Цена за създаване на Форум.

DafaWeb, недей да се палиш толкова. Не съм го написал поста за да влизам във флейм война с теб, нямам нищо против теб, просто от поста ти си личат една камара общи приказки, като някой от тях са съвсем неприложими за форум. Пак казвам, нищо лично.

По същата причина не искам да ти пиша за форума, с който се занимавам, да видиш колко сео му е правено, какви беклинкове има, кога е започнал и в какво положение е днес, че после ще се налага да пишеш извинения. Не съм написал поста за да си чеша егото, написал съм го за да спестим на човека малко разходи. СЕО и форум са несъвместими понятия, това е обективната истина. Нататък нямам намерения да участвам в някакво надвикване кой с колко удивителни ще напише дадено мнение, това че си се накокошинил повече не значи,че си прав в случая.
 
DafaWeb, недей да се палиш толкова. Не съм го написал поста за да влизам във флейм война с теб, нямам нищо против теб, просто от поста ти си личат една камара общи приказки, като някой от тях са съвсем неприложими за форум. Пак казвам, нищо лично.

По същата причина не искам да ти пиша за форума, с който се занимавам, да видиш колко сео му е правено, какви беклинкове има, кога е започнал и в какво положение е днес, че после ще се налага да пишеш извинения. Не съм написал поста за да си чеша егото, написал съм го за да спестим на човека малко разходи. СЕО и форум са несъвместими понятия, това е обективната истина. Нататък нямам намерения да участвам в някакво надвикване кой с колко удивителни ще напише дадено мнение, това че си се накокошинил повече не значи,че си прав в случая.
Прати линк към форума на ЛС, толкова време го приказваш вече интересно ми е кой е.
 
DafaWeb, недей да се палиш толкова. Не съм го написал поста за да влизам във флейм война с теб, нямам нищо против теб, просто от поста ти си личат една камара общи приказки, като някой от тях са съвсем неприложими за форум. Пак казвам, нищо лично.

По същата причина не искам да ти пиша за форума, с който се занимавам, да видиш колко сео му е правено, какви беклинкове има, кога е започнал и в какво положение е днес, че после ще се налага да пишеш извинения. Не съм написал поста за да си чеша егото, написал съм го за да спестим на човека малко разходи. СЕО и форум са несъвместими понятия, това е обективната истина. Нататък нямам намерения да участвам в някакво надвикване кой с колко удивителни ще напише дадено мнение, това че си се накокошинил повече не значи,че си прав в случая.
Зависи от нишата, така че няма за какво да се извинявам.... Аз знам доста форуми, които не успяха да просперират и то правени от собствениците на няколко от големите и все още силни форуми, така че няма как да ме обедиш във противоположното. Освен това знам и техните похвати за работа. И то форумите бяха в същата ниша на развитите им, един от тях беше насочен в друга ниша и той не стигна далеч... Да не говоря за някои големи форуми, които умряха брутално и за няколко още автомобилни форума, които 5 години по-късно нямат развитие...... и са правени от майстори ужким и развивани.

П.П. Аз не се давам за пример, че бих се справил или каквото и да е, казвам какво са ми видели очите. Като цяло не съм имал никога запитване от клиент, помагах на други два форума да се развият и се развиха успешно в претъпкана ниша точно по моите методи. Но не съм имал частно запитване на клиент за развиане на форум и т.н. Мм... Имаше един, който не ме послуша и си самоуби геройски форума, който му изградих. Опита се да си го развива, има най-голямата страница за фенове на една автомаркиа в Бг, братко наблюдавах какво се случваше с тъга с форума, мизерно движение на потребители, слаби посещения ( имах достъп до аналитикса и гледах какво става ), след няколко месеца му беше краят, а групата му е най-развитата за въпросната Марка. Няма да казвам кой е и за кой форум става въпрос, за да не го злепоставям момчето, но факта си е факт и като е факт, никой не може да ме обеди в обратното.... Реклама между 40 000 човека от групата ( от които 30 000 активни ), във форума имаше регистрирани едва 600 човека за година и половина, а да не говоря за месечния трафик... Аз само наблюдавах, както казах, единствено моята работа беше да го изградя, както и главния им сайт, като бяха добре оптимизирани онпейдж, но останалото искаше той да си го развива и така.

