибера повече от 2-3 дни не се издържа :)

Не бе, с приятелките си и семействата. :) А и доста жени има занимаващи се с интернет маркетинг.

:)
 
Четейки темата, се сетих за сериала Еврика. Предполагам, че който го е гледал, ще добие някаква представа за подобен тип място, което обаче си е чист high tech град. Но се съмнявам ако се съберат толкова IT на едно място, селото да си остане просто село.
Иначе идеята е изключително добра, макар и леко налудничава!
 
От: Re: От: Re: Програмисти с идея: да купят ИТ село

2. На не повече от 50 км. от голям град с поне 7 банки (от известните).

За чий са ти толкова? Като чета темите и анкетите, само две банки са на ниво - ЦКБ и ОББ.
За ОББ не знам, но ЦКБ много отдавна имат онлайн банкиране.
Съвременно HiTec село е напълно възможно. Основния проблем е кой да го организира. Щото уебмастерите са анархисти - трябва твърда ръка да управлява селото.
Относно градините: предвиждам три години, за да се включат всички в общите дегустации в кръчмата кой какво е произвел - началната сцена от "Хайка за вълци" не е измислена. Българина е докачлив на тема "възможности". ;)
Бързия достъп до Мрежата сам ще дойде.
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

за какво са ви толкова банки? онлайн банкиране не ползвате ли :shock:
онлайн можеш да теглиш дори кредит..не ми казвайте, че ви трябва банка заради банковите преводи (както оня където нямал да ходи до банката за 20 лв) :mrgreen:
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

То хубаво е идеята,но трябва да има и охрана на селото,че има едни дето няма да се разбере кога са изнесли селото съсе тревата,ако има стойност
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Има много изоставени села, но са доста отдалечени. Проблемите ще дойдат от липсата на сигурен интернет, даже и честа липса на ток, липса на канализация, липса на болница и липса на какъвто и да било магазин. Демек ако се реши проблема с тока и интернета, по отношение на канализацията може да се направи компромис, уебмастърите ще се научат малко на екзотика докато успеят да си пригодят някакви що годе прилични условия за лична хигиена и да се научат да ходят до тоалетна на двора. Иначе идеята е супер, но трябва селото да е близо до град, има доста такива села. В отдалечените села къщите са много евтини, но ако са близо до град, то тогава цените са много високи. Например има села, където триетажна къща с двор се продава за 10-20 000 лв и няма кой да я купи, а наоколо е рай. Може би някой трябва да проучи къде има обезлюдени села и да се потърси начин, как стана така, че на сирийците се намери кой да им купи къщи по селата, а финансиране за IT село да няма - все отнякъде ще се появи някой спонсор.
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Ако има и един гьол да мятаме за риба и докато чакаме да дрънне камбаната на дъно, си разцъкваме на лаптопчето бизнеся, може и на палатка да минем някой и друг слънчев ден.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Браво за идеята и успех в реализирането и :)
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Да се направи с европейски пари, примерно от програмата за развитие на селските райони
 
От: От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Да се направи с европейски пари, примерно от програмата за развитие на селските райони

Едва ли отговорниците на тези европейски програми дори и ще се замислят за това.....
 
От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Що? Пари ли нема, нали уж не можеха да ги усвоят, ей те тука бъдещите IT селяни ще им помогнем, да го ева
 
От: От: Програмисти с идея: да купят ИТ село

Що? Пари ли нема, нали уж не можеха да ги усвоят, ей те тука бъдещите IT селяни ще им помогнем, да го ева

В повечето случай правят договор с някаква фирма пишат, че са платили толкова и другите пари под масата си делят ...
 

Горе