Разследват ме НАП...

регулацията на банките която беше премхната е съвсем проста и се е прилагала от кризата 1929г чак до 98 или 99 когато Клинтън а тя е че една банка не може да е едновременно търговска и инвестиционна и е възможно да се върне в съвсем опростен вид и отново да няма проблеми

търговските банки отпускат кредити държът депозити и разплащателни сметки и вложенията на гражданите са гарнатриани от държавата до определения максимум, инвестиционите се занимават с акции деривати итнт и вложенията в тях не са гарантрирани ако гориш гориш (рискуваш за по голяма печалба) и няма да има проблем



лицензиония момент за онлайн търговията е мнго тънък и вреден момент - как е сега ситуацията по закон всеки който има фирма може да продава онлайн... да кажем внасяте моторни масла и решавате да си направите и магазин на фирмата който да ги продава онлайн

да кажем че има лицензиране - големите в бизнеса избират специална комисия която заедно с престсвители на държавата издава лицензиите така само който има лиценз може да продава онлайн... какво ще промени това само този на който му е разрешено ще може да продава онлайн ... къде е проблема...

ами ако имате фирма и внасяте моторни масла вече ще ви трябва лиценз за да си ги продавате онлайн като обаче може да бъете мотани за издаването на такъв освен това ако подбивте цените на някой който е стар член с връзки в комисията може да ви държи под контрол със запалахи за отнемане на лиценза

Който до сега си е бил измамник както казва тео лицензирането не му пречи както не му е пречило както не му е прчило това че нарушава закона досега

обаче примерно това би било вредно за тео защото след лицензирането може и да е добре отначло но ще бъде държан в подчинение ще му казват махни еди койси клиен на центо или ще ти вземем лиценза... откажи на еди кой си клиент или ще ти вземем лиценза или ако настъпи някой голям направо могат да му вземат лиценза без достатъчно законови основания... (случвало се е не веднъж в бг) при което тои трябва да спре работа веднага и да заведе дело което чак като мине през всички инстации да му върнат лиценза... (единствено закона допуска излючения ако е от стратегическо значение бизнес - да продължи работа до като излезе решение)

затова лицентзирането в държави като нашата води до картелиране на големите по високи цени за крайния клиент (пример мобилните оператори)
а липсата на лицензиране не пречи (интернет доствчиците)
 
От: Разследват ме НАП...

Аз съм за регулация, ще ви дам реален пример, който ми се пържи още на гъзо:
Продавач, да го наречем Х, наричащ себе си Y, продава през фирма, регистрирана на Z(циганин дето май и не знае, че има фирма), със предплатен телефон на незнайно ЕГН, продава фалшива стока в интернет (сам я внася от Китай), представящ се за производител на въпросната стока в България, също се представя за сервиз и за собственик на спедитора, издава фактури с фалшиви касови бележки от циганската фирма и раздава визитки със стоката на трета, независима от него фирма, представяйки се за неин управител, която да обира недоволството.

Е определено трябва регулация. Това си е жив цирк сегашното.
 
От: Разследват ме НАП...

Прави са всички, роптаещи срещу безумните пари, които обират от дребния бизнес. Не са прави противниците на регулацията. Може да се регулира пазара, без да се съсипва с данъци (скрити или явни)
Може, ама в БГ не се прави. Тогава?
А ето ти и един казус. Аз съм в УК и съм ЕТ. Имам е-магазин който продава в БГ. Пращам стоката от БГ или УК.
Трябва ли да имам фирма в БГ?
Ако кажеш да, какъв е случая с амазон, ибей, спортс директ и още много?
 
От: От: Разследват ме НАП...

Може, ама в БГ не се прави. Тогава?
А ето ти и един казус. Аз съм в УК и съм ЕТ. Имам е-магазин който продава в БГ. Пращам стоката от БГ или УК.
Трябва ли да имам фирма в БГ?
Ако кажеш да, какъв е случая с амазон, ибей, спортс директ и още много?

Естествено, че не - мястото на сделката ти е в УК. Не ти трябва фирма в БГ

ЕДИТ: Само да допълня, това ще рече, че имаш всички УК реквизити и можеш да бъдеш издирен там при евентуален проблем. Регулацията, която аз искам е/трябва да бъде насочена към прозрачност на продаващия. Много опарени има от мошеници, което вреди на бизнеса.
 
От: Разследват ме НАП...

Куул, да прав си Glass–Steagall Act е и 98г. се роди Citi Group.

