Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

happyslacker

New Member
Иван Минков каза:
Всяка работа може да се свърши по два начина:
Законен и незаконен – незаконният начин винаги е по-бърз и по-лесен. Поне в България!

Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

В статията се разглежда начина, по който начинаещите уебмастъри, които имат скромни доходи, могат да си легализират дейността. За печелещите повече е по-изгодно да си регистрират фирма.

Обяснено е как да се регистрирате в регистър БУЛСТАТ (което е сложна задача, защото ще ви искат диплома и подписан договор, който няма как да имате, ако примерно работите с Google AdSense или някоя афилиейт програма).

Още по темата от същия автор:
Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП (коментар по статията)

Още по темата: Кога подлежим на задължителна регистрация по ЗДДС при електронна търговия и реклама?

Някои гледат да минат тънко и си плащат само здравната осигуровка и данъка върху дохода: Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет.

Внимание! Ако решите да се регистрирате по БУЛСТАТ най-лесно е да напишете, че искате да се регистрирате като "осигурител" - така няма да ви искат договори с печати (които няма как да предоставите, освен ако не сключите договор с някоя фирма на познат само заради регистрацията). Няма значение, че после няма да осигурявате друго лице. След като вече имате една регистрация не можете даже и да искате да направите втора. Тоест може да извършвате всякакви (позволени) дейности без още един път да се регистрирате по БУЛСТАТ за всяка от тях. После в декларацията за започване на дейност, която подавате в НАП (ОКД-5) може да пишете "Упражнявам дейност като: свободна професия".

НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Мерси за добрата информация. Да, това добре показва как трябва да са нещата, но е хубаво нещата да работят добре и да не се мотаме по гишетата.

И не съм съгласен, нещата тук са много добре направени. :) Направо са приказка. ;)

Ако печелите по 10 $ от буксото, дай и на държавата.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Ако "печелите" по $10 загубите ви (в резултат на данъчната тежест (главно осигуровките), която превишава приходите) ще бъдат няколко пъти повече :)

Ако сте самоосигуряващ се дължите на държавата около 100 лв/месец (за "осигуровки") само защото работите (независимо дали сте получили някакви приходи). Накрая на годината доплащате (ако случайно приходите ви са повече от 420 лв /месец).
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Аз тоя месец имах "щастието" да се регистрирам на такава свободна професия, та да разкажа малко премеждия :) Отивам в агенцията по вписванията, казвам професия "Компютърен специалист" (че незнам какво друго) и тази ми иска диплома. А аз съм прекъснал и нямам, даже не се водя студент.

И тая (едно прасе 300 кила, много злобно :)) ми вика - еми значи неможе да се регистрираш.
Аз: е добре, как мога да си платя данъците тогава?
Прасе: Еми... явно няма как. Следващия.
Аз: Ама от другия месец въвеждат глоба, ако не се регистрираш (сега май го отмениха)?
Прасе: Незнам, намери си някой да те вземе на договор. Айде следващия.
!@#$#

Ама добре, че отидох на съседното гише, та там случих на една разбрана лелка, дето ми каза да си извадя бележка, че съм *бил* студент и с нея ставало.
А не ми се мисли ако не си бил студент или си учил примерно икономика как може да работиш като свободен програмист да речем...

Та поуката е - ако те върнат от едно гише - отиваш на друго и така докато не попаднеш на някой не-малоумен :)
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Тоест ако нямате сключен договор с юридическо лице не сте длъжни да плащате данъци за парите изкарани по интернет

Всяко плащане към вас без договор който да съдържа вашите данни може да се разглежда като заем от приятел или дарение за сайта ви, при второто има данъци но няма осигуровки.

Ако ме гепят казвам че парите преведени ми през PayPal са дарение и нека ме накарат да си платя данъците и глобите да видим на какво основание ще го направят пък ако го направят за напред ще знам как да платя 10 процента данък без да платя осигуровки.

Аз лични данни не съм въвеждал и договор не съм сключвал, единственото автентично и свързаващо изплатените пари с мен е акаунта (e-mail) ми в PayPal

PS

Ако искат винаги могат да ми направят мръсно въпроса е по какъв начин, това искам да разбера дори и с цената на глоба
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Аз ходих да питам като писател, става само с диплома.
И като се регистрирам като свободна професия, не се ли регистрам автоматично и в Булстат
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

не се ли регистрам автоматично и в Булстат

Да Булстат ти е ЕГН -то

Ако искат винаги могат да ми направят мръсно въпроса е по какъв начин, това искам да разбера дори и с цената на глоба

Това за съжаление е крайно а и не е решение на проблема ...тогава ще трябва и всичките данъци да си платиш освен глобата защото ги дължиш по закон .... т.е си нарушител ...

Същото е като да не си плащаш тока или водата , ако те хванат, хванат , ако не ще крада ...несериозно е .

Все трябва да има друго решение на проблема и да е в рамките на закона ...... естествено че не е приемливо това на изкарани 200 лева да се дават по вече от половината на държавата .
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Тоест ако нямате сключен договор с юридическо лице не сте длъжни да плащате данъци за парите изкарани по интернет

Това сигурен ли си че е така?
На какво основание се плащат здравните тогава - безработен?

