Шумни съседи - как се справяте с тях?

@toniintro

Да, точно така ще направя. Ще ги викам вкъщи да се уверят за какво става въпрос.

@Blinky

В най-скоро време ще се опитам да инициирам събрание, на което ще отворя въпрос за домоуправителя.

Също така си мисля да предложа да се наеме професионален домоуправител, който да се занимава с нещата във входа.

Все трябва да има някакво решение на проблема, защото всички сме хора и в един момент не е изключено да ми падне пердето, както се казва.
 
Тия прафесионалните не са изход. Някои са съместни ама има страшни дебили тъй че ...
 
Проблемът със шума го има само в страните от третия свят, така че у нас си е нещо задължително, понеже няма санкции, въпреки, че има закони. Това с тапите е мижитурска история, а и неприложима в много случаи. Аз не търпя никакви боклуци в ушите - слушалки, тапи..., пък и не искам да се отказвам от сетиво, за което някои биха си дали едната ръка.
Живея на село, но и тук паплачта си своеволства. Лятото се оказах в центъра на един детски купон - много забавна случка. Дебилчетата се събрали в съседна къща и изнесли колоните на терасата, та по-яко да дъни чалгата. Ако се колеха, щях да кажа ''майната им'' и да си заспя, но пакистанските маанета ме вдигат на метър от леглото. Станах, облякох се и отивам... Звъня на звънеца - тц, кой ще те чуе. Вратата отворена и аз по звука, по звука, та баш в центъра на мелето. Недоносените едва ме регистрираха, понеже шума беше немислим, а лампите изгасени. След известна ''любезна'' размяна на реплики се стигна до ефикасното решение - 112. Казах, че до 5 минути звъня и това даде резултат. Вероятно защото повечето купонджии бяха под 18 и всичките пияни.

Сега се боря със съседските кучета. Точно до нас пльоснаха два помияра, единият от които лае точно в 6, когато стопанката му тръгва за работа - търси внимание псето, но аз какво съм виновна. Опитах културен диалог, но ударих на камък. Идиотката ми каза нагло да се оправям, да подавам жалби, каквото искам... Още обмислям каква случка ще се случи на помияра, но щом трябва да се оправям - ще се оправям.

Та така с шума в тая държава. Докато се населява от цигано-монголски потомци, няма да се променят нещата.
 
Не аз просто недоумявам как момче на 28 години, което живее с приятелката си в собствен апартамент, не разбира сериозността на нещата. Аз нямам против хората да се забавляват, ама хайде да не го правят до 3:00 през нощта и после да спят по цял ден, а аз да гълтам хапове против високо кръвно. Някак не върви аз и семейството ми да ставаме изкупителна жертва на някакъв самозабравил се младеж, който мисли само за компютърни игри и как да ми разбие мозъка посред нощ.

Сега на новогодишния празник си бях вкъщи. Беше поканил близо 15 човека, а музиката тресеше прозорците. Казах си, ами здраве да е, нали е нова година. Да ама по едно време пичовете решиха да ми връщат нещо и хвърляха пиратки по терасата ми. Насочваха ракетите на долу и ме псуваха. Това не мога да го простя. Въпреки всичко си замълчах любезно, защото не искам да кажат, че на връх нова година правя проблеми. Купонът естествено продължи до 6:30 сутринта, след което героите останаха да спят в собственика.

Това, което не мога да приема е самото нагло поведение към мен. Преди години му върнах загубен телефон и му посочих човека, който му строши автомобила, заради това че бе паркирал на стълбите пред входа. Тогава все още живееше с майка си и баща си. Почерпи ме бутилка ракия и ми благодари. За съжаление забрави за тези добри междусъседски взаимоотношения и днес се прави на голямата работа, тъй като е придобил някаква двустайка.

Здраве да е. Благодаря за отговорите и ще гледам да се справя с проблема по мирен начин, ако това въобще е възможно на този етап!
 