Айде да си говорим за регулация, виж кво стана като падна златния стандарт - 10 г. след това в УСА имаше финансов прогром на малките фин. инститцуии редица фалираха и ги лапнаха големите - от Никсън почна дерегулирането. Ако ви е интерсно пречете тук за доста неща http://www.investor.bg/blogosfera/363/a/igrata-svyrshi-doide-vreme-za-plashtane-na-smetkata,121417/

Така с лицензирането не съм съгласен, ти така описваш монопол, а при нормална държава съблюдвайки всичко това отпада на секундата, като проблем. Това искам кажа д-вата трябва да регулира условията на бизнес - не може некой си който и бъкел си няма от бизнес да търгне да бачка нелегално да прави подбиви/дъмпинги да оперира в сивото като успоредно с това се облага от нея - щото не му се плащат данъци или глупости от сорта. Само дето така нито ще са сигурни клиенените а адски вреди на легалната бизнес среда. После като го погнат д-ните органи и веднага се говори за произвол :D

Това, което ти говоря от 30-те години сме в Кейнсианство и всички мислят че то е решенеито, не смятам така стимулира се глупостта - д-вата да спасява икономиката, е щом ще е така трябва има регулации.

В момента живеем нека ти го кажа така:

Приватизиране на печалбите, социолизиране на загубите


До къде ще стигнем така според теб

П.С. За банките съвсем забравих ти кажа за ФЕД - тях абсолютно никой на света не може ги регулира, къв кеф а корпорация държи УСА в кърпа вързана. Та кво става ФЕД уж "регулират" - банковите резерви, частичните резерви, дискаоунт лихвите и федералните лихви всичко с цел да няма никви идни кризи и то кво излизе 98% се е обезценил долара от въвеждането на ФЕД :D до година като им чества 100 годишнита, само стой и гледай как ще ги искарат спасителите в ноща.
 
Последно редактирано:
Re: От: Разследват ме НАП...

Аз съм за регулация, ще ви дам реален пример, който ми се пържи още на гъзо:
Продавач, да го наречем Х, наричащ себе си Y, продава през фирма, регистрирана на Z(циганин дето май и не знае, че има фирма), със предплатен телефон на незнайно ЕГН, продава фалшива стока в интернет (сам я внася от Китай), представящ се за производител на въпросната стока в България, също се представя за сервиз и за собственик на спедитора, издава фактури с фалшиви касови бележки от циганската фирма и раздава визитки със стоката на трета, независима от него фирма, представяйки се за неин управител, която да обира недоволството.

Е определено трябва регулация. Това си е жив цирк сегашното.

регулация е просто да се приложи закона който и сега съществува като просто се спази, лицензирането е съвсем друго ти може да произвеждаш стоката в бг да имаш всички домукемти и фирма но като нямаш лицженз не може да продаваш това е разликата и докато не получиш такъв лиценз не можеш... дори и по висчко друго да си законен

това че има магазини с китакйска стока си е виновно клапавото държавно усториство щото ако може като в англия след поръчка от кйтаи не да почне ходене по мъките с документи на митницата ами куриера да доиде до вас с портативно пос устоиство и само с едно минаване на картата да платиш всичко дължимо на държавата а те да се грижат за документите...


друг е връпроса че има евро директива за свободне достъп на стоки и услуги и Бълагрия за разлика от други страни мачка малките си бизнеси с непосилни стартъп такси... ще се получи икономическа имиграция тя вече даже е тръгнала... една камара народ има чужди фирми че даже и правещи сайтове за бг ще припомня Играч.ком след като направиха постановка за отганизиране на хазартна дейност преди няколко години е малтиииска фирма...

в англия директор/ управител на компания може да е 16 годишен... защото идеята на държавата не е да имат някой който да изгърбят като маериално отговормно лице за стартъп таксите вашите ти правят фрима те притежават дялове с ограничена отговорност и ти дават правата да управляваш фирмата...
 
Re: От: Разследват ме НАП...

Куул, да прав си Glass–Steagall Act е и 98г. се роди Citi Group.