То и аз бях така, ама заради тая история с 500-1000лв глоба (http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=13592) реших да се регистрирам. А те пък в последния ден го отложиха мама им :)



И като се регистрирам като свободна професия, не се ли регистрам автоматично и в Булстат

Да, издават ти първо един лист, с който първия месец да си оправиш данъците и след това получаваш и Булстат карта.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Да, издават ти първо един лист, с който първия месец да си оправиш данъците и след това получаваш и Булстат карта.

Благодаря, малко ме подведе първото мнение,тъй като не съм запознат.
Реших, че е възможно да се рег. като свободна професия и да не си по Булстат
 
От: От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Все трябва да има друго решение на проблема и да е в рамките на законна .

Така е но никой не предлага доказано и работещо друго решение. За две години сам изчел по въпроса де що има инфо в интернет и всичко е относително-Булстат, регистрация на фирма и прочие простотии.

Аз този месец може да изкарам 500 долара, другия 50 долара а на третия да нямам никакви приходи, за какво да си плащам осигуровките на вятъра или да ходя през месец да си залича регистрацията по Булстат или да замразя фирмата ли ?

Нека някой който е получавал пари от PayPal без договор, не ги е декларирал и са го хванали да се появи и да каже на какво основание и какви глоби и данъци е платил.

Няма такива за това ако трябва ще се жертвам за клаузата но поне да знам как стои въпроса
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

С Адсенс се сключва договор. Когато преминете към Г Ирландия, ще трябва да преподпишете, т.е да се съгласите с новите условия, но това е все едно сте подписали договор.
 
От: От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Аз ходих да питам като писател, става само с диплома.

Така е но никой не предлага доказано и работещо друго решение.

Работещото решение е написано в статията, която цитирах. Обаче пишещите тук явно не са я чели цялата.

Решението е следното: намирате си една фирма, сключвате граждански договор с нея (върху договора има подписи и печати - без тях лелката няма да приеме документите). С този договор се регистрирате в агенцията по вписванията и на излизане може да скъсате договора и да го хвърлите - повече не ви трябва. След като вече сте се регистрирали на едно основание няма да има нужда да се регистрирате за всяко основание поотделно.

Обърнете внимание, че в този случай не ви трябва диплома. В договора може да пише примерно, че ще изметете офиса на компанията в срок до 3 работи дни и в случай, че собственикът на компанията не е доволен от метенето договорът се прекратява и никой нищо на никого не дължи (така няма да се заяждат защо няма плащане - очевидно е защо). За метене не се иска диплома ;)

Разбира се не трябва да забравяте, че се подават един куп документи - не са само тези за пред Агенцията по вписванията - и пред НАП се подава декларация за започване на дейност (но може има и други - не съм чел отдавна какво пише по въпроса).

Допълнение: ако в заявлението за регистрация напишете, че искате да се регистрирате като осигурител няма да ви искат никакви дипломи и допълнителни документи. После може да извършвате всякаква незабранена дейност - не сте длъжни да правите повторна регистрация. В декларацията, която подавате при НАП напишете "Упражнявам дейност като: свободна професия" - пробвано е, няма проблеми.

Аз този месец може да изкарам 500 долара, другия 50 долара а на третия да нямам никакви приходи, за какво да си плащам осигуровките на вятъра или да ходя през месец да си залича регистрацията по Булстат или да замразя фирмата ли ?

При много малки приходи е по-изгодно да си в черния сектор. При средно малки приходи - като самоосигуряващ се (всеки месец да плащаш данъчно-осигурителната тежест върху минималния праг, а след края на годината да доплащаш, ако случайно си изкарал повече).

При повече приходи вече е изгодно да имаш фирма (в България). При още по-големи - в чужбина ;)
 
Последно редактирано:
От: От: От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Работещото решение е написано в статията, която цитирах. Обаче пишещите тук явно не са я чели цялата.


---------------------------------
При много малки приходи е по-изгодно да си в черния сектор. При средно малки приходи - като самоосигуряващ се (всеки месец да плащаш данъчно-осигурителната тежест върху минималния праг, а след края на годината да доплащаш, ако случайно си изкарал повече).

При повече приходи вече е изгодно да имаш фирма (в България). При още по-големи - в чужбина ;)

Според мен изобщо е неправилно за доходи от Адсенсе , което си е чист вид реклама или да кажем отдаване на площ от сайта под наем на чужда фирма , а не е извършване на услуга с личен труд - писатели , инженери и т.н., да търсим начин да се регистриваме като самоосигуряващи се лица ... като фирма ( EТ ) по става .

Законите трябва да се четат буквално с точките и запетайките , а не всеки да си ги тълкува както му изнася , защото тогава просто няма закон .
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Това с отдаването на площ е интересна идея, но само толкова. На практика не може да се използва.

