Спечели книга на Юли Тонкин с автограф от автора!

Според мен на човек не му трябва духовен водач докато е "мишка" или неуспял. Този момент идва след котоси достигнал някакво ниво, примерно ако трябва да се измери в пари, да речем са 1 мил. До тогава човек си има качества и не би трябвало някои да го наставлява как да устройва живота си, след като се премине тази граница, която е индивидуална за всеки се поражда нуждата "ами сега накъде" - добре е след това да имаш ментор, който е извървял този път или има опит в тази насока. Не можем да кажем, че отговорностите на един преуспял и неуспешен човек са едни и същи, било в личен и оществен план. И точно там е линията, когато вече преуспяваш имаш нужда от наставник за да не объркаш пътя и по леко да приемеш новата среда.

Някой беше казал - какво е постигнал той в живота че да ме учи?
Е нима най-добрите треньори не са нереализирани бивши футболисти, с други думи нима най-добрите футболисти стават добри треньори?
Това е така, защото двете са различни материи, едно е ти да си успешен, друго е да мотивираш друг да бъде успешен.
 
Всъщност отказах се от книгата по няколко причини:
- доставка със Рапидо, чиито обслужване не ми харесва/ или Спийди - не поръчвам по куриер, а до офис защото повечето са грубияни, карат те да слизаш долу, и идват в най-неподходящия момент. Спийди няма удобни офиси за мен.
- Доставката беше 4лв, като при цена 18 лв и стока под 250 гр, това е доста висока цена за доставка като се има предвид, че е уредена от човек, който разбира от бизнес.
- в крайна сметка не видях някъде текст от книгата или ревю, които да ме убедят, че искам да я купя.
- информацията за доставка беше забутана на майната си и специално я търсих, което ме ядоса още повече.
 
@Kortes - да обаче имаме примери за добри треньори, които са били успешни футболисти, а и всички треньори са били футболисти поне за кратко.
 
Това е и моята мисъл че всички са ритали топка в даден период от време, но разликата в процентно отношение, между успешните на терена и извън него и неособенно успешните на терена и по-успешните извън него, е осезаема.
 
Аз разбирам какво искаш да кажеш, обаче само потвърждаваш моята теза. При футбола поне са ритали. При личностното развитие в много от случаите само присвояват някакви добре изглеждащи концепции.

То и цялото ни образование е такова - даскали теоретици. Мога да ти кажа, че има осезаема разлика, когато са ми преподавали хора с бизнеси за милиони.
 
че за вас успехът се изчерпва с финансовия/бизнес такъв. Виждам, че давате за пример милиардери.
Не виждам да се обсъждат нобелови лауреати за наука и/или олимпийски шампиони.
 
Имам усещането, че тук са се събрали банда неудачници, но пък философи ... по линия големите и менторите:

По линия Рокфелер:
As a young pupil in public school, he was inspired and motivated by his teacher-mentor, Rufus Osgood Mason, whom Rockefeller later named "A Rockefeller Patron."
https://en.wikipedia.org/wiki/William_Rockefeller

За Каргнеги:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_A._Scott

Та за последните 150 години най-най-богатите и влиятелни хора са станали такива следствие на ментори, вие сериозно ли си мислите, че са се родили такива?

Да ви връщам ли хиляди години и да питам кой е бил учителя на Аристотел, и кой е бил ученик на него?

Всички са имали ментори и са имали индиректни ментори, в книгите които са чел - така, че малко ми е страшнно на къде отива темата ...
 
Последно редактирано:
Не се обсъжда нуждата от ментори, говорим за гурутата със семинарите. Томас Скот е бил бизнесмен, Карнеги му е бил помощник, другите нямам време да ги проверявам, но се хващам на бас, че не са били са актьорски способности.
 
Не се обсъжда нуждата от ментори, говорим за гурутата със семинарите. Томас Скот е бил бизнесмен, Карнеги му е бил помощник, другите нямам време да ги проверявам, но се хващам на бас, че не са били са актьорски способности.
Добре въпрос с повишена трудност какво ще кажеш за Тони Робинс от началото на 90-те?
 
Направо казвай, не съм запознат с ранните му години.
 
В началото, той е моделирал своят ментор, който е НЛП и този за когото е работил в продажбите(продавал е системи за лич. развитие), за да направи неговата система и да продава личносното развитие - бил е ударил по него време и асболютното дъно, после се вдига и променя себе си и другите ... казвам в контекста, че в началото е бил никой и лека по лека с годините трупа опит и авторитет - но като цяло неговият стил е много визуален и звуков, дори са мислили, че е някаква форма на секта в началото. Това го пиша, за актьорските способностити - нали трябва да се продаваш, ако ще и да имаш лекарство срещу рака, ако не го продааш ще си останеш с него ...

Та от човек, който е имал само личен опит, до един най-известните хора на влияение, който е личен ментор на милиарди .... се става с много работа и безкраен процес на подобрение - в началото не е имал всички отговори, на дали сега ги има, но има не малък арсенал :)
 
А, това го знаех, мислех че, ще ме изненадаш, че е имал собствен бизнес или, че е постигнал нещо съществено. Как това оборва моята позиция? А, иначе актьорите - политици, презентатори - естествено, че трябва да имаш добра риторика, което не значи, че отвреме на време някой черна овца като мен няма да заподозре, че зад красивите думи няма съдържание.
 