Айде да си говорим за регулация, виж кво стана като падна златния стандарт - 10 г. след това в УСА имаше финансов прогром на малките фин. инститцуии редица фалираха и ги лапнаха големите - от Никсън почна дерегулирането. Ако ви е интерсно пречете тук за доста неща http://www.investor.bg/blogosfera/363/a/igrata-svyrshi-doide-vreme-za-plashtane-na-smetkata,121417/

Така с лицензирането не съм съгласен, ти така описваш монопол, а при нормална държава съблюдвайки всичко това отпада на секундата, като проблем. Това искам кажа д-вата трябва да регулира условията на бизнес - не може некой си който и бъкел си няма от бизнес да търгне да бачка нелегално да прави подбиви/дъмпинги да оперира в сивото като успоредно с това се облага от нея - щото не му се плащат данъци или глупости от сорта. Само дето така нито ще са сигурни клиенените а адски вреди на легалната бизнес среда. После като го погнат д-ните органи и веднага се говори за произвол :D

Това, което ти говоря от 30-те години сме в Кейнсианство и всички мислят че то е решенеито, не смятам така стимулира се глупостта - д-вата да спасява икономиката, е щом ще е така трябва има регулации.

В момента живеем нека ти го кажа така:

Приватизиране на печалбите, социолизиране на загубите


До къде ще стигнем така според теб

П.С. За банките съвсем забравих ти кажа за ФЕД - тях абсолютно никой на света не може ги регулира, къв кеф а корпорация държи УСА в кърпа вързана. Та кво става ФЕД уж "регулират" - банковите резерви, частичните резерви, дискаоунт лихвите и федералните лихви всичко с цел да няма никви идни кризи и то кво излизе 98% се е обезценил долара от въвеждането на ФЕД :D до година като им чества 100 годишнита, само стой и гледай как ще ги искарат спасителите в ноща.

ами аз и на тео написах напълно достъчно е да се спази сега същетвуващия закон всеки магазин фирма и да се следи стриктно за това като и се опитват да се следи... а не лицензиране когато дори и да си фирма като нямаш лиценза да не може да се занимаваш търговска дейност по интернет... това не би спряло тези който нямат фирма да работят и без лиценз но би спряло доста фирми да работят доакто не получат лиценз и би създало хаиде не монопол но олигопол и лиценза да се използва като още един иструмент за разчистване на сметки

лиценз е необходим само при дейности чиито продукт или развитие е опасно или може да нанесе вреди, като петрол, лекарства, оръжейна промишелост, кредитни иснтитуции.... за другите е излишен


Иначе за ситуацията в сащ до никъде няма да го докарат ама като един път са се забъркали няма излизане поне в следващите години :)

а колкото до фед конгреса може да го регулира (стига да иска че и там са оплетени икономически отношения) но например има едно свежо от послените месеци предложение за закон от републиканците фед да спре да играе двойно противополжна роля като от една стана се грижи за стабилноста на долара и баковата система а от друга да стимулира икономиката и ако това мине сбогом QE остава само първата роля което си е крачка напред
 
От: От: Разследват ме НАП...

Естествено, че не - мястото на сделката ти е в УК. Не ти трябва фирма в БГ

ЕДИТ: Само да допълня, това ще рече, че имаш всички УК реквизити и можеш да бъдеш издирен там при евентуален проблем. Регулацията, която аз искам е/трябва да бъде насочена към прозрачност на продаващия. Много опарени има от мошеници, което вреди на бизнеса.

Точно така, не ми трябва. Като ЕТ от УК си имам всички атрибути - адрес в УК, телефон. По тая логика сега аз мога ли да си предложа услугите на търговците в БГ да продават през моето ЕТ в УК? И да плащат данъци в УК?
Даже и ЕООД може да си направя в УК.
Виждате ли проблем в това?
 
От: Разследват ме НАП...

Куул то така става просто изискване - за да имаш банка изискване от 500к капитал приемрно е лиценз, но както и някой да извършва Х дейност пак се иска дадено изксане, което може да се интерпетира като лицезн.
За всички обществени дейности съм про лицензите както писаха химически, фармацевтични и т.н индустрии. Като се замислиш не е проблема в лиценза/изсикването а в изкриваването и рекета поне за БГ е така. Лиценза/изискването е просто чиста форма на бюркрация - в БГ да си кача фотоволтаик на покрива и се вържа с Еон ми е необходимо 1-2 месеца в Швабладния същата процедура 1 ден при еднавко равнище на продукт, технология и дейност - там се регулира пазара но няма хиляди бумащини както при нас.

Не си прав за ФЕД, ако приемем факта че само президента избира председателя като регулиране, ок така си е. Ама за всички действия просто забрави и копче не може им се каже дори и отчетите ще се проверят само когато ФЕД пожелае. Не забравяй че ФЕД е създаден от 12 - частни банки капитала им иде от там. То и QE3 няма как да дойде лихвите са изключително ниски, вчера така им го вкараха на спекулаторите очаквахе QE3 ама нъцки операция twist с още 280 шорт терм бондс. Нали знаеш що го има ФЕД, щото конгреса не желаее да печата. А и нали знаеш кво станало с Кенеди и неговия акт за распускане на ФЕД. Примера за ФЕД го дадох, че те регулират субективно не обективно, винаги в нечии интерси. По конституция дори те са противоконституционни, ама иди обеснявай
 
От: От: От: Разследват ме НАП...

