Протестите Срещу Енергийната Мафия

От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Тез изгорелите коли познай кой ще ги плати :lol: :lol:

Да, ще си ги платим като стой та гледай. Това ще е разиграно като в тотото - на няколко щастливци ще им се приспаднат към сметките. Мисля, че сводобния пазар ще реши отчасти проблема. Ако има конкуренция цените ще е друга. В монопола няма конкуренция и свобода на избор, от тук и все тази какво мисли и иска потребителя. Като в соца, ама малко по-тежко, защото има и корупция с мирис на алчност. Това като ГЕРБ, където отпуснаха няколко десетки хиляди за наш пилот. А да питам, ГЕРБ от кой ще ги вземе? Важното е ПР да има. :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Абе каквото и да си говорим ситуацията е абсурдна. Имам един авер с 430 лв ток, друг за боксониера 200 лв. На мен тока ми е два пъти повече от предния месец.... Днеска си смятах сметките, че ми стана любопитно - малко над 800 лв. всичко. Ток, мок, вода, телефони и тн. Ами още толкова кредити .... ми манджа, ми кола, ми жена, ми деца и още и още.... Добре де, мамка му. Как по дяволите се оправят хора, които доходите им са до 1000 -1200 лв.??? Това са поне 80% от народа, ако не и повече. Ебаси ужаса му викам аз на това. Тука трябва кръв да са лей, иначе няма шанс за управия.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Тва монопола в частни ръце е все едно да си спечелил от лотарията и да те питат дали искаш печалбата ти да е 100К или 1млн..... познай коя сума ще избереш :D
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Дори и да има монопол - имаш ли избор, винаги има начини за противодействие с/у монопола и това води до балансиране на цените.


Представете си, че монополиста реши да вдигне цената на тока 5 пъти.

Не веднага, но с течение на времето ще последва отговор от потребители - изолация, смяна на дограма, енергоспестяващи круши, отопление на парно или на газ, слънчеви батерии за топла вода, слънчеви панели за ток и каквито се сетите мерки за икономии и замяната на тока от монополиста с други източници. В резултат след година потреблението на ток ще падне повече от 5 пъти. И монополистът ще издуха супата.


По този начин цената си намира баланса. Дори и да няма държавна комисия да я регулира.

За домашно - какво пречи на страните производителки на петрол да се съберат (те си имат организация ОПЕК) и да решат петрола вече струва 200 долара барела. Отговор качи ли се цената на петрола, потреблението спада, съответно падат и техните приходи.

Така, че докато имаш избор - цената лесно си намира баланса.

Обаче повечето хора си мисля, че това важи само за стоките. Щом имаш избор м/у 10 вида вафли - значи не е монопол. Ама тока е монопол - щото имаш само една жица и едни доставчик. Ми нека да пробва да го вдигни и веднага минавам готвенето и отоплението на газ. Ще ходя веднъж седмично да сменям бутилката и готово. После може и топлата вода на нещо друго да я мина.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Математика - има едни уроци за еластичност на търсенето - прочети ги и ела пак да я развиеш тази теория
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Математика - има едни уроци за еластичност на търсенето - прочети ги и ела пак да я развиеш тази теория

Абе то има и една друга теория, на свободното пазарно търсене и предлагане. Качеството и цените, когато се диктуват от потребителя, имаме пазарна икономика, другото е или монопол или държавна диктатура, която наблюдавахме по Живково време.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Няма еластичност на търсенето при монопол. Монопола за това се нарича монопол за да бъде най-гоуемият, единственият и прочие гъзар. Няма конкуренция - няма качество, няма КОРЕТНИ цени, няма искам/не искам, няма 7-8 и ни джаро, ни маро :D



Представете си, че монополиста реши да вдигне цената на тока 5 пъти.
Не веднага, но с течение на времето ще последва отговор от потребители - изолация, смяна на дограма, енергоспестяващи круши, отопление на парно или на газ, слънчеви батерии за топла вода, слънчеви панели за ток и каквито се сетите мерки за икономии и замяната на тока от монополиста с други източници. В резултат след година потреблението на ток ще падне повече от 5 пъти. И монополистът ще издуха супата.

Точно за това е монопол - за да се пребори с дерзанията ви (крушки, мушки, енергоспестявания, тн глупости) чрез простият факт ЧЕ НЯМАТЕ ИЗБОР. Ти намаляваш потреблението - те ти дигат цената :) И колко по-малко потребяваш (щото си терикатер) толкова пък повече ще ти дигат цената :D То е туй монополът!
Не плащаш, спират тока - просто :)
Ето сега гледай само филма в момента - тоест до къде ще доведът сегашните дерзания?! Ами до под кривата круща естествено. Когато парите говорят и боговете мълчат. Еееееле па нашиот прост народ дето и комшията му да го шибат, пак се е затворил в колибката, зяпайки босфортв и не чуе ли не чуе....
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Е и кво ще стане като ти дигнат цената?