Съществува и друга гледна точка, според която продажбата на реклама е търговска дейност, а такава не може да се извършва от самоосигуряващи се (свободна професия). За да се извършва такава дейност трябва фирма. Обаче не съм сигурен доколко е вярно това в предните две изречения.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Това с отдаването на площ е интересна идея, но само толкова. На практика не може да се използва.

защо ... това са други доходи е в общия случай различни от тези като на самоосигуряващо се лице ...
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Защото се извършва труд от получателя на парите. За да работят сайтовете е положен някакъв труд - не е като да си купиш апартамент (без да си положил труд да го построиш) и да го отдаваш под наем (изключваме варианта сайтовете да са купени наготово и само да се отдава рекламна площ).
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Защото се извършва труд от получателя на парите. За да работят сайтовете е положен някакъв труд - не е като да си купиш апартамент (без да си положил труд да го построиш) и да го отдаваш под наем (изключваме варианта сайтовете да са купени наготово и само да се отдава рекламна площ).

Труда по сайтовете го остави настрана , той вероятно е платен и отчетен по друг начин ..

Какъв труд и какво общо има това при Адсенсе нито сме на граждански договор, нито извършваме нещо с личен труд там...
Просто исках да се направи разликата когато някой ще тръгва да се регистрира като самоосигуряващ се за доход само от Адсенс ..
 
Последно редактирано:
От: От: От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

При много малки приходи е по-изгодно да си в черния сектор. При средно малки приходи - като самоосигуряващ се (всеки месец да плащаш данъчно-осигурителната тежест върху минималния праг, а след края на годината да доплащаш, ако случайно си изкарал повече).При повече приходи вече е изгодно да имаш фирма (в България). При още по-големи - в чужбина ;)

Е това е проблема, доходите не са сигурни и постояни и ако се регистрираш като самоосигоряващ се и плащаш осигуровки на минималния праг 420 лева накрая на годината може да се окаже че си платил повече от колкото си получил

Сега стягаме един апартамент за отдаване под наем и ще се консултирам със счетоводител дали има някаква възможност и основание като си попълвам декларацията за парите от наем да вкарам накрая на годината и доходите от интернет на които вече ще знам размера и да им платя само 10% данък но без осигуровки(здравните си ги плащам и сега)

Ако няма такава опция си оставам на тъмно за което аз не съм виновен защото не може да платиш данъци в размер по-голям от печалбата
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Какъв труд и какво общо има това при Адсенсе нито сме на граждански договор, нито извършваме нещо с личен труд там...

Аз така си тълкувам нещата (може и да греша):

В същност регистрацията не я правим защото сме регистрирани в AdSense. Регистрацията я правим, защото извършваме трудова дейност на свой риск и за своя сметка. Дейността е "поддръжка на интернет сайт". Няма значение дали изобщо ще спечелим нещо от тази дейност - дължим осигуровки върху минималния праг само защото работим (с цел да спечелим)!

За да работиш (с цел да спечелиш) трябва да плащаш! Ако обаче работиш с цел да си губиш времето (и не си си поставял цел да печелиш от това - примерно отваряш един блог за политика и започваш да псуваш (или хвалиш) политиците без за това да очакваш плащане). Аз примерно сега не пиша в този форум с цел печалба и затова не съм длъжен да се регвам като самоосигуряващ се и да плащам осигуровки, ако по цял ден си пиша във форума и нищо друго не правя. Ако обаче си сложа в подписа реклама "евтини пици с доставка по домовете" и получавам комисионни от търговеца на пици за това, че му правя реклама, съм длъжен да се регистрирам като самоосигуряващ се - извършвам дейност на свой риск и за своя сметка.

Приходите от AdSense ги получаваме, защото сме продали реклама. Извършили сме търговска дейност, която обаче като физическо лице не съм много сигурен дали имаме право да извършваме. Един от адвокатите, с които говорих ми обясняваше, че физическо лице (без фирма!) няма право да извършва търговска дейност по занятие (ако няма фирма - ЕТ, ООД, ЕООД). Може и да не съм разбрал правилно - не давам гаранция. Който иска гаранция - тарифата на адвокатите е 60 лв на час...
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Според мен обаче е неправилно , защото доход от Адсенс или пък от каквато и да реклама на сайт и доход от работа по " подръжка на сайт " са две различни неща и не могат да се слагат в една и съща кутийка на данъчната декларация и върху двата дохода общо да се плащат осигуровки .

но я цитирай текста от закона , който тълкуваш , че ще се омотаме така :)

Е който иска нека да се регистрирва като самоосигуряващ се за Адсенс но май е забранено ....

Приходите от AdSense ги получаваме, защото сме продали реклама. Извършили сме търговска дейност, която обаче като физическо лице не съм много сигурен дали имаме право да извършваме. Един от адвокатите, с които говорих ми обясняваше, че физическо лице (без фирма!) няма право да извършва търговска дейност по занятие (ако няма фирма - ЕТ, ООД, ЕООД).
Според това , което не се съмнявам , че е така , излиза че е забранено за доход от Адсенс да се регистрирваме като самоодигуряващи се лица :)тоест следва горния ми извод ..
 
Последно редактирано:

Горе