Спомени от следосвобожденска/царска България

Входа на Морската градина , Варна, 1932 г.

365823119_596007269394604_4326251753692452939_n.jpg


Морски бани Варна, 1934 г.

366081059_596007159394615_7413454014562296642_n.jpg

365646304_596007106061287_8468199947576885102_n.jpg
366061161_596006976061300_6467283451065750120_n.jpg


Варна 39г.

365756413_596006902727974_7634638161218276302_n.jpg
 
Обикновените хора (мис и мистър Бач) имат други спомени обаче

oh.jpg
 
Последно редактирано:
Не стига, че баща и го наби на цялата държава ами ги посрещат в рилския манастир с почетен караул...

Най-големият грях на Народния Съд.
Почти всички демократични западни общества си избесиха/гилотинираха царчетата барабар с родата, как си му е редът... само наще свършиха ралтата наполвина :(

Ако бяха постъпили демократично и прогресивно навремето, щяха да ни спестят ерата "800 дни", както и ерата "БОЙКО" (демек 1/2 от целия преход), а Пеевски щеше да е неосъществена пъпчива фантазия.
 
Обикновените хора (мис и мистър Бач) имат други спомени обаче

Виж файлът 30366
Браво, много добре си изрязал периода в който водим 3 войни, може да дадеш целия период до 45г. да видим как продължават нещата.

От таблицата виждаме, че надниците и цените почти през цялото време вървят ръка за ръка, заплатите започват да изостават точно през войните... от 23г. виждаме че започват до догонват но много удобно е резнато до там.

Ето каква заплата е взимала една гимназиална учителка през 31г. в Пещера - 3500лв.

1693286769152.png
 
Последно редактирано:
От таблицата виждаме, че надниците и цените почти през цялото време вървят ръка за ръка, заплатите започват да изостават точно през войните... от 23г. виждаме че започват до догонват но много удобно е резнато до там.

Не е така, не съм такъв човек. До 1924г. е статистиката, просто има уатърмарк, за това.

Ето
 

Прикачени файлове

  • oh2.jpg
    oh2.jpg
    147.8 KB · Преглеждания: 3
Нищо не догонваме, било е СТРАШНА мизерия, СТРАШНА !! Ще ти разваля темата, иначе толкова много инфо мога да пусна тук, че дори ти ще се замислиш... ти за какво мислиш, че е станал преврата, за власт ли??? Не, от омраза е било ;)
 
Не е така, не съм такъв човек. До 1924г. е статистиката, просто има уатърмарк, за това.
Нека видим за целия период, от тая таблица виждаме че заплатите изостават но надниците вървят ръка за ръка, така изкарано само това от контекста не можем да добием представа. Както казах до 1918г. водим войни, а последната е световна, няма как икономиката да цъфти. 30-те години започва подем до началото на 45г.

Нищо не догонваме, било е СТРАШНА мизерия, СТРАШНА !! Ще ти разваля темата, иначе толкова много инфо мога да пусна тук, че дори ти ще се замислиш... ти за какво мислиш, че е станал преврата, за власт ли??? Не, от омраза е било
Нищо няма да развалиш, пусни каквото имаш. Нямам проблем ако се води конструктивен разговор, отделно никъде не твърдя че е било цветя и рози, твърдя че до 45г. икономиката се е развивала и постепенно живота се е подобрявал, а не както се фантазира, че света почва от комунизма.


Как кореспондира тая мизерия със заплата на учител от 3500лв. ?
 
Последно редактирано:
Нищо не догонваме, било е СТРАШНА мизерия, СТРАШНА !! Ще ти разваля темата, иначе толкова много инфо мога да пусна тук, че дори ти ще се замислиш... ти за какво мислиш, че е станал преврата, за власт ли??? Не, от омраза е било ;)
Няма да разбере :(
 
Как кореспондира тая мизерия със заплата на учител от 3500лв. ?

Звучи като по-малко от една банкнота

5000.jpg


Явно по някаква причина не осъзнаваш стандарта тогава :) Имало е и монети по 100лв ;)

Нещо като банкнотите през 90-те, ако си спомняш :)


Не идеализирам комунизма, нито го определям като по-хубав строй, но мизерията преди 9-ти е доказана за работническите слоеве. Трябва да сме реалисти в крайна сметка.
 