Ти намаляваш потреблението, те ти вдигат цената и кво?

Печелят повече или печелят по-малко. Щото това е въпроса. Те определено искат да печелят повече - въпросът е как става: с ниска цена и много потребление или с висока цена и малко потребление.


Отговорът е там някъде.


А относно теориите както писах в една тема винаги ще се намерят хора да сметнат това за правилно - http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/kzk-globi-taksimetrovi-firmi-za-neloialna-konkurenciia,129144/

И ще намерят поне 10 теории да обяснят че са прави.

Толкоз за теориите.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Е и кво ще стане като ти дигнат цената?

Ти намаляваш потреблението, те ти вдигат цената и кво?

Печелят повече или печелят по-малко. Щото това е въпроса. Те определено искат да печелят повече - въпросът е как става: с ниска цена и много потребление или с висока цена и малко потребление.
.

Ехх ехх, ми пичелят ОЩЕ повече :D И ич да не харчиш пак ще пичелят още повече и ОЩЕ ПОВЕЧЕ! Всъщност знаеш ли какво е монопол? И ножа и вилицата са в тях и ще те гърбят както намерят за добре, и това че ти не харчиш и си пестелив на тях им дреме на дедовия. Ще ти бичат с N повече киловатчета и такси и разпределения и али-бали и пак ще плащаш щото ти си консуматор и трябва да бъдеш такъв независимо дали ти харесва или не :wink:

Отговора е някъде тук :D
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Защо е важно енергийния бранш у нас да е държавен:
1. Електро-разпределителната мрежа е само една т.е. субсидираме ЕРД и те ползват държавна енергийна система за печалба. В САЩ осъдиха Гейтс, че продава windows с IE и нарушава правата на лоялната конкуренция. Питам се какво би станало с ЕРД там отговора е разстрел.
2. Електро-разпределителната система е част от националната сигурност без ток нищо не работи.
3. Политиците се сменят на 4 години, но ЕРД на 30 ако е възможно и тогава.
4. Вашия електромер, проверен ли е от независима лаборатория дали отчита реално.

Аз съм за инициирането на подписка за премахването на монопола или ако го има той да е държавен.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Или казано по друг начин - всичко което не може да бъде обект на конкуренция трябва да бъде държавно :wink:
Тогава вече мое си пцувате държавата колко си искате :D А са си траете и четете книжки за "пазарната икономика" :lol:
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

чувал съм за газта че се подавала с повече въздух в системата и така харчиш повече - ама не съм сигурен... това ми го разправяше един таксиджия дето се топлел на газ...

Не знам дали е възможно да вкарват въздух щото е под налягане цялата система. Може малко да се повзривят от лакомия. :D
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Като цяло аз минавам на свещи и печка с дърва с водна риза към бойлера(готвене + топлене + къпане) - мултифункционален дивайс! :-o Може и да си произвеждам малко точец чрез перки в комина да захранвам компа и да си зареждам телефона. Другите варианти - соларки/вятърни мелници/да си гледам войска от хамстери. :lol:

А иначе сериозно:

Не разбрах конкретно против/за какво протестират тия хорица. Видях някакви снимки... дето бяха се събрали в кръгче около един фонтан тия хорица, наслаждаваха се на гледката ли?
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Един интересен въпрос - защо след като монополите са толкова зли и алчни цената на тока в България не е по-висока от тази във Великобритания и в много други държави?

Положението не е токова зле, колкото си мислят повечето хора. Истината е, че цената на енергията през последните няколко десетилетия е най-ниска в цялата човешка история.

То е ясно, че има някакви злоупотреби, въпросът е, че тези злоупотреби не са големи. Ако бяха големи - щеше да е изгодно всеки да си сложи по една перка и една фотоволтаична инсталация в задния двор. Това не се прави, защото цената на тока, която доставят лошите алчни монополисти е твърде ниска за да си струва хората да се занимават сами да си произвеждат тока. Именно това ограничава злоупотребите. Защото ако монополистите вдигнат цените твърде много, много фирми ще си построят собствени газови електрически централи и даже (ако монополистите позволят на държавата да разреши) ще си сложат от най-новите малки модулни ядрени реактори. Защото потребителите, които имат възможност ще наслагат слънчеви панели по покривите и вятърни генератори.