И пак да дам за пример форума на Предприемач, какво беше преди, какво е сега в продължение на около година и половина, грубо 2 години........ И не само предприемач... Ами бизнесфорума ?! А другите ?! Спирам да пиша, одеве гледах една картинка за която се сетих, обезсмисля се да говориш с вятъра... Весели празници
 
Последно редактирано:
Ако говорим дали е трудно да се вдигне форум е съвсем друга тема. И друг път е имало надъхани теми за форуми тук, гледам общо взето да дам по-трезв коментар и без да подценявам никой, повечето просто не са наясно с нужните усилия. Дори и да им ги напишеш буква по буква, едно е да го прочетеш, друго е да го направиш. Ако не съм съгласен с теб, то е точно по точката СЕО. СЕО-то не е никаква магия, особено за форуми. Да не говорим, че откакто алгоритмите на гугъл станаха прекалено сложни за кажи речи всички оптимизатори не е никаква магия за никой. 99.99% шарлатани.

Вече ако разширим темата как се вдига и популяризира форум става друга бира. Но до колкото разбрах автора на темата аудиторията си я има, така че може този най-сложен проблем да му е решен. Макар че вътрешно си знам как ще приключат нещата, все пак коледни дни са, можем да гледаме малко по-ведро.
 
Ако говорим дали е трудно да се вдигне форум е съвсем друга тема. И друг път е имало надъхани теми за форуми тук, гледам общо взето да дам по-трезв коментар и без да подценявам никой, повечето просто не са наясно с нужните усилия. Дори и да им ги напишеш буква по буква, едно е да го прочетеш, друго е да го направиш. Ако не съм съгласен с теб, то е точно по точката СЕО. СЕО-то не е никаква магия, особено за форуми. Да не говорим, че откакто алгоритмите на гугъл станаха прекалено сложни за кажи речи всички оптимизатори не е никаква магия за никой. 99.99% шарлатани.

Вече ако разширим темата как се вдига и популяризира форум става друга бира. Но до колкото разбрах автора на темата аудиторията си я има, така че може този най-сложен проблем да му е решен. Макар че вътрешно си знам как ще приключат нещата, все пак коледни дни са, можем да гледаме малко по-ведро.
Ами в общи линии само де спорихме, то че не е кой знае каква магия за форумите, не е. Но се иска РАБОТА и някой да я свърши тая работа, за форуми по-малко, за другите сайтове хич не си е малко работата според зависи пак казвам нишата. Ако си има аудиторията е друг въпрос, това съм го пропуснал май... Иначе не са 99,99 шарлатани. Има и които си вършат работата, има такива които вършат колкото моята работа а взимат цена в троен размер на моята и интересното е че продължават да ходят при тях клиенти, има такива, които взимат колкото мен, много повече и вършат колкото един студент който за сефте вчера е сложил уърдпрес и е турил 5 линка в някоя директория и вика аз съм СЕО и уеб дизайнер вечИ и почва по форумите за 10-20 лв на сайт да вика аз правя СЕО. но стига толкова по темата релсите отидоха в друга насока. Весели празници на всички.
 
Правиш си един IPS 4.2.x forum и ти е мирна главата, там всичко е включено, и се настройва максимум за 1 час
 
Аз се опитах да вкарам моята аудитория в подобен форум, но е много трудно - почти невъзможно.. . за година работа имам около 300-400 потребителя регистрирани, което ми се вижда доста малко... Повечето от потребителите не им се занимава да пишат или да вкарат някаква информация в него... Ако имате идеи за развитието му ще съм благодарен :)
 
Правиш си един IPS 4.2.x forum и ти е мирна главата, там всичко е включено, и се настройва максимум за 1 час
Вече го предложих... Платено.

Аз се опитах да вкарам моята аудитория в подобен форум, но е много трудно - почти невъзможно.. . за година работа имам около 300-400 потребителя регистрирани, което ми се вижда доста малко... Повечето от потребителите не им се занимава да пишат или да вкарат някаква информация в него... Ако имате идеи за развитието му ще съм благодарен :)
Форума ти е хубав, не знам за други форуми то тоя тип, повечето които залагат търсят всичко като инфо за да могат да са с коректни печеливши залози, не ти е затрупана нишата, но.. Пускай и спортни новини, не само това което видях. Рекламирай го най-малкот опо фейсбук страниците, не ти е добре оптимизиран он пейдж, иска пипване тук и там
 
Форумите са най-удобната и ефективна форма на комуникация, най-подредената със сигурност. Аз съм бил и все още съм администратор/модератор с доста форуми - някои от тях преминаха изцяло към Facebook групи/страници, но като цяло това напълно убива къмюнитито, което се създава в самите форуми.