ами аз и на тео написах напълно достъчно е да се спази сега същетвуващия закон всеки магазин фирма и да се следи стриктно за това като и се опитват да се следи... а не лицензиране когато дори и да си фирма като нямаш лиценза да не може да се занимаваш търговска дейност по интернет...

Явно не съм се изразил правилно - не искам лицензии, а контрол и намаляване на некоректните от схемата. Се ка какво? Разликата в продавалник между профил физ. лице и фирма е само в бройката, дето ти отпускат да публикуваш. Ама къв е, за ко се бори и кого мами - не ги интересува. После ревът по телефона разстроени лелки да си търсят правата...


Точно така, не ми трябва. Като ЕТ от УК си имам всички атрибути - адрес в УК, телефон. По тая логика сега аз мога ли да си предложа услугите на търговците в БГ да продават през моето ЕТ в УК? И да плащат данъци в УК?
Даже и ЕООД може да си направя в УК.
Виждате ли проблем в това?

Ей това е най-голямата глупост, която можеш да направиш. Ще носиш пълната отговорност за техните глупости. Определено не те съветвам :)
 
От: Разследват ме НАП...

Гарнет виждам проблем в това когато изпращаш стоката от БГ - Тогава тази схема не е приложима - Ако стоката ще си я пращаш от УК нямаш никакви проблеми.

ТЕО между регулация и рестрикция разликата е много голяма - Какъв е проблема да направят цената за регистрация на ЕТ 0лв - Ще падне ли държавата - няма
Какъв е проблема да върнат първоначалният замисъл на патентният данък - палщаш определена сума и не те закачат - никакъв ще пропадне ли държавата няма
Какъв е проблема да направят реформа в социалният модел и да позволят на собствениците на ЕТ да си внасят само здравни

А контрол нека си има то и сега си има необходимите изисквания само трябва някой да ги саблюдава.
 
От: Re: От: Разследват ме НАП...

това че има магазини с китакйска стока си е виновно клапавото държавно усториство щото ако може като в англия след поръчка от кйтаи не да почне ходене по мъките с документи на митницата ами куриера да доиде до вас с портативно пос устоиство и само с едно минаване на картата да платиш всичко дължимо на държавата а те да се грижат за документите...

Наскоро го изпитах това ходене по мъките. Пратката ми пристигна от САЩ до София за 5 дни, а аз си я получих от митницата след една седмица и половина изпълнена с разкарвания, телефонни разговори и разходи. Освен ДДС и мито (и 6 лв такса за превеждането им по банката) трябваше още да платя - 37 лв за цесия и магазинаж; 6 лв за нотариална заверка на пълномощно (за да не се разкарвам до София, а от куриерската фирма да ми освободят и изпратят пратката), 2 пъти разкарване до близката митница (на 60 км) за изваждане на EORI номер - 20 лв, принтиране на необходимите документи и пращането им по пощата с бърза поръчка - 5 лв.

Честно да ви кажа на моменти си представях как ги разтрелвам с калашник на говедата от парламента, отговорни за безумните закони и процедури на шибаната ни държава.
 
От: Разследват ме НАП...

bodyrock89, да не си внасял танкове или хеликоптери?.... :D
Бахти безумната схема! :twisted: Бавят ти стоката и после ти искат пари за това?! :evil:
 
Re: От: Re: От: Разследват ме НАП...

bodyrock89 на мен ми се случи преди 7 години тогава нямаше еори номер но пак беше същата простотия един фежруари изкарах 5 часа в лутане между кабинети на митницата на летище софия дадох 30 лв за попълване на деклация за освободя книги от сащ от митницата че към книгите имаше и 2 двдта и ме гледаха подозрително все едноче съм някакъв контрабандист през цялото време 5% мито и 20% ддс мисля че толкова беше тогава измързнах като куче и лежах две седмици болен... от тогава избягвам да поръчвам за бг като ми трябва нещо извън евро съюза търся връзка някои да ми го донесе ...с кеф бих си платил и митото и ддсто ама цялата простотия е много натоварваща а в други държави не е така

ама за 7 години никакъв прогрес само стана по сложно

mantaman именно нищо няма да им струва само ще спечелят от повече бизнеси на светло по малко безработни ама ще намалее работата за различните служби на държавната администрация и там ще трябват съкращения затова си мисля че администрацията ще се опъне на такива промени...

