Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

НАП не симулират дейност. Това е единствения начин да съберат пари и да пълнят дупките. Те няма да предложат нещо с което да облекчат бизнеса, нещо с което да подкрепят бизнеса и така да се съживи икономиката,а ще търсят кой е скрил данък и след всичко това ще съберат няколко милиона.
Е с няколко милиона какво ще направиш, след като изтеглиха 16 милиарда и пак никакъв ефект?

Един ден когато Bitcoin стане масово използвана валута ще ги питам ДАНС как ще събират информация за транзакциите. Тогава и 1000 продажби да направиш на месец, ще изглежда все едно си направил 1000 подаръка.

Bitcoin е електронна валута. А хората не искат да плащат електронно по никакъв начин, а ти ми говориш за биткойн който по-популярен от това което е в момента НИКОГА няма да стане.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Вътрешен човек от Еконт ми потвърди, че от НАП са поискали и ПОЛУЧИЛИ достъп до данните на всички физически лица, които са получавали парични преводи над четирицифрени суми за последната година!

Тва с четирицифрените суми е 1000лв. да речем. И така таргета е огромен, съмнява ме точно по тези критерии да търсят. Прост пример- ако си продам лаптопа за хиляда лева и аз попадам там или пък си пращам зимните и летните гуми с джантите. Същата работа е. Сигурно си имат други методи да определят кой се проверява, защото в този филтър с четирицифрена сума за година може би влизат 90% от клиентите на Еконт, които по една или друга причина са ходили 2-3 пъти да пращат в годината. Имам познати, които си разпродават автомобилите на части и са направили доста повечко.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Има и едни "малки" актове дето съставят :).
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

какви суми възлизат тези "малки" актове?


Мисля че можеш да си провериш и сам.

Как бих постъпил аз ако трябва да хвана нелегални търговци и имам списък с получателите на големи суми като парични преводи?
1.Проверявам дали получателя на сумата има фирма.
2.Дали получателя работи във фирма занимаваща се с такава дейност.
3.Какво изпраща и какви суми получава насреща (по това може приблизително да се разбере дали се пращат и плащат нови или 2-ра употреба неща).
4.Разговори с последните клиенти,на които не им пука дали продавача ще отнесе акт.
и т.н.
Стига да имат желание могат да открият ловния сезон и отстрелят доста дивеч :).
 
От: От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащани

Тва с четирицифрените суми е 1000лв. да речем. И така таргета е огромен, съмнява ме точно по тези критерии да търсят. Прост пример- ако си продам лаптопа за хиляда лева и аз попадам там или пък си пращам зимните и летните гуми с джантите. Същата работа е. Сигурно си имат други методи да определят кой се проверява, защото в този филтър с четирицифрена сума за година може би влизат 90% от клиентите на Еконт, които по една или друга причина са ходили 2-3 пъти да пращат в годината. Имам познати, които си разпродават автомобилите на части и са направили доста повечко.

Май не се изразих правилно. Като казах над четирицифрени суми, имах предвид над 9999лв.

Не разбирам защо толкова много Ви плаши този 10%-ов данък. Значи можете да спечелите 20 000лв, но не можете да дадете 2000лв.

П.П. Отскоро продавам в румънският OLX и забелязах, че няма ограничение на броя на качените обяви. А в България всеки месец за 100 обяви плащам 200лв.
 
Последно редактирано:
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

А някой има ли представа дали ДАНС и НАП имат достъп до паричните записи в Еконт?
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Четеш ли темата въобще? От #1 пост стана ясно, че ИМАТ такъв достъп първите. От #58 пост също стана ясно и за вторите (не, че не беше ясно, де).

Дали ще е ППП превод директно изпратен без пратка, към име и GSM ИЛИ пратка с наложен платеж, и изплатени кинти (пак ППП, но от Еконт), не виждам разлика, освен в таксите. Така или иначе и при 2-та вида ЕГН-тата се записват на sellers с изплатени преводи. И не на последно място, НЕ важи само за този куриер. „Малка“ подробност е, но важна.

От 01.01.2016г. имат достъп до банковите сметки (#50 пост). Свиквай.