По-принцип да се справиш с шумни съседи е почти невъзможно. Имаш два варианта , а единия не е много за предпочитане , защото не е мирен начин. Този който не е за предпочитане е да му звъннеш и да го изненадаш с 4-5 хубави шамара да се осъзнае малко. Другия вариант ти е с полиция , но ако пича не му пука , полиция ще викаш всеки път и няма да постигнеш нищо. За това най-добре седнете на една маса и се разберете като бели хора. Хубаво е ако прави такива тежки партита за теб да те информира за да си предприемеш някакви решения , а всичко останало е на 4-очи за доуточнения. Нека да не забравяме , че и младите трябва да се забавляват , но всичко да си има някакви граници.
 
И все пак трябва да се прави разлика между приятелско събирана придружено с лафче на маса и шумен купон придружен със силна музика. По твоята логика трябва вечер като гледам филми, да си пускам звука на слушалки. Щом искаш другите да се съобразяват с тебе, първо се научи ти да се съобразяваш с тях...
 
И все пак трябва да се прави разлика между приятелско събирана придружено с лафче на маса и шумен купон придружен със силна музика. По твоята логика трябва вечер като гледам филми, да си пускам звука на слушалки. Щом искаш другите да се съобразяват с тебе, първо се научи ти да се съобразяваш с тях...
Едно е да гледаш телевизор, така че да се чува само в твоята стая и да си говориш на дормален тон с приятели и да пиете бира, съвсем друго е да надуеш колоните на макс, да гърмят басите, та да се тресе сградата и да викаш и тропаш.

Ако го направиш веднъж е търпимо, всеки има повод да си покани гости няколко пъти годишно, но ако го правиш системно си е тормоз и тотална липса на възпитание.

Особено силния бас е много неприятен за околните. Дори звук се издържа по- лесно защото може да се заглуши, обаче тропане и бас няма как да стане. Нито тапи нито изолации, нито нищо не помага. Тоя при мен играеше игри някакви и баса му беше усилен до дупка. Шума не беше постоянен обаче беше отвратително. Навсичкото отгоре е вредно за здравето. Който не вярва да прочете. Точно все едно падат гръмотевици в спалнята ми се усещаше. Кошмарна работа. И е висша простотия да караш хората около теб да се съобразяват с това постоянно. Не мисля че някой е длъжен да търпи това.

Аз лично музика слушам изцяло на слушалки, защото никой не е длъжен да ми търпи настроенията, даже така ми е по- приятно защото не се влияе от други звуци, обикновено го правя за релакс и ми влияе много по- добре. Ако е от колони или телевизор ме натоварва.

Телевизора ми работи почти 24/7 обаче никога не съм го усилвал и в другите ми стаи не се чува, значи не се чува и у съседите.
 
Когато имаш хубави колони си трябва да се надуят :) . Кофти е по тия блокчета , че хем ти можеш да пречиш на някого , хем и на теб може да ти пречат - независимо дали е ремонт , дали е купон или нещо друго.
 
Когато имаш хубави колони си трябва да се надуят :) . Кофти е по тия блокчета , че хем ти можеш да пречиш на някого , хем и на теб може да ти пречат - независимо дали е ремонт , дали е купон или нещо друго.
Надуй ги веднъж, два, пет пъти, като преди това предупредиш и се извиниш. Не всяка вечер да пречиш на хората да си почиват. Като се нанесе съседката до мене съм и казал, ако има шум, веднага да ми се обади. За сега не се е случвало. И гости съм имал и съм се прибирал късно и т.н. Просто всичко трябва да си прави с мярка. Респективно и тя ми каза същото, а не съм чул и звук от нея, едва ли не гледа телевизор, не кани гости и не стои на компютъра. Просто го прави с мярка, така че околните да живеят в спокойствие.
 
