Спомени от следосвобожденска/царска България

Явно по някаква причина не осъзнаваш стандарта тогава
Като сме обективни да отчитаме и външните фактори, както казах излизаме от 3 войни една от която световна, а след това идва голямата депресия и общо взето в цяла Европа положението е тотал щета. След излизането от нея и бурните политически времена, имаме 12% икономически растеж - втори в Европа, по БВП сме единствено зад Гърция на балканите и се доближаваме до Италия. Да, масово населението е селско и разделението е голямо но постепенно това се променя и селското-стопанство започва да се развива. Започваме да изнасяме много голям набор от продукция (освен основните) - грозде, домати, ягоди, яйца, птици, бекон и тн. започват да нарастват доходите и стандарта на живот, понеже слеското стопанство е 60% от икономиката. Навлизат машините и торовете, а с тях нараства и продукцията.

Държавните и военни поръчки също допринасят, факт но отново времената тогава налагат такава икономика, в САЩ най-големия икономически бум е около ВСВ, след която се превръща в хегемон. Едрите предприятия нарастват двойно, процъфтява малкия и семеен бизнес, виждаме от снимките в градовете, че почти навсякъде има семейни магазини, бръснарници, кръчми, занаятчийски ателиета, магазини за дрехи, железарии и тн. Всичко това са предприемачи, а не мутри и не знам си какви. Перник от малко село се превръща в град с развита инфраструктура.

Развива се и железопътния транспорт, железопътната мрежа се модернизира и нараства значително, внасят се нови локомотиви и машини, повишават се превозваните стоки. Развива се тежката индустрия, машиностроене, стоманолеене, електротехника и др. Започваме да произвеждаме трамваи, автобуси. През тия мизерни времена са изградени пристанищата в Бургас и Варна, развива се корабостроенето, три самолетостроителни завода.

Прочети за видния разбойник и бабаит Пенчо Семов, наричан "най-социалният индустриалец на Балканите". Също и за няколкото фамилии, които превръщат Казанлък в най-големия производител на розово масло в света. Има още доста примери за общественици и меценати... има с какво да се гордеем, стига да сме запознати.
 
И каква е @nandibandi че да командва @Blinky
Ok, нейните писаници като иска да ги изтрият е Ок, но пък каква власт има над Blinky че да изтрие и моите.
 
Като сме обективни...
На всички е ясно, че си пристрастен. Няма лошо. Поне дерзаеш за бг. Но, както видяхме, ти беше в генерална заблуда относно силата на лева, това много точно показва, че си склонен принципно на самозаблуди.
Колкото до кога - какво е направено и изградено, май не си много точен, защото соц феновете могат да ти изтъкнат 50 пъти повече аргументи по въпроса. Ето, вече сме близо 35г. демокрацията, срещу 45г. соца. Дали и то навъпреки всичките технологии, помощи от Ес и какво ли (не ми се пишат фермани аргументи) имаме изградени повече км пътища, повече км жп, повече училища (за качеството на образованието изобщо не коментирам), повече мостове, тунели.. Повече хора ли сме? Повече работещи ли сме? По-добри ли сме!! Не сме постигнали и 20% напредък, всъщност :)
Но така или иначе нищо от това, което пишеш не е обективно, най-малкото защото и ти си сърбал някаква литература, а такава има с тонове и от двата бряга.. Аз съм говорил с истински хора, живи дъртаци, и пак не си позволявам да бъда толкова категоричен. За това имам своя логика и наблюдения, и някакви единици Герои, не могат да развалят картинката, която определено за мен е, че СТРАШНАТА хорска мизерия и нищета не може да оправдават какъвто и да е "напредък", в кавички, защото в крайна светка РЕАЛНО не сме имали никакъв такъв, още повече в сравнение със страните, които сега се водят развити, точно защото тогава реално са се развивали, а тук са скубели бедняците и фактически са ги експлоатирали.
От 1914 до 1944 за мен лично всичко е един голям срам и не изпитвам позьорско желание за внимание, само и само да се харесам на изкуфели буржоа..
Всеки има право на мнение, но нека не го превръщаме в пропаганда ;)
 