А, това го знаех, мислех че, ще ме изненадаш, че е имал собствен бизнес или, че е постигнал нещо съществено. Как това оборва моята позиция? А, иначе актьорите - политици, презентатори - естествено, че трябва да имаш добра риторика, което не значи, че отвреме на време някой черна овца като мен няма да заподозре, че зад красивите думи няма съдържание.
Викаш нищо съществено не е постигнал?
 
което не значи, че отвреме на време някой черна овца като мен няма да заподозре, че зад красивите думи няма съдържание.

То затова черните овце са единици, а и накрая май се колят с останалите така че...
 
Моята оценка не се базира на пълни зали и банкови сметки, имам си друг начин да оценя постиженията на хората. Сега на тебе ли да обяснявам що е монетарна система и.т.н. и добавената и стойност.

Точно от вас двамата не очаквах подобна простотия, единия го написал, другия го хареса. Точно ние, предприемачите, които се отличаваме от стадото и сме различни и мислещи. Браво бе, и сега какво излиза, да се наредим да блеем с другите за билети за семинари щото май съдбата ни ще е като на другите?
 
Хайде задавам ти лесен въпорос - ти никога ли не си учил от някой друг и не си плащал за акъл и опит?

В бизнесът извинявай, ама банковата сметка е функция на стойността, която си генерирал на пазара - говоря, ако не правиш някакви Понци схеми!
 
Моята оценка не се базира на пълни зали и банкови сметки, имам си друг начин да оценя постиженията на хората. Сега на тебе ли да обяснявам що е монетарна система и.т.н. и добавената и стойност.

Точно от вас двамата не очаквах подобна простотия, единия го написал, другия го хареса. Точно ние, предприемачите, които се отличаваме от стадото и сме различни и мислещи. Браво бе, и сега какво излиза, да се наредим да блеем с другите за билети за семинари щото май съдбата ни ще е като на другите?

Aко имаш какво да научиш от книга/семинар/човек/разговор/събитие и т.н. това не те прави овца. За да се отличиш от стадото, първо трябва да осъзнаеш, че първоначално си в него. Няма нероден в стадото. Затова не мога да разбера защо сте против знанията придобити по един или друг метод стига те да ви донесат яснота какво трябва да направите за да успеете?
 
Не знам как да го обясня. Освен, че аз не купувам рекламирани неща.
Обичайно се рекламират не най-добрите неща във всяка ниша.
Доброто пазаруване е във втората част на топ 10 производители. Там са нещата, които искат да идат в първата част, и полагат усилия за това.
Нашуми ли нещо, излезе ли на чело - започва да лежи на стари лаври.
Не харесвам видеоуроци, както и семинари. Твърде много време се губи, освен други минуси. Предпочитам текстов вариант на информацията.
Във видеоуроци и семинари прекалено много се натрапва личността, а информацията е на заден план.
В текстов вариант сме аз и информацията само.
Получаването на знания е тежък процес. Първо трябва да се придобият, а после и да се осмислят. Да се пригодят към всеки човек и условия.
В градинарските среди, сред по-младите, са на почит няколко човека - написали са книги, снимани са във филми, канени са по света. Възприемат ги със сляпа вяра и възторг.
Но има едни човек, за който повечето дори не са чували. Защото носи патината на мъдростта, а не лъскавия слой варак. Не дава лозунги, не проповядва, не пише рецепти за успех. Само споделя лично преживяно и осмислено - всеки сам да си прави изводите.

За да успее човек, трябва да мисли. Не да копира първосигнално.

Инак, във всяка книга от дадена област, винаги има поне един абзац, който го няма в никоя друга. И винаги има неща, дето ги няма в книгите/уроците/семинарите.
Добър преподавател не е онзи, дето пълни цяла зала или има хиляди гледания в тубата, а онзи, който ще те накара да мислиш.
Назубреното е едно, а разбраното - съвсем друго.
 
Добре, че навремето Джобс не е взел решението да не рекламира продуктите си и да чака на хората по някакъв си начин да научат за всички тези високо качествени и превъзходни продукти, които са генерирани. Това е валидно за всички бизнеси във Форчън 500, а и не само - дадох Епъл, просто защото е най-скъпата компания в света, която си рекламира продуктите ...

А иначе разликата визуално и само текстово:
2437252_orig.png
 
Отговарям на лесния ти въпрос. Аз съм почитател на Уил Хънтънг, направи си труда, гледай филма и ще разбереш мнението ми за образованието. Направи си труда и виж линка който споделих за мнението на Ноа Кейгън за Тони Робинс. Аз уча при нужда. Имам казус и си скъсвам гъза да прочета всичко за този казус, особено от някой с опит. Правя това всеки ден, защото всеки ден имам казуси за решаване. Усвоих този метод по време на обучение в холандски университет - нарича се PBL - Problem Based Learning. Те не ме научиха как да зубря и чета, а как да ловя риба. Преди и след този период съм бил принуден да уча някакви неща наизуст за да мина изпитите, с времето развих методология да предвиждам какво ще има на изпитите и така ги вземах. На една маймунска система лесно и се чупи кода....

На гурутата за мен им лисва автентизъм. Например Тони борави ли със статистики и има ли експерименти в контролирана и неконтролирана среда на кой как работи определена теория която продава?
 

Горе