Много по-лесно е да модерираш нещата, когато информацията е добре подредена по под-форуми.

Но го има и момента, че наистина младата аудиотиря едва ли ще тръгне да пише по форуми. Но всеки набор 95 и надолу би трябвало да е достатъчно врял и кипял във времето, когато форумите доминираха, така че стига аудиотирята ви да не е само лапетии, интерес ще има.

Разликата между форума и Фейсбук групата е, че Фейсбук групата не е ваша, а на Фейсбук. Рийча не е ваш, а на Фейсбук. Изтрият ли акаунта, изтрива се и групата. Успешен бизнес, който зависи на 90% от прищевките на трето лице не се прави, не и в дсългосрочен план.

Аз лично най-често ползвам IPB или vBulletin. Форумите се настройват изключително лесно след като веднъж са инсталирани, така че потърси кой да го инсталира, а другото го свърши сам, защото само така ще се научиш как се управлява ефективен форум.

Поздрави!
 
Аз се опитах да вкарам моята аудитория в подобен форум, но е много трудно - почти невъзможно.. . за година работа имам около 300-400 потребителя регистрирани, което ми се вижда доста малко... Повечето от потребителите не им се занимава да пишат или да вкарат някаква информация в него... Ако имате идеи за развитието му ще съм благодарен :)
Трябва нещо да се направи. Ти, сам го каза, че след време ще ни изтрият групите :) Тази аудитория която имаме и за която ще заплатим е най-добре да се вкара във форум. И преди ти казах, че имам идея за голям проект, който може и да е съвместен. 1 влезнал човек в групата, не е като 1 регистрирал се човек в форума. Да се регистрира някой в форума, това е много голям таргет, а това буквално е потенциален клиент. Докато в групата вкарваш 5000 човека и 200 купуват - Да, но след време няма да ги имаме.
 
Често съм забелязал как във фейсбук групите админите, или редактират или се сърдят на потребители, задаващи въпрос, който уж вече го е имал задаван. Което за мен лично значи, че трудно се намира информация, да не говорим, че не е добре подредена.

Отделно, много наивно е да се мисли, че това ще е завинаги. Щом е под контрол на фейсбук, значи не е много сигурно дали ще продължи да съществува. Ако утре решат да махната или изтрият групата по една или друга причина, какво се случва тогава?

Там е ок за някаква сбирка на хора, но за обществено, не знам. :)
 
След празниците ще прочета обстойно всички коментари по темата и ще се опитам да започна подготовка за този голям проект. Знам, че ще е много трудно. Няма лесни неща. По-принцип аудиторията, която ще посещава форума, ще има нужда от самия форум, защото ще е зависима от него. Хазартните личности са друг вид клиенти. Те го правят, защото имат нужда от това в ежедневието им. Когато форума се набие с много добра информация, всичко ще се получи много добре. Аз не мисля, че форума ще е проблема, а рекламите. На мен хазартната аудитория добивана с реклама от фейсбук на троен таргет ми излиза по 0.30 цента на човек да го ангажирам за постоянно в фейсбук. Към форума рекламата ще е 100% поне 0.70 цента - 1 долар на човек.

П.С : Разгледах много добри отговори, ще пробвам да проуча още малко и може би ще е най-добре да заплатя на някой да инсталира добър форум, да го оптимизира, да го настрой и отделно да го наема като поддръжка годишно. Мисля, че това не е предмета "Трудово изкуство" все пак, аз като не разбирам от нещо, предпочитам да си заплатя на някой човек, който разбира от това нещо. Може би, не ми трябва чак толкова професионално ниво, защото това е обикновен форум в който искам комуникацията, нищо повече.
 
Често съм забелязал как във фейсбук групите админите, или редактират или се сърдят на потребители, задаващи въпрос, който уж вече го е имал задаван. Което за мен лично значи, че трудно се намира информация, да не говорим, че не е добре подредена.

Отделно, много наивно е да се мисли, че това ще е завинаги. Щом е под контрол на фейсбук, значи не е много сигурно дали ще продължи да съществува. Ако утре решат да махната или изтрият групата по една или друга причина, какво се случва тогава?

Там е ок за някаква сбирка на хора, но за обществено, не знам. :)
Каквото и да си говорим. Фейсбук групите не могат да заменят форума. Мъчат се да го направят, но пак няма да го постигнат. В една фейсбук група, колкото и да контролираш и аранжираш информацията, невъзможно е да бъде по-добре подредена от един форум.
 
