Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Re: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Вижте това: ГДБОП хвана фирма, ползваща пиратски софтуер

Излиза че дори и заради един WinRar и стар NERO-6 си виновен, и се тълкува като престъпление, и незабавно се завеждало дело и осъждали. Само прочетете и сами си направете предценката как постоянно ни насаждат чувство за вина, и ни третират като едва ли не особено опасни престъпници. А Веселин Маринов като му чуя песента че полицията пазела, ми се повдига. От кого пази народа полицията, от уеб-мастерите ли, които промениха света в последните години ? Айде да не говоря за тоя селяндур дето има вид на тракторист от колкото на музикант, че се дразня. :twisted:

Излиза, че четеш това което ти е изгодно, за да се направиш на интересен. Знаеш ли цената на Corel Draw, на Photoshop, на Win server, на Auto Cad? А по 9 машини, колко струват?

До тук в темата видях само един, който се е включил с мнение и предполагам, че е имал взимане-даване със сектор БОП. Ти като какво се явяваш? Поредният чул нещо си от БиЧиВиТу? Я ми отговори, чия страна ще заемеш, ако заработиш за някоя българска компания, която разработва счетоводен софтуер, като Генсофт да речем (давам го просто за пример, защото там си плащаме за няколко лиценза)? Ще ти бъде ли приятно да работиш и някой да ползва труда ти, без да си е платил, за да си докарва дивиденти? Въпроса е реторичен и не очаквам отговор.

Аз имах досег до сектор БОП и по-точно РЗБОП Габрово и нещата са далеч от "качулките" и останалите медийни сензации. Както наскоро се коментира, медиите оказват голямо влияние, а и успяват да направят от мухата слон, та дори цял кит.

Интересно ми е как всичките говорите за някакви качулки, как говорите за спиране на сървъри, изземване на сървъри и прочие, без дори да сте се сблъсквали с подобен проблем. Не искам да ги защитавам, ама по някой път се оливате с коментарите си, а и се дрънкат много глупости, които нямат нищо общо с действителността.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

ktomov, не знам как реши, че само ти и още 1-2 в цяла България са имали проблеми с БОП отдел.
Заради предполагаемо нарушение (впоследствие невнесено в съд) на сайт разположен на мой сървър ГДБОП-ци ми задигнаха цялата машина. Естествено, това се случи зад гърба ми. Твърдят, че са ме търсили на постоянния адрес, на който съм регистриран. Не са ме намерили там, тъй като там не живее от месеци. Разполагали са с телефонния ми номер, но не са решили да ми се обадят. Та така след супер акция обявена шумно в медиите с камара умишлено лъжлива информация, не се сетиха да ме подирят. След ден и малко установяване какво се е случило и защо сървърът ми е offline се наложи сам да ги диря тези "гениални" правоохранителни органи. Естествено, отказаха всякакви документи да ми представят, за да не мога да се оплаквам никак. С много зор се добрах до номерата на разследването и преписката в прокуратурата, за да пусна искане до прокурора да благоволи да върне отнетото, 'щото са се уляли с количеството. По закон ако той ти откаже, имаш право да обжалваш отказа му в съда. Само дето като няма срок за отговор и той може изобщо да не ти отговори. В моя случай се опитаха да препратят случая и техниката другаде без да ме информират и така и да искам да не знам къде да си диря заграбеното. Бихте попитали "Как така не те информират?"? Схемата за това е проста. Досъдебното производство се води срещу неизвестен извършител и ти като не си страна по делото (не си обвиняем) нямаш право на никаква информация.
Като цяло мисля, че неведнъж съм описвал полицейско-прокурорската схема, но все пак ще я опиша пак накратко:
Ако си на споделен хостинг в голяма хостинг компания, просто им звънят с намек, че ако не съдействат ще дойдат да им съберат сървърите като "веществени доказателства". При такава заплаха за бизнеса им няма как да откажат. Ако сървърът е твой или фирмата, която го стопанисва не е прекалено голяма (т.е. няма да се вдигне много шум от косвено пострадали), просто идват и задигат "веществените доказателства". До тук реално всичко свършва, тъй като поръчката за саботаж е изпълнена. Няма нужда да се доказва нещо, няма процедура за обжалване на законността на изземване, няма предвидена процедура за обезщетяване в случай на неправомерно или прекомерно изземване.
Тази схема се ползва не само за спиране на неудобни сайтове, но и за довеждане до фалит на фирми ползващи компютри (т.е. почти всички фирми са потенциални жертви). Казано просто, някой с връзки не те харесва и те поръчва. Спасение от това за момента няма. Затова повечето с достатъчно здрав разум като чуят за ГДБОП почват веднага да мъдруват как да спасяват напълно законния си бизнес.
 