Абе какво значи да предупредиш, че ще вдигаш шум? Това как трябва да послужи на съседите? Да си вземат отпуск за следващия работен ден, понеже няма да се наспят през нощта? Да вземат бележки за децата си, понеже няма да могат да станат за училище? Да сложат тапи в ушите на бебетата си? Да упоят възрастните и болни членове на семейството? Няма такива филми - сънят на хората е свещен. Който иска да не се съобразява - да ходи да живее в Сахара.
 
Абе какво значи да предупредиш, че ще вдигаш шум? Това как трябва да послужи на съседите? Да си вземат отпуск за следващия работен ден, понеже няма да се наспят през нощта? Да вземат бележки за децата си, понеже няма да могат да станат за училище? Да сложат тапи в ушите на бебетата си? Да упоят възрастните и болни членове на семейството? Няма такива филми - сънят на хората е свещен. Който иска да не се съобразява - да ходи да живее в Сахара.

Ами ако на другия ден имам много важна работа, ако трябва ще отида да преспя при роднина, приятел или ще си занеса бебето там, или ще си купя тапи за уши ако щеш. Или няма да си планирам да речем точно същата вечер да работя до 3 през ноща върху изостанали проекти. Варианти бол, по- добре да съм предупреден, отколкото да ме заварят басите в леглото тъкмо заспивайки. Естествено тия решения са за еднократно събитие, ако е системен тоя шум, няма спасение.

Аз също вярвам че моя и на хората около мен съня е свещен и не бива да се нарушава,
 
Ами ако на другия ден имам много важна работа, ако трябва ще отида да преспя при роднина, приятел или ще си занеса бебето там, или ще си купя тапи за уши ако щеш. Или няма да си планирам да речем точно същата вечер да работя до 3 през ноща върху изостанали проекти. Варианти бол, по- добре да съм предупреден, отколкото да ме заварят басите в леглото тъкмо заспивайки. Естествено тия решения са за еднократно събитие, ако е системен тоя шум, няма спасение.

Аз също вярвам че моя и на хората около мен съня е свещен и не бива да се нарушава,

Това с бебето никога няма да стане , по скоро съседа ще отложи купона или ще е тих купон :) Изнервен и недоспал родител не е шега работа - превърща се в нещо средно между гладна мечка стръвница и диво прасе :D :D :D
 
Това с предупреждението си остава пълен абсурд за мен. Ако аз предупредя, че вадя двуцевката и стрелям на месо, това прави ли деянието законно? Морално? Коректно?
Изобщо, предупреждението е само привидна любезност, защото ако съседът каже: ''Аааа, без тия!'', кретенът-купонджия няма да каже: ''ами ок, тогава няма да има купон'', а най-вероятно ще последва '' абе я си е... майката''. С предупреждението не се иска позволение, а се поставят хората пред свършен факт - не е ок! НЕ Е!

Има си места за шумни купони. Когато живееш в общество, следваш правилата. Ако не можеш да се съобразяваш, отиваш в пещера и тормозиш само прилепите.
 
На мнението на Нанди съм, че тапите за уши не са адекватно решение. Те са по-скоро да спиш спокойно, ако има шумове, които са към пейзажа на града или не може да се пребориш кой знае колко с тях. Както при мой роднина - използва тапи за уши, защото живее на оживени булеварди. Това няма как да се спре - там си е така. Но шумен съсед е преодолим проблем. :) Поне според мен.

Сънят е едно от най-важните неща за всеки. При редовен и здравословен сън си в пъти по-продуктивен, отпочинал, спокоен, защо не и щастлив. Дори е задължително да го имаш, защото при недоспиване организма усеща, че действа на пълни обороти без да почива. Все едно да форсираш една кола, няма да издържи много, все трябва да и отпуснеш газта. :) Нередовния сън е и причина за някой здравословни проблеми, да не говорим, че адски бързо се отразява на външния вид и концентрацията.

Хората с деца знаят, но хората с деца и шумни родители - тях дори не смея да предположа какво им е. И аз щях да предложа варианта да му го върнеш с шум и ти. Примерно когато спи през деня, да имаш някакъв нагласен таймер на ТВ-то надуто до дупка и така, но не е решени, защото първо падаш на нивото му и водиш някакви войни с него, в които се съмнявам, че ти се иска да си и второ - той като те чета няма какво да губи, а ти може би имаш повече.