иначе аз имам и по радикални идей например да се изчисляват бонусите на държавните служители не на база колко хора си глобил и върнал а на база колко хора си помогнал всеки който е влязал при такъв служител на излизане да му дава оценка по няколко параметъра дори и да си е тръгна с отказ нищо сложно ....
 
От: Разследват ме НАП...

Да бе и на мен ми е чудно кви са тези продукти, не за друго - мой много добър приятел си купи от ибей един таблет от УСА преди година и нещо и след Х период от време беше в пощата никви митници чудесии, та затова ми е чудно какво си поръчал, да не говоря че същия приятел вече само с ФЕДЕкса бачка и всичко ток

Манта, еми интерси приятелю то друго нема - нищо не коства дори само ще печелят, ама е по лесно да разрушаваш и налагаш от колкото да изграждаш
 
От: Разследват ме НАП...

bodyrock89, да не си внасял танкове или хеликоптери?.... :D
Бахти безумната схема! :twisted: Бавят ти стоката и после ти искат пари за това?! :evil:

Ако бяха танкове щях лично и на място да си ги взема тъкмо да ги изпробвам как работят :)
Иначе схемата е такава. Плащаш си покупката, плащаш й доставка за $46 (FedEx Economy), пристига в бг и се почва пладнешкия обир. ДДС, мито, такси по плащането им, такси по освобождаване на пратката, разходи за посредника (ако не отидеш лично да си я освободиш), разкарване до митница (ако нямаш EORI номер), разкарване до книжарница и нотариус, разкарване до куриер или пощата.

Общо взето обадят ли ти се от митницата, че са ти спрели пратката, дупе да ти е яко. Само не знам ако пратката е по-евтина от 150 евро дали пак я спират, но скоро и това ще разбера :)
 
Re: От: Разследват ме НАП...

blackout0826 можеби таблета е бил без обявена стойност или е изпратен като подарък от частно лице а не от фирма каквито са доста продавачи в ибей - в сащ това си е законно да са без фирма* .... затова е минал между капките .... ако е пратен от фирма и е с обявена стойност (за да е застрахован при загуба) и стойността е повече от 30 лв от фирма или от 45 лв от частно лице (това заедно с доставката) подлежи на ддс за което е цялата простотия с еори номер... а над 150 евро се дължи и мито и ддс

ама представи си в бг някое дете да реши да продава лимонада пред вкъщи , или дете скаут да продава сладки по вратите на хората... няма фирма, няма касов апарат, не плаща осигуровки, труд на непълнолетен, няма разрешение от хей.... продава храна на открито ще го спукат а от глоби само да им падне на проверяващите а после искат да насърчаваме малкия бизнес

аз внесох курс по интернет маркетинг със същата простотия само без еори щото беше 2005 с обявена стойност
 
От: От: Разследват ме НАП...

Да бе и на мен ми е чудно кви са тези продукти, не за друго - мой много добър приятел си купи от ибей един таблет от УСА преди година и нещо и след Х период от време беше в пощата никви митници чудесии, та затова ми е чудно какво си поръчал, да не говоря че същия приятел вече само с ФЕДЕкса бачка и всичко ток

Манта, еми интерси приятелю то друго нема - нищо не коства дори само ще печелят, ама е по лесно да разрушаваш и налагаш от колкото да изграждаш

Поръчах часовници и 2 бижута. Ако таблета на приятеля ти е бил под 150 евро предполагам, че не е било необходимо да го спират. Ако е бил над 150 евро значи е минал между капките. Мой приятел наскоро на 2 пъти беше поръчвал ножове от САЩ, всеки за по $80 и си му пристигнаха на пощата. Аз също когато съм поръчвал дрънкулки от Китай са ми идвали на пощата или направо до вратата. Явно на митницата спират само когато се дължи мито, а мито се дължи при пратки на стойност над 150 евро.
 
От: От: Разследват ме НАП...

Чуек, дай да ти пускам по един касов бон да спреш с подобни постове, че говориш много глупости.

Ако му пуснеш касов бон от твоята фирма ще ти глобят фирмата за това, че на сайта няма съответните данни, които са задължителни според Закона за електронната търговия (име на фирма, адрес, номер по ЗДДС и т.н.).
 

Горе