  • Like
Реакции: Test
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Не бе Унвизе не всички ето момчето твърди че имало една фирма за хостинг дето не и пукало от Бопа :) ама не иска да и каже името :)

Аз друго се чудя ако имаш сайт с голямо натоварване например над 10к уникални на ден може ли да работи нормално в БГ ако е хостнат някъде в чужбина - тоест международната връзка до какви горе-долу едновременни посетители може да работи що годе прилично.

Има ли БГ сайтове с голям трафик които да се хостват извън БГ

(Сега като се замислям - този форум май не се хоства в БГ както и Арената и някои други подобни но все пак има ли технически проблем ако сайта има много посетители и се хоства извън БГ)
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Не вярвам въпроса ти да има връзка с темата, но зависимостите основна са това, каква скорост на международния трафик ще ти предложи ISP-то / колокационния център. Зависи колокацият към кой Tier1 и Tier2/3 доставчици е вързан. Това е само един от факторите, който определя с каква скорост ще се отваря сайта ти на потребителите от България. Другите са скорост на международния достъп на местните ISP-та и натовареност на сървъра. И пак ти потретвам, няма компания или доставчик на услуги в България, на които да не им пука за правораздавателните органи, били те БОП или други. На всички им пука, защото това е задължение определено със закон. Прекалено много изопъчаваш това, което съм написал.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Да прав си пука им и то им пука прекалено много защото знаят че не сме правова държава.

А това дето питам определено има връзка с темата защото ако сайтове с до 10к уникални на ден могат да се отварят нормално в БГ се чудя за какъв чеп въобще използваме БГ хостинг компании ??? А такива са 99% от сайтовете на хората в този форум
 
От: Re: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Излиза, че четеш това което ти е изгодно, за да се направиш на интересен. Знаеш ли цената на Corel Draw, на Photoshop, на Win server, на Auto Cad? А по 9 машини, колко струват?

До тук в темата видях само един, който се е включил с мнение и предполагам, че е имал взимане-даване със сектор БОП. Ти като какво се явяваш? Поредният чул нещо си от БиЧиВиТу? Я ми отговори, чия страна ще заемеш, ако заработиш за някоя българска компания, която разработва счетоводен софтуер, като Генсофт да речем (давам го просто за пример, защото там си плащаме за няколко лиценза)? Ще ти бъде ли приятно да работиш и някой да ползва труда ти, без да си е платил, за да си докарва дивиденти? Въпроса е реторичен и не очаквам отговор.

Аз имах досег до сектор БОП и по-точно РЗБОП Габрово и нещата са далеч от "качулките" и останалите медийни сензации. Както наскоро се коментира, медиите оказват голямо влияние, а и успяват да направят от мухата слон, та дори цял кит.

Интересно ми е как всичките говорите за някакви качулки, как говорите за спиране на сървъри, изземване на сървъри и прочие, без дори да сте се сблъсквали с подобен проблем. Не искам да ги защитавам, ама по някой път се оливате с коментарите си, а и се дрънкат много глупости, които нямат нищо общо с действителността.

Въпреки че не очакваш отговор аз все пак ще ти отговоря:

1. Никой не се прави на интересен!

2. Ако ми четеш внимателно другите постове в други теми, ще разбереш че аз телевизия не гледам вече 3 години, и точно към BTV съм най скептично настроен, и дори в един мой пост съм писал че трябва да бъдат съдени за това че ползват 25-кадър! Не гледам никаква телевизия защото манипулира, и пропагандира глупости които зомибира народа, но аз не съм от стадото овце. И аз живея в кошарата, но не съм от стадото!

3. Тази новина я намерих от новините на торента замунда а не от Боклук TV.

4. За програмите които си изброил съм наясно - от години работя с Corew Draw и PhotoShop включително и до днес, защото работата ми го изисква от време на време, но основно се занимавам в момента с уеб-дизайн, и ползвам уеб-мастерски програми. Знам и цените на WINDOWS-XP също и на седмицата, и на антивирусните, защото преди работех в PC-сервиз, ( аз основно поправях PC-та, асемблиране, инсталация на софтуер, ) но шефа ми продаваше софтуер без лиценз, и му затвориха фирмата и после разбрах че е имало дело. Много добре съм наясно с нещата за софтуера!