Догодина камерите, които са по централните места на доста градове, кръстовища и пр., вече и на входовете (май вече има в общежитията отдавна?), след няколко години и задължение на етажната площадка, после и у дома. Бай Brother :shock: ряпа да яде, всеки ще е „VIP“.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Като цяло не одобрявам политиката, която се води в момента - да хванем, съсипем и прецакаме дребните рибки - обикновените хора, който се опитват да постигнат нещо и реално плащат данъци. Като има толкова проблем с бюджета, защо не почнат да се следят едни безконтролни и безчетни милиони на наши фирми за строеж на магистрали, реконструкции и прочие. Кражбите на ДДС, в митниците, източването на здравната каса и т.н. - там са големите суми. Това е риторичен въпрос - там са големите пари.
Но в крайна сметка аз съм за подобно нещо - не може някой да се мъчи да прави нещо, да плаща осигуровки данъци, да бъде коректен търговец и в един момент се явява някакъв чикиджипенчо, видял, че това се търси и почва да продава същото в olx,базар или където и да е с едни 10-15% по-ниско, лапва паричките и никой за нищо да не го търси- нито за връщане, нито за гаранции, нито за данъци, да не говорим, че има башчикиджипенчовци, който примерно продават фалшиви флашки, телефони и тн.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Дребните рибоци най-лесно се хващат, големите са много ''лъзгави'':)
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!


Оправили са проблема, вече режат знаците за по-голямо.

За тези, които изтърваха шоуто:
mark-and-john.gif
 
От: От: От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат пла

Не разбирам защо толкова много Ви плаши този 10%-ов данък. Значи можете да спечелите 20 000лв, но не можете да дадете 2000лв.

То да беше само 10% - всеки щеше да си прави фирма в България и да си плаща данъците тука.

Проблемът е, че трябва да имаш фирма, а една фирма струва една заплата месечно. Както искаш - така го смятай, има разходи за счетоводство и губене на време с бюрокрация. Това струва около заплата месечно в зависимост от размера на фирмата. При по-големите фирми - колкото голяма заплата. При по-малките - колкото малка заплата.

Отделно има осигуровки, данък върху дивидента (ако се дължи), ДДС (ако се дължи) и т.н.
 
От: От: От: От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат

Не говоря за корпоративния данък, а за данъка върху доходите на физическите лица. Понеже повечето което хора, които ще получат актовете са физически лица, то 10% данък пак са малко в сравнение със това да имаш фирма.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Ама те тия физически лица нямат право да извършват тази дейност, която извършват без да имат фирма. Тоест не може да го платят този данък, а трябва да си регистрират фирма. Иначе всички щяхме да сме си ФЛ и да си плащаме данък като такива.
 
НАП, МВР, ДАНС и съдии знаят сметки и сейфове на ВСИЧКИ. Важи и за хората, имащи сметки в чужбина и сключили споразумение с FАTCА.

Превод: От първите постове на темата стана ясно, че куриерите (Econt/Speedy/etc.) подават регулярно информация по съответните вътрешни системи информация с базите данни към Н@П, за да могат те – с осигуреният им достъп от 01.01.2016г. още към всички BG IBANs (и в чужбина сметки – реални и виртуални банкови акаунти, както и места, където сте се верификацирали по „Proof of ID & Proof of Address“ doc scans) да Ви разследват, проверяват и дълбаят. Е, от 01.01.2017г. и няколко институции в повече вече имат тези правомощия.

Извод 1: Амбулантните търговци рано или късно ще излязат наяве и за проверка, които ползват:
  • Еконт ППП и/или получават плащания от подадени (изпратени) пратки (независимо дали са се регистрирали в е-системи или не, т.е. директно през офис товарителница);
  • Тези, които масово купуват с наложени платежи („богаташи“);
  • Получателите на средства по един или друг начин (дебитни, кредитни преводи и вноски самостоятелно или от 3-ти лица) по IBAN в български сметки (всички, вкл. закрити и опразнени отдавна). -inbound/-outbound;
  • Получават кинтите си в SEPA EU IBANs;
  • Получават кинтите си в UK Bank Sort Code + Bank Account Number или US Routing Number + Checking Account Number;
  • Получават кинтите си през коя да е др. държава, имаща обвързаност с FАTCА. Малко са тези, които не са (в целия свят), но все пак.
Извод 2: Ако смятате да извършвате нелегална, неофициална, нерегламентирана търговция, свързана с оригинални genuine стоки или counterfeits/knockoffs/ментета/полу-ментета/крадена/чорена стока, внесена, купена, препродадена, пре-препродадена по неясни сенчести начини ИЛИ работите с ментаж wholesalers/suppliers/dropshippers/etc. – ЩЕ БЪДЕТЕ ЗАСЕЧЕНИ [Edit: ако използвате реалната си самоличност].

Извод 3: Ако смятате да го правите същото като по-горе в друга държава, то И ТАМ ще бъдете засечени от „текущите служби, агенции и институции“, вкл. и от техните ЛОКАЛНИ такива (където мерките са драстично по-строги и силни).
 
Последно редактирано:

Горе