На всички е ясно, че си пристрастен. Няма лошо. Поне дерзаеш за бг. Но, както видяхме, ти беше в генерална заблуда относно силата на лева, това много точно показва, че си склонен принципно на самозаблуди.
Колкото до кога - какво е направено и изградено, май не си много точен, защото соц феновете могат да ти изтъкнат 50 пъти повече аргументи по въпроса. Ето, вече сме близо 35г. демокрацията, срещу 45г. соца. Дали и то навъпреки всичките технологии, помощи от Ес и какво ли (не ми се пишат фермани аргументи) имаме изградени повече км пътища, повече км жп, повече училища (за качеството на образованието изобщо не коментирам), повече мостове, тунели.. Повече хора ли сме? Повече работещи ли сме? По-добри ли сме!! Не сме постигнали и 20% напредък, всъщност :)
Но така или иначе нищо от това, което пишеш не е обективно, най-малкото защото и ти си сърбат някаква литература, а такава има с тонове и от двата бряга.. Аз съм говорел с истински хора, живи дъртаци, и пак не си позволявам да бъда толкова категоричен. За това имам своя логика и наблюдения, и някакви единици Герои, не могат да развалят картинката, която определено за мен е, че СТРАШНАТА хорска мизерия и нищета не може да оправдават какъвто и да е "напредък", в кавички, защото в крайна светка РЕАЛНО не сме имали никакъв такъв, още повече в сравнение със страните, които сега се водят развити, точно защото тогава реално са се развивали, а тук са скубели бедняците и фактически са ги експлоатирали.
От 1914 до 1944 за мен лично всичко е един голям срам и не изпитвам позьорско желание за внимание, само и само да се харесам на изкуфели буржоа..
Всеки има право на мнение, но нека не го превръщаме в пропаганда ;)
Ти да не си Фройд, или онзи преди него :)
 
Дефа, и ти май в предишното си прераждане си бил щатсливо чираче във фабриката за обУща, пред 31-ва - големия ветър, и най-накрая през 39-та си получил първият си чифт галоши (секънд хенд) Но забележителното при теб е, че още носиш някакви спомени и качества от онова време - неграмотността, злобата и завистта 😆
 
Дефа, и ти май в предишното си прераждане си бил щатсливо чираче във фабриката за обУща, пред 31-ва - големия ветър, и най-накрая през 39-та си получил първият си чифт галоши (секънд хенд) Но забележителното при теб е, че още носиш някакви спомени от онова време - неграмотността, злобата и завистта 😆
Всеки носи товарът, който е поел.
Тия неща, злоба, неграмотност не са важни.
Важно е кой си ти.

И отново те питам, ако искаш да споделиш, ще бъде интересно за форума. Но пък ако искаш недей, ще останеш загадка.
 
Добре ОК, нека да се запознаем! Аз съм овчарчето Калитко, приятно ми е :) А Вие кой бяхте 😆
Продължаваш да не разбираш. Това, което правиш е подигравка с човечността. И дори не ти пука. Опитваш се да заплашваш и да страхуваш хората.
Пак задавам въпроса Защо?
 
@Websheet
Ще кажеш ли най-накрая откъде си. Щото споменаваш аз откъде съм. Някакви телефони ми звънят. Не искаш да свалиш картите. Какво прикриваш.
 
Продължаваш да не разбираш. Това, което правиш е подигравка с човечността. И дори не ти пука. Опитваш се да заплашваш и да страхуваш хората.
Пак задавам въпроса Защо?

Бате, вземи наистина изчезни като последният мензис на баба си.. Опитваш се да имитираш някой, който никога през това си жалко прераждане - няма да можеш. Играй си куците детски постановки пред циганетата в квартала, гламарович.
Щи дам едни такива подигравки и заплахи, че няма да смееш да излезеш от тенекиента си кабинка пред общината 😆
 
Бате, вземи наистина изчезни като последният мензис на баба си.. Опитваш се да имитираш някой, който никога през това си жалко прераждане - няма да можеш. Играй си куците детски постановки пред циганетата в квартала, гламарович.
Щи дам едни такива подигравки и заплахи, че няма да смееш да излезеш от тенекиента си кабинка пред общината 😆
Ами ако не желая да изчезна? Ще ме изчезнеш ли.
 