Лика на Ботев на банкнота. Абе ти си изключително голям тъпак.
Банкнота от 5000лв на т.н наречени тогава "ботевки". До пускането и в обращение през средата на 20те години на ХХв никога на български банкноти не се е появявал лика на историческа личност освен монарха. Банкнотата обаче остава свързана с огромна фалшификаторска афера.
Годината е 1924та. Царство България е в икономическа криза. Поради нарастваща нужда от банкноти управителен съвет на БНБ взима решение за отпечатване банкноти с номинал 500, 1000 и 5000лв.

Поръчката е направена, но само за тези с номинал 5000лв. До средата на 20те години на ХХв всички български пари са печатани извън България, а монетите са сечени във Великобритания, Русия, Австро-Унгария, Германия и т.н. България все още няма собствен монетен двор. Поради необходимостта от пари поръчката е направена не за чужбина, а за българската Държавна печатница, която я изпълнява за срок от 45 дни. Въпросните "ботевки" влизат в обращение края на 1924та и близо година по-късно биват изтеглени след разбиването групата фалшификатори. На върха на групата са търговец и бивш банков касиер. Въпросните господа се снабдяват с печатарска техника от западна европа и за кратък период успяват да отпечатат 10 000 фалшиви банкноти номинал 5000лв с високо качество. Първоначално са пласирали единични бройки по различни обекти.
За да могат да пласират по-големи количества групата фалшификатори се свързват за съдействие към касиер на БНБ. През 1925 г. при опит да бъдат заменени фалшификати за 15 милиона лева с истински банкноти от банката фалшификаторите биват заловени. Малко по-късно “ботевките” са изтеглени от обращение и са заменени с нови банкноти от 5000 лева, отпечатани в Лондон.

:D :D :D :D :D :D :D
 
Лика на Ботев на банкнота. Абе ти си изключително голям тъпак.

Абе толко ли са зле по вашия край, че взимат общински служители с основно образование...? Имаш ли основно изобщо?? :)
Какво като е Ботев, банкнотата е отпечатана 1924г... муньо..
 
Мани го тоя, какво го информираш изобщо, той е някаква невиждана ултра турбо трагикомедия. Нямам идея какво прави в този форум, е и аз не съм тлъст бизнесмен при това - най-голем ахаха НО този е фира дори за коментарите в dir-а 😆
 
Хубави спомени от следосвобожденска България, както и културният и социално-икономически прогрес, за мен лично приклюват приблизително със смъртта на Фердинанд. Действително е имало значителен прогрес във всякакво отношение, но това е и от части на факта, че в крайна сметка преди това сме били "под робство", и МНОГО МАЖНО, че дейците са били родолюбци, патриоти, с идеали, честни и самоотвержени. Не случайно Фердинанд издига почти в култ войните и всичко свързано с героите. Има много какво да четете, не ми се пишат фермани.
След този период, няма нищо, абсолютно с нищо с което да се гордеем. Просто бизнеса се взима (както и сега) от разни брутални бабаити, реално -разбойници... и много добре знаем как работи схемата хахаха Тие така наречени фабриканти, основният им разход отива за заплати (както е и сега) и за това плиткостта на мъдростта им достига само до резане на заплатите :) Хората са се молели да имат бач и реално са го правели за един хляд и едно мляко, обувки са се купували веднъж на 4-5 години. Между другото, тогава се появяват за пръв път качествата "лизаролапачесто, гъзолизане, навеждане на юг" и още много, защото наистина болшинството са били толкова бедни, че не са имали избора да бъдат "героите от следосвобожденска България", защото е трябвало да оцелеят чисто физически.
Малко преди преврата е имало някакви що-годе добри времена, ама това е било само защото сме цицали от Германия, т.е без никаква перспектива.
Реално соца идва в следствие на МАСОВО негодование, не заради шайка идиоти.
 
Блинки, пич, нещо много тежък тоя редактор е станал, преди беше по-добре. Пращят десетки скриптове, та се къса. Не ме кефи, не става за писане.
 
Айде пак личните глупости на дефа :) Аз ако съм искал никой да не ме "хване" то никой нямаше да ме хване. За това умишлено влязох с рогите и дори се пънех да се сетя кои бяха най-използваните ми простотии. Ноката ме хвана за части от секундата (май той ще да е най-прозорливия, за съжаление използва таланта за глупости) Останалите (тези с 10-годишни просили) ме хванаха на макс 4-5 пост. ДЕФА обаче още дерзае, еми кво да си говорим повече ахахахах
 

Горе