Виж на самото съвещание какво ще решите, но според мен домоуправител, който не взима адекватно отношение към този проблем определено не е за тази позиция. А какво ще стане, ако утре някой реши да пуши по асансьорите и стълбите или да си прави някаква си друга свободия, бъркаща в комфорта на другите. Съдействието на този човек тук е повече от наложително, защото както казах саморазправата не води до краси неща. И успоредно с това, ако може да говориш и с други съседи, за да ги подпиташ за проблема и да им кажеш какви мерки мислиш да вземеш. Иначе не я слушай нандидито за пушката, и аз съм се качвал / слизал нервен, но ми минава бързо, защото животинските емоции обикновено влошават проблема, разчитам на разума и добрата комуникация. Всичко друго е първично и в някои от случаите може да ти доведе повече неприятности. ;)
 
Иначе не я слушай нандидито за пушката

Това с пушката беше само илюстрация на същия проблем под друга форма. ;)

Сънят е единствената уговорка, която душата прави, за да изтърпи наказанието, наречено физическо съществуване. Душата има нужда от съня! Тялото има нужда от сън, за да синтезира меланин, под въздействието на който се обновяват клетките! Мозъкът има нужда от сън! СЪНЯТ Е СВЕЩЕН!!! И никой кретен няма право да посяга на това свещено човешко право!
При цензура може да се живее. При ограничени правата - също. В лоши битови условия може да се живее. Без храна може да се живее доста дълго... Без сън животът е немислим. Той е въздухът и водата за живите същества. Никой няма правото да убива чрез отнемане на това свещено право!
 
Да, защото съм бил на саморазправи и нещата бяха много грозни. Наистина не видях нищо хубаво. Освен, че си викаха и скачаха на бой, после не се поглеждаха, а живеят заедно все пак. Колкото и да е, този човек може утре да разчиташ на него за нещо. Нищо, ще в дадени моменти е идиот. :)
 
И все пак трябва да се прави разлика между приятелско събирана придружено с лафче на маса и шумен купон придружен със силна музика. По твоята логика трябва вечер като гледам филми, да си пускам звука на слушалки. Щом искаш другите да се съобразяват с тебе, първо се научи ти да се съобразяваш с тях...

Да, но тези приятелски лафчета, не са просто лафчета, а крещене със силен смях от 6-7 човека след 23:30 всяка вечер. Аз разбирам да си поканиш гости няколко пъти в месеца като нормалните хора, но всяка вечер ми идва в повече. Съобразявам се 2 години с него и вече не смятам да се съобразявам. Освен това никога няма да направя забележка, че някой гледа телевизия, освен ако не е надул домашното кино до дупка. И аз съм млад човек на 33 години съм знам какво е да се забавляваш, но правя разлика между забавление и гавра.
 
Не може да забраниш на някой да си кани гости вкъщи. Щом така си подходил нормално е да не се е случило нищо. Говори с човека за шума, а не за гостите.

Про домоуправител е тотален майтап.
 
Не може да забраниш на някой да си кани гости вкъщи. Щом така си подходил нормално е да не се е случило нищо. Говори с човека за шума, а не за гостите.

Про домоуправител е тотален майтап.

Е аз за шума говорих с човека, ама той ми каза, че не го интересува. После пак говорих помолих го дори да бъдат по-тихи, а той ми отвърна, че са по-тихо от това не могло. Последният път, когато говорих с него му казах, че повече няма да търпя това и ще си търся правото да спя спокойно чрез полиция. Той ми каза да правя каквото знам :)
 
Аз започвам да го разбирам този твоя съсед и защо ти говори с този тон. Обясняваш се тука вече стана 3-4 дни какво ще направиш и как. Направи ли нещо за това време ? Реши ли проблема ?
 

Горе