5. Не си ме разбрал правилно, аз също се дразня когато медиите правят от мухата слон, и преиначават нещата. Най много се дразня че полицията ги третира като най опасните престъпници хора които са в сферата на IT-технологиите. Това за мен си е полицейски произвол, сплашване и репресия! Особено като тръбят по медиите, си е психологическа атака.

И Unwise е прав - това най често става, ако някой от конкуренцията те усеща като неудобен, и дава сигнал срещу теб.

То пък остана и да ги защитаваш, особено след като казваш че са те привиквали...
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Да прав си пука им и то им пука прекалено много защото знаят че не сме правова държава.

А това дето питам определено има връзка с темата защото ако сайтове с до 10к уникални на ден могат да се отварят нормално в БГ се чудя за какъв чеп въобще използваме БГ хостинг компании ??? А такива са 99% от сайтовете на хората в този форум

Има решение на "чепатия" ти проблем - наемаш една машина от LeaseWeb, Hostway, Softlayer etc. Договаряш си скорости за International peeering, оставяш си дефолтния rDNS запис на IP-то на сървъра и се молиш да не те погне Интерпол.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

За да те погне Интерпол трябва да вършиш истински незаконни деяния и нашите магистрати-гении трябва да напишат добре мотивирано обяснение защо искат изземване на сървъра ти. Най-голям проблем е даването на обяснение какво точно търсят на въпросния сървър. Този въпрос е много труден за повечето милиционери поради простата причина, че те реално нищо не търсят на него. Търсят самият сървър с цел саботаж.

Относно 10-те K уникални:
Броя уникални не винаги е фактор за натоварването на сървъра. Ако сайтът е планиран за по-голямо потребление, той се оптимизира - страници с по-малък размер, повече кеширане на данни и по-малко реалновремеви сериозни изчисления, цикли, сортировки и т.н. Аз съм виждал как сайт с може би около 5K на ден кара с няколко мегабита линия. Ако ползваш Wordpress с най-тежките плъгини и цял сървър може да не ти стигне за няколкото читатели на блога ти.
 
Re: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Има решение на "чепатия" ти проблем - наемаш една машина от LeaseWeb, Hostway, Softlayer etc. Договаряш си скорости за International peeering, оставяш си дефолтния rDNS запис на IP-то на сървъра и се молиш да не те погне Интерпол.

You must spread some Reputation around before giving it to wpsecurity again

Добро решение. Мерси за доброто включване.

Сайтовете с БГ хостинг са си в повечето случаи нормални. Мисля, че тези, които имат сайтове "кращи се" с нашите закони, знаят, че хостването тук ще е проблем. Дано да го практикуват това, защото ще им се налага често да дават обяснения във въпросната служба.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Тук пропускаме друг проблем. Ако по българското законодателство нещата са законни, а в конкретните държави, дето се целите за хостинг, нещата от правна гледна точка са в графа незаконно, по-добре да си се хоствате в БГ. Да, вярно, че тук могат да ви тормозят и накажат без съд, но тук можете да претендирате за нарушени права (най-често човешки) и макар и след години да осъдите държавата. По-добре да ви тормозят незаконно (това ви дава възможност за ответна реакция) отколкото напълно законно да ви вкарват в затвора.
 
От: Re: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Добро решение. Мерси за доброто включване.

Сайтовете с БГ хостинг са си в повечето случаи нормални. Мисля, че тези, които имат сайтове "кращи се" с нашите закони, знаят, че хостването тук ще е проблем. Дано да го практикуват това, защото ще им се налага често да дават обяснения във въпросната служба.

Не ме разбирай погрешно. Аз не се сърдя на никой предпочел чужд хостинг. Поддържам машини, които са колокирани и извън България и знам как процедират цитираните доставчици при DMCA report, при заявка за отнемане на .US домейн регистриран с невалидни данни и т.н. В случая не ми е ясна реакцията на Мобио. При доказана вина, влязла в сила присъда или наказателно производство могат да уведомят работодателя ти, че ще ти запорират сметките, но в никакъв случай не нареждат на контрагентите ти да спрят да превеждат пари към теб. На практика ако трябва да вземат нещо във финансов интерес на държавата ще го нарпавят от обслужващата те банка, а не от Мобио ?!?
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

wpsecurity, явно не четеш какво пиша от известно време в темата. На ГДБОП не им трябва да доказват каквото и да е. Те разполагат с прекалени правомощия, с които лесно могат да злоупотребяват. Точно по тази причина всяко сплашване води до съдействие от страна на въпросните компании без значение дали е законно. Запознат със със случаи как хора от ГДБОП ходят да тормозят рекламодатели да не рекламират в този или онзи сайт. За това нямат каквото и да е правно основание, но нищо не им пречи да го правят.
 