Форумите си остават най-полезната платформа за обмен на информация.
 
Форумите си остават най-полезната платформа за обмен на информация.
Да. И всичко друго ще е алтернатива. Все едно някоя социалка да измести стаковърфлоу като дискъшън борд. Това не го виждам въобще.
 
Последно редактирано:
Трябва нещо да се направи. Ти, сам го каза, че след време ще ни изтрият групите :) Тази аудитория която имаме и за която ще заплатим е най-добре да се вкара във форум. И преди ти казах, че имам идея за голям проект, който може и да е съвместен. 1 влезнал човек в групата, не е като 1 регистрирал се човек в форума. Да се регистрира някой в форума, това е много голям таргет, а това буквално е потенциален клиент. Докато в групата вкарваш 5000 човека и 200 купуват - Да, но след време няма да ги имаме.
За това са резервните профили... :D :D :D
Каквото и да си говорим. Фейсбук групите не могат да заменят форума. Мъчат се да го направят, но пак няма да го постигнат. В една фейсбук група, колкото и да контролираш и аранжираш информацията, невъзможно е да бъде по-добре подредена от един форум.
Там имаш само една стена, просто няма как изобщо да се подреди информация :D
 
Включвам се по темата, понеже много ме вълнува въпросът за форумите. Вие описахте платформите професионално, а аз ще продължа малко по-социално, ако мога така да кажа. Била съм дълги години част от професионален форум, който сега е изтрит и напълно забравен, където кипяха такива страсти, имаше много полезни житейски теми, имаше колеги които споделяха своите книги, стихове и произведения на изкуството /а сферата ни е много далеч от това/. Имаше "зов за помощ" и лично за мои приятели съм намирала пари по този начин. Наистина, както казвате, си беше "комюнити"! Отделно, че имаше един луд модератор, с който постоянно всички се карахме, но пък той сигурно е бил необходиимят дразнител.

Много ми се иска Блинки да е прав, че въпреки Фейсбук форумите ще продължат да съществуват... Да, всичките ви аргументи защо те са ПО-ДОБРОТО са верни, но има един фактор, който силно ме притеснява. А именно, инерцията на "по-лесното". Освен мотивираните младежи, които "знаят какво искат" /които поне в БГ не са много/ масата се носи по повърхността на каймака и като отвори Фейса дори не поглежда групата, на която сам е станал член, кааамо ли да отива специално в даден форум и да преглежда има ли нови теми и съответно ценно информация. А кааамо ли да напише такава.

И за мен са "лапетии под 95 набор" , понеже аз съм 72-ри, но както и да го гледаме, това е новото поколение което вече започва работа, стреми се към позиции, и изобщо започва да взема нещата в свои ръце. Къде са те? Как да отидем при тях, а не само да стоим да чакаме "те да дойдат при нас"? Инстаграм не ми е вариант, освен ако ще превземам света чрез снимки. Наистина има групи в Дискорд, които май се образуват покрай електронните им игри. Това ми се вижда несериозен начин за общности, но за някои е единственият предпочитан. /Дискорд става перфектно за многолюден жив чат. Но за теми и писане по тях... нищо общо с форум./

Освен БГ мама и технологичните/автомобилни форуми в БГ има ли друг ЖИВ форум, в който се пише на житейски и любопитни теми? Наистина се интересувам.
 
Последно редактирано:
Права си. Неоспорим факт е, че в момента по-удобно за ползване са социалните мрежи, в частност - Facebook, Linkedin, Twitter, и може би още някои, не толкова популярни по нашите ширини. Дори Instagram набира скорост тук. Но предимството, което социалните мрежи нямат е, структурирането на съдържание, бързото им намиране - било то в цялата платформа, страница или група, дори профил, както и свободното представяне на съдържание. Сигурен съм, че в бъдеще това би могло да се изчисти, но според мен е доста в бъдещето, защото повечето гледат развитието с много други направления.

Доколкото съм запознат, живи и не чак така като едно време активни, но все пак активни форуми са: forums.data.bg, forum.napravisam.bg, clubs.dir.bg, teenproblem.net, lex.bg/forum. Там си има живот. За жалост, форум от типа, който ти търсиш, не съм запознат. Все си мисля, че би трябвало да има, вече колко е активен и жив, въобще не знам.
 

Горе