В момента газовите електрически централи стават много конкуренти, в някои държави (САЩ) даже конкурират ядрената енергия по цена!
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Един интересен въпрос - защо след като монополите са толкова зли и алчни цената на това в България не е по-висока от тази във Великобритания и в много други държави?

А защо трябва да е?
 
Последно редактирано:
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Истината е че заплатите са ниски , та не остават за хляб, след като си платят сметките хората.В нормалните държави хората не се плашат от сметки за ток , вода и телефон точно заради разликата в доходите.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ехх ехх, ми пичелят ОЩЕ повече :D И ич да не харчиш пак ще пичелят още повече и ОЩЕ ПОВЕЧЕ! Всъщност знаеш ли какво е монопол? И ножа и вилицата са в тях и ще те гърбят както намерят за добре, и това че ти не харчиш и си пестелив на тях им дреме на дедовия. Ще ти бичат с N повече киловатчета и такси и разпределения и али-бали и пак ще плащаш щото ти си консуматор и трябва да бъдеш такъв независимо дали ти харесва или не :wink:

Отговора е някъде тук :D

Както казах - въпросът е докъде.

Щото в един момент като стане по-евтино да си на генератор си вземаш генератор и нафта и ги отебаваш тотално.


Да ми отговориш на въпроса - монопол ли е парното?

Ако се изключа само аз - пак плащам някава такса, щото се отоплява входа и на мен ми е криво ляво топло. Обаче ако се изключи целия вход - плащам ли нещо на парното?

Мислиш ли че ако парното вдигнат цените 10 пъти, ще остане кирлив абонат. И въпросът е кога ще фалира парното?


Сега ще кажете, че не мога да ги сравнявам.

А аз ще ви попитам каква е разликата м/у парното и тока и що да не мога да ги сравнявам?
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

За домашно - какво пречи на страните производителки на петрол да се съберат (те си имат организация ОПЕК) и да решат петрола вече струва 200 долара барела. Отговор качи ли се цената на петрола, потреблението спада, съответно падат и техните приходи.

Сериозен трън в задника на петролните компании (които изкопават петрола и го продават) е науката. Защото умните хора, които са наясно с науката и научния метод, могат да правят същите неща, за които сега се ползва петрол, по съвсем друг начин.

Йордан Янков каза:
Kомпанията LS9 от Силиконовата долина разработва синтетичен петрол, който не само има качествата на природния, но при своето производство ще намалява СО2 в атмосферата. Синтеза на петрола 2.0 (както го нарича компанията) се извършва от генно модифицирани едноклетъчни организми, щам на E.coli, които преработват селскостопански отпадъци в първокласно гориво. То може да се използва във всички съвременни автомобили, без нуждата от каквито и да е конструктивни изменения или допълнения към двигателите. Голямото предимство на новата технология пред сега съществуващите биогорива е, че процесът не изисква специални култури, които отнемат селскостопански ресурси за производството на храни, а се базира върху естествени отпадъци – слама, стърнища и други. Другото предимство е, че новото гориво не изисква модификация на съществуващата енергийна инфраструктура или строеж на напълно нова такава (какъвто е случая с водородните двигатели).

Източник: Петролът няма свършване

В момента се ползва масово петрол (изкопан изпод земята), защото този петрол е много евтин. Цената му няма да се повиши много, защото ако това стане - ще стане неизгодно да се търси и вади изпод земята. Ще стане по-евтино да се замести с нещо друго или ако не може - просто да се произведе чрез генно модифицирани бактерии или по друг начин.

По същата причина няма как цената на тока да скочи твърде много. Тоест има, но за да стане това ще трябва доста сериозно фашистите да променят законодателството (да направят нелегално да имаш в двора си инсталация за производство на енергия от слънцето и вятъра или да налагат жестоки данъци върху тази дейност).

Докато има възможност големи потребители на ток да си го произвеждат сами (например чрез малки газови електроцентрали, които конкурират даже и атомните електроцентрали по цена; чрез малки вятърни електроцентрали в близост до големия потребител и негова собственост), монополистите няма да посмеят да вдигнат цените твърде много.

Затова в момента цената на тока не е много висока. Сравнете цената на тока в България с тази в други европейски държави. Не е коректно да я сравнявате с тази в САЩ, защото там екофашизма не е пуснал пипала толкова надълбоко в политиката, колкото в Европейската империя на злото. В САЩ цената на тока е изключително ниска, защото там екофашистите не са толкова добре дошли, колкото в нашата империя на злото.
 

Горе