Re: От: Re: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Не ме разбирай погрешно. Аз не се сърдя на никой предпочел чужд хостинг. Поддържам машини, които са колокирани и извън България и знам как процедират цитираните доставчици при DMCA report, при заявка за отнемане на .US домейн регистриран с невалидни данни и т.н. В случая не ми е ясна реакцията на Мобио. При доказана вина, влязла в сила присъда или наказателно производство могат да уведомят работодателя ти, че ще ти запорират сметките, но в никакъв случай не нареждат на контрагентите ти да спрят да превеждат пари към теб. На практика ако трябва да вземат нещо във финансов интерес на държавата ще го нарпавят от обслужващата те банка, а не от Мобио ?!?

Аз съм далеч от мисълта, че не се разбираме. :) Напротив, наясно съм. Аз искам хората да ползват БГ хостинг, не само от SEO гледна точка, но и така имаме една затворена икономика. На мен са ми ясни много неща в това кой как реагира в такива ситуации. Не за друго, а просто защото има установени правила и процедури, но има и интереси. Когато 3те влезнат в комбинация не знам какво реално се случва.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Twis7 баце дръж ни в течение как се развиват нещата при теб, ако нямаш нищо напротив де :) Колкото могат колегите ще помагат със съвети. :) Та дано се разминеш без проблем, и да не те притесняват повече.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Не знам дали разбрахте, но в Корея (или Китай не помня) отскоро има закон ако ползваш бот за фармене на игри (Д3, Силкроад етс) и те хванат, ще лежиш в затвора за 5 години. В Япония пък има затвор в който имаш две опции. Общественополезен труд да извършваш по време на престоя или да фармиш определена квота голд на седмица и да седиш пред компютъра в затвора.

Иначе разследване чак от ГДБОП едва ли има. По скоро някой малчуган е пратил няколко смс-а от телефона на родителите си и има оплакване при следващата сметка от Мтел. От там се е дигнало шум и така.

За софияуарс има ботове на килограм (много мои познати играят тая игра). Едва ли само тебе ще те погнат за това.
 
От: От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Не знам дали разбрахте, но в Корея (или Китай не помня) отскоро има закон ако ползваш бот за фармене на игри (Д3, Силкроад етс) и те хванат, ще лежиш в затвора за 5 години. В Япония пък има затвор в който имаш две опции. Общественополезен труд да извършваш по време на престоя или да фармиш определена квота голд на седмица и да седиш пред компютъра в затвора.

Това сериозно ли ??? 5 години в затвора заради някакъв бот ? Не 1, не 3 а 5 години! Ужас! Аз аз се чудя защо в Норвегия и Дания е пълно с китайци и нямат намерение да се връщат, при положение че Китай бие всички точки по икономика! :wink: За Япония пък защо така, там уж не е тоталитарен режим като в Китай ? Пази Боже и тука да не стане така.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Законът е в Южна Корея и включва освен ботовете и търговията с виртуални предмети. Там онлайн игрите са голяма мания, която стига застрашителни размери и са се хванали за главите буквално от тях. Просто младежите им друго не правят, освен да играят на тея игри. Не знам дали знаете, но Корея е държавата с най-голямо разпространение на високи технологии сред населението. Общо взето, това което става там днес, ще стане и у нас след години.
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Горкичкият Google с неговите ботове. :D
 
От: Разследват ме от ГДБОП според мобио.бг

Twis7 баце дръж ни в течение как се развиват нещата при теб, ако нямаш нищо напротив де :) Колкото могат колегите ще помагат със съвети. :) Та дано се разминеш без проблем, и да не те притесняват повече.
Лично собственика на мобио ми се обади и ми каза, че са изисквали единствено техен адрес и телефон. Съпорта се бил объркал, мои данни не са били давани. Парите ми ги преведоха и ми затвориха акаунта. В момента скрипта съм го пуснал фрее. Нямам проблем дано и занапред да е така.
 

Горе