@Websheet написа тенекиена кутия, кабинка написа но имаше предвид кутия. Тенекиена кутия.
 
Много ми е мъчно, но смятам, че е време Блинки да даде нова кратка (една седмица) ваканция на Дафни, докато се върне към предписаната му медикаментозна програма.
В периодите на остра криза става изключително досаден и дразнещ.

Дафни, нищо лично, мило, но си направо противен в тия моменти.
 
@Websheet
Ще кажеш ли най-накрая откъде си. Щото споменаваш аз откъде съм. Някакви телефони ми звънят. Не искаш да свалиш картите. Какво прикриваш.

Какви телефони ти звънят бе социопат!?? 😆
Ти си сам-единствен в целия град, никой не те знае, а не иска да знае.. За това меташ топки из форума, САМО защото си мислиш, че си съумял по някакъв твой си извратен начин, да изближеш достатъчно сочно нечии топки, като си мислиш, че така получаваш виза, но не вдеваш истината, че просто ТИ СИ НЕИЗБЕЖЕН ПРИМЕР за "какъв не трябва да бъда, ако искам да успея" 😛😝😝
Пак те преметнаха, жалко СЪЩЕСТВО, едно такова.. ахахахахах
 
Много ми е мъчно, но смятам, че е време Блинки да даде нова кратка (една седмица) ваканция на Дафни

А не! Не му прави тази услуга.. повярвай ми - за него това ще е мега бонусът за месец Август 😆😆😆
 
Не знам какво смятате, но не знаете някои неща. Дошла ви е някаква страшна сила да продължавате да се подигравате в човечността.
 
Мисля, че трябваше да ви го кажа по-рано. Тези игрички..и защо намесвате Блинки?
 
Говорите за социопати, защо?
Задавам този въпрос за нти път. Преди Фройд е Юнг.
 
Ти не разбра ли, че си просто поредният ЕКСПЕРИМЕНТ.
Ти си БЕЛЯЗАН, и си задължителната част от форумното състезание по НИЩОНЕКАЗВАНЕ
НО не е само това.. НАБЕДЕН си да бъдеш ПРИМЕР и НАЗИДАНИЕ за всички грешници в този форум!!!!
Зла участ, не пожелавам на НиКомУ 👻


НО НИЕ ЩЕ ТЕ ПОМНИМ И ЩЕ ЗНАЕМ, ЧЕ ТИ СИ НЕЖАЛАНАТА НО ИЗБРАНА ЖЕРТВА НА ТАЙНИТЕ ФОРУМНИ ОБШЕСТВА
СПОЛАЙ ГРЕШНИКО, МАКАР ТОЛКОВА ЧОВЕЧЕН, ДОБЪР, ГОТИН, добре изгледжащ и с удължен нокЯТ за най-обикновени житейски удоволствия 😆
 
Ти не разбра ли, че си просто поредният ЕКСПЕРИМЕНТ.
Ти си БЕЛЯЗАН, и си задължителната част от форумното състезание по НИЩОНЕКАЗВАНЕ
НО не е само това.. НАБЕДЕН си да бъдеш ПРИМЕР и НАЗИДАНИЕ за всички грешници в този форум!!!!
Зла участ, не пожелавам на НиКомУ 👻


НО НИЕ ЩЕ ТЕ ПОМНИМ И ЩЕ ЗНАЕМ, ЧЕ ТИ СИ НЕЖАЛАНАТА НО ИЗБРАНА ЖЕРТВА НА ТАЙНИТЕ ФОРУМНИ ОБШЕСТВА
СПОЛАЙ ГРЕШНИКО, МАКАР ТОЛКОВА ЧОВЕЧЕН, ДОБЪР, ГОТИН, добре изгледжащ и с удължен нокЯТ за най-обикновени житейски удоволствия 😆
Разбрах, че започна да въртиш локуми, за да се измъкнеш.
 

Горе